Dżem jagodowy: najlepsze przepisy

Dżem jagodowy: najlepsze przepisy

Na początku września na bagnach, w zaroślach leśnych i na zboczach gór dojrzewają niebieskawe jagody. Nad jego ciągnącymi się kilometrami zaroślami unosi się odurzający zapach, który przyprawia o zawrót głowy. Niedoświadczony „łowca” jagód może błędnie założyć, że ta jagoda jest odurzająca i ma zawroty głowy, żeruje, by zwabić w zarośla lasu lub bagna. Natomiast szare jagody pozbawione są jakiegokolwiek aromatu. 

Tak ostry zapach wydziela jego wierny towarzysz – dziki rozmaryn. Jak zazdrosny mąż wszędzie towarzyszy swojej jagodzie i odjeżdża z uporczywym, ostrym aromatem każdego, kto myśli o wkroczeniu do tego bagiennego klejnotu. I chociaż jagody nie mają najbardziej godnej pozazdroszczenia reputacji, a dzięki śmierdzącemu sąsiadowi pojawiło się wiele obraźliwych pseudonimów – dom wodny, głupiec, głupiec, pijak,

Miłośnicy borówki cenią ją nie tylko za soczystość i przyjemny smak. Od dawna jest zaopatrywany w szare jagody na całą zimę, aby dostarczyć organizmowi bezcennych witamin C, B1, PP i P, karotenu i kwasów organicznych. Największe korzyści są oczywiście zawarte w świeżych jagodach, dlatego mieszkańcy północy starają się, aby były nieprzetworzone. 

Używają do tego beczek z kory brzozowej i… oleju rybnego. Jagody w beczkach zalewa się tłuszczem i zakopuje w mchu. Ta starożytna metoda maksymalizuje korzyści płynące z jagód. Mieszkańcy cieplejszych regionów stosują własne metody oszczędzania witamin w jagodach i zachowują zalety jagód w domowych winach, pastylkach lub „żywym” dżemie, dla których szara jagoda wydaje się specjalnie zgromadzić dużo pektyn. Wysoka zawartość tej substancji umożliwia przygotowanie gęstego, bogatego kolorystycznie i bardzo smacznego dżemu.

TOP 5 przepisów na dżem jagodowy

Przepis 1: Prosty i szybki przepis na dżem jagodowy

Składniki na 4-5 puszek po 0,5 l: 1 kg jagód, 1,5 kg cukru pudru

  1. Umyj jagody i wyrzuć je na sito, aby całkowicie spuścić wodę z jagód.
  2. Przełóż jagody do emaliowanej miski i lekko zmiażdż fajansem lub drewnianym tłuczkiem (aby jagody tylko pękły).
  3. Podgrzej kleik jagodowy nad ogniem do temperatury 60-65 ° C.
  4. Wlej cukier do ciepłej masy, dobrze wymieszaj produkty, kontynuując gotowanie dżemu.
  5. Po ponownym podgrzaniu borówek do temperatury 65-70 st. C dżem można wyjąć z pieca i zapakować do szkła przygotowanego do zszywania.
  6. Schłodź dżem w temperaturze pokojowej. Możesz przechowywać go w chłodniach, ale lepiej od razu włożyć do lodówki.

Przepis 2: Pięciominutowy dżem jagodowy z nutami mięty

Składniki na 2 puszki po 0,5 l każda: 600 g jagód, 400 g cukru pudru (najlepiej brązowego), mała cytryna, pęczek mięty.

  1. Opłucz cytrynę pędzelkiem, usuń z niej warstwę skórki cienkimi paskami, wyciśnij sok.
  2. Oderwij liście z gałązek mięty. Pokrój łodygi na dwie lub trzy części, zawiąż nitką. Liście mięty ułożyć jeden na drugim, zwinąć i drobno posiekać.
  3. Przygotuj syrop jagodowy. Wsyp cukier do 100 ml wody, wlej sok z cytryny i zagotuj. Jeśli pojawi się piana, usuń.
  4. Do syropu wlać skórkę, łodygi mięty i gotować przez pięć minut.
  5. Liście mięty i umyte jagody trafią do słodkiej „zupy”. Po ugotowaniu gotuj dżem przez kolejne pięć minut i można go wyjąć z płyty. Usuń powiązane gałązki mięty z gotowego dżemu.
  6. Zwiń „pięciominutowy” dżem jagodowy do wysterylizowanych słoików lub włóż do lodówki, gdzie można go przechowywać nie dłużej niż kilka tygodni.

Przepis 3: Dżem jagodowy w syropie miodowym z rumem

Składniki na 2 puszki po 0,5 l: 1 kg jagód, 180 g miodu, 2 łyżki. łyżki rumu, torebka pektyny.

  1. Obrane, umyte jagody wlej do rondla i przelej na małym ogniu. W ciągu trzech minut jagody zaczną się wyciskać.
  2. Mieszając jagody, wlej miód do rondla i dodaj pektynę (można obejść się bez pektyny, ale dżem będzie mniej gęsty).
  3. Czekając na zagotowanie, dżem należy ciągle mieszać, ale bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić jagód. Po pięciu minutach gotowania dżem można wyjąć z płyty. Wlej rum na patelnię pół minuty wcześniej.
  4. „Pijane” jagody zwinięte w słoikach gotowanych na parze w syropie miodowym należy przechowywać w dobrze schłodzonym miejscu.

Przepis 4: Dżem Jagodowo-Jagodowy

Składniki na 1 puszka 0,5 l: 250 g jagód, 250 g jagód, 400 ml wody, 600 g cukru, jedna cytryna.

  1. Zagotuj syrop w naczyniu z grubym dnem: wymieszaj wodę z cukrem i dodaj skórkę, sok z jednej dużej cytryny. Włóż do pieca.
  2. Gdy syrop cytrynowy się zagotuje, obniż temperaturę i gotuj na wolnym ogniu przez 10-12 minut.
  3. Do gorącego syropu wlać umyte i wysuszone jagody i jagody. Słodki płyn powinien pokryć każdą jagodę. Pozostaw mieszankę jagodową na godzinę do namoczenia syropem, od czasu do czasu mieszając.
  4. Po upływie zaplanowanego czasu patelnię należy włożyć z powrotem do płyty i po zagotowaniu trzymać na małym ogniu przez 40-50 minut. Podczas procesu gotowania jagody i jagody zaczną pękać, coraz bardziej barwiąc syrop na kolor atramentu, ale jagody pozostaną mięsiste.
  5. Gotowość dżemu można sprawdzić, upuszczając kroplę gorącego syropu na gładką powierzchnię spodka lub szpatułki. Jeśli zachowa swój kształt i nie rozprzestrzeni się, dżem jest gotowy.
  6. Do sterylnego słoika wlać przysmak jagodowo-jagodowy o zapachu cytryny, zwinąć, schłodzić i przenieść do spiżarni. Można pobrać próbkę pozostałego dżemu. Słodki deser szczególnie dobrze komponuje się z serami, białymi tostami czy ciastkami biszkoptowymi.

Przepis 5: Dżem jagodowy na warstwę herbatników

Ten dżem zawiera żelatynę. Dodatek żelujący jest dobry, ponieważ doskonale utrzymuje kształt „marmolady” i doskonale trzyma ciastka biszkoptowe. Taka ciemnofioletowa warstwa na białym biszkoptu wygląda bardzo efektownie i pięknie.

Składniki na 2 puszki po 0,3 l każda: 500 g jagód (można zamrozić), 800 g cukru, średnia cytryna, 25 g żelatyny.

  1. Tak przygotowane jagody zalewamy wodą tak, aby przykryły tylko jagody. Podgrzej pojemnik do wrzenia i gotuj przez około dziesięć minut. W tym czasie jagody tylko lekko się zagotują i wypuszczą sok.
  2. Wrzuć gorące jagody na sito lub durszlak.
  3. Ochłodzić powstały sok do 80 ° C, namoczyć w nim żelatynę.
  4. Gdy żelatyna się rozpuści, przetrzyj jagody w sito lub puree blenderem.
  5. Wymieszaj puree z jagód z cukrem granulowanym i ponownie podpal. Jak tylko gęsty płyn się zagotuje, gotuj przez kolejne 5 minut i możesz go wyjąć z pieca.
  6. Wlej sok z żelatyną (przez sitko) do startych jagód i dodaj sok z cytryny. Wlać do słoików rozgrzanych w piekarniku.
  7. Słoiki dżemu jagodowego włożyć do naczynia z gorącą wodą. Sterylizuj słoiki przez 5-7 minut w wodzie podgrzanej do 85°C.
  8. Dżem korkowy, fajny. Słodkie przygotowanie na zimę gotowe.

Jak zrobić dżem jagodowy: wskazówki

Mieszkańcy Północy wiedzą, jak ugotować pyszny, piękny i zdrowy dżem jagodowy. Ich doświadczenie pomoże w przygotowaniu najlepszego zimowego przygotowania deseru:

  1. Dobry, bogaty i bogaty w kolor i smak dżem pozyskiwany jest wyłącznie z dojrzałych, miękkich jagód.
  2. W przypadku dżemu jagody należy posortować, usunąć z gruzu i umyć w durszlaku, ostrożnie zanurzając go w pojemniku z wodą lub opłukać pod „prysznicem”. Delikatne zabiegi wodne nie uszkodzą jagód wypełnionych sokiem.
  3. Jagody są bardzo soczystymi jagodami i można je gotować bez dodawania wody. Po podgrzaniu uwalnia wystarczającą ilość soku, aby się nie przypalić.
  4. Jagody mają lekko mdły smak, a żeby konfitura miała ciekawy, zapadający w pamięć smak przygotowywana jest z innymi jagodami. Najlepsze kompozycje deserowe uzyskuje się z jagodami, malinami, borówką, żurawiną i jabłkami.
  5. Delikatny aromat jagód wzmocniony miętą, melisą, cytrusami, wanilią i innymi naturalnymi aromatami.
  6. Słoiki o pięknym, bogatym kolorze dżemu jagodowego będą szczególnie apetycznie prezentować się na półkach spiżarni lub szafki, jeśli włożymy ich „głowy” w kraciaste peleryny i nakleimy kolorowe metki z napisami.

Dżem jagodowy jest niemal egzotyczny. Jeśli przygotujesz go według oryginalnej receptury, przelej go do pięknych słoików i podpisz, to taki dżem przestaje być zwykłym preparatem i zamienia się w ekskluzywny słodki prezent.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska