Pielęgnacja storczyków doniczkowych w domu

Kąpiel pod prysznicem kwiatowym

Nie można powiedzieć wszystkiego o storczykach, ale należy zwrócić uwagę na ważne szczegóły, dlatego w tym artykule porozmawiamy o tym, jak właściwie dbać o storczyk i powiemy, czego wymaga właściwa pielęgnacja storczyków.

Ocena zdrowia kwiatów

Przede wszystkim, aby dbanie o urodę pokoju nie przekształciło się w codzienną reanimację rośliny i nie wyglądało na ciężką pracę, oceniany jest stan zdrowia kwiatu. Można to zrobić na podstawie trzech głównych parametrów.

  1. Odchodzi. Powinny być jędrne, mięsiste i wyglądać na żywe. Jednocześnie obserwuje się cechy charakterystyczne dla określonego rodzaju storczyków. Na przykład żyłkowanie. W żadnym wypadku nie są dozwolone plamy, kropki lub inne wtrącenia. Ponadto liście należy okresowo wycierać z kurzu. Można to zrobić za pomocą zwykłej filtrowanej wody lub kwasu bursztynowego.
  2. Korzenie. Oceniane przede wszystkim według koloru. Korzenie niepodlewanej rośliny wydzielają srebrzysty i podlewany, zielony kolor.
  3. W żadnym wypadku nie gnije, a nawet ślad takiego procesu jest dozwolony. Suche korzenie  i zgniłe powinny być nieobecne. Jeśli korzeń zmienił kolor na żółty lub brązowy, to jest zgniły. Zdrowe korzenie storczyków są srebrzystozielone lub białe, w zależności od gatunku storczyka.
  4. Pojemność garnka. Czysta, wolna od pleśni i śladów mchów – doniczka idealna. Musisz wybrać doniczkę na podstawie rodzaju storczyka, zwyczajowo uprawia się zmielone w nieprzezroczystych doniczkach, a resztę w przezroczystych, ponieważ korzenie takich storczyków również uczestniczą w fotosyntezie i potrzebują światła.

Ważny! Należy zwrócić uwagę na punkt wzrostu kwiatu. Powinno być bezpieczne.

Warunki dla storczyków

Storczyk w domu wymaga dla siebie bardzo specjalnych rozwiązań, ponieważ jego zdrowie i uroda zawsze będą z nimi nierozerwalnie związane. Spełnienie tych warunków jest esencją pielęgnacji kwiatów.

Pojemność

Jeśli doniczka, w której pierwotnie znajdował się kwiat, nie pasuje do ciebie z tego czy innego powodu, powinieneś wybrać inną.

Jeśli jesteś początkującym, to nawet w przypadku storczyków lądowych najlepiej wybrać przezroczysty pojemnik. Dzięki temu utrzymanie storczyka w doniczce nie jest tak czasochłonnym procesem, ponieważ możliwe staje się kontrolowanie zdrowia korzeni bez usuwania rośliny na zewnątrz, eliminując w ten sposób warunki stresowe dla kwiatu.

Głębokość pojemnika powinna być odpowiednia do wielkości rośliny i wystarczająca dla podłoża z systemem drenażowym.

Przeczytaj więcej o wyborze doniczki do orchidei . Z jakiego materiału najlepiej wybrać pojemnik i jakie typy istnieją.

Podkładowy

Nie jest trudno znaleźć glebę pod storczyki , ponieważ są one sprzedawane w wyspecjalizowanych sklepach. Trudniej jest samemu wykonać prefabrykowane podłoże. tutaj musisz wziąć pod uwagę stosunek i skład.

Bardzo ważnym wskaźnikiem jakości gleby dla storczyka jest stopień napowietrzenia. To znaczy możliwości cyrkulacji powietrza między korzeniami. Wpływa to na wchłanianie cieczy i równomierne wysychanie gleby.

Zwykle części składowe są następujące.

  • Mech
  • Zmiażdżony węgiel drzewny
  • Rozdrobniona kora sosnowa
  • Paproć
  • Rozszerzona glina
  • Pumeks

Proporcje i konkretne składniki zależą od rodzaju storczyka.

Ważny! Jednocześnie keramzyt i pumeks mogą pełnić rolę systemu drenażowego. Jego wysokość zależy od konkretnej doniczki.

Oświetlenie

W naturalnych warunkach storczyki przystosowały się do długich godzin dziennych, ale jednocześnie bezpośrednie działanie promieni słonecznych będzie dla nich nieprzyjemnym doświadczeniem i może doprowadzić do poważnych oparzeń, śmierci liści, a nawet śmierci rośliny.

Stworzenie atmosfery rozproszonego światła lub zacienienia to doskonałe rozwiązanie, aby kwiat orchidei mógł w pełni rosnąć i rozwijać się. Do cieniowania możesz użyć tiulu, matowych folii witrażowych do okien i papieru do pieczenia.

Ważny! Idealnym rozwiązaniem byłoby poranne światło ze wschodu, rozproszone światło z zachodu lub zacienione światło z południa.

Oznaką, że oświetlenie nie jest ustawione prawidłowo, jest wygląd urody. Liście najpierw żółkną.

Ważny! Na północnych szerokościach storczyk potrzebuje dodatkowego oświetlenia.

Nie zapominaj, że strefa klimatyczna odgrywa również ważną rolę w doborze warunków oświetleniowych. Zimą, kiedy dzień jest bardzo krótki, hodowcy kwiatów muszą zadbać o stworzenie sztucznego oświetlenia dla swojego zwierzaka. W przeciwnym razie niestety przejdzie w stan spoczynku.

Temperatura i wilgotność

Warunki temperaturowe dla różnych rodzajów storczyków są różne. Ogólnie rodzina storczyków dzieli się na 3 typy:

  • Skłonny do chłodu. Tryb od 8 do 13 stopni. Na przykład dendrobium.
  • Miłośnicy średnich temperatur. 13 do 18 stopni.
  • Kochające ciepło storczyki. 18-26 stopni. Należą do nich Cattleya, Phalaenopsis, Wanda itp.

W przypadku storczyka ważna jest dzienna różnica temperatur. Różnica powinna wynosić od 5 do 7 stopni. Zapewni to kwiatowi odpowiedni odpoczynek i doskonałe warunki kwitnienia.

Storczyki w naturze są przyzwyczajone do wilgotności co najmniej 60%. Jeśli powietrze w domu jest suche lub zimą jest suche z baterii, poziom wilgotności można zwiększyć, instalując otwarte źródło wilgoci obok kwiatka. Ale większość holenderskich phalaenopsis rozwija się w 40% wilgotności.

Ta decyzja będzie bardzo korzystna dla epifitów. Na przykład dla orchidei Wanda .

Metody podlewania i opryskiwania

Podlewanie kwiatu ma fundamentalne znaczenie dla dobrego rozwoju rośliny, a jego prawidłowe wykonanie stworzy niezawodną podstawę dla zdrowia pięknej orchidei. Do nawadniania używaj wody osiadłej, przegotowanej lub przefiltrowanej.

Częstotliwość podlewania zależy od reżimu temperaturowego, który powstaje w pomieszczeniu. Zwykle w gorącym sezonie kwiaty podlewa się raz na kilka dni, w okresach zimnych częstotliwość zmniejsza się do 1 raz w tygodniu lub mniej. Konieczne jest skupienie się na wilgotności podłoża. Większość storczyków podlewa się po wyschnięciu podłoża.

Ważny! Częstotliwość i objętość podlewania jest regulowana z uwzględnieniem rodzaju storczyka, okresu jego rozwoju. Tak więc w okresie kwitnienia częstotliwość podlewania jest zmniejszona, aw okresie aktywnego wzrostu wzrasta.

Istnieje kilka sposobów na podlewanie storczyków w celu odpowiedniej pielęgnacji domowej.

Nawadnianie powierzchniowe (metoda rozlewania)

Wodę nakłada się na całą powierzchnię podłoża cienkim strumieniem, aż do całkowitego nasycenia. Podlewanie zostaje zatrzymane, gdy nadmiar wody zaczyna wypływać z otworów w pojemniku. W żadnym wypadku wilgoć nie powinna dostawać się i pozostawać w kwiatostanach i rozetach liści, ponieważ powoduje to rozkład.

Nawadnianie zanurzeniowe

Podlewanie orchidei przez zanurzenie

W przypadku wielu storczyków tę metodę nawadniania można uznać za najbardziej optymalną i wygodną. Jest wykonywany rzadko i pozwala kwiatowi otrzymać całą niezbędną ilość wilgoci. Ta metoda pomaga również chronić kwiat przed zatoką i zalaniem.

Orchideę wraz z doniczką zanurza się w pojemniku z wodą na okres od 1 minuty do pół godziny. Woda powinna mieć temperaturę pokojową i nie zawierać dużej ilości soli mineralnych, ponieważ osadzają się one później w systemie korzeniowym, co negatywnie wpłynie na zdrowie kwiatu. Po zanurzeniu należy odprowadzić nadmiar wilgoci. Dlatego szczególną rolę odgrywa liczba otworów w pojemniku. Jednak ta metoda nie jest odpowiednia dla wszystkich storczyków. Jeśli używasz podłoża bardzo chłonącego wodę, lepiej wybrać metodę rozlewania.

Poniższa procedura jest przeprowadzana tylko wtedy, gdy istnieje wizualna potrzeba.

Ważny! Podczas podlewania przez zanurzenie kilku roślin na raz, nie używaj tej samej wody do wszystkich kwiatów naraz. Woda musi zostać zmieniona, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby.

Kąpiel pod prysznicem

Ta metoda odpowie na pytanie, jak dbać o storczyk w doniczce, ponieważ kąpiel kwiatu to nie tylko metoda podlewania, ale także jedna z opcji utrzymania odpowiedniego poziomu higieny storczyków. Metoda ta doskonale usuwa kurz, brud i inne substancje, które mogą osadzać się na liściach. Kąpiel jest niebezpieczna, ponieważ przy późniejszym chłodzeniu, przeciągach lub ogrzewaniu przez słońce roślina może gnić, dlatego po kąpieli lepiej wytrzeć roślinę i koniecznie usunąć wodę z punktu wzrostu i kątów liści.

Woda powinna być ciepła lub umiarkowanie gorąca. W rzeczywistości kąpiel pod prysznicem można z grubsza podzielić na:

  • Oddzielny. W którym tylko część rośliny jest kąpana powyżej punktu wzrostu.
  • Generał. W której w kąpieli uczestniczy cała roślina. Tę metodę można uznać za nawadnianie kombinowane.

Niezależnie od metody stosowanej przez kwiaciarnię, po wypoczęciu domowej orchidei konieczne jest usunięcie nadmiaru wilgoci z kwiatostanów.

Podlewanie przez paletę

Ta metoda nawadniania jest dobrze znana miłośnikom orchidei i jest popularna ze względu na wygodę. Doniczka jest instalowana w tacy z wodą, a roślina sama dobiera ilość wilgoci niezbędną do jej życia. Gdy miska jest opróżniana, dodawana jest woda.

Ważny! Przy tej metodzie nawadniania ogromną rolę odgrywa wysokość drenażu i poziom wody w studzience. Woda nie powinna dotykać głównego podłoża.

Takie podlewanie musi być również zrównoważone reżimem temperaturowym i rozwiązaniami oświetleniowymi. Jednocześnie należy uważnie monitorować poziom wilgotności!

Rozpylający

Opryskiwanie jest szkodliwe dla większości storczyków, ponieważ może prowadzić do plamistości liści, gnicia bulw i infekcji grzybiczych. W razie potrzeby lepiej zwiększyć wilgotność za pomocą nawilżacza.

Przeszczep i karmienie

Dbanie o storczyk pokojowy wymaga nie tylko stworzenia wysokiej jakości warunków, ale także przedłużenia życia kwiatu i stworzenia niezbędnych warunków dla rozwijającego się organizmu.

Przeczytaj także o najczęstszych metodach uprawy storczyków, które może wykonać nawet początkujący . Przyda się to, jeśli zdecydujesz się powiększyć swoją kolekcję storczyków.

Jednym z tych warunków jest przeszczep, który przeprowadza się tylko w przypadku bezpośredniej potrzeby. Na przykład orchidea pokojowa wyrosła z poprzedniej doniczki i teraz potrzebuje więcej miejsca. Procedura przeszczepu odbywa się w kilku etapach.

  1. Przygotowanie samego kwiatu. Orchideę wyjmuje się z doniczki, a korzenie starannie oczyszcza ze starej gleby, jednocześnie badając je pod kątem obecności chorób. Stare i chore korzenie są usuwane, a skrawki traktowane fungicydem. Po oczyszczeniu korzenie można spłukać.
  2. Przygotowanie gleby. Po raz pierwszy można kupić podkład. Jeśli masz doświadczenie, zrób to sam.
  3. Wzmacnia się. Gdy wszystko jest gotowe, kwiat jest wzmacniany na ziemi lub dodawany jest substrat. Najważniejsze, aby nie wylewać podłoża powyżej szyjki korzeniowej.

Ważny! Istnieją rodzaje storczyków, które w ogóle nie potrzebują gleby. Dla nich przeszczep to wzmocnienie na nowym bloku z dbałością o obchodzenie się z korzeniami.

Najlepszy opatrunek

Dokarmianie storczyków powinno odbywać się w okresie poprzedzającym fazę aktywną. Wraz z początkiem kwitnienia należy go zatrzymać. Nawozy zwykle można znaleźć w specjalistycznym sklepie. Warto wybierać nawozy z przewagą fosforu i potasu do kwitnienia oraz z przewagą azotu do wzrostu.

Powinieneś wyraźnie postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi stosowania nawozów i karmienia, ponieważ te fundusze mają wadę, która grozi zniszczeniem twojego zwierzaka.

Profilaktyka i kontrola pasożytów

W domu zdarza się, że hodowcy kwiatów zaczynają odpowiednio i niepoprawnie dbać o storczyki, co może prowadzić do wystąpienia chorób i pojawienia się pasożytów.

Choroby związane są głównie z wyglądem kwiatów i korzeni.

  • Zanik korzeni
  • Żółknięcie liści
  • Rozkład

Wszystkie są traktowane przez zmianę reżimu temperatur, oświetlenia, wilgotności i podlewania.

Co do pasożytów. to jest to w zasadzie:

Mączliki. Ten owad neguje pielęgnację storczyków w domu. Kwiat jest traktowany środkami owadobójczymi i mydłem do prania.
Burze. Są to małe białe grudki, które należy oderwać, a następnie potraktować środkami owadobójczymi.
Przędziorki. Biały nalot na liściach wskazuje na ich wygląd. Roślinę należy leczyć akarycydami.
Wciornastki. Wszystkie części kwiatu są dotknięte jednocześnie. Leczenie jest podobne do leczenia mączlika. Również „Aktara” jest przeciwko nim bardzo skuteczna.

Ważny! Łatwiej jest zapobiegać chorobie niż ją leczyć!

Ważne szczegóły

Najważniejszym aspektem pielęgnacji storczyka w domu jest reprodukcja.

Wyróżnia się następujące metody:

  1. Reprodukcja łodygi. Gdy uformuje się nowa łodyga z własnym systemem korzeniowym, zostanie ona przycięta i wzmocniona w podłożu.
  2. Rozmnażanie przez sadzonki. Część łodygi odcina się od kwiatu macierzystego i mocuje w pozycji poziomej na ziemi.
  3. Rozmnażanie wegetatywne. Jest to prosty podział kwiatu na kilka części. Nadaje się do dojrzałych roślin.

W tym artykule poruszyliśmy, jak dbać o storczyki w domu, pokazując, że każdy może zrobić wszystko dla storczyków samodzielnie, korzystając z naszych instrukcji i logiki.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska