Czerwona papryka na przeziębienia

Uważa się, że pierwszymi, którzy używali pieprzu na przeziębienia byli starożytni indyjscy uzdrowiciele, którzy bardzo dobrze znali rodzaje miodu, pieprzu i ich wpływ na organizm człowieka. Przepis jest dość prosty: przeżuj pół czerwonej ostrej papryki i popij ją 50 gramami wódki lub dodaj do wódki łyżkę mielonego pieprzu i wypij jednym haustem.

Wadą tej metody jest to, że nie nadaje się dla dzieci i dorosłych cierpiących na choroby serca i wątroby. Jednak w razie potrzeby mogą dodać pieprz do herbaty.

Jak działa czerwona papryka?

Ostra czerwona papryka ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne. Ponadto jest źródłem witaminy C. Wódka w tym przepisie pełni rolę środka znieczulającego, a także rozszerzającego naczynia krwionośne.

W wyniku zażycia takiej nalewki zwiększa się krążenie krwi, na krótki czas poprawia się stan zdrowia i łatwiej jest oddychać. Jednak ta metoda będzie najskuteczniejsza tylko w przypadku początkowych objawów przeziębienia.

Najważniejsze jest, aby uchwycić ten moment, kiedy źle się poczujesz i poczujesz, że zaraz zachorujesz. Wtedy szybko podjęte 50 gramów nalewki z czerwonej papryki może uwolnić Cię od przeziębienia. W każdym innym przypadku ten środek nie jest tak skuteczny.

Generalnie, wybierając środek na przeziębienie, warto pamiętać, że naturalne produkty również mają przeciwwskazania. Miód ma cukrzycę. Osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego muszą uważać na cytrynę, czerwoną paprykę i czosnek.

Odwary z malin nie są odpowiednie dla pacjentów z sercem i pacjentów z nadciśnieniem. Dlatego w przypadku chorób przewlekłych lub bardzo złego nie stosuj samoleczenia i skonsultuj się z lekarzem.

Czerwona papryka ma wiele nazw: ostra, pikantna, gorzka, papryka, cayenne, chili… Wiele osób uwielbia ją za wyjątkowy smak, który nadaje potrawom pikantność, a także za lecznicze działanie, jakie czerwona papryka ma na zdrowie.

Witajcie drodzy czytelnicy! Dzisiaj porozmawiamy o korzyściach i niebezpieczeństwach ostrej papryki, a także o przepisach na leczenie z jej pomocą różnych problemów zdrowotnych.

Co więcej, dzięki użytecznym i leczniczym właściwościom czerwonej papryki jest szanowany nie tylko przez ludową, ale także tradycyjną medycynę.

Dlaczego czerwona papryka smakuje tak ostro? Alkaloid kapsaicyna jest naturalnym antybiotykiem, substancją znajdującą się w pieprzu, która odpowiada nie tylko za jego gorzki smak, ale także za działanie przeciwbólowe i podrażniające tkanki, stosowana w maściach odmrożeniowych, plastrach leczniczych, aerozolach do nosa i nalewkach alkoholowych. Dodatkowo kapsaicyna przyspiesza wzrost włosów, zapobiega przerzedzaniu i nadmiernemu wypadaniu włosów, a także niszczy komórki nowotworowe!

Nawiasem mówiąc, czerwona papryka pochodzi z karotenu.

Szczególnie popularne są plastry pieprzowe, stosowane przez pacjentów z reumatyzmem, artretyzmem i artrozą, z bólami stawów i mięśni, nerwobólami, lumbago (lumbago, ostry ból w dolnej części pleców), a także przeziębieniami i stłuczeniami.

Korzyści z czerwonej papryki

Nasiona i żyłki ostrej papryki są szczególnie ostre. Dlatego jeśli nie chcesz poczuć pełnej mocy tego warzywa, dokładnie je z nich oczyść.

Czerwona papryka świetnie poprawia apetyt. A także przyspieszając trawienie, ostra papryka pomaga schudnąć – jej kaloryczność to tylko 40 kcal na 100 g. produkt.

Jeśli masz potrzebę zniwelowania negatywnych skutków stresu, a także wyeliminowania bólu, zjedz ostrą paprykę, ponieważ bierze ona udział w produkcji endorfin. Substancje te pomagają również przyspieszyć krążenie krwi, co poprawia zdrowie układu krążenia. Tak więc stosowanie ostrej papryki można uznać za zapobieganie powstawaniu zakrzepów i miażdżycy.

Istnieją badania, dzięki którym stwierdzono, że kapsaicyna pieprzowa może obniżyć ciśnienie krwi u pacjentów z nadciśnieniem o 10-15%.

Znany jest pozytywny wpływ ostrej papryki na proces trawienia. Wiele narodów używa ciężkiego pokarmu, obficie aromatyzowanego czerwoną papryką, która pomaga w trawieniu tego pokarmu. Jeśli również lubisz jeść tłuste i wysokokaloryczne potrawy (na przykład mięso), dopraw je ostrą papryką, ponieważ wiadomo, że ta przyprawa w potrawach pomoże spalić o 45 kcal więcej niż zwykle.

Ponadto takie potrawy będą również spalać tłuszcz, co jest bardzo interesujące dla każdego, kto chce schudnąć. Ta sama kapsaicyna zwiększa ilość enzymów w wątrobie, które biorą udział w metabolizmie tłuszczów.

Aby zmniejszyć wagę, przygotowuje się nalewkę z papryki . Jest przygotowywany zarówno z wódką, jak i alkoholem: czerwona papryka jest bardzo drobno zmielona i mieszana z wódką lub 90% alkoholem w proporcji 1×5. Po zmieszaniu z wódką nalewka stoi w ciemnym miejscu przez 21 dni, po zmieszaniu z alkoholem – 7 dni. Nalewka z czerwonej papryki do odchudzania jest pobierana w 15 kroplach, mieszana ze 100 ml podgrzanej wody, trzy razy dziennie przez 30 minut. przed posiłkami.

Ostra papryka korzystnie wpływa na przewód pokarmowy, pomagając w zwalczaniu bakterii chorobotwórczych. Dlatego często przy dysbiozie stosuje się nalewkę z papryki. Ponadto ta przyprawa pomoże usunąć szkodliwe substancje i toksyny nagromadzone w jelicie grubym.

Wiele osób zauważa przeczyszczające działanie tej pikantnej przyprawy poprzez stymulację ruchliwości jelit. Dlatego ci, którzy cierpią na zaparcia, powinni spróbować wprowadzić do swojej diety ostrą paprykę.

Ta przyprawa pomoże również przy zaburzeniach snu, łagodzi objawy alergii, astmy oskrzelowej.

Zewnętrznie czerwona ostra papryka jest stosowana w leczeniu problemów, takich jak rwa kulszowa, reumatyzm, zapalenie stawów.

Krem kapsaicyny z ostrą papryką łagodzi ból półpaśca, łuszczycę i swędzenie skóry.

Pieprz może pomóc kobietom z nieregularnymi miesiączkami. Przydatne cząsteczki w składzie tej przyprawy są w stanie szybko ustalić cykl menstruacyjny. Jedyną rzeczą jest to, że na początku miesiączki stosowanie czerwonej papryki nie będzie korzystne. W tym okresie kobieta w bólu powinna zrezygnować z pikantnych, słonych i tłustych potraw na rzecz świeżych warzyw i owoców.

Mężczyźni również nie powinni omijać tej przyprawy, ponieważ jest ona w stanie przywrócić i wzmocnić potencję, wzbogacić życie seksualne.

Jeśli chcesz wzmocnić paznokcie i włosy, pomoże Ci ostra czerwona papryka. Wspomaga wzrost włosów, wzmacnia cebulki włosów i chroni paznokcie przed łamliwością.

Ostra papryka jest korzystna dla układu odpornościowego, może być skutecznie stosowana w leczeniu bólu gardła, łagodzeniu zdrowia przy astmie oskrzelowej.

W przypadku problemów z wątrobą należy również zwrócić uwagę na tę przyprawę, gdyż jej stosowanie pomaga w naprawie uszkodzonych tkanek. Papryka zawiera flawonoidy (substancje roślinne o działaniu przeciwzapalnym), dzięki czemu ma znaczące działanie lecznicze nawet w leczeniu zapalenia wątroby. Chociaż oczywiście lekarz powinien zdecydować o zastosowaniu ostrej papryki w tej chorobie.

Zatrzymując wzrost komórek nowotworowych, papryka w ten sposób spowalnia rozwój raka, zwłaszcza raka prostaty i jajnika. W leczeniu onkologii pieprz może być stosowany jako dodatek do głównego leczenia, a także w profilaktyce raka. Musisz go używać w dawkach, po konsultacji z lekarzem.

Pomimo wszystkich kolosalnych zalet czerwonej papryki, może ona szkodzić zdrowiu nie tylko przez nadmierne używanie, ale także przy niektórych problemach zdrowotnych.

Czerwona papryka szkodzi

  • Jeśli masz kwaśny kwas żołądkowy, ta przyprawa nie jest dla Ciebie.
  • W przypadku wrzodów i zapalenia żołądka zaleca się przestrzeganie diety, która wyklucza pikantne potrawy i przyprawy.
  • Procesy wrzodziejące w przewodzie pokarmowym (zapalenie okrężnicy, zapalenie jelit) są przeciwwskazaniem do stosowania ostrej papryki, której właściwości drażniące mogą prowadzić do nieprzyjemnych następstw w postaci ciężkości w żołądku i pogorszenia całego przewodu pokarmowego.
  • W przypadku cukrzycy zaleca się ograniczenie stosowania ostrej papryki.
  • Choroba nerek, zapalenie pęcherzyka żółciowego – tej przyprawy również nie należy stosować przy tych problemach.

Kapsaicyna zwiększa ostrość, gdy dostanie się na nią woda, dlatego jeśli preparaty z ostrej papryki dostaną się na błonę śluzową, spłukać nie wodą, ale słabym roztworem nadmanganianu potasu lub mleka.

Przepisy na kurację z czerwonej papryki

Przeziębienie

Weź mały kawałek ostrej papryki (wielkości paznokcia) i zalej 250 ml podgrzanego mleka. Jest podpalany i doprowadzany do wrzenia, pieprz jest usuwany z mleka, a samo mleko jest pijane. Następnie musisz iść spać i dobrze się kryć.

Jeśli jesteś przeziębiony lub cierpisz na bóle stawów, spróbuj przygotować tę nalewkę: zmiel 10 strąków ostrej papryki w maszynce do mięsa i zalej 250 ml oleju roślinnego i taką samą ilość nafty. Mieszankę umieszcza się w ciemnym miejscu na dziesięć dni, po czym wciera przed pójściem spać w bolące miejsce lub w klatkę piersiową, podeszwy i plecy i zakłada ciepłą bieliznę.

Właściwości lecznicze czerwonej papryki przejawiają się jako przeciwgorączkowe, napotne i wykrztuśne. Jeśli chcesz uzyskać dokładnie taki efekt, wymieszaj 1×1 miód i mieloną czerwoną paprykę i zjedz po 1 łyżeczce. mieszaniny. Mieszaninę spłukuje się wodą. Można to powtarzać kilka razy dziennie.

Jeśli dziecko ma przeziębienie bez gorączki, przed pójściem spać włóż 1 łyżeczkę do ciepłych bawełnianych skarpet. mielona ostra papryka. Noś wełniane skarpetki na te skarpetki.

Choroby układu oskrzelowo-płucnego

Pieprz należy dodawać codziennie do potraw, rozgrzewać ciało miodem i pieprzem, mlekiem i pieprzem opisanym w poprzednim przepisie. Gorzka papryka jest doskonałym źródłem witaminy C, ma również działanie przeciwbakteryjne i pomaga oczyścić krew.

Możesz przygotować taki stary balsam : potrzebujesz dolnych liści 3-4 letniego aloesu (w ilości 10-15 sztuk), trzeba je dobrze umyć, wysuszyć i zawinąć w papier, umieścić w lodówce na pięć do sześciu dni. Potrzebne będą również jagody kaliny. Można je zamrozić lub umieścić w lodówce razem z liśćmi aloesu.

Po upływie okresu wyciśnij sok najpierw z liści aloesu, a następnie z jagód kaliny. Będziesz potrzebował 200 ml soku z aloesu i kaliny. Soki miesza się i umieszcza w glinianym garnku, do którego dodaje się miód, wino Cahors (po 200 ml) i drobno posiekany strąk ostrej papryki. Wszystkie składniki należy wymieszać, przykryć pojemnik przygotowaną warstwą ciasta z mąki żytniej. Ciasto trzeba będzie ścisnąć wokół szyjki garnka, aby nie dopuścić do przedostania się powietrza.

Garnek ceramiczny z naszym produktem umieszcza się w piekarniku (t = 150-170 °). Po 2,5 godzinach naczynie jest usuwane, można zjeść ciasto i użyć powstałego balsamu. W przypadku chorób oskrzelowo-płucnych balsam stosować cztery razy dziennie po 50 ml przez 30 minut. przed posiłkami. Produkt będzie musiał być przechowywany w lodówce. Balsam można stosować nawet po pozbyciu się choroby.

Zapalenie płuc

W leczeniu mokrego kaszlu przygotowuje się mleko z przyprawami. Zagotuj 250ml mleka i wrzuć do niego zmielony imbir, szafran i zmielony czarny pieprz (cała szczypta). Dobrze wymieszaj, przykryj naczynie ręcznikiem tylko na 3-4 minuty. Ten napar stosuje się wieczorem przed snem.

Zapalenie oskrzeli

Zmiel czerwoną paprykę, aby zrobić 1 łyżeczkę. proszek, wymieszaj z tłuszczem wieprzowym (2 łyżki stołowe) i nałóż powstałą maść na klatkę piersiową, a następnie otul się ciepłem.

Suchy kaszel

Dla lepszego usunięcia plwociny zalej czerwoną paprykę (60g) białym winem gronowym (250ml), wszystko zagotuj i przepuszczając gazę pij trzy razy dziennie na gorąco.

Dna

Przygotuj nalewkę z papryki w alkoholu lub wódce, jak opisano powyżej i nałóż na dotknięty obszar.

Ostroga pięty

Wlej szczyptę mielonej ostrej papryki do skarpety pod piętą i noś tę skarpetę przez cały dzień. Już po tym dniu będzie ci łatwiej, a po 7-15 dniach całkowicie zapomnisz o bólu.

Zapalenie korzeni

Wlej amoniak (400ml) na dwa strąki gorzkiej papryki i pozostaw produkt w ciemności przez dwa tygodnie. Codziennie wstrząsaj pojemnikiem na nalewkę. Gdy nalewka jest gotowa, nałóż ją na obolałe miejsca.

Ból stawu

Zalej czerwoną paprykę (cztery strąki) wódką (500ml), odstaw na 14 dni w ciemności, przełóż przez gazę i wymieszaj z 350ml oleju słonecznikowego. Przed pójściem spać obolałe miejsca wciera się nalewką. I natychmiast równolegle przygotuj mieszankę oleju roślinnego i octu (weź 100 ml każdego). Smaruj problematyczne obszary za pomocą tego narzędzia dwa razy dziennie za pomocą tamponu.

Problemy z apetytem, ​​utrata energii

W ciągu dwóch tygodni przygotowuje się nalewkę: na 25 g czerwonej papryki, 200 ml wysokiej jakości wódki. Stosuje się nalewkę z dziesięciu kropli.

Ból zęba

Stosuje się nalewkę z papryki z wódką (1×20), którą należy kapać na wacik (dwie krople) i nakładać na bolący ząb.

Bielactwo

Wysuszyć trochę czerwonej papryki (6-7 strąków), włożyć do słoika lub butelki, zalać wódką (500ml), zakorkować i zawinąć w ściereczkę. Trzymaj nalewkę w ciemności przez 25 dni, codziennie potrząsając butelką. Następnie nalewka jest filtrowana i nakładana na obszary problemowe trzy razy dziennie przez 5-10 minut. Dobrze, jeśli po takim potarciu będziesz mieć możliwość trzymania problematycznych obszarów skóry na słońcu przez 30-40 minut.

Wypadanie włosów

Przyczyn łysienia jest wiele, z których jedną jest problem z krążeniem krwi w skórze głowy. Meksykanie mają skuteczną receptę na rozwiązanie tego problemu: przygotowują mieszankę zmielonej czerwonej papryki i soli kuchennej. Taką mieszankę nakłada się przed pójściem spać na miejsce łysej głowy i owija głowę ręcznikiem.

Jedna z najskuteczniejszych receptur na przywrócenie i przyspieszenie wzrostu włosów nazywa się tak: ostrą paprykę (cztery strąki) polewa się wódką (500ml), środek stoi w ciemności przez 21 dni, po czym przepuszcza się przez gazę i wciera w skóra głowy. Nalewkę można stosować jednorazowo do 50 ml, zabieg należy przeprowadzać nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

Maść z czerwonej papryki

Jeśli stan zapalny stawów i mięśni, siniak, zwichnięcie lub skręcenie, osteochondroza, reumatoidalne zapalenie stawów, nerwoból lub dna moczanowa, choroby układu oddechowego, przygotuj następującą maść: wymieszaj 0,5 łyżeczki w misce emaliowanej . mielony pieprz z 30% nalewką z propolisu w alkoholu (1 łyżeczka), dwie lub trzy krople olejku goździkowego, terpentyny i gliceryny (weź po 1 łyżeczce). Całą mieszaninę ogrzewa się w łaźni wodnej do całkowitej jednorodności (10-15 minut). Maść stosuje się jako wcieranie wieczorem przed snem. Po dokładnym wtarciu w bolący obszar, owiń go wełnianym szalikiem i idź spać.

Oczyszczanie jelit

Zjedz niewielką ilość mielonej ostrej papryki zawiniętej w bułkę tartą dwa do trzech razy dziennie. Ten środek pomaga również w zakrzepicy, według opinii, w ten sposób mogą się rozpuścić.

Odmładzanie ciała

Mieszankę przygotowuje się z miodu (200 g), mielonego pieprzu (1 łyżeczka) i oliwy z oliwek tłoczonej na zimno (500 g). Mieszankę przyjmuje się do czterech do pięciu razy dziennie na 1 łyżkę stołową. dopóki to się nie skończy. Po trzech miesiącach możesz powtórzyć kurs.

Jak widać, czerwona papryka ma wiele zalet zdrowotnych. Jednak jako dość agresywny produkt, który może być szkodliwy, przed użyciem produktów z ostrą papryką skonsultuj się z lekarzem. Do użytku zewnętrznego postaraj się najpierw nałożyć przygotowany produkt na wewnętrzne zgięcie łokcia – to właśnie w tym miejscu najbardziej wrażliwa skóra, a w ciągu godziny zobaczysz reakcję swojego ciała. Jeśli pieprzy się z hukiem, używaj go z przyjemnością i

PS Gorąco polecam obejrzeć ten film o niesamowitych przemianach zachodzących w organizmie podczas spożywania pikantnych potraw i czerwonej ostrej papryki, w tym:

Cała zawartość iLive jest sprawdzana przez ekspertów medycznych, aby upewnić się, że jest jak najbardziej dokładna i rzeczowa.

Mamy ścisłe wytyczne dotyczące wyboru źródeł informacji i zamieszczamy tylko linki do renomowanych stron internetowych, akademickich instytucji badawczych i, tam gdzie to możliwe, sprawdzonych badań medycznych. Zwróć uwagę, że liczby w nawiasach ([1], [2] itd.) to klikalne linki do takich badań.

Ostra papryka to nie tylko dodatek kulinarny, ale także powszechny składnik, który często wchodzi w skład receptur tradycyjnej medycyny. Pieprz ma wiele dobroczynnych i leczniczych właściwości: stosuje się go w profilaktyce i leczeniu dolegliwości. Pieprz szczególnie pomaga w przeziębieniach – jest niezastąpionym pomocnikiem w leczeniu infekcji wirusowych i bakteryjnych. Ponadto taki lek jest prawie zawsze pod ręką, ponieważ w każdej kuchni jest pieprz.

Jednym z najpopularniejszych preparatów paprykowych jest plaster pieprzowy, którego zastosowanie jest dość szerokie: plaster stosuje się przy przeziębieniach i chorobach układu oddechowego, przy zamkniętych urazach, przy bólach mięśni, stawów i lędźwi.

Ostrą paprykę stosuje się również miejscowo w formie nacierania: zabieg ten rozgrzewa i aktywuje miejscowe krążenie krwi.

Orientalni uzdrowiciele pocierają klatkę piersiową pieprzem na infekcje wirusowe. W ten sposób osiągają działanie napotne, przeciwzapalne i wykrztuśne.

W przypadku grypy wiele osób zaleca spożywanie pieprzu zmieszanego z miodem i picie go z gorącą herbatą.

Groszek połyka się w całości, aby zoptymalizować procesy metaboliczne, zapobiec zmianom miażdżycowym w naczyniach, przyspieszyć powrót do zdrowia i pozbyć się kaszlu, bólu gardła i ARVI.

Mało kto wie, ale czerwona papryka zawiera znaczną ilość witamin – w szczególności C i P. Dzięki witaminom pieprz poprawia krążenie krwi, oczyszcza i wzmacnia ściany naczyń, normalizuje poziom cholesterolu w krwiobiegu. Obecny w pieprzu retinol pozytywnie wpływa na wzrok i układ mięśniowo-szkieletowy.

Ostra papryka na przeziębienie jest daleka od jej jedynego zastosowania. Udowodniono, że regularne spożywanie papryki hamuje namnażanie się komórek nowotworowych – zwłaszcza w procesach nowotworowych wpływających na układ rozrodczy.

Pieprz znajduje zastosowanie między innymi w kosmetyce i dietetyce. Nalewki z pieprzu często występują w preparatach wzmacniających i rozgrzewających maści, regenerujących past do zębów. Pieprz jest również stosowany jako stymulator procesów metabolicznych, co jest szczególnie ważne dla osób, które starają się schudnąć.

Przepisy na zimną paprykę

Tradycyjni uzdrowiciele mogą zaoferować wiele wszelkiego rodzaju przepisów na przeziębienia, które zawierają taki składnik jak pieprz. Na przykład:

  • Capsicum nalega na alkohol medyczny w stosunku 1:10. Po tygodniu nalewka jest odfiltrowywana. W przypadku przeziębienia można go stosować w następujący sposób: natrzeć nalewkę stóp, założyć ciepłe skarpetki i położyć się spać. Do rana przeziębienie ustępuje.
  • Powyższa nalewka może być również stosowana doustnie, po rozcieńczeniu wodą: 10 minut przed posiłkiem 30 kropli nalewki rozcieńcza się w 100 ml wody.
  • Nalewkę wciera się w klatkę piersiową, jeśli przeziębieniu towarzyszy kaszel.
  • Wymieszaj 1 łyżeczkę. mielona ostra papryka z 200 g miodu limonkowego. Spożywane do pięciu razy dziennie po 1 łyżce. l., aż znikną oznaki przeziębienia.
  • Zmiel kilkanaście strąków papryki w blenderze, dodaj 200 ml oleju roślinnego i taką samą ilość nafty. Powstały lek jest utrzymywany w cieple przez dziesięć dni. Następnie służą do nacierania: pocierają stopy, klatkę piersiową, plecy, po czym zakładają ciepłe ubrania i kładą się spać.

Pieprz czarny na przeziębienia

Pieprz czarny to dobrze znana przyprawa. W medycynie ludowej stosowany jest w celu poprawy apetytu, zwiększenia wydzielania soku żołądkowego, korekty niskiej kwasowości, łagodzenia bólu stawów.

Jeśli regularnie spożywasz czarny pieprz, możesz nie tylko poprawić swoje zdrowie, ale także pozbyć się nadwagi.

Pieprz pomaga oczyścić drogi oddechowe ze śluzu, zapobiega rozwojowi zmian onkologicznych i zapalnych w tkankach.

  • Jeśli przeziębieniu towarzyszy zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc, tradycyjni uzdrowiciele radzą zmieszać 40 g mielonego pieprzu, 40 g mielonej kolendry i 30 g drobnej soli morskiej, dodać trochę gorącej wody (nie gotującej się!) aż do uzyskania kremowej konsystencji. Powstałą mieszankę wciera się w klatkę piersiową w nocy, każdego wieczoru.
  • W każdą skórkę zawinięty jest jeden groszek czarnego pieprzu. Zjedz kilka takich rodzynek 3 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem.
  • Jeśli temperatura mocno wzrośnie z zimnem, oferują następujący przepis: wlej 20 g mielonego pieprzu do 200 ml oleju roślinnego, gotuj na małym palniku przez pół godziny, lekko mieszając. Lek jest schładzany i stosowany do nacierania klatki piersiowej i szyi.
  • Przeziębienie i grypę traktuje się w następujący sposób: wymieszaj 200 ml kefiru, posiekaną główkę czosnku i 1 łyżeczkę. pieprz mielony. Pij powstałą mieszaninę na raz.

Czerwona papryka na przeziębienia

Czerwona papryka jest również stosowana w medycynie ludowej do leczenia przeziębień. Stosuje się go zewnętrznie w celu uzyskania efektu rozgrzewającego lub spożywany wewnętrznie.

  • Weź kawałek czerwonej papryki (około 1 cm) i wyślij do 200 ml podgrzanego mleka. Doprowadzić mleko do wrzenia, następnie wyrzucić pieprz, wypić gorące mleko, od razu iść spać pod ciepłym kocem.
  • Wymieszaj zmieloną czerwoną paprykę i miód 1: 1. Pij 1 łyżeczkę dziennie. mieszanki trzy razy dziennie.
  • Tuż przed snem wkładają zmieloną paprykę do bawełnianych skarpetek i zakładają je. Na wierzch dodatkowo zakładana jest jeszcze jedna ciepła skarpetka. Są usuwane dopiero rano, a nogi są dobrze umyte ciepłą wodą.
  • W przypadku przeziębień powikłanych zapaleniem płuc lub zapaleniem oskrzeli stosuje się następujący przepis: szczyptę suchego pokruszonego korzenia imbiru, szczyptę czerwonej papryki i szafranu umieszcza się w 200 ml wrzącego mleka. Wymieszaj, zawiń szalikiem i pozostaw na nie więcej niż pięć minut. Napar jest spożywany po obiedzie, tuż przed pójściem spać.

Czerwona papryka przydaje się również jako dodatek do potraw – w ten sposób wielu osobom udaje się zapobiec rozwojowi przeziębień. Jednak: jeśli występują problemy z żołądkiem lub jelitami, wówczas w takich przypadkach czerwona papryka jest przeciwwskazana.

Miód i pieprz na przeziębienia

Jeśli przeziębienie dopiero się zaczyna, możesz pomóc sobie tym samym pieprzem i miodem. Następujące zabiegi są powszechne:

  • Rozcieńczyć trochę mielonego pieprzu (na czubku noża) i jedną łyżeczkę miodu w 200 ml ciepłej wody. Lek jest dobrze wymieszany i do każdego kanału nosowego wkrapla się 1-2 krople. Możesz również przepłukać gardło tą samą mieszanką.
  • Miód i pieprz można spożywać wewnętrznie: trochę płynnego miodu miesza się z mielonym pieprzem w stosunku 1:1. Pij trzy razy dziennie po 1 łyżeczkę. Ten lek może pomóc złagodzić suchy kaszel i poprawić stan osoby z przeziębieniem.

Przepisy i proporcje wódki z pieprzem na przeziębienia

Nie wszyscy ufają takiemu przepisowi na przeziębienia jak wódka z pieprzem. Jednak ta metoda leczenia od dawna jest skutecznym i szybkim sposobem na złagodzenie stanu we wczesnych stadiach rozwoju przeziębienia. Istota skuteczności takiego „koktajlu” jest prosta: wódka pełni rolę środka znieczulającego i dezynfekującego, a pieprz rozgrzewa, pobudza układ odpornościowy i przyspiesza krążenie krwi.

Wódka z pieprzem to tylko podstawowy przepis na lek na przeziębienie. Dodatkowo możesz dodać inne składniki.

Wskazania do stosowania pieprzu z wódką to:

  • uczucie bólu ciała;
  • przekrwienie i swędzenie w nosie;
  • bół głowy;
  • ból gardła;
  • kaszel.

Szczególnie popularne są następujące przepisy:

  • Pieprz czarny z wódką na przeziębienia:

Do 50 ml wódki dodać ¼ łyżeczki czarnego pieprzu i taką samą ilość proszku musztardowego, wymieszać i natychmiast wypić. Optymalne jest stosowanie tego leku w nocy.

Dodatkowo do leku można dodać sok z czarnej rzodkwi.

  • Wódka z miodem i pieprzem na przeziębienia:

Zmiel trzy goździki i jedną paprykę. Domagaj się gorącej wody przez godzinę. Dodać 0,5 l wódki i 100 g miodu, odstawić na kilka godzin, przefiltrować i przelać do butelki. Przy pierwszych oznakach przeziębienia lek przyjmuje się trzy razy dziennie po 30-40 g bezpośrednio po posiłkach.

  • Wódka z czerwoną papryką na przeziębienia:

Drobno posiekaj kilka strąków czerwonej papryki, włóż je do szklanego pojemnika i zalej 0,5 litra wódki. Pozostaw na 3-4 godziny, czasami potrząśnij. Po wymaganym czasie dodaj 2 łyżki. l. proszek paprykowy, odstawić na kolejną godzinę. Przefiltruj i weź 50 ml 1-2 razy dziennie. Ten lek jest dobry w łagodzeniu bólu gardła.

Całkiem możliwe jest użycie koniaku zamiast wódki. Wymieszaj 100 g brandy, ¼ łyżki. l. mielony pieprz i ½ łyżeczki. cynamon. Weź 50 g dwa razy dziennie, ale nie więcej niż trzy dni z rzędu.

Najpopularniejszym sposobem leczenia przeziębienia jest bimber z pieprzem. Weź 200 g bimbru, wymieszaj z 1 łyżeczką. czarny pieprz i ½ strąka czerwonej papryki, pozostawić do zaparzenia na noc. Następnie jest filtrowany i przyjmowany w 50 g dwa razy dziennie.

Dla odmiany możesz podać kilka ciekawszych przepisów na wódkę z pieprzem na przeziębienia:

  • Wymieszaj 50 g miodu i wódki, dodaj plasterek cytryny, 1 łyżeczkę. kminek i szczypta zmielonego korzenia imbiru. Mieszaninę ogrzewa się w łaźni wodnej bez gotowania. Pij mieszankę przez cały dzień.
  • Przepuścić przez maszynkę do mięsa 200 g liści aloesu, dodać 4 łyżki. l. miód i tyle samo wódki wymieszać. Weź 1 łyżkę. l. trzy razy dziennie.

Wódka z pieprzem na przeziębienia jest przeciwwskazana dla kobiet w ciąży, dzieci, pacjentów z chorobami zapalnymi i wrzodziejącymi przewodu pokarmowego, chorobami wątroby, cukrzycą.

Opinie

Sądząc po recenzjach, pieprz na przeziębienia naprawdę pomaga, zapobiegając dalszemu rozwojowi choroby. Stosowanie pieprzu jest szczególnie ważne, gdy nagle dopada przeziębienie, gdy nie ma pod ręką niezbędnych leków. W okresie jesienno-zimowym taka sytuacja nie jest rzadkością, ponieważ chłód i wysoka wilgotność to idealne warunki do rozwoju przeziębień i infekcji wirusowych. Ponadto wraz z nadejściem chłodów wiele osób cierpi na odporność.

Jednak pieprz nie zawsze pomaga, ale tylko przy pierwszych objawach przeziębienia. Jeśli od choroby minęły 2-3 dni, papryka nie przyniesie już oczekiwanego rezultatu. Dlatego staraj się jak najwcześniej rozpocząć leczenie.

  • Ostra papryka zawiera witaminy i przeciwutleniacze, które wspierają i wzmacniają słabą obronę immunologiczną.
  • Ostra papryka zawiera substancję zwaną kapsaicyną, która jest uważana za naturalny, aktywny środek przeciwbakteryjny. Nawiasem mówiąc, cierpkość pieprzu to jedna z właściwości kapsaicyny. Substancja ta niszczy patogenną mikroflorę, przyspieszając regenerację.
  • Pieprz pomaga rozszerzyć światło naczyń krwionośnych, poprawia przepływ krwi.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska