Dżem z czerwonej porzeczki: najlepsze przepisy

Dżem z czerwonej porzeczki: najlepsze przepisy

Gęsty, rubinowy dżem porzeczkowy o pachnącym aromacie jest jak ciepły uścisk lata, którego tak bardzo potrzebują zimowe wieczory.

Kto z nas w dzieciństwie nie przeszedł przez babciną szkołę o zaletach porzeczek? Koraliki z czerwonej porzeczki na gałązkach zdobiły bujne krzaki i prosiły, aby samemu włożyć je do ust. Latem jedliśmy ten lekko kwaśny, ale pachnący i świeży „beneficjent” prosto z krzaków, a zimą podawano go w kryształowych miseczkach w postaci przezroczystego rubinowego dżemu z galaretki. Przenosimy wspomnienia z dzieciństwa w dorosłość i staramy się odtworzyć smaki i zapachy, aby stać się trochę szczęśliwszym.

Dżem porzeczkowy to samo szczęście od dzieciństwa, a do jego stworzenia wykorzystamy stare przepisy naszych babć i dodamy do nich nowoczesne z oryginalnymi składnikami. Połączmy pyszne tradycje z kulinarnymi eksperymentami i jedzmy witaminy dużą łyżką!

TOP 5 przepisów na dżem porzeczkowy

Przepis 1: Prosty i szybki przepis na dżem z czerwonej porzeczki

Składniki na 4 puszki po 0,5 l każda: 1 kg czerwonej porzeczki, 0,6-0,8 kg cukru pudru.

Ten przepis wymaga znacznie mniej cukru niż klasyczny przepis. Ten dżem jest przechowywany tak samo jak kandyzowany, ale jego smak jest mniej mdły. Gotowy dżem ma przyjemną kwaskowatość i konsystencję, jak skrzyżowanie gęstego dżemu ze stabilną galaretką. Przygotowanie porzeczkowego deseru zajmuje tylko trzydzieści minut.

  1. Do rondla wlać jagody porzeczki bez gałązek i bez dodawania wody postawić na małym ogniu. W ciągu krótkiej sekundy porzeczki zaczną wyciskać sok. Jeśli jest lekko niedojrzały, potrwa to trochę dłużej. Jagody można wspomóc lekko rozgniatając je szpatułką.
  2. Za kilka minut porzeczki się zagotują, a następnie gotuj jagody przez 15-20 minut. Zdejmij pojemnik z gorącej powierzchni i dodaj cukier, dostosowując słodycz do smaku. W przypadku jagód, które są zbyt kwaśne, może być wymagane trochę więcej cukru.
  3. Mieszaj gęstą masę, aż kryształki cukru się rozpuszczą. W gorącym syropie proces ten zachodzi dość szybko. Zaczyna chwytać dosłownie natychmiast, nabierając gęstości podobnej do galaretki. Gdy ostygnie w słoikach, dżem będzie bardziej gęstnieć.
  4. Ułożyć konfiturę w słoikach gotowanych na parze, zawinąć tylko przy użyciu wysterylizowanych pokrywek, pozostawić pod ciepłym kocem do powolnego ostygnięcia.

Przepis 2: Dżem z czerwonej porzeczki o smaku dziecięcym

Składniki na 2 puszki po 0,5 l każda: 3 szklanki soku porzeczkowego, 3 szklanki cukru pudru.

  1. Posortuj umyte jagody i zetrzyj blenderem zanurzeniowym. Soczystą masę przepuszczamy przez sito z drobną siatką, która nie przepuszcza dużych cząstek.
  2. Wsyp cukier granulowany do soku porzeczkowego, wymieszaj i wyślij do cichego ognia.
  3. Mieszaj szpatułką, aż syrop jagodowy się zagotuje. Następnie gotuj dżem, aż zgęstnieje, okresowo usuwając różową piankę.
  4. Gotowość porzeczkowego deseru można sprawdzić, upuszczając trochę dżemu na cukier – jeśli kropla się nie rozleje, dżem można usunąć z gorącej powierzchni.
  5. Gorący dżem ponownie przepuścić przez sito, przelać do wysterylizowanych szklanych pojemników, szczelnie zamknąć i zaizolować do całkowitego ostygnięcia.

Przepis 3: Dżem z czerwonej porzeczki i agrestu

Składniki na 5 puszek 1 litr: 3 litry agrestu czerwonego, 1,5 litra porzeczki czerwonej, 2 kg cukru.

  1. Uwolnij jagody porzeczki z ogonków i sadzonek, przeciśnij przez sito, aby uzyskać czysty sok.
  2. Obierz suchy agrest z niejadalnych części i przekłuj każdą jagodę nożem lub. Jeśli jest bardzo dojrzała, należy ją zmiażdżyć, aby owoce pękły, uwalniając sok.
  3. Wsyp cukier do soku porzeczkowego, wymieszaj i wyślij na płytę grzejną. Gdy syrop porzeczkowy zacznie się gotować, agrest z sokiem wlewamy do rondla i czekamy na ponowne zagotowanie. Po – gotuj jagody przez kolejne 20 minut, od czasu do czasu mieszając i zbierając pianę.
  4. Wlej wrzący dżem do gotowanych na parze słoików, zwiń, zakręć pokrywkami i wyślij pod „futro”.

Przepis 4: Dżem „Pięciominutowy” z czerwonej porzeczki o aromacie wanilii

Składniki na 4 puszki po 0,5 l każda: 2 kg jagód porzeczki, 1 kg cukru (najlepiej cukier żelujący), 2 laski wanilii.

  1. Uwolnij owoce czerwonej porzeczki z szypułek. Wlej do rondla i dodaj trochę wody.
  2. Gdy porzeczki się zagotują, przenieś masę na durszlak / sito i pocieraj, aż powstanie jednorodna papka.
  3. Ponownie ułóż starte jagody na kuchence, dodaj pokrojone na kawałki laski wanilii i dodaj cukier. Cukier żelujący zawiera pektynę, agar-agar i kwas cytrynowy. Jego użycie sprawi, że struktura dżemu będzie bardziej galaretowata.
  4. Gotuj masę porzeczkową przez pięć minut, delikatnie mieszając.
  5. Wyjmij przygotowany dżem z ognia, usuń z niego laski wanilii.
  6. Przenieś deser porzeczkowo-waniliowy do wysterylizowanych półlitrowych słoików i zamknij.

Przepis 5: Dżem z czerwonej porzeczki, migdałów i chili

Składniki na 1 słoik 0,5 l: 100 g obranych migdałów, 400 g cukru, 400 g czerwonych porzeczek, kawałek papryczki chili (z nagietka).

  1. Posortuj dojrzałe porzeczki, obierz gałązki, opłucz i osusz lub pozwól wodzie dobrze spłynąć z jagód.
  2. Do rondla z porzeczkami wsyp cukier, pektynę i dodaj obrane migdały. Potrzebny jest mały kawałek papryczki chili – powinien nadać dżemowi tylko subtelne pikantne nuty.
  3. Po ugotowaniu dżem gotujemy przez 20-25 minut, od czasu do czasu mieszając i zbierając pieniące się bąbelki.
  4. Podawaj dżem z herbatą lub lodami. Możesz zwinąć pikantny deser porzeczkowy i podpisać słoik – „Pyszne szczęście na zimę”!

Jak zrobić dżem z czerwonej porzeczki: przydatne wskazówki

Dżem z czerwonej porzeczki: najlepsze przepisy

Obfitość przepisów na dżem porzeczkowy pozwala wybrać ten, który Ci się podoba i na który Cię stać. Małe sztuczki i sekrety gromadzone przez całe pokolenia pomogą stworzyć idealny smak dżemu z czerwonej porzeczki:

  1. Do gotowania dżemu eksperci doradzają wybór szerokich garnków lub misek ze stali nierdzewnej. Na dżem najlepsze są naczynia miedziane. Ale będziesz musiał zrezygnować z emaliowanych pojemników – często w nich wypala się dżem.
  2. Czerwone porzeczki na dżem powinny być sezonowe, o maksymalnej dojrzałości. Im więcej jagód da sok do dżemu, tym lepiej.
  3. W trakcie gotowania porzeczki w syropie aktywnie tworzą pianę. Musi zostać usunięty w odpowiednim czasie, w przeciwnym razie może zepsuć przezroczystość gotowego dżemu i spowodować fermentację.
  4. Na jakość gotowego dżemu wpływa również prawidłowy czas gotowania. Jeśli go trawisz, staje się pokryty cukrem, traci przezroczystość, jeśli go nie ugotujesz, banki „eksplodują”.
  5. Gotowość dżemu określa się kropla po kropli na talerz lub cukier, jeśli zachowuje swój kształt – deser jest gotowy. Również o zakończeniu procesu gotowania zasygnalizuje pianka, która nie będzie gromadzić się jak poprzednio na brzegach naczyń, ale bliżej środka.

Dżem z czerwonej porzeczki to niezwykle piękny deser. A zimowe półfabrykaty z niego będą wyglądać szczególnie imponująco, jeśli pokrywki słoików zostaną pokryte strzępami juty, szmatką w kropki, zawiązane wstążkami i podpisane. Takich słoików nie trzeba wkładać do spiżarni – ozdobią każde wnętrze i nadadzą kuchni domowej atmosfery.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska