Jak wziąć ginkgo biloba: szczegółowo o rzeczywistym wpływie rośliny na organizm. Ginkgo biloba – homeopatia czy skuteczny środek?

Instrukcje dotyczące Ginkgo Biloba w języku rosyjskim wskazują, że dorosłym zaleca się stosowanie 1 kapsułki dziennie o dowolnej porze – na przykład rano, po południu lub wieczorem. Nie ma zależności od przyjmowania pokarmu: może to być przed lub po.

Standardowe dawkowanie

Dorośli przyjmują lek raz dziennie po 1 kapsułce w oparciu o dzienną dawkę suchego ekstraktu w ilości 40-300 mg. W leczeniu incydentów naczyniowo-mózgowych zaleca się przyjmować 1 kapsułkę 3 razy dziennie, niezależnie od posiłku.

Zwiększenie dawki

Wyższe dawki zioła Ginkgo Biloba zgodnie z instrukcją mogą przepisać:

Wraz ze wzrostem dawki można zastosować nie klasyczną dawkę 40 mg na 1 tabletkę, ale 80 mg lub 120 mg. Leki o dowolnej koncentracji są sprzedawane w aptekach. Dlatego nie ma znaczenia, o której porze dnia należy przyjmować Ginkgo Biloba lub jak połączyć go z jedzeniem. Podstawową zasadą jest regularność: minimum 1 tabletka dziennie przez cały cykl kuracji (4-6 tygodni).

Zgodność z innymi lekami

Nie wolno przyjmować Ginkgo Biloba z następującymi lekami:

  • leki zmniejszające krzepliwość krwi.
  • Warunki przechowywania i okres trwałości

    Tabletki, herbatę lub inne produkty przechowuj w temperaturze pokojowej (nie wyższej niż 25 stopni), w ciemnym i suchym miejscu poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Okres przydatności do spożycia zależy od formy wydania – z reguły jest to 2 lata od daty produkcji.

    Ginkgo biloba nie jest ziołem, ale najstarszym drzewem na świecie, którego historia rozpoczęła się w erze mezozoicznej. Dorosła roślina osiąga wysokość 30-35 metrów, szczególnie duże okazy mogą mieć nawet 45 metrów. Młode drzewo ma kształt piramidy, później korona rozszerza się. Liście rośliny mają charakterystyczny wygląd – są szerokie, wachlarzowate, podzielone na dwa płaty. To dzięki temu kształtowi drzewo otrzymało nazwę Ginkgo biloba. Ojczyzną zakładu są Chiny. Ginkgo biloba jest od wieków szeroko stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej. Do celów leczniczych stosuje się suszone liście drzew, różne napary i wywary z nasion.

    W Europie o ginkgo biloba dowiedzieli się pod koniec XVII wieku, kiedy niemiecki botanik Kempfer przywiózł owoce, orzechy i nasiona rośliny pozyskanej na terenie jednej z buddyjskich świątyń. Stosowanie surowców roślinnych w medycynie rozpoczęło się w drugiej połowie XX wieku. Obecnie roślina jest pod ochroną, więc nieuprawniona wycinka i użycie surowców jest zabronione. Do celów przemysłowych drzewa uprawia się na specjalnych działkach, największe plantacje w okolicy znajdują się w USA i Francji.

    Najbardziej przydatne liście miłorzębu japońskiego, które można zbierać przez cały sezon wegetacyjny (maj-październik). Maksymalna ilość składników aktywnych zawarta jest w surowcach zbieranych wczesną jesienią. Po wyschnięciu liści poddaje się je obróbce w celu uzyskania skoncentrowanego ekstraktu. Z 50 kg surowców można uzyskać tylko 1 kg czystej substancji. Prażone pestki i orzechy miłorzębu japońskiego można wykorzystać w medycynie ludowej.

    Ginkgo biloba: właściwości lecznicze i przeciwwskazania

    Materiał do produkcji leków zbierany jest jesienią – w październiku i listopadzie. W tym czasie liście rośliny zawierają najwyższe stężenie flawonoidów. Inne unikalne elementy to:

  • bioflawonoidy (bilobetyna, kemferol, izoramnetyna, ginkgetin, kwercetyna);
  • trilaktony terpenowe (bilobalidy, ginkgolidy);
  • enzym przeciwutleniający dysmutaza ponadtlenkowa;
  • makro- i mikroelementy (wapń, magnez, potas, miedź, żelazo itp.).
  • Właściwości lecznicze rośliny wynikają z jej bogatego składu chemicznego. Preparaty na jego bazie działają przeciwutleniająco, przeciwniedokrwieniowo, przeciwobrzękowo, rozszerzająco na naczynia krwionośne, moczopędne, przeciwagregacyjne i neuroprotekcyjne.

    Ginkgo biloba: opis botaniczny

    Miłorząb dwuklapowy lub miłorząb dwuklapowy (z łac. Ginkgo Biloba) to roślina nagonasienna, jedyna przedstawicielka gatunku reliktowego. Jest to drzewo liściaste. Jego korona to przypominające liście igły w kształcie wachlarza na długim, cienkim ogonku. Igły mają na początku kształt piramidy iz czasem się rozprzestrzeniają. Drzewo osiąga 35-40 metrów wysokości. Rzadkie okazy – 50 metrów. Średnica pnia może sięgać 4-4,5 metra, drewno jest miękkie i lekkie. Roślina ma dobrze rozwinięty system korzeniowy, który toleruje każdą złą pogodę, w tym wiatr i opady śniegu. Nawet wybuch nuklearny nad Hiroszimą w sierpniu 1945 roku nie zabił drzew. W odległości nieco ponad kilometra od epicentrum eksplozji drzewa przetrwały. Po bardzo krótkim czasie ich liście znów się zazieleniły.

    Ginkgo biloba jest dwupienna. Owule rozwijają się na drzewach żeńskich, a ziarna pyłku na drzewach męskich. Kwiat, podobnie jak inne rośliny nagonasienne, jest nieobecny, a nasiona nie zasłonięte przez miąższ przypominają owoce lub jagody. Z wyglądu i wielkości nasiona przypominają morelę z trójwarstwową skórką. Warstwa środkowa wyróżnia się grubością – wynosi 0,5 cm, natomiast ostatnia warstwa nasion miłorzębu japońskiego (biloba) jest natomiast niezwykle cienka jak pergamin. Gdzie rośnie to drzewo? Rośnie wyłącznie w Chinach, ale mimo to jest uprawiany w wielu krajach o klimacie umiarkowanych szerokości geograficznych. Występuje w Ameryce Północnej, Azji Wschodniej oraz w wybranych krajach europejskich, gdzie uprawia się go na potrzeby rynku farmaceutycznego.

    Skład chemiczny ginkgo biloba

    Jak to wpływa na organizm

    Już na samym początku badań właściwości miłorzębu naukowcy odkryli, że roślina ma działanie przeciwutleniające i angioprotekcyjne. Oznacza to, że chroni komórki i tkanki przed działaniem wolnych rodników oraz korzystnie wpływa na naczynia krwionośne.

    Ginkgo zawiera następujące dobroczynne substancje:

  • dysmutaza ponadtlenkowa (enzym, który zapewnia właściwości przeciwutleniające).
  • Naukowcy udowodnili wpływ miłorzębu na skład krwi i mikrokrążenie. Roślina zapobiega zlepianiu się płytek krwi, ponieważ rozrzedza krew i ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne. Zioło jest również przydatne dla mózgu, ponieważ pomaga w dostarczaniu mu tlenu, a także wykazuje wyraźne działanie przeciwobrzękowe. Bilobalid, substancja obecna w roślinie, pomaga również dostarczać mózgowi potrzebną glukozę.

    Lista korzystnych właściwości ginkgo biloba obejmuje również:

  • Poprawa zdolności poznawczych u osób zdrowych, a także przy demencji.
  • Zapobieganie niedokrwieniu (niedostatecznemu ukrwieniu).
  • Wzmocnienie odżywiania tkanek i mięśni użytecznymi substancjami i tlenem.
  • Zmniejszenie uszkodzeń oksydacyjnych komórek.
  • Zmniejszenie objawów niepokoju o około 45%.
  • Zespół zmniejszonego bólu

    Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym Ginkgo Biloba jest łagodnym środkiem przeciwbólowym. Innymi słowy, gdy stan zapalny zmniejsza się, zmniejsza się również uczucie bólu. Wszystko to doprowadziło do tego, że stosowanie rośliny stało się popularne wśród osób w okresie rekonwalescencji po urazach lub urazach, a także tych, którzy cierpią na przewlekłe bóle głowy.

    Regulacja przepływu krwi

    Badania wykazały, że wyciąg z Ginkgo Biloba umożliwia zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, ukrwienie kończyn, skóry i innych ważnych narządów. Poprawiając dopływ tlenu, człowiek zaczyna odczuwać przypływ siły i energii.

    Stan ten jest również łagodzony u pacjentów cierpiących na kulawiznę, dnę lub słabe krążenie. Osoby takie po zastosowaniu ekstraktu z miłorzębu japońskiego uzyskują zdolność pokonywania dużych odległości bez potwornego bólu.

    Zwalcza niepokój

    Na ten temat przeprowadzono imponujące badanie, które wykazało, że duża dawka ekstraktu z miłorzębu (480 mg) zmniejsza ogólne objawy niepokoju do końca czwartego tygodnia.

    Ale korzyści zdrowotne wynikające z miłorzębu japońskiego nie wydają się mieć wpływu na depresję ani inne zaburzenia nastroju.

    Skuteczny w walce z objawami PMS
    Kilka badań wykazało pozytywny wpływ miłorzębu japońskiego na objawy PMS. Takie jak wahania nastroju, bóle głowy, niepokój, zmęczenie i bóle mięśni.

    W badaniu z 2008 roku porównano dwie grupy kobiet, które miały podobne objawy PMS.

    Po sześciu miesiącach obserwacji obie grupy doświadczyły znacznego zmniejszenia ogólnego nasilenia fizycznych i psychicznych objawów PMS. Pierwsza grupa przyjmowała dziennie 40 mg ekstraktu z miłorzębu, druga – grupa kontrolna tego ekstraktu nie przyjmowała. Jednak w pierwszej grupie wyższy odsetek kobiet miał poprawę stanu w porównaniu z drugą grupą.

    Wynika z tego, że zalety miłorzębu japońskiego pomogą złagodzić objawy PMS i poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne.

    Poprawia jakość snu

    Ta zaleta miłorzębu japońskiego wynika z jego właściwości przeciwutleniających. 240 mg ekstraktu z miłorzębu może znacznie poprawić jakość snu u zdrowych ludzi. Jednak zanim zaczniesz go przyjmować, radzę skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

    Utrzymanie zdrowia serca

    Stosowanie wyciągu z miłorzębu japońskiego pomaga obniżyć ciśnienie krwi i eliminować skrzepy krwi. Połączenie tych dwóch efektów prowadzi do przywrócenia zdrowia serca poprzez zmniejszenie jego obciążenia. Wszystko to znacznie zmniejsza ryzyko zawału czy udaru mózgu.

    Potrafi zwalczyć fibromialgię

    Badania wykazały, że koenzym CoQ10 i ekstrakt z miłorzębu poprawiają jakość życia osób z fibromialgią. Jest to choroba przewlekła, która prowadzi do zaburzeń snu, przedłużającej się depresji, częstych bólów głowy i chronicznego zmęczenia.

    Pomaga radzić sobie z migrenami

    W przypadku młodych ludzi cierpiących na migreny wyciąg z miłorzębu może skutecznie złagodzić migrenę.

    Wstępne badania nad korzyściami zdrowotnymi miłorzębu japońskiego wykazały, że zmiana znaczących zmian w ogólnym stanie osobników zajęła około 3 miesięcy. W kolejnych miesiącach (po zakończeniu badania) pozytywny trend utrzymywał się.

    Inne badanie wykazało skuteczność miłorzębu japońskiego u kobiet z migreną. Przez cztery miesiące podawano im ekstrakt z miłorzębu, witaminę B2 i koenzym Q10. Migrena całkowicie ustąpiła u 42% uczestników badania do końca czwartego miesiąca, pozostali uczestnicy zauważyli znaczną poprawę ich stanu i zmniejszenie objawów.

    Zapobieganie zaburzeniom nerwowym

    Stosowanie ekstraktu z Ginkgo Biloba pomaga zapobiegać zaburzeniom nerwowym. Ta kombinacja związków chemicznych nie występuje w innych roślinach. Dlatego wyjątkowe właściwości Ginkgo Biloba są uważane za coś tajemniczego i trudnego do udowodnienia. Poprawa stanu pacjentów z chorobą Parkinsona i chorobą Raynauda jest również związana ze stosowaniem Ginkgo Biloba.

    Potrafi poprawić libido

    Ginkgo biloba wpływa na libido poprzez poprawę ukrwienia i rozluźnienie tkanki mięśni gładkich.

    Najciekawsze wyniki uzyskano w badaniu, w którym ekstrakt z miłorzębu stosowano w leczeniu zaburzeń seksualnych. Było to spowodowane lekami psychotropowymi (zwłaszcza SSRI, które są stosowane w leczeniu depresji. Wyniki były zachęcające, zwłaszcza dla kobiet. Ekstrakt z miłorzębu japońskiego) poprawiał funkcje seksualne, których upośledzenie spowodowane było działaniami niepożądanymi SSRI.

    Warto jednak zauważyć, że kolejne badania nie przyniosły tak samo wybitnych wyników. Ale ten obszar zastosowania miłorzębu japońskiego nadal pozostaje obiecujący.

    Seksualna dysfunkcja

    Ginkgo biloba zwiększa poziom tlenku azotu, enzymu rozluźniającego mięśnie gładkie prącia poprzez zwiększenie przepływu krwi i funkcji erekcji. Zwiększa również syntezę dopaminy, hormonu przyjemności, działając na chemiczny aspekt dysfunkcji seksualnych.

    Wpływ wolnych rodników i niebezpiecznych produktów metabolizmu komórkowego prowadzi do degeneracji zdrowych komórek w komórki rakowe. Osłabione są również ściany naczyń krwionośnych serca. Duża ilość przeciwutleniaczy zawartych w Ginkgo Biloba, a także terpenoidów, flawonoidów i związków polifenolowych, pomaga niwelować negatywne działanie wolnych rodników. Całe ciało jest chronione przed rakiem, chorobami serca i chorobami przewlekłymi.

    Kraje i firmy produkcyjne

    Lek jest produkowany w kilku krajach świata – Wietnamie, Niemczech, Tajlandii, Słowenii, Chinach, i wielu innych.

    QUEISSER PHARMA, GmbH & Co. KG

    Skład chemiczny miłorzębu

    Ginkgo biloba zawiera około 100 unikalnych dobroczynnych składników, które pomagają radzić sobie z szeroką gamą chorób. Największy ciężar właściwy mają następujące substancje czynne:

  • Flawonoidy (kwercetyna, kempferol) i glikozydy flawonoidowe stanowią ponad 25%. Substancje te są silnymi przeciwutleniaczami i stabilizatorami błon, neutralizują wolne rodniki i chronią komórki przed uszkodzeniem. Kwercetyna ma silne działanie przeciwzapalne i immunostymulujące.
  • Terpeny (ginkgolid, bilobalid) zajmują od 6% do 12%. Laktony terpenowe to wyjątkowe składniki występujące tylko w miłorzębie japońskim. Zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów, poprawiają krążenie mózgowe i stabilizują stan naczyń mózgowych. Substancje wpływają na zdolności poznawcze poprzez hamowanie receptorów glicyny.
  • Kwasy organiczne. Zawarty w składzie kwas glikolowy zapewnia działanie miłorzębu japońskiego na skórę – oczyszcza zaskórniki i zaskórniki, leczy hiperkeratozę.
  • Pierwiastki śladowe (magnez, fosfor, żelazo). Pierwiastki te są niezbędne do aktywacji wielu enzymów w organizmie, zapewniających funkcję transportową hemoglobiny.
  • Enzym dysmutaza ponadtlenkowa. Enzym jest odpowiedzialny za rozkładanie szkodliwych rodników i leczenie „stresu oksydacyjnego”.
  • Aminokwasy i zasady azotowe. Substancje są niezbędne do budowy wszystkich komórek ludzkiego ciała, zasady azotowe są częścią RNA i DNA.
  • Olejki eteryczne. Lotne składniki zapewniają skuteczność przeciwbakteryjną.
  • Farmakodynamika i farmakokinetyka

    Właściwości farmakokinetyczne leków opartych na aktywnych składnikach wyciągu z miłorzębu japońskiego nie zostały w tej chwili dostatecznie zbadane.

    Pomoc dla układu nerwowego

    Składniki EGB stymulują uwalnianie aktywnych mediatorów z końcowych zakończeń nerwowych i zmniejszają ich wychwyt zwrotny. Poprawia to prędkość przekazywania impulsów nerwowych wzdłuż aksonów. Substancja normalizuje również trofizm nerwów. Ginkgo biloba z powodzeniem leczy polineuropatię cukrzycową, radikulopatię, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, padaczkę. Regularna suplementacja zwiększa aktywność rytmów alfa na elektroencefalogramie oraz zmniejsza udział rytmów wolnych.

    Preparaty na bazie Ginkgo Biloba prezentowane są z reguły w postaci tabletek wiodących firm farmaceutycznych z różnymi składnikami pomocniczymi i dodatkami biologicznymi:

  • Na przykład tabletki firmy Doppelherz , oprócz głównego składnika aktywnego, zawierają witaminy z grupy B.
  • Evalar dostarcza 40 kapsułek lub tabletek w plastikowych butelkach o ciemnym kolorze. Opakowanie zawiera 1 butelkę z doustną postacią leku.
  • Ginkgo Biloba Forte – kapsułki o masie 0,42 gw blistrach komórkowych po 10 sztuk. Pudełko kartonowe zawiera 4 płytki konturowe.
  • Ginkgo Um to brązowe twarde kapsułki żelatynowe (dopuszczalne są różne odcienie od jasnobrązowego do ciemnego), które zawierają proszek od żółtego do jasnobrązowego z białymi i ciemnymi plamami. Opakowanie kartonowe zawiera 2 konturowe blistry po 15 sztuk (łącznie 30 kapsułek w pudełku).
  • Nalewka jest przygotowywana niezależnie z suchych liści Ginkgo Biloba lub Ginkgo biloba.
  • Miłorząb działa skutecznie tylko jako kuracja i wykazuje swoje działanie nie wcześniej niż po 2-4 tygodniach codziennego stosowania.

    Czas trwania kursu. 1 do 3 miesięcy. Po przerwie równej czasowi przyjęcia kurs można powtórzyć.

    Dawkowanie. W przypadku większości kursów profilaktycznych wystarczająca jest dawka 60-120 mg dziennie (częściej 120 niż 60) raz lub dwa razy dziennie. Jeśli nigdy nie stosowałeś preparatów miłorzębu, ogólne zalecenie jest takie, aby zacząć od 60 mg dziennie. Jednak to zalecenie nie jest ścisłe. W szczególnych przypadkach można stosować do 240 mg dziennie, ale należy to robić bardzo ostrożnie, pamiętając o właściwości miłorzębu do silnego „rozrzedzania krwi” oraz o ryzyku krwawienia, w tym wewnętrznego.

    W złożonej terapii depresji

    Leki zawierające miłorząb dwuklapowy są najbardziej skuteczne w leczeniu stanów depresyjnych u osób starszych. Mechanizm dobroczynnego działania leków związany jest z wpływem na metabolizm neuroprzekaźników, wzrostem serotoniny i innych hormonopodobnych substancji odpowiadających za nastrój. Lek przeciwdepresyjny działa na układ limbiczny mózgu i inne filogenetyczne struktury, które są odpowiedzialne za reakcje emocjonalne. Pomaga radzić sobie z lękiem i zaburzeniami snu. U młodszych pacjentów miłorząb również działa korzystnie, ale w mniejszym stopniu. Ginkgo biloba pomaga radzić sobie z długotrwałą depresją u pacjentów z padaczką.

    Odwary z owoców lub liści miłorzębu i innych ziół leczniczych od wieków są stosowane w medycynie ludowej jako środki przeciwbólowe. Mechanizm działania przeciwbólowego przeciwutleniacza zbadano dopiero pod koniec XX wieku i wiąże się on z działaniem przeciwzapalnym. Zmniejszając ilość prozapalnych prostaglandyn i leukotrienów, substancja ogranicza impulsy bólowe z patologicznego ogniska. Ale działanie przeciwbólowe leku jest dość niskie, więc nie można go przepisać jako niezależnego środka przeciwbólowego. Może być stosowany przez sportowców i kulturystów w celu złagodzenia bólu mięśni i zmęczenia po wysiłku.

    Wpływ na okolice narządów płciowych

    W sieci można znaleźć informacje, że suplementy diety z miłorzębem mają zdolność zmiany poziomu hormonów płciowych u mężczyzn. Ale w badaniach klinicznych na zdrowych ochotnikach nie znaleziono związku między suplementacją a podwyższonym poziomem testosteronu u mężczyzn. Ale naukowcy ustalili kolejny pozytywny wpływ miłorzębu japońskiego – wzrost libido i potencji, który następuje dzięki działaniu olejków eterycznych i flawonoidów. Ze względu na działanie przeciwzapalne zmniejsza nasilenie objawów zapalenia gruczołu krokowego.

    Zwolennicy homeopatii zalecają kobietom stosowanie miłorzębu japońskiego w celu poprawy zdrowia ich jaj i zwiększenia prawdopodobieństwa poczęcia. Dane te nie mają oficjalnego potwierdzenia medycznego, dlatego lekarze nie zalecają przyjmowania suplementów podczas planowania ciąży.

    Przyjmowanie tabletki w formie uwalniania i nalewki alkoholowej jest zabronione dla osób poniżej 18 roku życia. Herbatę parzoną na liściach rośliny mogą spożywać dzieci powyżej 12 roku życia w takiej samej dawce jak dorośli pacjenci.

    Poprawa funkcji mózgu

    Narzędzie stymuluje pracę układu nerwowego poprzez przyspieszenie przewodzenia impulsów między neuronami, poprawiając połączenia asocjacyjne różnych części kory mózgowej. Suplementy diety zawierające miłorząb dwuklapowy są niezbędne do funkcjonowania mózgu, zapewniają człowiekowi dobrą pamięć długotrwałą i krótkotrwałą oraz przyspieszają procesy myślowe. W niezależnych badaniach stwierdzono, że pojedyncza dawka 160-220 mg podawana młodym pacjentom pozytywnie wpływa na aktywność mózgu. Leki są również odpowiedzialne za zapobieganie rozwojowi stwardnienia rozsianego.

    Wskazania do stosowania

    Preparaty na bazie wyciągu z naturalnego podłoża roślinnego znajdują zastosowanie w medycynie w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości:

  • encefalopatia dysko-rkulacyjna (DEP) o różnym nasileniu, która wystąpiła u osób starszych, a także u osób po TBI lub udarze;
  • nabyta demencja, w tym początkowy etap choroby Alzheimera;
  • amnezja, zaburzenie umiejętności czytania i pisania (dysgrafia i dysleksja), napady paniki, zaburzenia snu i czuwania;
  • zespół asteniczny o różnej etiologii, który rozwinął się na tle przebytych chorób narządów wewnętrznych, zatrucia, przeciążenia psychofizycznego, a także zaburzeń nerwowych;
  • stany patologiczne spowodowane dysfunkcją układu krążenia i procesami ukrwienia – zespół Raynauda, ​​arteriopatia kończyn dolnych, żylaki, hemoroidy itp .;
  • zaburzenia neurosensoryczne, w tym utrata słuchu, szum w uszach, niedosłuch, migreny i zawroty głowy, a także zwyrodnienie plamki związane z wiekiem i rinopatia cukrzycowa.
  • Instrukcja stosowania zwraca uwagę na skuteczność preparatów na bazie miłorzębu japońskiego w leczeniu zaburzeń erekcji, astmy, infekcyjnego wstrząsu toksycznego i alergii. Roślina zapobiega rozwojowi przerzutów w onkologii, łagodzi objawy depresji, zwiększa siłę itp. Ponadto drzewo dinozaurów stało się szeroko rozpowszechnione w kosmetologii. Kobiety używają kosmetyków na jego bazie do walki z procesami starzenia, wyrównania kolorytu skóry i rozjaśniania plam starczych.

    Kto powinien zachować ostrożność podczas ginkgo biloba

  • Kobiety w ciąży i podczas wirusowego zapalenia wątroby typu B. Przyjmowanie miłorzębu japońskiego podczas ciąży może powodować krwawienie, poronienie i przedwczesny poród. Nie badano wpływu miłorzębu na dzieci przyjmowanego przez mamę karmiącą
  • Dzieci poniżej 6 lat. Zalecam przyjmowanie dzieci i niemowląt tylko w krótkim czasie (nie więcej niż 4 tygodnie) iw małych dawkach
  • Z cukrzycą. Ginkgo biloba może zaburzać wchłanianie leków obniżających poziom cukru
  • Z konwulsjami. Może wywołać zaostrzenie
  • Z niedoborem G6PD. Może prowadzić do zniszczenia czerwonych krwinek i ciężkiej anemii
  • Planując ciążę. Może zmniejszać płodność podczas przyjmowania i negatywnie wpływać na płód
  • 2 tygodnie przed zabiegiem. Miłorząb zmniejsza krzepliwość krwi, może wywołać obfite krwawienie podczas operacji
  • Przy niskim i wysokim ciśnieniu krwi
  • Pierwsze 6 miesięcy po udarze
  • Przy regularnym przyjmowaniu leków i innych suplementów diety może powodować niepożądane reakcje. Szczególnie nie łącz miłorzębu japońskiego z:
  • Zioła rozrzedzające krew, takie jak czosnek, ziele dziurawca itp.
  • Z aspiryną lub innymi środkami przeciwzakrzepowymi.
  • W każdym razie, jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne lub jeśli ciągle pijesz jakieś leki, przed zażyciem miłorzębu japońskiego skonsultuj się z lekarzem!

    Przydatne substancje z Ginkgo Biloba

    Obszerna lista składników prozdrowotnych –

    i wiele innych substancji organicznych, które znajdują się w ogromnych ilościach w liściach miłorzębu.

    Aby znormalizować przepływ krwi

    Ginkgo hamuje reakcje kaskady kwasu arachidonowego, co prowadzi do zmniejszenia krzepliwości krwi i tworzenia się skrzepliny. Dlatego lek może być stosowany w leczeniu zakrzepowego zapalenia żył, zakrzepicy żył głębokich i innych chorób nadkrzepliwych. Ginkgolid i kwercetyna rozrzedzają krew, rozszerzają światło naczyń i zmniejszają stopień zmian miażdżycowych w tętnicach i żyłach. Dzięki temu miłorząb dwuklapowy skutecznie obniża ciśnienie krwi, może być stosowany w leczeniu początkowego stopnia nadciśnienia tętniczego i miażdżycy. W leczeniu jaskry wykorzystuje się zdolność do obniżania ciśnienia ogólnoustrojowego i wewnątrzgałkowego.

    Narzędzie tonizuje ściany naczyń, reguluje napięcie warstwy mięśniowej naczyń żylnych i tętniczych, dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu VSD. Pomaga radzić sobie z zawrotami głowy, szumami usznymi, zawrotami głowy i innymi objawami dystonii naczyniowej. Aby wyeliminować nieprzyjemne objawy VSD, lek należy przyjmować przez długi czas i stale.

    Korzyści i szkody Ginkgo Biloba

    Pomimo zastosowania ekstraktu GB w produkcji suplementów diety oraz w medycynie ludowej, jego pozytywny wpływ na organizm człowieka nie został w pełni udowodniony. Szacunkowa korzyść leku jest oparta na aktywności farmakologicznej wielu składników zawartych w ekstrakcie.

    Zatem pozytywne i przydatne cechy leku obejmują:

  • Zapobieganie agregacji płytek krwi, co zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów.
  • Poprawa krążenia krwi, zwłaszcza mózgowego. Efekt ten chroni mózg przed niedokrwieniem, nasycając go nie tylko tlenem, ale także substancjami odżywczymi.
  • Możliwość poprawy zdolności poznawczych u osób zdrowych, a także u pacjentów z encefalopatią, chorobą Alzheimera lub pourazowym uszkodzeniem mózgu.
  • Zmniejszenie obrzęku tkanek obwodowych i mózgu.
  • Należy jednak rozumieć, że ekstrakt zawiera ponad 40 różnych substancji i pierwiastków, które mogą nie tylko powodować alergie, ale przy długotrwałym stosowaniu powodują znaczne szkody dla organizmu. Również jednoczesne przyjmowanie ekstraktu z lekami zawierającymi kwas acetylosalicylowy może prowadzić do rozwoju krwawienia.

    Niektórzy eksperci uważają, że długotrwałe stosowanie HD może zwiększyć ryzyko udaru. Ponadto lek może obniżać ciśnienie krwi u osób ze skłonnością do niedociśnienia, co doprowadzi do zawrotów głowy i utraty przytomności.

    Przed zastosowaniem leków na bazie ekstraktu GB należy dokładnie zapoznać się z elementami, które go tworzą, gdyż mogą powodować alergie w postaci swędzenia, wysypki, pokrzywki, duszności i obrzęku naczynioruchowego.

    W literaturze medycznej nie opisano przypadków przedawkowania jakiejkolwiek postaci leku.

    Lek jest dostępny bezpłatnie w kioskach aptecznych i innych nielicencjonowanych punktach sprzedaży.

    Jak przygotować roślinę

    Zdrowa herbata parzona jest z liści miłorzębu japońskiego. Wiele osób nawet nie wie o tym drzewie i nigdy go nie widziało. Jeśli masz okazję je zebrać, nie przegap tej okazji. Istnieje kilka prostych zasad przygotowywania surowców do parzenia herbaty. Podczas zbioru staraj się zbierać całe, nienaruszone, soczyste liście w jasnozielonym kolorze. Tylko młode liście są nasycone wszystkimi użytecznymi właściwościami, a wartość żółtych liści wcale nie jest taka sama. Dlatego ważne jest, aby nie przegapić okresu zbierania. Dobrze wysusz je w ciemnym, przewiewnym miejscu. Gdy warzywa są całkowicie suche, złóż je w zwykłe torby materiałowe lub papierowe. Jeśli nie udało Ci się samodzielnie przygotować surowców, możesz je kupić w aptece.

    Do czego jest to używane

    Głównym celem stosowania ginkgo biloba jest walka z wolnymi rodnikami. Flawonoidy z terpenoidami działają jak tarcza w organizmie. Zmniejszają negatywne skutki wolnych rodników, które uszkadzają zdrowe tkanki, prowadzą do chorób i przyspieszonego starzenia.

    Ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego jest również stosowany w celu zmniejszenia stanów zapalnych, na przykład w przypadku urazów lub chorób przewlekłych. Dodatkowo roślina może służyć do poprawy krążenia krwi. Ekstrakt zwiększa o 12% stężenie krążącego we krwi tlenku azotu – związku sprzyjającego rozszerzaniu naczyń.

  • zaburzenia krążenia mózgowego (szumy uszne, zawroty głowy);
  • zespół chronicznego zmęczenia, depresja;
  • problemy z pamięcią i koncentracją;
  • Przepis na wzmocnienie naczyń krwionośnych

    W ten sposób można nie tylko wzmocnić naczynia krwionośne, uelastycznić je, ale także zwiększyć zdolności umysłowe i poprawić pracę mózgu. Aby przygotować lek, potrzebujesz:

  • Wlej do miski pół litra siedemdziesięciu procent alkoholu;
  • Wyślij na małe ciepło i trochę podgrzej;
  • Umieść dwa ziarna suchych zmiażdżonych liści w pojemniku;
  • Zamknij pokrywkę i pozostaw w ciemnym miejscu na dziesięć dni.
  • Ginkgo biloba w badaniach naukowych

    Największe badanie kliniczne wpływu miłorzębu japońskiego na organizm przeprowadzono we Francji przez 20 lat. Do doświadczenia naukowego wybrano 3500 osób powyżej 65 roku życia, które podzielono na 3 grupy. Pierwsza grupa otrzymywała codziennie ekstrakt z miłorzębu japońskiego (EGB) w dawce 160 mg, druga grupa otrzymywała piracetam (lek nootropowy), a trzecia grupa kontrolna. Wyniki badania opublikowane w 2013 roku wykazały, że długotrwałe przyjmowanie wyciągu ziołowego zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia demencji i wydłuża aktywność umysłową pacjentów oraz normalizuje sen. Naukowcy zauważyli również, że znacznie rzadziej osobom z pierwszej grupy przepisywano leki przeciwdepresyjne. Pozwoliło to naukowo udowodnić profilaktyczne działanie leku na rozwój problemów poznawczych i osób starszych.

    W USA przeprowadzono otwarte wieloośrodkowe badanie właściwości i zastosowania miłorzębu japońskiego w powikłaniach cukrzycy. Pacjenci przyjmowali EGB w dawce 120 mg przez 2 miesiące. Pacjenci wykazywali poprawę ukrwienia, zwłaszcza mikrokrążenia, zmniejszenie ilości dialdehydów i innych substancji toksycznych. Podczas oftalmoskopii stwierdzono zmniejszenie objawów retinopatii cukrzycowej.

    Praca dr S.M. Kuznetsova poświęca się działaniu leku na powrót do zdrowia po udarze. Pacjenci, którzy brali udział w tym badaniu, pili 120 mg ekstraktu z miłorzębu dziennie przez 3 tygodnie. Odnotowano poprawę ogólnego samopoczucia, dane z testów neuropsychologicznych potwierdziły wzrost pamięci i zdolności myślenia.

    Rośnie w domu

    Różne źródła opisują udane próby samodzielnej uprawy rośliny Ginkgo, która jest głównym składnikiem preparatu farmaceutycznego. Jednak przed przystąpieniem do tego trudnego ćwiczenia należy zdecydowanie zapoznać się z sekwencją działań, aby w domu zrealizować cały wachlarz dobroczynnych skutków terapeutycznych rośliny i wszystkich jej części. Należy również zauważyć, że samodzielnie wyrosłe drzewo ma pewne zalety , takie jak charakterystyczny wzór liści, który sprawia, że ​​Ginkgo jest podobne do starożytnych paproci.

    Sadzenie i pielęgnacja drzewa nie jest uciążliwe, ponieważ roślina nie jest wymagająca. Warunkiem utrzymania miłorzębu jest chłodne zimowanie w zakresie temperatur od 0 do 6 stopni. Uprawa na przedmieściach lub w innym podobnym klimacie wymaga umieszczenia rośliny w lodówce na osobnej półce. Również zimą reżim wodny powinien być ograniczony , ale nie można również przesuszyć gleby. W przeciwnym razie, jeśli wymagana temperatura i równowaga wodna nie zostaną utrzymane, cykle życia miłorzębu będą zdezorientowane, co nieuchronnie doprowadzi do śmierci rośliny.

    Korzyści i szkody Ginkgo Biloba

    Przede wszystkim oczywiście należy zwrócić uwagę na te wszystkie pozytywne aspekty stosowania produktu farmaceutycznego, dzięki którym jest on przepisywany. Za szczególnie ważne uznaje się:

  • poprawa ogólnoustrojowego przepływu krwi na poziomie głównym i mikrokrążenia;
  • zmiana właściwości reologicznych krwi w kierunku właściwości przeciwpłytkowych;
  • Zwykle preparat farmaceutyczny jest dobrze tolerowany przez pacjentów stosujących go w leczeniu zachowawczym, jednak przy zwiększonej indywidualnej wrażliwości można zaobserwować pewne skutki uboczne, interpretowane jako niekorzystne działanie składników składowych. Niestrawność, alergie na leki, bóle głowy – wszystko to jest opisane w recenzjach Ginkgo przez indywidualnych użytkowników, co wskazuje na bardzo skąpe występowanie ubocznych właściwości składników aktywnych preparatu ziołowego.

    Oczywiście ze stosowania leku można zaobserwować zarówno korzyści, jak i szkody, ale pozytywne aspekty stosowania produktu farmaceutycznego są znacznie szersze niż negatywne i mają udowodnioną słuszność naukową, ponieważ miłorząb dwuklapowy zdobył tak dobrą opinię wśród wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie leków homeopatycznych.

    GinosAcatinol MemantineIntellanTanakanMemorineNojeronBilobilMemantineMemoplantGinkoumVitrum MemoryNamenda

    Analogi Ginkgo Biloba to grupa preparatów farmaceutycznych opartych na tej roślinie, ale o różnych nazwach handlowych, dawkach substancji czynnej i innych pomniejszych cechach. Za najpopularniejszy analog uważa się Ginkgoum – kapsułki 40 mg, których składnikiem aktywnym jest ekstrakt z liści Ginkgo biloba . Lek, podobnie jak preparaty na bazie miłorzębu japońskiego, ma szeroki wachlarz właściwości farmaceutycznych, ale głównym celem jego stosowania jest działanie angioprotekcyjne w celu utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i czynności mózgu.

    Oznacza to, że Ginkgo biloba w większym stopniu przejawia swoje terapeutyczne możliwości w odniesieniu do parametrów reologicznych krwi i reakcji naczynioruchowej dużych naczyń , co pozwala na bardziej selektywne leczenie. Dlatego umysł Ginkgo z reguły jest przepisywany do korekcji krążenia obwodowego i mózgowego, w przeciwieństwie do Ginkgo Biloba, którego spektrum wskazań obejmuje dużą liczbę różnych jednostek nozologicznych.

    Ginkgo Gotu Kola to kolejny popularny analog preparatów na bazie Ginkgo Biloba. Jego osobliwością jest obecność drugiego aktywnego składnika. Gotu Kola to roślina lecznicza należąca do rodziny pietruszki i od dawna stosowana w medycynie. Dzięki takiemu połączeniu naturalnych składników, wskazania do stosowania preparatu farmaceutycznego w postaci tabletek są uzupełniane różnymi urazowymi zmianami skórnymi , gdyż Gotu Kola zawiera składniki biologiczne niezbędne do tworzenia struktur kolagenowych.

    Farmaceutyczne właściwości preparatu opartego na dwóch ekstraktach roślinnych pozwalają nie tylko walczyć z szorstkimi bliznami i bliznami po oparzeniach, skaleczeniach czy innych typach urazów, ale także sprzyjać szybkiemu gojeniu się owrzodzeń troficznych , które w innym przypadku naskórkiem ulegają przez długi czas. Jednak takie dodatkowe możliwości leku w pewnym stopniu podnoszą cenę, czego nie akceptuje bezwarunkowo cała kategoria pacjentów.

    Preparaty z Ginkgo Biloba należy przechowywać w suchym, ciemnym miejscu niedostępnym dla dzieci. Temperatura nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza.

    Jakie środki są zgodne

    Przyjmowanie miłorzębu japońskiego można łączyć z innymi suplementami. Na przykład w sporcie łączy się go z argininą, jak wspomniano powyżej. Korzystne jest również połączenie Ginkgo Biloba z glicyną i witaminą B6, które biorą udział w tworzeniu neuroprzekaźników wpływających na motywację do nauki i uprawiania sportu. Glicyna to także naturalny środek na utrzymanie zdrowego układu nerwowego.

    Często można spotkać kombinację z Gotu Kolą – kolejną pożyteczną rośliną, która ma również silne działanie antyoksydacyjne i jest często określana jako „zioło pamięci”. Uważa się, że Gotu Kola jest wzmocniony w połączeniu z ginkgo. Te suplementy są sprzedawane osobno lub w jednej butelce. Ich połączenie wzmacnia naczynia krwionośne, korzystnie wpływa na krążenie krwi.

    Ginkgo biloba: zastosowanie w medycynie tradycyjnej i ludowej na żylaki

    Na podstawie powyższego materiału staje się jasne, że ginkgo biloba ma dość szerokie zastosowanie medyczne ze względu na swoje działanie farmakologiczne. Ginkgo biloba, który jest częścią każdego leku, ma pozytywny wpływ na organizm jako całość i oddzielnie na jego układy.

    Powołanie miłorzębu japońskiego na żylaki jest uważane za jedną z głównych metod w praktyce medycznej.

    Ginkgo biloba rozrzedza krew i wpływa na ciśnienie krwi, działając jako środek rozszerzający naczynia krwionośne.

    Wartość miłorzębu japońskiego dla naczyń krwionośnych jest maksymalna. Dlatego jest używany w dość zróżnicowanej formie wydania. Może to być nalewka, płynny ekstrakt, balsam, żel, maść, krem ​​z miłorzębu japońskiego, kompleksy witaminowe zawierające ekstrakt z miłorzębu japońskiego. W przypadku żylaków stosuje się wszystkie formy farmakologiczne, ale wybór zależy przynajmniej od jego lokalizacji.

    Drzewo Ginkgo biloba zyskało niesamowitą popularność i zastosowanie w tradycyjnej medycynie. Większość używanego proszku pochodzi z liści miłorzębu japońskiego. Przepisy ludowe są dość proste w przygotowaniu. Na bazie proszku sporządza się wywary, napary i wcieranie. Proszek, woda, dodatkowe składniki (np. Miód) są stosowane w określonych proporcjach w zależności od istniejącego problemu zdrowotnego. Czas trwania kursu zależy od stanu zdrowia.

    Możesz również zaparzyć herbatę z suchych liści miłorzębu japońskiego – łyżeczki suchych liści w szklance wrzącej wody. Nie nadużywaj tej herbaty. Wskazane jest, aby pić go od czasu do czasu, aby podnieść ogólny ton ciała i poprawić krążenie krwi.

    Ziarna nasion lub orzechy miłorzębu japońskiego są również używane i nie tylko w medycynie tradycyjnej. Ginkgo biloba jest również używany do gotowania. Jest jadalny, ale ma specyficzny słodko-gorzki smak, długi posmak i specyficzny aromat. Jądra używane są jako przyprawa, którą dodaje się do potraw podczas duszenia, a także do zup i deserów.

    Nalewka z miłorzębu japońskiego jest zrobiona z jego liści. Zwykle jest przepisywany na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, zespół chromania przestankowego, stwardnienie rozsiane, uzupełnia podstawowe leczenie zaburzeń słuchu, astmę oskrzelową, dysfunkcje seksualne u mężczyzn, wstrząs toksyczny i migrenę. Ginkgo biloba ma niezastąpiony efekt terapeutyczny, jest rośliną wyjątkową, nie ma imponującej listy przeciwwskazań i skutków ubocznych, dlatego zyskała pozytywne recenzje pacjentów i lekarzy (neurologów, flebologów, otolaryngologów itp.). Nalewka z miłorzębu japońskiego jest niezastąpiona dla kobiet, które chcą zachować młodość – idealna do odmładzania skóry twarzy w domu, może być stosowana jako balsam. Nalewka może być alkoholowa lub wodna.

    Proszek z liści miłorzębu japońskiego ma również zastosowanie domowe. Surowce przygotowane w tej technologii muszą być jak najbardziej rozdrobnione; do tych celów nadaje się blender lub młynek do kawy. Proszek jest całkowicie gotowy do użycia, 1 łyżeczkę należy przeżuć przed jedzeniem. składu, połknij i wypij szklankę zimnej wody. Przyjmuje się jako kurs – 2 miesiące z dwutygodniową przerwą, zaleca się przyjmować w trakcie lub po posiłkach.

    Zastosowanie miłorzębu japońskiego w kosmetologii

    Zastosowanie medyczne

    Dobroczynne właściwości miłorzębu japońskiego, potwierdzone w podwójnych badaniach kontrolowanych placebo, pozwalają na aktywne stosowanie substancji ziołowej w leczeniu i profilaktyce wielu chorób. Środek ten jest najbardziej znany wśród pacjentów jako „lek na mózg”, ale jego biologiczna rola nie ogranicza się do działania na układ nerwowy.

    Ekstrakt z liści Ginkgo biloba: zastosowanie w kosmetyce

    Ekstrakt z miłorzębu japońskiego znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie i homeopatii, ale także w kosmetologii. Każdy składnik aktywny ze składu rośliny ma korzystne właściwości. Ogólnie rzecz biorąc, Ginkgo biloba ma silne działanie przeciwutleniające, dzięki czemu jest niezastąpiony w kosmetyce. Kosmetyki na bazie ekstraktu z liści roślin chronią skórę przed promieniami UV, dlatego miłorząb dwuklapowy jest szczególnie cenny w przypadku ekspozycji na słońce. Wygładza drobne zmarszczki mimiczne, poprawia mikrokrążenie krwi, oczyszcza skórę i odbudowuje zniszczone włosy. Roślina zadziwia nie tylko wyjątkowością, ale także szerokością zastosowania. Dzięki temu może być używany nawet jako naturalny barwnik. Lista kosmetyków, które używają ginkgo biloba:

  • maski, toniki i kremy do skóry zmęczonej i wiotkiej;
  • Ujędrniające kremy i okłady antycellulitowe;
  • kosmetyki do włosów – szampony, odżywki, spraye, balsamy i maski;
  • kremy, żele i serum pod oczy itp.
  • Możliwe skutki uboczne Ginkgo Biloba i interakcje lekowe

    Przyjmowanie leku może powodować niepożądane reakcje uboczne w postaci zaburzeń dyspeptycznych, bólów brzucha, nudności, zawrotów głowy, bólów głowy i reakcji alergicznych. Reakcje alergiczne objawiają się w postaci wysypek skórnych, świądu, rumienia, pokrzywki i obrzęku naczynioruchowego. Niektórzy eksperci zauważają pogorszenie krzepliwości krwi podczas terapii, chociaż to powikłanie nie znajduje się na liście możliwych skutków ubocznych.

    Lek może wywoływać zawroty głowy, które należy wziąć pod uwagę podczas jazdy. Od czasu wprowadzenia GB do produkcji suplementów diety do chwili obecnej nie odnotowano ani jednego przypadku przedawkowania.

    Lek jest przeciwwskazany do stosowania równolegle z lekami o działaniu przeciwzakrzepowym, ponieważ znacznie wzmacnia ich działanie. Ta kombinacja może prowadzić do rozwoju krwawienia.

    Ponieważ kwas acetylosalicylowy, podobnie jak ekstrakt roślinny, rozrzedza krew i zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi, należy unikać jednoczesnego przyjmowania tych leków, ponieważ wzmacniają one wzajemne działanie.

    Zwiększa ryzyko krwawienia i przyjmowania leku razem z NLPZ. Lek należy przyjmować ostrożnie razem z lekami o niskim indeksie terapeutycznym, które są metabolizowane przez CYP3A4.

    Końcowe przemyślenia

    Ginkgo biloba od lat jest jednym z najczęściej reklamowanych na świecie suplementów poprawiających zdrowie poznawcze i zapobiegających spadkom. Ginkgo zmniejsza przewlekłe stany zapalne i zwiększa aktywność antyoksydacyjną w całym organizmie. Niemcy i inne kraje europejskie wprowadziły miłorząb dwuklapowy jako lek ze względu na wiele badanych korzyści.

  • Chroni i wspiera zdrowie poznawcze
  • Może złagodzić objawy demencji i choroby Alzheimera
  • Zwiększa skuteczność leczenia schizofrenii
  • Ginkgo biloba może zwiększać ryzyko krwawienia, dlatego nie należy go przyjmować przez kilka tygodni przed operacją. Zawsze omawiaj nowe schematy suplementacji z lekarzem.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska