Wywar z nasion kopru: korzyści i szkody, jak gotować

Jak przygotować wywar z nasion kopru

Odwar z kopru to jeden z najskuteczniejszych tradycyjnych leków, który pomaga zwalczać przeziębienia i choroby stawów, nadciśnienie i problemy z nerkami. Można go przygotować z nasion zebranych w ogrodzie lub kupić suchy preparat ziołowy w aptece. Prawidłowy bulion to świeży napój, który jest przyjmowany w dniu przygotowania, ponieważ ta postać dawkowania bardzo szybko traci swoje korzystne właściwości.

Co pomaga wywar z kopru

Nasi przodkowie bardzo docenili lecznicze właściwości tej pikantnej zieleni, która pomaga w wielu chorobach. Receptury były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Lista, które pomaga napar z nasion kopru, jest obszerna. Służy do chorób:

 • żołądek i jelita;
 • układu sercowo-naczyniowego;
 • oko;
 • nerki i układ moczowo-płciowy;
 • system nerwowy;
 • płuca i drogi oddechowe;
 • wątroba i woreczek żółciowy;
 • układ mięśniowo-szkieletowy;
 • narządy wydzielania wewnętrznego.

Jednocześnie nie należy zapominać, że korzyści i szkody wywaru z kopru dzieli bardzo mała odległość. Dlatego należy ściśle przestrzegać dawkowania, używać tylko odpowiednich surowców wysokiej jakości i nie pić bulionu, od momentu przygotowania, którego minęło ponad 24 godziny.

Przed wypiciem koperku wymagana jest konsultacja z lekarzem w celu wyjaśnienia ewentualnych przeciwwskazań. Na przykład przy tej samej chorobie należy wziąć pod uwagę stadium choroby: koperek z zapaleniem trzustki nie może być pijany podczas zaostrzenia procesu zapalnego.

Bulion koperkowy ma:

 • przeciwzapalny;
 • moczopędny;
 • łagodzący;
 • żółciopędny;
 • przeczyszczający;
 • niedociśnienie (obniża ciśnienie krwi);
 • wykrztuśny;
 • właściwość bakteriobójcza.

Sprawdź artykuł, aby uzyskać informacje na temat korzyści zdrowotnych kopru dla kobiet. Tutaj również dowiesz się, kiedy i w jakich proporcjach pobierać środki.

Bardzo często na zapalenie pęcherza stosuje się wywar z kopru: hamuje życiową aktywność szkodliwych mikroorganizmów, a tym samym łagodzi stany zapalne ścian pęcherza, a dzięki właściwościom moczopędnym wszystkie toksyny i szkodliwe substancje są szybko wydalane z organizmu w mocz. Koper jako środek moczopędny pomaga obniżyć ciśnienie krwi, ma działanie moczopędne i obrzękowe, usuwając nadmiar płynów.

U dzieci poniżej pierwszego roku życia układ enzymatyczny nie jest jeszcze doskonały, dlatego często występują kolki, bóle brzucha i wzdęcia. Herbata koperkowa dla dzieci pomaga zwalczyć te problemy. Matki karmiące stosują środek ziołowy: napar z kopru stymuluje laktację. Po 40 latach, kiedy zaczyna się menopauza, ten ziołowy lek stosuje się na nietrzymanie moczu i inne objawy klimakteryczne.

Oprócz bulionu stosuje się również nalewkę z koperku z wódką. Dobroczynne właściwości tego środka pomagają pozbyć się bólów stawów, chorób skóry. Przygotowywany jest również bimber koperkowy. Nalewka służy do wycierania i podgrzewania kompresów. Ten ostatni jest bardzo przydatny w przypadku przeziębienia z osteochondrozą szyjki macicy. Nalewka z kopru znalazła zastosowanie w leczeniu artretyzmu i artrozy, łagodzi ból i łagodzi stany zapalne.

Środek zostanie zastosowany pod warunkiem, że w stawach nie ma ropnego zapalenia. Alkohol nie może być również stosowany zewnętrznie w przypadku uszkodzenia skóry.

Przy stosowaniu zewnętrznym na ubraniu i łóżku mogą pozostać zielonkawe plamy: pozostawia je sok z kopru wydzielający się podczas naparu, o czym należy pamiętać podczas robienia okładów i wycierania obolałych miejsc ciała.

Możesz również przygotować ekstrakt olejowy, zalewając zmiażdżone nasiona nierafinowanym olejem roślinnym i zaparzaj przez 3-4 tygodnie. Jest dobrym lekarstwem w leczeniu chorób stawów i skóry.

Pozostaje dodać, że koperkową herbatę pije się na odchudzanie: tłumi głód i oczyszcza jelita i nerki.

Jak zaparzyć nasiona kopru

Aby przygotować wywar z nasion kopru, brane są tylko odpowiednie nasiona.

Wartość lecznicza jest często mylona z kiełkowaniem. Przy odpowiednim przechowywaniu pięcioletnie nasiona kiełkują, a do wywaru nasiona nie powinny mieć więcej niż 3 lata.

Matki często przygotowują wywar z kopru dla noworodków z kolki. Przepis jest prosty: łyżeczkę w szklance wrzącej wody odstawić na godzinę i wypić 1 łyżeczkę. przed każdym karmieniem. Aby przygotować koperek na wzdęcia dla osoby dorosłej, zaparzyć łyżkę stołową z wierzchu nasion 1,5 szklanki wrzącej wody, nalegać na 3 godziny, a następnie podzielić na trzy dawki w ciągu dnia. Takie lekarstwo pije się przed posiłkami.

Nasiona kopru do laktacji powinny być warzone w ilości 1 łyżki. l. na 100 ml wrzącej wody i pić 1/3 szklanki 3-4 razy dziennie.

W przypadku nadciśnienia przygotowuje się wywar – łyżkę stołową z wierzchem nasion w szklance wrzącej wody, nalegaj, aż ostygnie. Taki koperek od ciśnienia należy pić trzy razy dziennie przed posiłkami.

W przypadku nerek koperek przygotowuje się w następujący sposób: w litrze wrzącej wody wymieszać 4 łyżki. l. nasiona, nalegaj 2 godziny. Tę objętość płynu należy wypić w małych dawkach w ciągu dnia. W przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek, innych chorób nerek przebieg leczenia wywarem trwa do 10 dni.


Aleksandra Kowalski
Edytor serwisu
Rate author
iHerba Polska