Ginkgo biloba do naczyń mózgowych. Co to jest Ginkgo Biloba: instrukcje użytkowania

Jest to naturalny ekstrakt pozyskiwany z drzewa miłorzębu. Jest również nazywany żywą skamieliną. Wszystko dzięki temu, że jest to jedyny gatunek, który przeżył. Wszystkie inne rośliny z rodzaju dotarły do ​​nas tylko w postaci skamieniałości.

Ekstrakt z drzewa miłorzębu japońskiego znany jest z niesamowitych korzyści dla naszego mózgu. W rzeczywistości jest tak skuteczny, że w niektórych krajach jest dostępny tylko na receptę. Historycznie rzecz biorąc, miłorząb dwuklapowy był stosowany jako naturalny środek na ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi), demencję i wiele innych schorzeń.

Badania nad drzewem miłorzębu japońskiego i jego ekstraktem z miłorzębu japońskiego trwają we Francji, Niemczech i Chinach. Tradycyjna medycyna chińska wykorzystuje zarówno suszone liście tego drzewa, jak i jego nasiona. Jednak obecne badania kliniczne koncentrują się na ekstrakcie z miłorzębu japońskiego otrzymywanym z suszonych zielonych liści drzewa miłorzębu japońskiego.

Więc co sprawia, że ​​ginkgo biloba jest tak skuteczny?

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje ekstrakt z drzewa miłorzębu japońskiego. I nie bez powodu. Według wielu badań klinicznych miłorząb dwuklapowy ma szereg silnych, korzystnych właściwości i jest bezpieczny dla naszego organizmu. Faktem jest, że ekstrakt ten chroni mitochondria przed uszkodzeniami i zwalcza stres oksydacyjny. To z kolei zmniejsza ilość wolnych rodników w organizmie.

Ginkgo biloba zawiera 2 główne składniki: flawonoidy i terpenoidy, które mają silne właściwości przeciwutleniające. Uważa się, że mogą spowalniać rozwój chorób związanych z wiekiem, zapobiegać uszkodzeniom tkanek, komórek i naszego DNA.

Główne właściwości farmakologiczne

  • Preparaty z liści miłorzębu japońskiego stymulują krążenie krwi , dostarczając tlen do mózgu i obszarów peryferyjnych
  • Lek jest przepisywany jako aktywator naczyń :
  • Przy różnych urazach naczyniowych, w tym cukrzycowych, w celu uniknięcia zgorzeli
  • W przypadku niedostatecznego dopływu krwi do mózgu
  • Ze związanymi z wiekiem zmianami pamięci, słuchu, wzroku
  • Aby przywrócić układ krążenia po udarach i zawałach serca
  • Składniki rośliny mają działanie przeciwskurczowe i rozszerzające naczynia krwionośne , ponieważ rozluźniają i łagodzą skurcze mięśni gładkich, które tworzą błonę narządów żołądkowo-jelitowych, dróg oddechowych, naczyń krwionośnych, narządów płciowych i wydalniczych. Dlatego lek jest przepisywany, kiedy
  • Nałogowi palacze kaszel, aby oczyścić płuca po paleniu
  • Skurcz naczyń mózgowych i migreny
  • Ponadto ginkgo biloba ma następujące właściwości:

    Biodostępność terpenlaktonów (ginkgolid A, ginkgolid B i bilobalid) po podaniu doustnym wynosi 100% (98%) dla ginkgolidu A, 93% (79%) dla ginkgolidu B i 72% dla bilobalidu.

    Po przyjęciu 80 mg ekstraktu, maksymalne stężenie w osoczu wynosi: 15 ng / ml dla miłorzębu A, 4 ng / ml dla miłorzębu B i około 12 ng / ml dla bilobalidu. Wiązanie z białkami osocza wynosi: 43% ginkgolidu A, 47% ginkgolidu B i 67% bilobalidu.

    Okres półtrwania wynosi 3,9 godziny (ginkgolid A), 7 godzin (ginkgolid B) i 3,2 godziny (bilobalid).

    Wyjątkowość właściwości

    Ginkgo działa powoli. Pierwszą poprawę obserwuje się po dwóch miesiącach od rozpoczęcia przyjmowania. Konsekwentne rezultaty widoczne są po sześciu miesiącach. Ale pozytywny wynik zostaje naprawiony długo później.

    To jest zaleta i wyjątkowość rośliny.

    Lek nie wpływa na zmiany ciśnienia, oddechu i tętna. W królestwie roślin nie znaleziono żadnych leków o podobnych właściwościach.

    Mechanizm leczenia ginkgo biloba nie jest w pełni poznany.

    W liściach znaleziono szereg flawonoidów, bioflawonoidów i oktakozanolu. Są to naturalne związki czynne, które mogą wpływać na aktywność enzymatyczną i regulować złożony proces metabolizmu człowieka.

    Wśród nich są takie, które są zawarte tylko w biloba biloba: gingolides, bilobalides. W składzie znajdują się również alkaloidy, garbniki, minerały, esencjonalne, kwaśne, tłuszczowe, węglowodorowe, białkowe i inne związki organiczne i nieorganiczne.

    Ze względu na swój skład chemiczny biloba skutecznie przywraca układ naczyniowy, przepływ krwi i uszkodzone tkanki.

    Przywrócenie krążenia mózgowego

    Zwężenie lub nachodzenie światła naczyń krwionośnych zaburza dopływ krwi do mózgu i powoduje niedobór tlenu, składników odżywczych i glukozy niezbędnych do pełnego funkcjonowania organizmu.

    Niedobór glukozy jako głównego źródła energii powoduje:

  • Senność w ciągu dnia i bezsenność nocna, ziewanie
  • Szybkie zmęczenie psychiczne, niezdolność do koncentracji
  • Długotrwały brak glukozy może prowadzić do dysfunkcji i dystroficznych zmian w tkance mózgowej, aw rezultacie do degradacji osobowości. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych i osób, które przeszły udar lub zawał serca .

    Możliwe konsekwencje: obrzęk, śmierć komórki, nieodwracalne uszkodzenie tkanek w obszarach mózgu.

    Niedostateczne spożycie składników odżywczych może nie dawać żadnych objawów przez długi czas, ale z czasem wyraża się to:

  • Następnie powoduje zaburzenia czynnościowe, uszkodzenie tkanek poszczególnych części mózgu
  • Aktywne składniki miłorzębu japońskiego przywracają krążenie krwi poprzez rozszerzanie naczyń włosowatych i tętnic, odnawiając naczynia krwionośne i zapobiegając ich skurczom, zwiększając przepływ krwi. Gingolidy podnoszą poziom glukozy, bilabolidu i flawonoidów, przyczyniają się do większego nasycenia krwi tlenem, poprawiają oddychanie śródmiąższowe. Przyczynia się to do nasycenia obszarów mózgu tlenem, utrzymania niezbędnego poziomu glukozy i dostarczania składników odżywczych.

    Napięcie naczyniowe, elastyczność i przepuszczalność

    W odpowiedzi na wzrost ciśnienia tętniczego naczynia zwężają się, a gdy ciśnienie spada, rozszerzają się. Jest to jeden ze sposobów organizmu na regulację ilości krwi przepływającej do narządów i tkanek.

    Mechanizm rozszerzania się i kurczenia jest zakłócony z powodu zmniejszonej elastyczności i utraty napięcia naczyniowego.

    Zmniejszona gęstość ścian prowadzi do nadmiernego wglądu. Kiedy naczynia rozszerzają się, ściany niczym sito wpuszczają osocze krwi do tkanki, gdzie gromadzi się w postaci obrzęku. Jeśli przepuszczalność wzrośnie, ściany naczyniowe zaczną przepuszczać komórki krwi do tkanki, co doprowadzi do krwotoku.

    To zjawisko w mózgu powoduje udar krwotoczny.

    Utrata gęstości i elastyczności ścian naczyń krwionośnych następuje z powodu braku kolagenu, elastyny, krzemu i innych substancji. Ton zmniejsza się pod wpływem zaburzonego wpływu ośrodków nerwowych .

    Związki chemiczne miłorzębu japońskiego są budulcem i stymulatorem naprawy naczyń. Niektóre z nich działają jako neuroregulatory i poprawiają pracę impulsów nerwowych, przywracając w ten sposób napięcie naczyniowe.

    Preparaty Ginkgo biloba zwiększają elastyczność i gęstość ścian naczyń krwionośnych, zmniejszają ich przepuszczalność, kruchość, zapobiegają obrzękom i krwotokom, w tym krwotokom mózgowym, przywracają pełny przepływ krwi, szczególnie przy wzroście płynności krwi.

    Zwiększ przepływ krwi i zapobiegaj tworzeniu się skrzepów krwi

    Gęsta krew o niskiej płynności utrudnia przepływ krwi, spowalnia dostarczanie tlenu, wody i składników odżywczych do tkanek.

    Skrzepy krwi to skrzepy krwi na ścianach naczyń krwionośnych, które blokują przepływ naczyniowy.

    Flawonoidy miłorzębu rozrzedzają krew, rozpuszczają istniejące skrzepy krwi i zapobiegają tworzeniu się nowych.

    Jednocześnie niebezpieczeństwo ruchu skrzepu jest minimalne, ponieważ proces ten przebiega powoli, stopniowo i jednocześnie, w przeciwieństwie do szybko działających środków rozrzedzających (aspiryna, askorutyna). Jest to szczególnie ważne w przypadku żylaków, zakrzepowego zapalenia żył, zakrzepicy, zapalenia żył, nadciśnienia.

    Ruch skrzepu często kończy się udarem, zawałem serca, zatorowością (zablokowaniem naczynia) i śmiercią.

  • encefalopatia dysocjacyjna o różnej etiologii (rozwijająca się w wyniku udaru, urazowego uszkodzenia mózgu, w starszym wieku), której towarzyszy zmniejszenie uwagi, osłabienie pamięci, zmniejszenie zdolności intelektualnych, zaburzenia snu;
  • zaburzenia krążenia obwodowego i mikrokrążenia (w tym arteriopatia kończyn dolnych), zespół Raynauda;
  • zaburzenia neurosensoryczne (zawroty głowy, szum w uszach, niedosłuch), starcze zwyrodnienie plamki, retinopatia cukrzycowa.
  • Korzyści zdrowotne wynikające z Ginkgo Biloba

    W starożytnych Chinach drzewo miłorzębu uprawiano z przeznaczeniem na pożywienie i jako składnik leczniczy w medycynie. Ginkgo Biloba zasłynął w medycynie i żywieniu dzięki tym właściwościom.

    Wyciąg z drzewa zawiera wysoki procent terpenoidów i flawonoidów o właściwościach przeciwutleniających .

    Eliminacja stanu zapalnego

    Ekstrakt z liści drzewa łagodzi stany zapalne w tkankach. Dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu artretyzmu, onkologii, problemów kardiologicznych.

    Normalizacja krążenia krwi i stan mięśnia sercowego

    Roślina wspomaga krążenie tlenku azotu, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze odżywienie mięśnia sercowego i szeregu narządów.

    Wyeliminuj depresję

    Osoby używające miłorzębu nie reagują tak emocjonalnie na stres.

    Poprawa zdrowia oczu

    Przyjmowanie miłorzębu japońskiego u pacjentów ze zwyrodnieniem plamki żółtej i jaskrą poprawia ostrość wzroku.

    Łagodzenie objawów migreny i bólów głowy

    Kiedy stres, zwężenie naczyń krwionośnych jest czynnikiem powodującym bóle głowy / migreny, przyjmowanie miłorzębu pomoże wyeliminować odpowiednie objawy.

    Wyeliminuj objawy POChP i astmy

    Ginkgo Biloba umożliwia wyeliminowanie objawów astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Wynika to ze zmniejszenia stanu zapalnego dróg oddechowych i właściwości produktu zwiększających objętość płuc.

    Łagodzi objawy PMS

    Kilka wczesnych badań wykazało, że przyjmowanie miłorzębu może pomóc złagodzić objawy PMS, takie jak wahania nastroju, bóle głowy, niepokój, osłabienie i bóle mięśni.

    W badaniu z 2007 r. Opublikowanym w Journal of Alternative and Complimentary Medicine oceniano skutki ginkgo biloba w dwóch grupach kobiet, które były podobne pod względem cech demograficznych i ogólnego nasilenia objawów PMS.

    Po sześciu miesiącach nastąpiło istotne zmniejszenie ogólnych objawów fizycznych i psychicznych zarówno w grupie otrzymującej dziennie 40 mg ekstraktu z miłorzębu, jak iw grupie placebo; jednak odsetek poprawy w pierwszej grupie był wyższy (23,7%) niż w drugiej (8,7%).

    Starsze badanie kliniczne z 1993 roku wykazało podobne wyniki. Objawy były podobne zarówno w grupie placebo, jak iw grupie badanej, ale pod koniec badania wszyscy pacjenci, którzy otrzymywali miłorząb dwuklapowy, doświadczyli znacznego zmniejszenia objawów PMS, czego nie obserwowano w grupie placebo.

    Może zwiększać libido

    Jak dotąd wyniki były nieco kontrowersyjne, ale wydaje się prawdopodobne, że miłorząb dwuklapowy ma pewien wpływ na libido, ponieważ poprawia przepływ krwi i rozluźnia tkankę mięśni gładkich.

    Co ciekawe, do tej pory najbardziej znaczącym odkryciem był potencjał leczenia dysfunkcji seksualnych spowodowanych lekami psychotropowymi stosowanymi w leczeniu depresji, w szczególności SSRI. W pierwszym otwartym badaniu klinicznym miłorząb japoński poprawiał funkcje seksualne (zwłaszcza u kobiet) u osób, które miały podobne problemy z powodu skutków ubocznych SSRI.

    Niestety kolejne badania nie przyniosły takich samych wyników. Naukowcy nie są pewni, czy będą w stanie powtórzyć wyniki pierwszego badania, jednak dane nadal wyglądają obiecująco.

    Pomaga w leczeniu migreny

    U młodych ludzi z migrenowymi bólami głowy (z aurą lub bez) miłorząb dwuklapowy może zmniejszyć częstotliwość i nasilenie bolesnych doznań. Wstępne badanie, które przyniosło podobny efekt, wykazało, że znaczące zmiany zajęły około trzech miesięcy. W kolejnych miesiącach poprawa stawała się coraz bardziej zauważalna.

    Inne badanie opublikowane w 2009 roku wykazało te same zmiany u kobiet cierpiących na migreny z aurą. Naukowcy podawali pacjentom miłorząb dwuklapowy w połączeniu z witaminą B2 i koenzymem Q10 łącznie przez cztery miesiące (po dwóch miesiącach tego okresu badani zrezygnowali z dotychczas stosowanych leków). U ponad 42 procent badanych migreny z aurą całkowicie ustąpiły do ​​końca czwartego miesiąca, podczas gdy u pozostałych wystąpiła częściowa poprawa objawów.

    Poprawia jakość snu

    W wielu przypadkach miłorząb dwuklapowy pomaga poprawić jakość snu bez wpływu na sen REM. Ta korzystna właściwość jest związana z działaniem przeciwutleniającym miłorzębu. W przypadku zdrowych osób mających trudności ze snem, codzienne przyjmowanie 240 miligramów miłorzębu japońskiego może pomóc poprawić jakość snu.

    Najbardziej zauważalna poprawa jakości snu w przypadku miłorzębu japońskiego występuje, gdy problemy ze snem są związane z trimipraminą, popularnym lekiem przeciwdepresyjnym.

    Terapia dysfunkcji seksualnych

    Ekstrakt z miłorzębu poprawiając krążenie krwi wpływa pozytywnie na funkcje seksualne.

    Sposób podawania i dawkowanie

    Wewnątrz niewielką ilością wody, niezależnie od posiłku. Na zalecenie lekarza możliwy jest powtórny cykl leczenia.

    Jeśli lekarz nie zalecił innego schematu dawkowania, należy przestrzegać poniższych zaleceń dotyczących przyjmowania leku.

    Encefalopatia krążeniowa o różnej etiologii:

    Czas trwania kuracji to minimum 8 tygodni.

    Zaburzenia krążenia obwodowego i mikrokrążenia (w tym arteriopatia kończyn dolnych), zespół Raynauda:

    1 kapsułka 3 razy dziennie lub 2 kapsułki 2 razy dziennie.

    Czas trwania kuracji to minimum 6 tygodni.

    Zaburzenia czuciowo-nerwowe (zawroty głowy, szum w uszach, niedosłuch), starcze zwyrodnienie plamki, retinopatia cukrzycowa:

    1 kapsułka 3 razy dziennie lub 2 kapsułki 2 razy dziennie.

    Czas trwania kuracji 6-8 tygodni.

    W przypadku pominięcia leku lub przyjęcia niewystarczającej ilości, jego kolejne podanie należy przeprowadzić zgodnie z niniejszą instrukcją, bez żadnych zmian.

    Ginkgo biloba dla mózgu i młodości

    Gdzie to jest ukryte, nasza młodość? W skórze? W stawach? W pięknym ciele? Nie, nie … Źródłem naszej młodości jest nasz mózg. Nasz mózg jest magiem. Czasami sprawia, że ​​jesteśmy nieszczęśliwi, ale może nas uszczęśliwić. Wszystko jest w naszej głowie. A także nasza młodość. Nasz mózg wymaga pracy, dyscypliny, treningu, odżywiania. A oto ginkgo biloba – roślina należąca do grupy naturalnych nootropów, które po prostu „odżywiają” nasz mózg. Nootropy to jeden z najważniejszych sposobów na pozostanie młodym. Dopóki nasz mózg jest młody i zdrowy, utrzyma nasze ciało w takim samym stanie zdrowia i młodości.

    Ale co to za roślina, ginkgo biloba. A roślina jest absolutnie niesamowita. To ostatni ze starożytnych gatunków drzew, które przetrwały do ​​dziś! Dla chińskich mnichów to drzewo jest święte, a biolodzy uważają, że dinozaury również zjadały liście miłorzębu japońskiego! Wyobraź sobie, że jeśli to drzewo przetrwało od starożytności do dnia dzisiejszego, jaką ma moc! Jaki potencjał!

    Ginkgo biloba poprawia przepływ krwi do mózgu i to właśnie stymuluje nasz mózg. Poprawia się pamięć, koncentracja uwagi, ostrość myślenia. Istnieje nawet opinia, że ​​ginkgo biloba poprawia inteligencję. Ginkgo pomaga przy starczej utracie pamięci.

    Ponadto miłorząb dwuklapowy ma korzystny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy i układ krążenia, usprawniając pracę zarówno największych tętnic, jak i najmniejszych naczynek. Dlatego miłorząb dwuklapowy jest absolutnie niezbędny do normalizacji funkcjonowania oczu, nerek, kończyn (na przykład przy drętwieniu). Dzięki Ginkgo biloba każda komórka naszego ciała otrzymuje więcej składników odżywczych! W walce z żylakami bardzo dobrym pomocnikiem jest ginkgo biloba.

    Ginkgo biloba zmniejsza lepkość krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów krwi.

    Ogólnie po prostu zmuszam wszystkich moich bliskich do picia ginkgo biloba. To naprawdę środek nr 1, który przedłuża aktywne życie. Szczególnie ważne jest, aby osoby starsze przyjmowały ginkgo biloba.

    Ogólnie rzecz biorąc, miłorząb dwuklapowy jest bardzo bezpiecznym lekiem, ale nadal istnieją przeciwwskazania.

    Miłorząb działa skutecznie tylko jako kuracja i wykazuje swoje działanie nie wcześniej niż po 2-4 tygodniach codziennego stosowania.

    Czas trwania kursu. 1 do 3 miesięcy. Po przerwie równej czasowi przyjęcia kurs można powtórzyć.

    Dawkowanie. W przypadku większości kursów profilaktycznych wystarczająca jest dawka 60-120 mg dziennie (częściej 120 niż 60) raz lub dwa razy dziennie. Jeśli nigdy nie stosowałeś preparatów miłorzębu, ogólne zalecenie jest takie, aby zacząć od 60 mg dziennie. Jednak to zalecenie nie jest ścisłe. W szczególnych przypadkach można stosować do 240 mg dziennie, ale należy to robić bardzo ostrożnie, pamiętając o właściwości miłorzębu do silnego „rozrzedzania krwi” oraz o ryzyku krwawienia, w tym wewnętrznego.

    Ogólne zasady przyjęć

    Instrukcje dotyczące Ginkgo Biloba w języku rosyjskim wskazują, że dorosłym zaleca się stosowanie 1 kapsułki dziennie o dowolnej porze – na przykład rano, po południu lub wieczorem. Nie ma zależności od przyjmowania pokarmu: może to być przed lub po.

    Standardowe dawkowanie

    Dorośli przyjmują lek raz dziennie po 1 kapsułce w oparciu o dzienną dawkę suchego ekstraktu w ilości 40-300 mg. W leczeniu incydentów naczyniowo-mózgowych zaleca się przyjmować 1 kapsułkę 3 razy dziennie, niezależnie od posiłku.

    Zwiększenie dawki

    Wyższe dawki zioła Ginkgo Biloba zgodnie z instrukcją mogą przepisać:

    Wraz ze wzrostem dawki można zastosować nie klasyczną dawkę 40 mg na 1 tabletkę, ale 80 mg lub 120 mg. Leki o dowolnej koncentracji są sprzedawane w aptekach. Dlatego nie ma znaczenia, o której porze dnia należy przyjmować Ginkgo Biloba lub jak połączyć go z jedzeniem. Podstawową zasadą jest regularność: minimum 1 tabletka dziennie przez cały cykl kuracji (4-6 tygodni).

    Zgodność z innymi lekami

    Nie wolno przyjmować Ginkgo Biloba z następującymi lekami:

  • leki zmniejszające krzepliwość krwi.
  • Warunki przechowywania i okres trwałości

    Tabletki, herbatę lub inne produkty przechowuj w temperaturze pokojowej (nie wyższej niż 25 stopni), w ciemnym i suchym miejscu poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Okres przydatności do spożycia zależy od formy wydania – z reguły jest to 2 lata od daty produkcji.

    Zgodność z innymi lekami

    Ginkgo biloba można przyjmować samodzielnie lub w połączeniu z wieloma innymi lekami. Wspólny odbiór z:

  • Omega-3, zwłaszcza DHA, czyli olej rybny,
  • Jeszcze raz: nie można przyjmować miłorzębu w połączeniu z żadnymi lekami promującymi „rozrzedzenie krwi”, w tym aspiryną i lekami, które ją zawierają!

    Wyciąg z liści Ginkgo biloba ma szereg przeciwwskazań. Najważniejsze z nich to:

  • nadwrażliwość na wyciąg z liści miłorzębu japońskiego;
  • wrzód trawienny żołądka i dwunastnicy w ostrej fazie;
  • ostre naruszenie krążenia mózgowego;
  • Ważne jest, aby mieć świadomość, że miłorząb dwuklapowy świetnie zmniejsza krzepliwość krwi. Dlatego kategorycznie nie można go przyjmować razem z żadnymi lekami promującymi „rozrzedzenie krwi”, w tym aspiryną i innymi lekami zawierającymi aspirynę. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko krwotoku, w tym do narządów wewnętrznych. Nie należy również brać miłorzębu do osób, które mają skłonność do krwawień.

    Stosowanie Ginkgo Biloba nie jest zalecane u pacjentów, którzy stale przyjmują kwas acetylosalicylowy, leki przeciwzakrzepowe (bezpośrednie i pośrednie), a także diuretyki tiazydowe, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe, gentamycynę.

    Mogą wystąpić pojedyncze przypadki krwawienia u pacjentów, którzy jednocześnie przyjmują leki zmniejszające krzepliwość krwi; związek przyczynowy tych krwawień z przyjmowaniem preparatów Ginkgo biloba nie został potwierdzony.

    W przypadku stosowania z lekami przeciwnadciśnieniowymi możliwe jest nasilenie działania przeciwnadciśnieniowego.
    Nie zaleca się jednoczesnego stosowania preparatów Ginkgo biloba z efawirenzem, gdyż jego stężenie w osoczu krwi może ulec obniżeniu na skutek indukcji cytochromu CYP3A4 pod wpływem ekstraktu z miłorzębu japońskiego.

    Szkody i skutki uboczne Ginkgo biloba

    Teraz, gdy rozumiemy korzyści zdrowotne wynikające z miłorzębu japońskiego, porozmawiajmy o drugiej stronie medalu – jego skutkach ubocznych.

    Efekty uboczne miłorzębu japońskiego są niezwykle rzadkie, gdy przestrzega się codziennych dawek. Sporadycznie opisywano: nudności, biegunkę, zawroty głowy, bóle głowy i reakcje alergiczne (nie polecam przyjmowania ekstraktu z miłorzębu, jeśli jesteś uczulony na alkilofenole).

    Czy długotrwałe przyjmowanie miłorzębu japońskiego jest bezpieczne? Jak dowiedzieliśmy się z powyższych badań, najczęściej przyjmowano ekstrakt z miłorzębu japońskiego przez cztery miesiące. W każdym razie, jeśli planujesz włączyć ten suplement do swojej diety, to radzę w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem.

    Stosowanie i dawkowanie Ginkgo biloba

    Możesz znaleźć miłorząb dwuklapowy w postaci kapsułek, tabletek, płynnych ekstraktów lub suchych liści.

    I nie zapominajmy, że dobroczynne właściwości miłorzębu japońskiego pojawiają się najczęściej po 4-6 tygodniach od momentu rozpoczęcia jego przyjmowania (wszystko zależy od tego, do czego go użyjesz).

    Co do dawek polecam trzymać się wartości wskazanych na opakowaniu. Dawkowanie może wynosić od 40 do 360 mg dziennie. Za najbardziej skuteczną dawkę uważa się od 120 do 240 mg dziennie, podzieloną na 2-3 dawki.

    Najlepiej wybrać ekstrakt z miłorzębu, który zawiera od 24 do 32 procent flawonoidów (znanych również jako glikozydy flawonowe lub heterozydy) i od 6 do 12 procent terpenoidów (laktony triterpenowe).

    I oczywiście skonsultuj się z lekarzem przed spożyciem ginkgo biloba.

    Rekomendowana dawka

    Wygląda na to, że działanie miłorzębu japońskiego jest zależne od dawki, co oznacza, że ​​im więcej bierzesz, tym bardziej wyraźne są wyniki. Należy jednak uważać, aby nie przekroczyć zalecanej dawki. W zależności od stanu, dawka miłorzębu japońskiego waha się od 40 do 360 miligramów dziennie.

    Ginkgo jest dostępne w wielu sklepach ze zdrową żywnością w postaci kapsułek, tabletek, płynnych ekstraktów lub suszonych liści. Wybierz standaryzowany ekstrakt zawierający od 24 do 32 procent flawonoidów (znanych również jako glikozydy flawonowe lub heterozydy) i od 6 do 12 procent terpenoidów (laktony triterpenowe).

    Jak szybko można spodziewać się ulepszeń? Widoczne efekty ginkgo potrwają od czterech do sześciu tygodni, w zależności od tego, gdzie zaczniesz przyjmować suplement.

    Zdarzenia niepożądane i interakcje lekowe
    Chociaż miłorząb nie jest uważany za bardzo bezpieczny i rzadko powoduje jakiekolwiek skutki uboczne, tak jak w przypadku każdego suplementu ziołowego, należy podjąć szereg środków ostrożności. W niektórych rzadkich przypadkach bardzo mały procent pacjentów przyjmujących miłorząb dwuklapowy ma krwawienie, więc istnieje możliwość, że ekstrakt może wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwpłytkowymi. Może również zakłócać proces rekonwalescencji po operacjach i poważnych urazach.

    Wraz ze wzrostem liczby dostępnych bez recepty alternatyw zdrowotnych, wiele osób wybiera tę opcję (czasami w połączeniu z innymi ziołami), ale nie omawia samodzielnie wybranego leczenia z lekarzem, nawet jeśli jest to konieczne. Według wielu doniesień, blisko 70 proc. Pacjentów nie wspomina o ziołach podczas wizyty u lekarza, nawet jeśli wizyta wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi lub przygotowaniem do operacji.

    Niezależnie od tego, jaki suplement ziołowy wybierzesz, zawsze powinieneś przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i koniecznie poinformować o tym lekarza, zwłaszcza jeśli przyjmujesz inne leki na receptę, przygotowujesz się do operacji, czy zmagasz się z chorobami przewlekłymi – w ten sposób możesz zapobiec potencjalnie niebezpiecznym interakcjom. narkotyki.

    Ginkgo biloba: wyniki badań i opinie renomowanych organizacji

    Ginkgo biloba to najstarsze drzewo, które przetrwało do dziś z ery mezozoicznej.

    Producenci suplementów diety zawierających ekstrakt z egzotycznej rośliny o nietypowej nazwie dla ucha rosyjskiego zapewniają, że miłorząb dwuklapowy może zapobiegać rozwojowi demencji starczej, poprawiać pamięć i myślenie oraz przyspieszać powrót do zdrowia po udarze niedokrwiennym. Badacze z różnych krajów postanowili ustalić, czy rzeczywiście tak jest. Okazało się, że wyniki uzyskane w trakcie eksperymentów były dalekie od deklarowanych. Oto tylko kilka z nich.

    Keith Lowes, profesor psychologii na Uniwersytecie Hertfordshire na przedmieściach Londynu, zorganizował metaanalizę 13 randomizowanych, kontrolowanych badań klinicznych w 2012 roku z udziałem 1000 osób w różnym wieku. Badania te miały na celu ustalenie wpływu miłorzębu japońskiego na sprawność umysłową, pamięć i uwagę u zdrowej osoby. Naukowiec stwierdził, że „przyjmowanie leków Gingkobiloba w każdym wieku w celu poprawy pamięci jest absolutnie bezużyteczne i może być po prostu stratą czasu i pieniędzy”.

    W 2008 roku francuscy eksperci (Vellas B., Berrut G., Dartiguea J. i inni) opublikowali wyniki dużego wieloośrodkowego, kontrolowanego placebo badania, w którym oceniano skuteczność stosowania miłorzębu japońskiego w zapobieganiu demencji starczej. 2 854 uczestników w wieku powyżej 70 lat z zaburzeniami pamięci podzielono na 2 grupy. Pierwszy przyjmował 120 mg ekstraktu roślinnego 2 razy dziennie przez 5 lat. Drugi otrzymał atrapy tabletek o podobnym smaku (zawierały chlorowodorek chininy). W rezultacie obie grupy wykazały prawie takie same wskaźniki rozwoju demencji starczej.

    Randomizowane badanie przeprowadzone w University of Louisiana Medical Center (Nowy Orlean, USA) na 120 osobach ze stwardnieniem rozsianym dało podobne wyniki. W grupie osób, które przyjmowały 120 mg miłorzębu japońskiego dwa razy dziennie przez 3 miesiące, nie stwierdzono istotnej poprawy funkcji poznawczych.

    Międzynarodowa organizacja non-profit zrzeszająca ponad 27 tysięcy naukowców z ponad 90 krajów świata i badająca skuteczność różnych technologii medycznych – Cochrane Collaboration – dokonała przeglądu wyników 36 badań klinicznych dotyczących skuteczności miłorzębu japońskiego w różnych chorobach iw 2009 roku wyraziła swoją opinię: „Dowody na to, że ginkgo biloba ma przewidywalny i klinicznie istotny wpływ na osoby z demencją i zaburzeniami poznawczymi, jest niespójny i zawodny ”. Zauważono również, że roślina jest nieskuteczna w zwalczaniu szumów usznych, zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, w rekonwalescencji po udarze niedokrwiennym i niektórych innych patologiach.

    Korzyści płynące z tej rośliny budzą w ten sposób ogromne wątpliwości wśród specjalistów z różnych krajów świata, jednak współczesna nauka przekonująco udowodniła występowanie dużej liczby poważnych skutków ubocznych.

    Znane są wyniki badań klinicznych (podwójnie ślepe, randomizowane, kontrolowane placebo badanie z udziałem 118 osób) pokazujące, że długotrwałe stosowanie leków na bazie miłorzębu japońskiego może zwiększać ryzyko udaru krwotocznego, zwłaszcza jeśli są one przyjmowane jednocześnie z lekami zapobiegającymi powstawaniu zakrzepów krwi , na przykład acetylosalicylem. kwas (aspiryna).

    Udowodniono zdolność rośliny do wywoływania bólów głowy, nudności, ciężkich ogólnoustrojowych reakcji alergicznych, zwiększania ryzyka krwawienia i rozwoju raka, wywoływania drgawek i śmierci.

    Jedna z najbardziej wpływowych organizacji na świecie i najsurowszy system certyfikacji medycznej, który w jak największym stopniu chroni ludzkie zdrowie – Food and Drug Administration (FDA, USA) – nie wyraził zgody na ekstrakt z miłorzębu japońskiego jako bezpieczny i skuteczny środek przeciwko jakimkolwiek nie było żadnej choroby.

    Podsumowując: roślina miłorzębu japońskiego nie tylko nie wykazuje cudownych właściwości w walce z zaburzeniami pracy mózgu i układu nerwowego, ale może również powodować śmierć człowieka.

    Potrzebny tam, gdzie się urodził. Dlaczego rodzime rośliny są zdrowsze niż egzotyczne?

    W obliczu tej czy innej choroby, z jakiegoś powodu mamy tendencję do szukania zbawienia „za granicą”, jedząc rośliny o dziwacznych nazwach. Wydaje nam się, że są mocniejsze, lepiej przebadane, sprawdzone przez tysiące lat praktyki. Tak, ginkgo biloba rzeczywiście był używany w starożytnej medycynie chińskiej. Jeśli jednak ta roślina jest przydatna dla Chińczyków, to niekoniecznie musi działać terapeutycznie na Rosjanina. W wielu starożytnych naukach medycznych, w tym chińskiej, a także ajurwedzie, stosuje się niezmienną zasadę: aby zachować siłę i zdrowy stan człowieka, najlepiej nadają się te rośliny, które rosną w miejscach jego stałego zamieszkania. Czemu?

  • Przydatne substancje z „rodzimych” roślin są lepiej i szybciej przyswajane. Ciało Rosjanina może nie mieć enzymów, które mogą trawić składniki egzotycznej rośliny.
  • Kiedy roślina i człowiek żyją w tych samych warunkach geograficznych, rozwijają mechanizmy obronne, które są dostosowane do tych samych czynników chorobotwórczych, w szczególności mikroorganizmów.
  • Rośliny „rodzime” skuteczniej oddziałują na organizm ludzki, ich substancje składowe wydają się być dla niego wyostrzone . Egzotyka za granicą może wywołać silną reakcję alergiczną.
  • Udowodniono, że dary natury, wyrosłe w palącym równikowym słońcu, odznaczają się mniejszą zawartością witamin i minerałów. Te ostatnie są niszczone przez wysokie temperatury i promieniowanie słoneczne.

    Jakie rośliny domowe skutecznie poprawiają pracę mózgu?

    Dzika róża maj, a raczej owoce tej rośliny są bogate w witaminy C i PP, znane ze swojego pozytywnego wpływu na układ krążenia człowieka, a także z silnego działania antyoksydacyjnego. Skutecznie zwalczają wolne rodniki uszkadzające komórki mózgowe, wzmacniają ściany naczyń mózgowych, rozszerzają światło naczyń krwionośnych, normalizują krzepnięcie krwi, obniżają poziom cholesterolu we krwi, a tym samym poprawiają oddychanie, odżywianie głównego narządu myślącego i jego pracę.

    Gryka korzystnie wpływa na myślenie człowieka. Gryka jest znana Rosjanom już od kilku stuleci. Ze względu na potrzeby żywieniowe od dawna uprawiano go trochę w prawie wszystkich regionach naszego kraju o klimacie umiarkowanym. W 2003 roku hodowcy krajowi wyhodowali odmianę roślin „Bashkirskaya krasnostebelnaya”, która wyróżnia się zwiększoną zawartością rutyny. Substancja może poprawiać elastyczność naczyń mózgowych, zmniejszać ich kruchość i przepuszczalność, obniżać poziom „złego” cholesterolu, neutralizować działanie wolnych rodników. Rutyna jest szczególnie skuteczna w połączeniu z witaminą C.

    Krajowy naturalny lek o działaniu nootropowym Memo-Vit połączył moc dwóch roślin leczniczych i znacznie ją zwiększył pod wpływem produktu pszczelego zwanego organicznym kompleksem HDBA. Faktem jest, że nazwany produkt pszczeli zawiera w swoim składzie kwasy decenowe – substancje będące nośnikami tlenu, uczestnikami oddychania tkankowego, a także wykazujące wyraźne działanie przeciwwirusowe, w tym przeciw toksoplazmie, która atakuje komórki mózgowe. Unikalne substancje powstają jedynie w organizmach dwóch stworzeń na naszej planecie – pszczół i ludzi.

    Składniki Memo-Vita są znane rosyjskiemu organizmowi, nie powodują w nim niepożądanych reakcji, a ich skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska