Wiesiołek wewnętrzny: cechy, rodzaje i pielęgnacja w domu

Wiosną, gdy tylko topnieje śnieg, kwitną pierwiosnki. Kwitnąca roślina zielna jest sadzona przez wielu ogrodników na swoich działkach. Ale dzięki hodowcom dziś istnieją odmiany, które można uprawiać w doniczkach, dekorując dom wielokolorowymi delikatnymi kwiatami.

Pierwiosnki domowe nie lubią ciepła. Najlepsza temperatura powietrza dla nich to +16 … + 20 stopni. Wiosną lub zimą, kiedy zaczynają pojawiać się kwiaty, roślina potrzebuje chłodu w temperaturach do +16 stopni. Możesz umieścić kwiatek na izolowanej loggii lub między ramami, jeśli okna nie zostaną wymienione na plastikowe.

Pierwiosnki są bezpretensjonalne dla wilgoci powietrza i nie wymagają spryskiwania. Jednocześnie, jeśli w pomieszczeniu jest gorąco, zaleca się umieszczenie wokół kwiatów pojemników z wodą. Ale lepiej jest zapewnić roślinom chłodne warunki.

Oświetlenie

Pierwiosnki uwielbiają dobre oświetlenie, ale aby nie padały na palące promienie słońca. Najlepszym miejscem dla nich będą parapety okien zachodnich i wschodnich. Latem kwiat można umieścić na parapecie północnym. Jeśli okna w mieszkaniu wychodzą tylko na południe, odłóż roślinę na bok na stoliku nocnym lub półce.

Transfer

Po zakupie roślina kwitnąca jest przesadzana dopiero po kwitnieniu. W przyszłości przesadza się je co roku, po wyblaknięciu rośliny.

Gleba dla wiesiołka nie jest bardzo pożywna. Gleba składa się z kompostu, torfu i piasku (3: 1: 1) lub z liści i darni, próchnicy i piasku (1: 1: 1: 1).

W przypadku gatunków o miękkich liściach gleba jest mieszana z liści, drzew iglastych, darniowej i piasku (2: 1: 1: 1).

Podlewanie pierwiosnka

W okresie spoczynku podlewanie powinno być umiarkowane. Gdy górna warstwa gleby w doniczce wyschnie, należy poczekać jeszcze kilka dni i dopiero wtedy podlać kwiat.

Podczas kwitnienia są częściej podlewane, gdy tylko wyschnie górna warstwa ziemi.

Do nawadniania używa się wody o temperaturze pokojowej, która powinna trwać co najmniej jeden dzień.

To jest ważne! Ostrożnie podlewaj pierwiosnki, aby woda nie dostała się na liście. W przeciwnym razie zaczną gnić. Wielu hodowców stawia pod kwiatami wysokie tace i wlewa do nich wodę. Po około pół godzinie resztę wody należy wylać, aby zapobiec gniciu korzeni.

Top dressing z wiesiołka

Ponieważ rośliny przesadza się co roku po kwitnieniu na nową ziemię, na początku będą miały wystarczającą ilość nawozów, które są częścią gleby. Następnie w okresie wegetacji kwiaty karmione są dwukrotnie:

  • W drugiej dekadzie czerwca stosuje się gotowe nawozy organiczne lub słaby roztwór gnojowicy drobiowej.
  • W pierwszej dekadzie sierpnia rośliny potrzebują azotu, dla którego można je karmić saletrą amonową przygotowując 1% roztwór.

Pokój pielęgnacyjny z wiesiołkiem obejmuje również usuwanie zwiędłych łodyg. Jest to konieczne, aby wszystkie siły rośliny były skierowane na tworzenie nowych kwiatów. Czasami liście mogą żółknąć, zwłaszcza dolne, należy je odciąć.

To jest ważne! Po pracy z wiesiołkiem (na przykład podczas przycinania) dokładnie umyj ręce, ponieważ sok z kwiatów może podrażnić skórę. Najlepiej nosić gumowe rękawiczki. Nie pozwalaj dzieciom zbierać ani zwierzętom domowym żuć liści i kwiatów rośliny.

Rosnące problemy

Przyczyn może być kilka:

  • wysoka temperatura powietrza;
  • zbyt suche powietrze w pomieszczeniu (szczególnie zimą, gdy baterie są włączone);
  • nadmierne karmienie;
  • częste podlewanie gleby, z powodu którego korzenie zaczęły gnić, w wyniku czego liście żółkną.

Dlaczego pąki spadają

Powody:

  • suche powietrze;
  • niewystarczające podlewanie;
  • wysoka temperatura powietrza w pomieszczeniu.

Podczas kwitnienia w temperaturach powyżej +16 stopni wiesiołek może zrzucić pąki. Również w wysokiej temperaturze tej rośliny kwitnienie będzie krótkotrwałe – kwiaty szybko uschną.

Szkodniki i choroby wiesiołka

Wysokie temperatury i suche powietrze mogą powodować pojawienie się na kwiatach przędziorków lub mszyc. Możesz się ich pozbyć za pomocą specjalnych środków owadobójczych.

Spośród chorób pierwiosnek najczęściej dotyka szara zgnilizna. Pojawia się, jeśli podczas podlewania woda cały czas przedostaje się do liści. Przyczyną może być również podmokłość gleby.

Primula Obkonika z nasion

Przy rozmnażaniu nasion pierwiosnek zakwitnie po wysiewie za około sześć miesięcy. Wysiew odbywa się w kwietniu lub maju.

Uwaga! Jeśli zdecydujesz się wyhodować wiesiołek miękkolistny z nasion, jego nasiona sadzimy w czerwcu lub lipcu.

Do siewu użyj gleby piaszczystej i liściastej (1: 1). Płytki szeroki pojemnik wypełniony jest wilgotną glebą, na której powierzchni rozprowadzane są nasiona. Jeśli nasiona są ziarniste, lepiej sadzić je w oddzielnych małych doniczkach lub w tabletkach torfowych.

Uprawy spryskuje się ciepłą wodą, przykrywa folią i przenosi do ciepłego, jasnego miejsca bez bezpośredniego światła słonecznego. Najlepsza temperatura do kiełkowania nasion to około +18 stopni.

Pamiętaj, aby codziennie czyścić schronienie na krótko, aby przewietrzyć glebę i monitorować jej wilgotność. Gdy wierzchnia warstwa podłoża wyschnie, należy ją spryskać.

Sadzonki powinny pojawić się za około 10 dni. Schronienie jest stopniowo usuwane, usuwając folię, najpierw na kilka godzin, a następnie na dłuższy czas. Sadzonki powinny rosnąć w chłodnych warunkach. Rzadko są podlewane, ale bez całkowitego wyschnięcia gleby.

Kiedy pojawiają się prawdziwe liście, sadzonki nurkują, umieszczając je w szerszym pojemniku. Odległość między sadzonkami wynosi 5 cm, należy ją przesadzać ostrożnie, wyjmując młode rośliny wraz z kawałkiem ziemi.

Około trzech miesięcy po pojawieniu się sadzonek pierwiosnki sadzi się w pojedynczych doniczkach o średnicy 9-10 cm.

Gdy rośliny dorosną, przesadza się je do trwałych doniczek, których średnica powinna być o 1-2 cm większa niż system korzeniowy kwiatu.

Rozmnażanie wiesiołka liściowego

Do rozmnażania można użyć łodygi w kształcie liścia, którą odcina się wraz z łodygą i pączkiem. Liść przecina się na pół i sadzi w wilgotnym torfie, na który wylewa się piasek. Podczas sadzenia upewnij się, że nerka jest skierowana do góry, a cięcie jest zagrzebane jeden centymetr w ziemi.

Najlepsze warunki do ukorzeniania to dobre oświetlenie bez bezpośredniego światła słonecznego i temperatura powietrza w granicach +18 stopni. Glebę zwilża się po wyschnięciu wierzchniej warstwy. Podlewanie powinno być regularne, ale nie obfite.

Liście zakorzenią się za około trzy miesiące. Kiedy sadzonki wytwarzają trzy nowe liście, przesadza się je do doniczek. Glebę przygotowuje się z próchnicy, gleby liściastej i piasku (2: 4: 1).

Pierwiosnki wyrosłe z liści zakwitną za około 5-6 miesięcy.
Pierwiosnki wyrosłe z liści zakwitną za około 5-6 miesięcy.

Dzielenie buszu

Wiesiołek dwuletni z rozetami wielolistnymi można podzielić. Procedura jest przeprowadzana po kwitnieniu:

  • Umieść doniczki w zacienionym miejscu i podlewaj tak, aby gleba była lekko wilgotna, ale nie wyschła całkowicie.
  • W takich warunkach łodygi wkrótce odrosną i można zacząć dzielić krzew.
  • Rośliny usunięte z doniczki są podzielone na dwa lub trzy krzewy.
  • Działki sadzi się w pudełku lub pojemniku, zakopując dość mocno w glebie.
  • Pojemniki przykrywa się przezroczystą torbą i umieszcza w ciepłym pomieszczeniu. Oświetlenie powinno być rozproszone.
  • Ufortyfikowane i lekko wyrośnięte krzewy siedzą w jednorazowych kubeczkach o średnicy 10 cm.
  • Po miesiącu rośliny przesadza się do doniczek o 3 cm szerszych od miseczek. Po przesadzeniu odcina się stare liście.

Młode pierwiosnki są karmione dwa razy w miesiącu złożonymi nawozami mineralnymi, których stężenie powinno być dwa razy mniejsze niż to, co jest napisane w instrukcji.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska