Kompot malinowy – 8 przepisów na zimę z działaniami krok po kroku

Kompot malinowy – 8 przepisów na zimę z działaniami krok po kroku

Do przygotowania kompotu malinowego zwykle wybiera się dojrzałe i soczyste jagody. Aby kompot pozostał dłużej, należy unikać dodawania zgniłych i uszkodzonych malin do zdrowego napoju. Zimą, gdy nie ma dostępu do wielu przydatnych produktów, takie blanki bardzo się przydadzą.

Kompot malinowy w 3-litrowym słoiku na zimę

2 godziny 5 minut. 60 1 

Maliny są bardzo przydatne dla ludzkiego organizmu. Posiada właściwości przeciwzapalne i ujędrniające, zawiera witaminy z grup A, B i C oraz proteiny i pektyny.

Czas gotowania – 1 h. 5 min.

Czas gotowania – 1 godzina.

Ilość porcji w opakowaniu – 1.

Składniki

  • Malina 300 gramów
  • Cukier granulowany 300 gram
  • Kwas cytrynowy 1 łyżeczka
  • Woda 2,8 l.
  • Kompot malinowy – 8 przepisów na zimę z działaniami krok po kroku

    Do przygotowania kompotu potrzebujemy 3-litrowego słoika. Sprawdzamy, czy nie ma wiórów i pęknięć. Jeśli ich nie ma, spłucz słoik ciepłą wodą. Dobieramy pokrywkę do słoika i sterylizujemy ją razem ze słoikiem w piekarniku.

    Kompot malinowy – 8 przepisów na zimę z działaniami krok po kroku

    Sortujemy maliny. Pozbywamy się zgniłych i zepsutych jagód. Jagody myjemy w ciepłej wodzie. Najwygodniej to zrobić za pomocą durszlaka. Pozostawiamy na chwilę czyste jagody, aby nadmiar płynu był szklany.

    Kompot malinowy – 8 przepisów na zimę z działaniami krok po kroku

    Włóż maliny do czystego, wysterylizowanego słoika. Zalej jagody kwasem cytrynowym. Włączamy piec. Wlej wodę do rondla i połóż na palniku.

    Kompot malinowy – 8 przepisów na zimę z działaniami krok po kroku

    Wlej cukier do wody. Wymieszaj i poczekaj, aż syrop się zagotuje. Gotuj przez kolejne 3 minuty.

    Kompot malinowy – 8 przepisów na zimę z działaniami krok po kroku

    Jagody i kwasek cytrynowy wlać do słoika z gorącym syropem. Zwijamy pojemnik pokrywką. Słoik z kompotem musi ostygnąć. Odwróć słoik pokrywką w dół i przykryj ciepłym kocem lub kocem.

    Smacznego!

    Kompot malinowy bez sterylizacji na zimę

    2 godziny 5 minut. 60 1 

    W celu dłuższego przechowywania słoiki najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu, takim jak piwnica lub spiżarnia. Kompot należy podawać przez co najmniej jeden dzień, aby był bogatszy i bardziej aromatyczny.

    Czas gotowania -1 godzina.

    Czas gotowania – 40 minut.

    Ilość porcji w opakowaniu – 1.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Sortujemy maliny. Pozbywamy się zgniłych i zepsutych jagód. Usuwamy łodygi. Wlej jagody do durszlaka i opłucz je zimną wodą. Odstawiamy na chwilę, aby szkło było nadmiarem płynu.
  • Przygotowanie całego słoika. Na gąbkę posyp sodą oczyszczoną i wyczyść słoik. Dokładnie wypłucz pojemnik wodą. Słoik sterylizujemy przez około 20 minut, a pokrywkę w osobnym pojemniku.
  • Gdy słoik będzie gotowy, włóż do niego maliny. Jagody napełniamy cukrem.
  • Teraz musimy zagotować wodę w czajniku lub na kuchence w rondlu. Napełnij słoik przegotowaną wodą do środka. Przykryj pokrywką. Wyjeżdżamy na 3 minuty. W tym czasie słoik będzie w pełni nagrzany i będzie można uzupełnić pozostałą połowę płynu.
  • Słoik zwijamy za pomocą zszywarki. Odwróć pojemnik do góry nogami. Słoik owijamy kocem i zostawiamy na chwilę, aby kompot był zaparzony.
  • Smacznego!

    Prosty i pyszny kompot malinowo-miętowy na zimę

    2 godziny 5 minut. 60 1 

    Do kompotu można użyć dowolnego rodzaju mięty. W razie potrzeby zastąp ją melisą i dodaj do kompotu owoce cytrusowe. Mogą to być cytryny lub pomarańcze – zależy to od osobistych preferencji.

    Czas gotowania -1 godzina.

    Czas gotowania – 30 min.

    Ilość porcji w opakowaniu – 1.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Sortujemy jagody: jeśli są zepsute lub zgniłe, wyrzucamy je. Resztę jagód myjemy pod bieżącą chłodną wodą. W tym celu używamy durszlaka. Czyste jagody zostawiamy w durszlaku, aby nadmiar wody był szklany.
  • Myjemy miętę i cytrynę. Osuszamy je papierowym ręcznikiem. Odetnij kilka plasterków cytryny.
  • Wysterylizuj cały czysty słoik i pokrywkę. Na palniku stawiamy garnek z wodą. Włączamy sprzęt i czekamy, aż woda się zagotuje (można to zrobić w czajniku elektrycznym).
  • Do wysterylizowanego słoika wlej maliny, dodaj miętę i cytrynę. Napełnij wrzącą wodą i przykryj pokrywką. Słoik zostawiamy na 10 minut.
  • Po chwili, gdy słoik się nagrzeje, wsyp do niego cukier i zwiń. Odwróć pojemnik z kompotem do góry nogami i dobrze owinąć kocem. Wyjeżdżamy na dwa dni.
  • Smacznego!

    Kompot malinowy z pomarańczą na zimę

    2 godziny 5 minut. 60 1 

    Możesz przygotować kompot z tych jagód, które są w ogrodzie. Może to być mieszanka malin, agrestu lub porzeczek. Jesteśmy również przyzwyczajeni do tradycyjnych kompotów z wiśni i truskawek. Co jeśli dodasz do napoju tropikalnego smaku i dodasz do niego pomarańczę?

    Czas gotowania -1 godzina.

    Czas gotowania – 40 minut.

    Ilość porcji w opakowaniu – 1.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Na początek należy posortować jagody, ponieważ czasami pojawiają się zgniłe lub robaczywe. Wlej wodę do głębokiego pojemnika i umieść w nim maliny. Myjemy jagody i ostrożnie spuszczamy wodę do zlewu. Przełóż jagody do suchej miski.
  • Czyścimy słoik na przyszły kompot z sodą. Najpierw sprawdzamy pojemnik pod kątem pęknięć i innych uszkodzeń. Sterylizujemy czyste pojemniki. Włóż maliny do słoika.
  • Opłucz pomarańczę i zetrzyj ręcznikiem kuchennym. Potrzebujemy tylko jednej czwartej owoców. Oddziel ją od całej pomarańczy i pokrój na mniejsze kawałki.
  • Wlej plastry pomarańczy do słoika. Wlej wodę do czajnika elektrycznego lub rondla. Doprowadź do wrzenia w dowolny z tych sposobów i napełnij zawartość słoika płynem. Przykryj słoik pokrywką i pozwól mu się zaparzyć.
  • Obecny płyn wlać do rondla tak, aby maliny i kawałki pomarańczy pozostały w słoiku. Garnek z naparem stawiamy na kuchence i włączamy technikę. Wsyp cukier do rondla. Ugotuj syrop, mieszając cukier. Gdy się rozpuści, wyłącz kuchenkę i wlej syrop do słoika. Słoik zwijamy i odwracamy z opuszczoną pokrywką. Owijamy go kocem i zostawiamy napój do nasycenia i ostygnięcia.
  • Smacznego!

    Kompot malinowy z kwaskiem cytrynowym na zimę

    2 godziny 5 minut. 60 1 

    Z malin można przygotować bogaty i aromatyczny napój, bogaty w witaminy i dobroczynne właściwości. Kompot malinowy stanie się niezastąpionym lekarstwem na przeziębienia i inne choroby sezonowe.

    Czas gotowania -1 godzina.

    Czas gotowania – 40 minut.

    Ilość porcji w opakowaniu – 1.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Dokładnie badamy maliny. Nawet jeśli malina jest ogrodem, mogą w niej być robaki. Pozbywamy się zepsutych jagód. Usuwamy łodygi, jeśli są. Wlej maliny do miski z zimną wodą i opłucz jagody.
  • Wlej maliny do durszlaka. Wkładamy go do zlewu i zostawiamy na kilka minut, aby spuścić nadmiar płynu.
  • Przygotowujemy pojemniki na przyszły kompot. Puszka powinna mieć 2 lub 3 litry, aby napój mógł być dłużej przechowywany. Sprawdzamy słoik pod kątem pęknięć i wiórków. Jeśli ich tam nie ma, myjemy pojemnik sodą. Dokładnie spłukujemy i sterylizujemy w dowolny dogodny sposób (15-20 minut). Wraz ze słoikiem wysyłamy pokrywkę do sterylizacji.
  • Do gotowego słoika wsypać suszone maliny tak, aby zajmowały jedną czwartą pojemnika. Napełnij maliny szklanką cukru. Jeśli chcesz, aby kompot był słodszy, możesz dodać więcej cukru.
  • Miętę myjemy pod bieżącą chłodną wodą. Rozłóż gałązki na ręczniku papierowym i lekko osusz miętę. Dodaj do słoika. Następnie wysyłamy kwas cytrynowy.
  • Teraz musimy zagotować wodę. Można to zrobić za pomocą rondla i kuchenki. Szybciej jednak zagotować wodę w czajniku elektrycznym, jeśli taki masz. Składniki w słoiku napełnić wrzątkiem aż po szyjkę pojemnika.
  • Zwijamy słoik. Sprawdzamy, czy napój przecieka przez pokrywkę. Aby to zrobić, obróć słoik na bok. Następnie kładziemy go pokrywką w dół i przykrywamy kocem. Gdy kompot ostygnie, szwy przechowuj w chłodnym miejscu.
  • Smacznego!

    Jak przygotować kompot malinowy z wiśniami w słoikach?

    2 godziny 5 minut. 60 1 

    W tym przepisie miętę dodaje się do wiśni i malin. Faktem jest, że maliny bardzo „kochają” tę pachnącą roślinę. Rezultatem jest nie tylko zdrowy, ale i bardzo smaczny napój.

    Czas gotowania -1 godzina.

    Czas gotowania – 30 min.

    Ilość porcji w opakowaniu – 2.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Nawet jeśli jagody na kompot są zbierane w twoim ogrodzie i istnieje pewność co do ich czystości, zdecydowanie powinieneś je ponownie zmienić. Sortujemy jagody i spłukujemy zimną wodą. Następnie wlewamy je do durszlaka i zostawiamy nadmiar wody.
  • Teraz zacznijmy sterylizować puszki i pokrywki. Każdy uważa za konieczne zrobić to na swój sposób. Słoiki i pokrywki czyścimy gąbką i sodą. Następnie spłucz je dokładnie gorącą wodą. Zagotowujemy wodę. Gdy wrząca woda będzie gotowa, przelej ją do słoików i odstaw na 15 minut. Do każdego słoika wlej nie więcej niż dwie szklanki wrzącej wody. Włóż pokrywki do osobnego pojemnika i napełnij je pozostałą przegotowaną wodą.
  • Wysuszyć słoiki i pokrywki. Aby to zrobić, rozłóż czysty ręcznik kuchenny na blacie i połóż na nim słoiki szyjką w dół, przykryj go pokrywkami.
  • Na kuchence stawiamy garnek z wodą. Włączamy technikę. Czekamy, aż płyn się zagotuje. Jeśli woda jest twarda, pozostaw ją po gotowaniu przez 15 minut, aby kamień osiadł.
  • Opłucz gałązkę mięty i osusz ją ręcznikiem papierowym. Dodaj do przegotowanej wody. Gdy wytrąci się osad, wyjmij miętę łyżką.
  • Włóż jagody do gotowych słoików. Każdą porcję napełniamy jedną szklanką cukru. Napełnij wrzącą wodą, aby słoik był do połowy pełny. Pojemnik przykrywamy pokrywkami.
  • Na palnik stawiamy rondel z kolejną porcją wody. Doprowadź płyn do wrzenia. Wlej wodę do słoików po szyję. Przykrywamy pokrywkami i zwijamy puszki. Odwróć je pokrywkami i zawiń w ciepły koc. Wyjeżdżamy na 24 godziny. Następnie przechowujemy go w chłodnym miejscu.
  • Smacznego!

    Przepis krok po kroku na kompot malinowy z porzeczkami

    2 godziny 5 minut. 60 1 

    Ten przepis jest przeznaczony do przygotowania kompotu na 1,5-litrowy słoik. Ta opcja jest wygodna dla małej rodziny. Jeśli chcesz zawinąć kompot w 3 litrowy słoik, podwój porcje składników.

    Czas gotowania -1 godzina.

    Czas gotowania – 30 min.

    Ilość porcji w opakowaniu – 2.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Aby kompot przetrwał i stał dłużej, musisz bardzo uważać na sterylizację puszek i pokrywek. Ten proces można przeprowadzić na wiele sposobów. Wysterylizujemy słoik i pokrywkę w piekarniku, co zajmie 15-20 minut.
  • Podczas przetwarzania pojemnika zajmijmy się jagodami. Badamy je i usuwamy zepsute. Maliny i porzeczki myjemy w chłodnej wodzie. Wlej do durszlaka, aby nadmiar płynu był szklany. Maliny można namoczyć w osolonej wodzie. Wewnątrz jagód często można znaleźć małe robaki. Za kilka minut wypłyną na powierzchnię wody.
  • Jagody wlewamy do słoika tak, aby wypełniły 1/3 pojemnika. Cukier wlewamy do słoików, uprzednio dzieląc go na pół.
  • Słoik z zawartością kładziemy na ręczniku lub uchwycie. Wodę gotujemy na kuchence w rondlu lub za pomocą czajnika elektrycznego. Do słoików zalać wrzątkiem. Robimy to ostrożnie, aby słoik nie pękł. Pojemniki przykrywamy pokrywkami i zwijamy.
  • Trochę przekręcamy brzegi. Należy to zrobić, aby sprawdzić, czy pokrywy są szczelnie zamknięte. Ponadto po tej procedurze cukier nie przykleja się do dna puszek. Pojemnik z kompotem z pokrywkami kładziemy na podłodze i owijamy kocem. Napój zaparzy się i nabierze bogatszego koloru.
  • Smacznego!

    Pachnący kompot malinowy z jabłkami na zimę

    2 godziny 5 minut. 60 1 

    Aby przygotować pyszny kompot na zimę, trzeba dokładnie przemyśleć dobór składników i ich przetwarzanie: maliny i jabłka muszą być świeże. Musimy posortować jagody i odciąć zgniliznę od jabłek.

    Czas gotowania -1 godzina.

    Czas gotowania – 40 minut.

    Ilość porcji w opakowaniu – 2.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Do przygotowania napoju na zimę wybieramy jabłka gęste i kwaśne. Pokrój je na ćwiartki, aby łatwiej było przeciąć rdzeń. Usuwamy kucyki i gnicie. W razie potrzeby ćwiartki można pokroić na dwa plasterki.
  • Przerabianie malin. Pozbywamy się zepsutych i zgniłych jagód. Usuwamy łodygi. Wlej wodę do głębokiej miski i dodaj trochę soli. Wlej maliny do pojemnika i odczekaj kilka minut. Jeśli wewnątrz jagód znajdują się małe robaki, pojawią się one na powierzchni. Następnie spłukujemy jagody zimną wodą i kładziemy je na ręcznikach papierowych. Czekamy na wchłonięcie nadmiaru wilgoci.
  • Przygotowujemy pojemnik na przyszły napój. Sterylizujemy słoiki i pokrywki w sposób, do którego jesteś przyzwyczajony. Następnie włóż jabłka i maliny do suchych słoików.
  • Na dołączony piecyku stawiamy garnek z wodą. Gdy woda się zagotuje, przelej ją do słoików z jagodami i jabłkami. Pojemniki zostawiamy na 2 minuty pod zamkniętymi pokrywkami.
  • Po kilku minutach ponownie włącz piec. Płyn z puszek wlać do garnka, w którym zagotowaliśmy wodę. W takim przypadku maliny i jabłka powinny pozostać w pojemnikach. Do płynu wlej cukier i kwasek cytrynowy. Syrop gotujemy do wrzenia i mieszamy łyżką.
  • Gotowy syrop wlej z powrotem do słoików i zwiń pokrywki. Sprawdzamy szczelność puszek i pokrywek obracając je na boki. Następnie kładziemy pojemniki do góry nogami w dowolnym dogodnym miejscu i przykrywamy kocem.
  • Po dniu napije się napój z malin i jabłek. Banki można przechowywać w chłodnym miejscu przed zimą.
  • Smacznego!


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska