EPA, DHA, ALA i wartość tych kwasów w Omega-3

Skróty te oznaczają trio kwasów Omega-3 uznanych za niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów narządów. Należą do sekcji nienasyconych kwasów tłuszczowych i mają kilka podwójnych wiązań w strukturze cząsteczki. Kwasy ALA, DHA i EPA to nie to samo, każdy związek ma unikalne działanie biologiczne. Nie można ich nazwać wymiennymi, ponieważ EPA i DHA nie są syntetyzowane w organizmie, ale są prekursorami innych aktywnych związków. Te dwie witaminy są ważniejsze niż alfa-linolen, który występuje w wielu produktach spożywczych.

Aby uzyskać podstawowe informacje na temat tego, czym są EPA i DHA w Omega 3, zobacz wideo:

EPA (kwas eikozapentaenowy) to jedna z odmian Omega-3, która składa się z dwudziestu atomów węgla i 5 podwójnych wiązań cis. Zawarty jest wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego – największe stężenie substancji występuje w tłustych rybach morskich (dorsz, łosoś, tuńczyk, makrela), owocach morza, mięsie roślinożerców.

Kwas eikozapentaenowy pełni rolę prekursora eikozanoidów – biologicznie aktywnych cząsteczek, które w zależności od ich roli w organizmie dzielą się na kilka klas. EPA poprawia właściwości reologiczne krwi, ogranicza tworzenie się skrzepów i odkładanie się blaszek cholesterolu. Dzięki syntezie leukotrienów substancje przyczyniają się do aktywacji leukocytów, wzrostu ich właściwości cytolitycznych, co jest niezbędne do szybkiego złagodzenia procesów zapalnych. Udowodniono, że substancja zmniejsza odsetek depresji i zmniejsza częstotliwość uderzeń gorąca u kobiet w okresie menopauzy.

Zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami osoba dorosła powinna przyjmować co najmniej 500 miligramów Omega-3 dziennie w stosunku DHA do EPA 2: 1, tj. około 180 mg eikozapentaenowych kwasów Omega dziennie. W przypadku dzieci dawka witamin waha się od 100 mg do 250 mg dziennie i zależy od wieku dziecka.

DHA (kwas dokozaheksaenowy) – dokozaheksaenowy Omega-3, składający się z dwudziestu dwóch atomów węgla, w cząsteczce znajduje się 6 wiązań cis. Substancja znajduje się w owocach morza, tłustych rybach, a niewielkie ilości witaminy uzyskuje się w wyniku przetwarzania mikroskopijnych alg.

Kwas dokozaheksaenowy jest ważniejszy niż inne cząsteczki Omega-3, ma szeroki zakres pozytywnych efektów i jest szeroko stosowany w różnych gałęziach medycyny. Kluczowe zalety DHA i EPA w Omega 3:

  • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia ostrych chorób sercowo-naczyniowych poprzez poprawę parametrów reologicznych krwi, zmniejszenie prawdopodobieństwa powstania zakrzepów, normalizację poziomu cholesterolu i rozszerzenie naczyń obwodowych.
  • Stymulowanie utraty wagi: substancja powoduje rozpad adipocytów (komórek tłuszczowych) i zmniejszenie procentu złogów tłuszczu.
  • Poprawa zdrowia reprodukcyjnego. Podanie EPA i DHA w prawidłowych proporcjach zwiększa liczbę aktywnych plemników i tempo spermatogenezy w populacji mężczyzn. U kobiet DHA EPA zwiększa produkcję progesteronu i estrogenu oraz przygotowuje macicę do ciąży.
  • Wpływ na stan psychiczny. Udowodniono, że substancja pomaga poprawić nastrój, zwiększyć wydolność. Omega-3 są szczególnie ważne w okresie poporodowym w zapobieganiu depresji.
  • Korzyści dla dzieci. DHA, EPA w omega-3 są niezbędne do tworzenia mózgu dziecka, mielinizacji zakończeń nerwowych. Ponadto połączenie jest potrzebne do odpowiedniego rozwoju analizatora wizualnego. Dlatego wszystkim kobietom w ciąży i karmiącym zaleca się przyjmowanie suplementów.
  • Zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia zwyrodnieniowych chorób mózgu, takich jak choroba Alzheimera, Pick.
  • Aby zdrowa osoba dorosła otrzymywała dzienną dawkę, zaleca się przyjmowanie 500 mg substancji biologicznie czynnej przy stosunku kwasów DHA i EPA 1: 2 tj. ilość DHA powinna wynosić co najmniej 350 mg dziennie. Kobiety w ciąży muszą pić od 800 do 1600 miligramów PUFA dziennie. Dla kobiet karmiących dzienna porcja wynosi 600 mg. Dzieciom zaleca się podawanie od 150 do 250 mg omega w zależności od wieku, stopnia rozwoju fizycznego i umysłowego.

    ALA to angielski skrót oznaczający kwas alfa-linolenowy. Cząsteczka substancji zawiera 18 atomów węgla i 3 podwójne wiązania cis. ALA w Omega-3 występuje w dużych ilościach w produktach roślinnych – soi, orzechach, ziołach, olejach roślinnych. Mniej znany niż DHA czy EPA w Omega 3.

    Należy pamiętać, że skrótu ALA (ALA) można również używać w odniesieniu do kwasu liponowego, który nie jest związany z kwasem omega 3. W strukturze tej cząsteczki nie ma w ogóle podwójnych wiązań, składnik odżywczy znajduje się głównie w ubocznych produktach mięsnych. Kwas liponowy jest silnym przeciwutleniaczem, który poprawia przewodnictwo nerwowe i spowalnia procesy starzenia.

    Kwas alfa-linolenowy ma znacznie niższą wartość biologiczną dla organizmu, ponieważ wykazuje swoje działanie dopiero po konwersji do DHA lub EPA Omega 3. Procesy biotransformacji nie są wystarczająco aktywne – tylko 5-7% całego spożywanego ALA jest przekształcane w organizmie. Reszta tłuszczu jest wykorzystywana jako źródło energii. U kobiet odsetek konwersji składników odżywczych jest wyższy. Na procesy konwersji wpływa również poziom spożycia innych tłuszczów: przy nadmiarze Omega-6 w diecie konwersja do DHA i EPA spowalnia o 50-60%.

    Niewiele jest danych na temat korzystnych właściwości ALA. Stwierdzono, że poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, uczestniczy w normalizacji ciśnienia krwi. Mężczyźni powinni uważać na tę substancję, gdyż jej nadmiar w organizmie może wiązać się z rozwojem raka prostaty. Biorąc pod uwagę niską skuteczność medyczną tego związku, dzienne wskaźniki spożycia nie zostały opracowane. Lekarze zalecają skupienie się na kwasach omega-3, takich jak DHA i EPA.

    Wskazówki dla wegetarian

    Wegetarianom i weganom trudno jest uzyskać wystarczającą ilość składników odżywczych DHA i EPA z diety, ponieważ znajdują się one głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Osobom, które przestały jeść mięso i ryby, zaleca się spożywanie większej ilości pokarmów roślinnych bogatych w ALA. Ważne jest również zwracanie uwagi na ilość tłuszczów omega-6 w diecie, które mają tendencję do spowalniania kwasów ALA w DHA lub EPA.

    Najwięcej alfa-linolenowego FA znajduje się w:

  • Nasiona Chia (5 g Omega 3 na porcję, również chia mają niską zawartość Omega-6)
  • Olej musztardowy (800 miligramów Omega na łyżkę stołową)
  • wodorosty (zwłaszcza w wakame i spirulinie);
  • fasola (200 g produktu to około 600 mg Omega-3 i tylko 50 mg Omega-6).
  • Niektórzy producenci produkują suplementy zawierające PUFA specjalnie dla wegetarian, wykonane z materiałów roślinnych i niezawierające żelatyny w otoczce kapsułki. Przy wyborze zwróć uwagę na to, ile PUFA zawiera jedna porcja iw jakim stosunku prezentowane są DHA i EPA. Leki te nie są sprzedawane w zwykłych aptekach; można je kupić w dużych internetowych sklepach ze zdrową żywnością.

    Źródła EPA i DHA

    Naturalne źródła DHA i EPA to:

  • tłuste ryby morskie (makrela, tuńczyk, łosoś, dorsz, makrela);
  • owoce morza (krewetki, małże, kalmary);
  • nasiona chia, siemię lniane, oleje roślinne, rośliny strączkowe, szpinak (głównie zawierający ALA).
  • Międzynarodowi eksperci zalecają spożywanie co najmniej 2-3 porcji dobrych tłustych ryb tygodniowo, aby uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na DHA i EPA.

    Alternatywną opcją uzupełniania niedoboru PUFA jest przyjmowanie specjalnych leków zawierających niezbędne składniki odżywcze. Te suplementy diety mogą być wytwarzane z wątroby dorsza i innych ryb ciepłowodnych – olej rybny oraz mięso zimnowodnych ryb morskich (łosoś, tuńczyk), tzw. Olej rybny, który uważany jest za bardziej użyteczny, może być również stosowany jako źródło DHA EPA. Konieczne jest stosowanie suplementów ściśle według instrukcji i po konsultacji z lekarzem, który określi ile kapsułek produktu należy wypić dziennie.

    Najlepsze suplementy kwasu DHA i EPA

    Dokładnie przeanalizowaliśmy leki dostępne na rynku farmakologicznym i wybraliśmy 6 zbilansowanych suplementów diety. Wszystkie te dodatki mają optymalny stosunek DHA i EPA i są produkowane przy użyciu nowoczesnych technologii z wieloetapowym systemem oczyszczania surowca.

    Top-6 preparatów z Omega-3 PUFA według naszego magazynu:

    California Gold Nutrition, Omega-3, Premium Fish Oil, … California Gold Nutrition, Omega 800, Pharmaceutical Grade Fish Oil … Oslomega, Norwegian Series, Omega-3 Fish Oil, Natural Lemon Flavour, … Oslomega , Seria norweska, Olej rybny Omega-3 o bardzo dużej mocy, … Solgar, Omega-3, EPA i DHA, Potrójna siła, 950 mg, 100 kapsułek

    Niektóre z prezentowanych produktów DHA lub EPA można również kupić w aptekach detalicznych lub różnych sklepach ze zdrową żywnością, ale ceny leków są często kilkukrotnie zawyżone. Aby nie przepłacać i nie wpaść na podróbkę, zalecamy zakup suplementów z Omega 3 na oficjalnej stronie Ayherb.

    Korzyści z zamawiania na iHerb:

  • ogromny wybór oryginalnych produktów z kwasami Omega-3 DHA, EPA i innymi suplementami diety od producentów premium w USA i Europie;
  • koszt towaru jest o 20-50% niższy, co osiąga się dzięki wysokim obrotom firmy;
  • możliwość uszeregowania produktów według ocen i recenzji od prawdziwych nabywców;
  • całodobową pracę konsultantów z działu wsparcia;
  • dzięki zautomatyzowanemu systemowi składania zamówień paczka nadawana jest w dniu zapłaty;
  • strona oferuje wysyłkę na cały świat, istnieje również opcja bezpłatnej wysyłki do .
  • Czytelnikom naszego magazynu, którzy nigdy nie kupowali na iHerb, oferujemy DHA, EPA i inne produkty zdrowotne z 10% rabatem od ceny pierwszego zamówienia na Ayherb. Aby aktywować ofertę rabatową, skopiuj kod promocyjny AGK4375 do osobnego pola podczas sprawdzania produktów w koszyku lub po prostu kliknij link.

    DHA EPA ALA to niezbędne WNKT, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Związki te znajdują się w Omega, mają podobną budowę chemiczną i różnią się liczbą podwójnych wiązań oraz ich efektami biologicznymi. Najbardziej przydatny jest kwas dokozaheksaenowy, który bierze udział w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, nerwowego, hormonalnego. Aby uzyskać dzienne zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe, możesz skorzystać z naturalnych źródeł witamin (ryby, owoce morza) lub użyć specjalnych suplementów z olejem rybim. Produkty te są wykonane z materiałów organicznych i nie zawierają toksyn, ale u niektórych osób mogą powodować reakcje alergiczne. Dlatego przed rozpoczęciem kursu suplementu diety radzimy dokładnie zapoznać się z instrukcją i odwiedzić lekarza.

    Czy przyjmujesz suplementy DHA i EPA ? Wpisz swoją odpowiedź w komentarzach ?


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska