Jak wykończyć ściany o dużej wilgotności w mieszkaniu na parterze

Jak wykończyć ściany o dużej wilgotności w mieszkaniu na parterze

Przebywanie w takim pomieszczeniu jest niewygodne, a nawet szkodliwe. Najciekawsze jest to, że przyczyną pojawienia się wilgoci i stęchłego powietrza jest często nieprawidłowo wykonana naprawa sufitu i ścian. A jeśli wszystko zostanie rozwiązane z sufitem z odpowiednią hydroizolacją i bioasekuracją, to co ze ścianami? Jak ozdobić ściany o dużej wilgotności na parterze. Aby rozwiązać ten problem, konieczne jest zrozumienie technologii montażu i przygotowania ścian w pomieszczeniach o dużej wilgotności.

Praca przygotowawcza

Rozpoczynając prace budowlane i instalacyjne, musisz dowiedzieć się, dlaczego ściana jest mokra W końcu grzyby i pleśń są konsekwencją wilgoci, ale nie jej przyczyną. Najpierw musisz konsekwentnie wykonywać kilka czynności:

  1. Konieczne jest całkowite oczyszczenie ścian ze starego materiału wykończeniowego. Usuń ściany tynkowe, usuń podsystemy. Zdrap wszystkie resztki tapety, dokładnie osusz pomieszczenie.
  2. Dokładnie zbadaj szorstkie ściany. Konieczne jest znalezienie źródła wilgoci. Najczęściej są to miejsca, w których ściany stykają się z podłogą lub spoinami narożników ścian. Miejsca, w których ucieka wilgoć, można zobaczyć gołym okiem. Zwykle są wilgotne lub zimne i mogą rozwijać się w nich grzyby i / lub pleśń.
  3. Cały pokój jest dokładnie wysuszony. Czas schnięcia może wynosić od 1 dnia do kilku dni. W zależności od możliwości nagrzewnicy. Najlepiej przygotować się wcześniej i zaopatrzyć się w opalarkę.
  4. Produkty do smarowania wilgoci należy dokładnie uszczelnić. Stawy seksualne zostaną wypełnione roztworem i poddane działaniu hydro i bioasekuracji. Jeśli chodzi o spoiny ścian, szwy obrabiane są zarówno od strony mieszkania, jak i od strony ulicy. Firma zarządzająca zajmuje się instalacją uliczną. W tym celu należy złożyć wniosek w biurze firmy.

Algorytm ten minimalizuje rozprzestrzenianie się wilgoci w mieszkaniu, ale to nie zawsze jest wystarczające. Faktem jest, że mieszkania na parterze znajdują się bezpośrednio nad piwnicą, w której ułożona jest instalacja grzewcza i kanalizacyjna. Poziom wilgotności nie jest tam stały. Zależy to od wielu powodów:

  • sezonowość,
  • stan wodociągów,
  • wycieki i wypadki w sieci wodociągowej.

Aby zminimalizować wpływy zewnętrzne, konieczne jest wcześniejsze wyeliminowanie potencjalnego zagrożenia i dokonanie napraw tak, aby przyczyny zewnętrzne nie dawały najmniejszej szansy na dostanie się wilgoci do pomieszczenia.

Ochrona powierzchni

Przed przystąpieniem do naprawy należy upewnić się, że pomieszczenie jest dobrze wysuszone, wyeliminowano miejscowe zawilgocenie i nie ma zapachu wilgoci w pomieszczeniu. Następnie możesz przejść do głównego etapu naprawy.

Najpierw konieczne jest potraktowanie wszystkich powierzchni ścian roztworem ochronnym. Może to być wodoodporny podkład lub biosensor. Lepiej zastosować obie metody po kolei. Grunt najlepiej nakładać przed ważniejszymi pracami wykończeniowymi ścian. Pamiętaj, że im lepiej przygotujesz pomieszczenie, tym mniejsza szansa, że ​​wilgoć rozprzestrzeni się po całym domu. Następnie możesz poprawić geometrię ścian i przejść do głównej fazy naprawy.

Wykończenie płyt gipsowo-kartonowych

Niektóre materiały boją się wilgoci i w bezpośrednim kontakcie z wodą tracą swoje właściwości. Należą do nich zwykłe arkusze płyt kartonowo-gipsowych. Jednak producent tego materiału zadbał o konsumenta i opracował specjalne arkusze odporne na wilgoć. Różnią się od zwykłych płyt gipsowo-kartonowych kolorem.

W przeciwieństwie do szarych płyt kartonowo-gipsowych produkty odporne na wilgoć są pomalowane na zielono. Różnią się grubością i rozmiarem. Zwykle zakres grubości wynosi od 8 mm do 12 mm. Arkusze o wymiarach 10 mm – 12 mm nadają się do montażu naściennego.

Podczas montażu podsystemu najlepiej jest wziąć ocynkowany profil metalowy, który nie podlega korozji. Elementy złączne są również wybierane z materiałów nierdzewnych. Do wykańczania połączeń i szwów wybiera się specjalną szpachlę odporną na wilgoć.

Jak wykończyć ściany o dużej wilgotności w mieszkaniu na parterze

Dekorowanie tapetą

Do dekoracji ścian w pomieszczeniu o dużej wilgotności wybiera się tapetę winylową lub włókninową. Najlepiej wybrać wersję dwuwarstwową z podkładem z włókniny i natryskiem winylowym. Takie tapety nie boją się wilgoci i są w zasadzie odporne na naprężenia mechaniczne. Niektóre modele tapet flizelinowych są oznaczone jako „zmywalne”. Nie boją się otwartego źródła wilgoci i są czyszczone wilgotną szmatką.

Kolejną grupą tapet winylowych nadającą się do pomieszczeń o dużej wilgotności są kompaktowe produkty winylowe. Wykonane są metodą tłoczenia na gorąco. Daje to tapecie maksymalne podobieństwo do powierzchni wykończonych tynkiem dekoracyjnym lub kamieniem. Produkty wykonane z winylu kompaktowego nie boją się czyszczenia na mokro. Można je czyścić szczoteczką.

Charakterystyczną cechą klejenia tapet winylowych jest to, że podkład klejący jest nakładany tylko na bok ściany. Od wewnątrz tapeta nie jest klejona i jest układana bezpośrednio na powierzchni ściany.

Wykończenie szpachlą i farbą

Dobrym połączeniem do dekoracji ścian w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności może być farba akrylowa i szpachlówka. Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne akryl należy do materiałów hydrofobowych. Łatwo nakłada się na ściany i szybko wysycha, nawet jeśli w pomieszczeniu panuje wysoki poziom wilgoci.

W połączeniu z farbą akrylową tworzy trwały film ochronny, który nie boi się wody. Farba akrylowa jest również odporna na niewielkie uderzenia fizyczne. Kolejnym plusem tej metody jest szeroka gama kolorów. Aby wybrać odcień pasujący do odcienia ścian, użyj białej farby bazowej z dodatkiem koloru. W takim przypadku uzyskanie koloru uzyskuje się poprzez stopniowe mieszanie koloru w bazie farby.

Czynność tę należy wykonywać stopniowo, wlewając kolor małymi częściami i mieszając powstały roztwór, aż pigment całkowicie się rozpuści. Aby nadać ścianom odpowiednią fakturę, szpachlę nakłada się kielnią z zębatym grzebieniem o różnych kształtach.

Wykończenie płytkami lub mozaiką

Jak wykończyć ściany o dużej wilgotności w mieszkaniu na parterze

Najpopularniejszy sposób na udekorowanie pomieszczenia o dużej wilgotności. Ceramika jest często używana w łazienkach i kuchniach. Płytki układane są fartuchami nad obszarem roboczym jednostki kuchennej lub blokują ściany i podłogi w łazience lub toalecie. W kontekście ochrony przed wilgocią jest to najbardziej udana opcja.

Do dekoracji ścian w salonach można użyć płytek o większej powierzchni o matowej powierzchni. Możesz również użyć mozaiki, aby ożywić wnętrze. Oczywiście ta metoda jest bardziej odpowiednia do kuchni lub łazienki.

Jednak dobry projektant będzie mógł tak przygotować projekt wnętrza, aby pomieszczenie z kafelkami wyglądało lakonicznie i ekologicznie. Płytki ceramiczne nie są najtańszą metodą montażu, ale można je również przypisać najskuteczniejszej metodzie renowacji pomieszczeń o dużym zawilgoceniu.

Wynik

Metody te sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach i mieszkaniach zlokalizowanych na parterach budynków mieszkalnych, jak iw pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia. Należy zaznaczyć, że wilgoć może pochodzić nie tylko ze ścian czy piwnicy. Wilgotny klimat jest często winowajcą wilgoci. W takim przypadku konieczne jest nie tylko dobre przygotowanie ścian i dobór dobrego wodoodpornego materiału wykończeniowego, ale także zadbanie o okna i drzwi. Muszą umożliwiać przedostanie się do pomieszczenia optymalnej ilości wilgoci. W ostateczności możesz umieścić system klimatyczny, który niezależnie wyrównuje wszystkie wewnętrzne wskaźniki.

Dokonując napraw, nie zapomnij o środkach bezpieczeństwa. Wysoka wilgotność może powodować kondensację w urządzeniach elektrycznych, dlatego warto zadbać o ich izolację i uziemienie. W międzyczasie to wszystko, co chciałem powiedzieć o pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności. Powodzenia!


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska