Herbata bazyliowa: właściwości lecznicze i przeciwwskazania, zasady warzenia

Herbata bazyliowa: właściwości lecznicze i przeciwwskazania, zasady warzenia

Korzystne cechy

O korzystnych właściwościach herbaty bazyliowej decyduje jej skład. Zawarte w nim witaminy C, PP, B2 i karoten pomagają utrzymać równowagę witaminową w organizmie i uniknąć niedoborów witamin o każdej porze roku. Taniny i fitoncydy odświeżają jamę ustną i pobudzają perystaltykę jelit. Inne cenne składniki roślinne to rutyna i saponina, glikozydy i olejki eteryczne.

Właściwość napoju łagodzącego bóle głowy i obniżającego temperaturę przydaje się w letnie upały z przegrzaniem i udarem słonecznym. Większość zaburzeń jelitowych pojawia się również latem, a tu też przydaje się herbata ziołowa: złagodzi ból w jelitach i żołądku, poradzi sobie z biegunką i uspokoi nadmierne gazy.

Szczególna zaleta bazylii dla tych, którzy chcą schudnąć, wynika z faktu, że ta ziołowa herbata wspomaga szybsze spalanie tłuszczu.

Właściwości lecznicze

Ponieważ bazylia jest nie tylko przyprawą kulinarną, ale także rośliną leczniczą, jest szeroko stosowana w medycynie ludowej. Za pomocą herbaty bazyliowej można leczyć choroby i łagodzić stan pacjenta, ale mimo to herbata ziołowa jest pomocniczym środkiem objawowym. Nie polegaj na cudownej mocy rośliny i szukaj pomocy medycznej na czas.

Co można wypić z „królewskiego” zioła:

  • Działa uspokajająco na stres, zmęczenie i zaburzenia snu.
  • Ożywia i tonizuje z załamaniem (ta akcja jest szczególnie cenna rano).
  • Zwalcza patogeny chorób zakaźnych.
  • Hamuje wzrost komórek nowotworowych.
  • Wpływa pozytywnie na funkcje seksualne mężczyzn i kobiet – zwiększa potencję u mężczyzn i libido u obu płci, normalizuje cykl menstruacyjny u kobiet.
  • Stymuluje pracę pęcherzyka żółciowego i wątroby.

Niewielka ilość napoju pomaga zwiększyć ilość mleka kobiecego u kobiet karmiących piersią.

Zanim zrobisz herbatę z bazylii, musisz wiedzieć, że korzyści i szkody zależą od ilości wypijanego napoju oraz od dodatkowych składników, które mogą nie łączyć się dobrze z ziołem bazowym, a także od wielu innych czynników. Wśród innych okoliczności – stan zdrowia, obecność ostrych lub przewlekłych chorób, indywidualna nietolerancja.

Przeciwwskazania

Błędem byłoby oddzielanie właściwości leczniczych i przeciwwskazań herbaty od bazylii – choćby dlatego, że osoba, która wypije zbyt dużo takiego napoju, ryzykuje zatruciem pokarmowym i innymi kłopotami.

Herbata jest zrobiona z bazylii z zielonymi i fioletowymi liśćmi, stosuje się dwa rodzaje – pachnącą i miętową. Mają delikatniejszy, delikatny smak i aromat. A trawa o fioletowych liściach (odmiany Erewan, Thai, Opal i inne), która ma jaśniejszy smak i aromat, lepiej nadaje się do smażonego mięsa (szaszłyk i inne potrawy).

Herbata bazyliowa: właściwości lecznicze i przeciwwskazania, zasady warzenia

Nie pij herbaty bazyliowej:

  • W przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi (wzrost, spadek).
  • Z wysokim ciśnieniem krwi.
  • Osoby, które przeszły atak serca i udar.

Herbata może szkodzić kamicy żółciowej, dlatego przed jej użyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Nie zaleca się picia herbaty ziołowej bazylii kobietom w ciąży, a także w ramach przygotowań do ewentualnego poczęcia.

Przepisy kulinarne

Klasyczny przepis to świeża bazylia i wrząca woda. I nic więcej. Do smaku – aromatyczny pikantny napar leczniczy. Odcinamy 50 g liści, zalewamy 250 ml wrzącej wody (naturopaci zalecają nalewanie herbat ziołowych nie wrzątkiem, który jest w pełnym rozkwicie, ale gdy na powierzchni wody pojawią się białe bąbelki). Po 20 minutach herbata jest gotowa. Codzienną normą jest filiżanka tego napoju.

Istnieją inne przepisy, które dodają owoce i jagody, inne zioła, miód i owoce cytrusowe. Na przykład w przypadku herbaty z bazylią i cytryną należy natrzeć pół łyżeczki skórki z cytryny do małego czajniczka ze specjalną tarką i wycisnąć tam sok z połowy cytryny. Dodaj 3-4 gałązki świeżej bazylii, zalej dwie szklanki wrzącej wody. Dodaj łyżkę miodu tuż przed wypiciem. Suchą bazylię dodaje się do herbaty w ilości stanowiącej połowę świeżej masy.

Na zimną letnią herbatę z bazylią i lodem należy zaparzyć średnio mocną czarną herbatę w litrze wody, dodać pół szklanki cukru i 500 g truskawek, umytych i posiekanych. Bazylia będzie potrzebować 80 g (posiekaj liście, całe zostaw do dekoracji w każdej szklance z lodem). Lód jest dodawany podczas serwowania.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska