Jak robi się sztuczne mięso i czy jest ono zdrowym produktem

 

мясо

 

Sztuczne mięso, mięso probówek, mięso laboratoryjne – wkrótce będzie powszechnie dostępne i z powodzeniem zastąpi produkty zwierzęce. Co sprawia, że sztucznie uprawiane mięso różni się od prawdziwego?

Sztuczne mięso. Co to jest?
Sztuczne mięso jest produktem wyhodowanym z komórek macierzystych pobranych z żywego organizmu.

Jak robi się sztuczne mięso w laboratorium?
Naukowcy potrzebują komórek macierzystych, które pobierają z żywego organizmu do hodowli sztucznego mięsa. Komórki macierzyste mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i przekształcania się w dowolną komórkę budulcową w organizmie. Mnożą się one do momentu powstania tkanki mięśniowej, co trwa około 2 tygodni.

W innej roślinie tłuszcz jest produkowany w ten sam sposób. Łączy się ją z uprawianą tkanką mięsną, a następnie dodaje się barwniki. Są one konieczne, ponieważ sztucznie stworzone mięso nie zawiera krwi, która w naturalnych warunkach plami je. Następnie produkt jest gotowy do spożycia.

Cała produkcja sztucznego mięsa trwa 2 miesiące. Okres ten może znacznie zmniejszyć zużycie wody i pasz, co jest niezbędne w hodowli bydła. Produkcja zwierzęca wytwarza ogromne ilości gazów cieplarnianych, a zasoby roślinne są potrzebne do karmienia zwierząt gospodarskich, co również wymaga ogromnej ilości miejsca w przemyśle. Nie wspominając o cierpieniu zwierząt, transporcie do rzeźni, nieludzkim traktowaniu lub antybiotykach, które są niezbędne do zapewnienia, że zwierzęta skoncentrowane w jednym miejscu nie są chore.

Należy jednak wiedzieć, że komórki macierzyste również muszą być karmione, aby mogły rosnąć. Naukowcy widzą tu wielki potencjał w glonach, które zawierają substancje, których komórki potrzebują do wzrostu.

Sztuczne mięso kontra prawdziwe mięso.
Przemysł mięsny od lat budzi kontrowersje, a sprzedawana wieprzowina, wołowina itp. nie są tak zdrowe, jakbyśmy chcieli wierzyć. Czy mamy gwarancję, że to od zdrowych zwierząt? Niektóre programy telewizyjne pokazują, że w rzeźniach nawet bydło, które musi zostać „usunięte” w inny sposób, trafia do rzeźni ze zdrowymi zwierzętami, a następnie do sklepów.

Ale co ze zdrowiem i korzyściami z podrabianego mięsa? Wszakże wszystko „urosło” już od początku wydaje nam się podejrzane. Niemniej jednak, produkt in vitro może być zdrowszy od naturalnego, ponieważ naukowcy starannie planują skład sztucznego mięsa. Na przykład, dodanie komórek rybnych do wołowiny spowoduje, że będzie ona zawierać korzystne dla organizmu kwasy tłuszczowe omega-3. Będzie też wolny od antybiotyków.

Firmy specjalizujące się w produkcji sztucznego mięsa mają już znaczące osiągnięcia: burgera, aromatycznego i smacznego mięsa, a także mięsa mielonego, które „zachowuje się” jak prawdziwe. To dopiero początek. Produkty, które zastępują prawdziwe mięso, często mają więcej białka i wartości odżywczych niż ich naturalne odpowiedniki.

Mięso z komórek macierzystych jest roślinnym analogiem
Jest to bardzo popularny substytut dla tych, którzy w swojej diecie chcą żyć bez mięsa. Produkowana jest z soi lub popularnych grzybów ostrygowych, które są doskonałymi substytutami smaku mięsa. Ich skład może być bardzo dobry: nie zawierają konserwantów, barwników ani wzmacniaczy smaku. Ale tutaj, oczywiście, należy uważnie przeczytać kompozycje.

Na przykład w jednej z kiełbas warzywnych są: grzyby ostrygowe, gluten pszenny, teksturowane białko pszenne, oleje roślinne (kokosowy, rzepakowy), woda, nasiona słonecznika, skrobia grochowa, słodka papryka, suszona cebula, suszony czosnek, aromaty naturalne, sól, błonnik grochowy, przyprawy, suszony sok cebulowy, suszony sok cytrynowy.

Mięso przyszłości?
Zgodnie z raportem MarketsandMarkets, światowy rynek substytutów mięsa ma osiągnąć w 2023 roku prawie 6,5 miliarda dolarów. Na giełdzie stale rosną notowania firm zajmujących się sztucznym mięsem. Allied Market Research przewiduje, że rynek ten będzie rósł w tempie 7,7 procent rocznie przez następne 7 lat.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska