Jak prawidłowo wyhodować szpinak w ogrodzie

Ostatnio zdrowa żywność stała się bardzo popularna, więc wszyscy mieszkańcy lata starają się wyhodować jak najwięcej użytecznych upraw na swojej stronie. Szpinak to bogate zioło, które jest lekkostrawne, nie powoduje alergii i jest bardzo korzystne dla organizmu dzieci i dorosłych. Szpinak jest bezpretensjonalny, ale trzeba o niego odpowiednio dbać.
Ostatnio zdrowa żywność stała się bardzo popularna, więc wszyscy mieszkańcy lata starają się wyhodować jak najwięcej użytecznych upraw na swojej stronie. Szpinak to bogate zioło, które jest lekkostrawne, nie powoduje alergii i jest bardzo korzystne dla organizmu dzieci i dorosłych. Szpinak jest bezpretensjonalny, ale trzeba o niego odpowiednio dbać.

Trochę o roślinie

Szpinak jest bardzo popularny w Europie i Ameryce iz każdym rokiem staje się coraz bardziej odpowiedni do uprawy na rabatach w naszych regionach. Kultura rośnie bardzo szybko, jest bezpretensjonalna, rzadko narażona na choroby, ma bardzo przydatny i bogaty skład. Zawiera ogromną ilość:

  • magnez;
  • potas;
  • gruczoł;
  • wapń;
  • fosfor.

Kultura jest kilka razy lepsza od innych warzyw. Zawiera również dużą ilość protein, dlatego jest szczególnie ceniony przez sportowców.

Zasady lądowania

Szpinak jest odporny na zimno, można go wysiewać we wczesnej fazie, po niewielkim rozmrożeniu wierzchniej warstwy gleby. Nasiona posadzone wcześnie będą dobrze działać. Jeśli gleba jest sucha, sadzonki mogą być nieco opóźnione, ponieważ pędy trudno jest przebić się przez skorupę gęstej warstwy. Aby przyspieszyć pojawienie się sadzonek, lepiej moczyć nasiona przez 2-3 godziny w ciepłej wodzie, a otwory należy podlać.

Szpinak należy wysiewać na głębokość co najmniej 2 cm, jeśli gleba jest piaszczysta, należy wysiewać głębiej, aw glebie gliniastej płytszą. Odstęp między otworami powinien wynosić około 20-30 cm, w zależności od rodzaju szpinaku. Konieczne jest zachowanie odległości co najmniej 5 cm między nasionami, aby kiełki wzniosły się na słońce, a krzewy były gęste. Pierwsze pędy można spodziewać się po 10-14 dniach.

Gdzieś w 30 dni po pojawieniu się pierwszych pędów wymagane są zbiory. Latem szpinak rośnie bardzo słabo, ponieważ zamienia się w strzałę, a liście stają się mniejsze.

Dzięki tej funkcji praktykowane jest wspólne sadzenie szpinaku z innymi uprawami. Jest sadzona jako prekursor dla warzyw preferujących ciepło, sadzonych w czerwcu. Mogą to być pomidory, cukinia, ogórki i papryka. Zalecane są również rabaty, ponieważ korzenie szpinaku są w stanie wydzielać substancje, które mają korzystny wpływ na system korzeniowy innych roślin uprawnych.

Czasami szpinak jest sadzony na zimę. Optymalny okres to wtedy, gdy temperatura gleby spadnie poniżej + 5 ° C. Dzieje się to zwykle w drugiej połowie października.

Zasady opieki

Aby szpinak mógł być obdarzony wysokiej jakości zielenią, musi mieć dobrą glebę i wilgoć. Najlepszą glebę dla szpinaku uważa się za gliniastą, a także glebę zawierającą dużo materii organicznej. Gleba piaszczysta jest najmniej odpowiednia do uprawy roślin, ale można ją poprawić, dodając nawozy. Należy jednak pamiętać, że materia organiczna nie powinna być wprowadzana do gleby bezpośrednio w roku sadzenia szpinaku, ponieważ zawiera wiele mikroorganizmów, które mogą stanowić zagrożenie dla roślin i zdrowia ludzi.

Konieczne jest obfite i nawadnianie gleby, gdy wysycha. Pozwoli ci to uzyskać dobre zbiory. W przypadku szpinaku optymalne nawodnienie następuje raz na 14 dni. Zaleca się również ściółkowanie łóżek, aby zapobiec parowaniu wilgoci.

Bardzo ważne jest, aby nie spóźniać się z odchwaszczaniem szpinaku, ponieważ roślina rozwija się bardzo szybko, a gdy liście są zbyt duże, nie będzie można usunąć chwastów.

Jak zbierać

Zbieranie krzewów szpinaku rozpoczyna się, gdy jest na nich 4-7 liści. Zwykle proces ten łączy się z przerzedzaniem w celu zwiększenia odstępów między uprawami. Roślina jest uważana za dojrzałą tylko wtedy, gdy uformuje się 10-12 liści.

Do ostatecznego zbioru rozety należy przyciąć pod pierwszym liściem. Dzięki temu rośliny będą mniej zanieczyszczone, pozostaną w ziemi. Najlepszą porą na zbiór szpinaku jest poranek.
Do ostatecznego zbioru rozety należy przyciąć pod pierwszym liściem. Dzięki temu rośliny będą mniej zanieczyszczone, pozostaną w ziemi. Najlepszą porą na zbiór szpinaku jest poranek.
Do ostatecznego zbioru rozety należy przyciąć pod pierwszym liściem. Dzięki temu rośliny będą mniej zanieczyszczone, pozostaną w ziemi. Najlepszą porą na zbiór szpinaku jest poranek.
Bardzo ważne jest, aby nie przegapić momentu, w którym szpinak jest gotowy do zbioru, ponieważ z czasem liście zaczynają szorstkować, a składniki odżywcze zaczynają się rozpadać. Ponadto ilość kwasu szczawiowego w szpinaku może wzrosnąć, ale nie jest to zbyt przydatne.

Termin zbioru to okres formowania szypułek.

Czy potrzebujesz nawozów

Kluczem do wysokiej jakości i smacznej zieleni szpinaku jest okresowe wzbogacanie gleby w składniki odżywcze. Można to zrobić, jeśli zastosujesz nawozy mineralne i organiczne. Przed zasiewem szpinaku glebę należy wzbogacić mocznikiem. Wypełnia ziemię azotem. Nawóz ten ma biały odcień i jest sprzedawany w postaci granulatu. Przed użyciem opatrunku górnego kapsułki należy rozpuścić w gorącej wodzie. Aby wzbogacić glebę o powierzchni 1 m², potrzebujesz około 15-25 g tej substancji.

Mocznik jest często stosowany jako aplikacja dolistna. Aby to zrobić, rozpuszcza się w wodzie (50 g pobiera się na 10 litrów). Powstały roztwór jest potrzebny do natryskiwania powierzchni 100 m². Równolegle z nawożeniem mocznikiem zabronione jest wprowadzanie superfosfatu lub wapna.
Mocznik jest często stosowany jako aplikacja dolistna. Aby to zrobić, rozpuszcza się w wodzie (50 g pobiera się na 10 litrów). Powstały roztwór jest potrzebny do natryskiwania powierzchni 100 m². Równolegle z nawożeniem mocznikiem zabronione jest wprowadzanie superfosfatu lub wapna.
Mocznik jest często stosowany jako aplikacja dolistna. Aby to zrobić, rozpuszcza się w wodzie (50 g pobiera się na 10 litrów). Powstały roztwór jest potrzebny do natryskiwania powierzchni 100 m². Równolegle z nawożeniem mocznikiem zabronione jest wprowadzanie superfosfatu lub wapna.
Superfosfat jest suplementem fosforu. Produkowany jest w postaci proszku lub granulatu. Do nawożenia 1 m² rabaty ogrodowej potrzeba około 50 g takiej substancji. Możesz nawozić szpinak do sadzenia mąką dolomitową. Jest to rodzaj nawozu magnezowego na bazie wapnia i magnezu.

Odporność na szkodniki i choroby

Szpinak może ulec chorobom grzybiczym, takim jak zgnilizna korzeni i mączniak rzekomy. Możesz zrozumieć, że kultura jest chora na korzenie – będą czarne. Zgnilizna zaczyna wpływać na cały kłącze, co doprowadzi do śmierci rośliny.

Gdy na roślinach pojawią się oznaki zgnilizny, liście należy nasmarować siarką koloidalną, a następnie kultury potraktować wlewem dziewanny.

Wśród szkodników rośliny najczęstsza mucha górnicza. Składa jaja na roślinach, następnie pojawiają się tam larwy, które wgryzają się w liście i prowadzą do wysychania kultury. Będzie można zapobiec pojawieniu się takiego pasożyta, sadząc szpinak jak najdalej od łóżek burakami. Konieczne jest regularne przeglądanie sadzenia, usuwanie uszkodzonych liści.
Wśród szkodników rośliny najczęstsza mucha górnicza. Składa jaja na roślinach, następnie pojawiają się tam larwy, które wgryzają się w liście i prowadzą do wysychania kultury. Będzie można zapobiec pojawieniu się takiego pasożyta, sadząc szpinak jak najdalej od łóżek burakami. Konieczne jest regularne przeglądanie sadzenia, usuwanie uszkodzonych liści.
Wśród szkodników rośliny najczęstsza mucha górnicza. Składa jaja na roślinach, następnie pojawiają się tam larwy, które wgryzają się w liście i prowadzą do wysychania kultury. Będzie można zapobiec pojawieniu się takiego pasożyta, sadząc szpinak jak najdalej od łóżek burakami. Konieczne jest regularne przeglądanie sadzenia, usuwanie uszkodzonych liści.
Czasami mszyce atakują szpinak. Aby się go pozbyć, należy użyć roztworu mydła do prania. Na 10 litrów wody pobiera się 300 g produktu. Powstały produkt jest używany do spryskiwania dotkniętych obszarów przez 10-12 dni.

Szpinak to kultura, która przyniesie ogromne korzyści swoim właścicielom, a także może ozdobić łóżka. Najważniejsze jest, aby zapewnić roślinom odpowiednią pielęgnację.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska