Jak szybko usunąć farbę ze ściany?

Jak szybko usunąć farbę ze ściany?

Często na początku prac remontowych pojawia się pytanie o usunięcie starej farby ze ścian i okazuje się, że nie jest to tak łatwe i szybkie, jak byśmy chcieli. Każdy rodzaj farby wymaga indywidualnego podejścia. Więcej na ten temat.

Różne rodzaje farb

Stara farba

W celu usunięcia starej farby ze ścian istnieją 3 główne metody: mechaniczna, chemiczna, termiczna. Ale w przypadku starej powłoki pierwsza metoda jest uważana za najbardziej skuteczną, zwłaszcza jeśli na powierzchnię nakłada się więcej niż jedną warstwę lakieru. Ponadto z reguły praca zawsze zaczyna się od tej metody. Wynika to z faktu, że metoda nie wymaga dodatkowych kosztów, a jedynie cierpliwości i siły.

Proces usuwania starej farby metodą mechaniczną wygląda następująco:

  1. Podnieś młotek i uderz w powłokę, aby utworzyć nacięcie.
  2. Zwilż powierzchnię, poczekaj, aż wchłonie wilgoć i kontynuuj pracę z nacięciami.
  3. Teraz musisz podważyć farbę siekierą i ją usunąć.

Uwaga! Dla łatwiejszego oczyszczenia powierzchni z farby warto wykonać nacięcia pod kątem.

Możesz spróbować usunąć farbę za pomocą szlifierki, w tym przypadku nie jest potrzebny żaden wysiłek. Ale metoda ma wadę – w trakcie pracy utworzy się duża ilość kurzu, dlatego warto wcześniej przygotować respirator i gogle.

Farba na bazie wody

Istnieje kilka metod usuwania farby na bazie wody ze ścian.

Plama

Metoda uważana za najbardziej czasochłonną ze wszystkich. Będzie wymagał pędzla i wody.

  • Powierzchnia jest obficie zwilżona wodą i pozostawiona na jakiś czas do wchłonięcia wilgoci.
  • Na powłokę ponownie nakłada się wodę, a dopiero potem kompozycję usuwa się ze ściany za pomocą pędzla.

Wypłukanie może potrwać kilka dni.

Mechaniczny

Ta metoda jest uważana za uniwersalną, ponieważ jest stosowana do różnych powłok.

  • Zastosowano szlifierkę, dzięki której można bardzo szybko usunąć farbę wodorozcieńczalną z powłoki.
  • Aby zmniejszyć ilość kurzu, do maszyny można podłączyć odkurzacz.

okrąg

Ta metoda jest skuteczna w przypadku ścian betonowych, ale nie w przypadku płyt kartonowo-gipsowych, ponieważ górną warstwę materiału budowlanego można również usunąć farbą.

  • Musisz ugotować gęstą pastę i użyć jej do przyklejenia gazet na ścianach.
  • Poczekaj, aż wszystko dobrze wyschnie, a następnie oderwij materiał pewnymi ruchami.

Uwaga! Na gazetach pozostaje również warstwa farby na bazie wody.

Chemiczny

Do usuwania farby na bazie wody służy specjalny środek.

  • Musi być nałożony na powierzchnię, odczekać czas określony przez producenta.
  • Następnie musisz usunąć powłokę za pomocą szpatułki.

Nie sposób nie zauważyć, że koszt produktu jest wysoki. Ponadto kompozycja jest bogata w niebezpieczne chemikalia, które wpłyną na zdrowie człowieka.

Farba olejna

W celu usunięcia farby olejnej ze ścian najskuteczniejsza jest metoda termiczna. Stosuje się tu suszarkę do włosów w budynku, która nagrzewa pomalowaną powierzchnię: farba i lakier zmiękczają, po czym można je łatwo usunąć szpachelką.

Ta metoda ma zastosowanie do pomieszczeń o dobrej wentylacji i możliwości wentylacji. Również przed rozpoczęciem pracy wskazane jest zaopatrzenie się w środki ochrony indywidualnej narządu wzroku, skóry, oddychania.

Ważny! Metody nie należy stosować w miejscach, w których przebiegają przewody elektryczne, a także w pobliżu nałożonej powłoki dekoracyjnej.

Farba akrylowa

Aby usunąć farbę akrylową, potrzebujesz metalowego pędzla lub grubego papieru ściernego. Przed rozpoczęciem pracy należy założyć rękawice budowlane, aby chronić skórę.

Dopuszczalne jest nałożenie nowej warstwy farby akrylowej na starą. Chwyt będzie tutaj na najwyższym poziomie, ale jest to możliwe tylko przy starej, nieuszkodzonej i równej powłoce.

Powłoka teksturowana

Aby skutecznie usunąć tynk dekoracyjny ze ściany, stosuje się skrobak. Idealne są długości narzędzi od 130 do 150 mm. Usunięcie powłoki składa się z następujących kroków:

  1. Pod odpowiednio dobranym kątem i z lekkim naciskiem przesuwaj po powierzchni cykli.
  2. Konieczne jest rozpoczęcie od niewielkiej części powierzchni, stopniowo zwiększając obszar przetwarzania.
  3. Równocześnie z szorowaniem ścianę należy przetrzeć wilgotną szmatką.

Oprócz cyklu możesz użyć szpatułki i młotka. Przed rozpoczęciem prac powierzchnię należy zwilżyć gorącą wodą w celu zmiękczenia i zmniejszenia ilości pyłu emitowanego podczas pracy.

Farba lateksowa

Nie jest łatwo usunąć farbę lateksową ze ściany, ponieważ jedną z jej głównych cech jest zwiększona trwałość. Łącznie istnieją 2 metody: termiczna i ścierna.

W metodzie termicznej stosuje się suszarkę budowlaną do włosów. W trakcie pracy należy rozgrzać małe obszary gorącym strumieniem i jednocześnie podważyć szpachelką otulone kawałki powłoki.

Ważny! Ważne jest, aby nie przesadzić z podgrzewaniem farby lateksowej, ponieważ przegrzanie spowoduje, że będzie ona mocniej przylegać do podłoża, a wtedy zadanie będzie tylko trudniejsze.

Metoda ścierna polega na zastosowaniu specjalnych narzędzi: szlifierki do płaszczyzn lub szlifierki ze specjalną przystawką.

Szybki sposób na usunięcie farby ze ściany

Aby szybko usunąć farbę ze ścian w pomieszczeniu, możesz użyć szczotki sznurkowej jako przystawki do wiertarki. Proces przetwarzania okaże się bardzo szybki i mało pracochłonny. Niezbędne jest używanie respiratora w celach ochronnych. Wadą tej metody jest brak możliwości obróbki narożników i innych trudno dostępnych miejsc.

W łazience

Po pierwsze, możesz również użyć szczotki drucianej (patrz wyżej), aby usunąć farbę w łazience.

Drugą, nie tak szybką, ale bardzo skuteczną metodą usuwania starej farby ze ściany łazienki jest użycie mieszanki sody kalcynowanej (400 g) i wapna palonego (1400 g). Połącz składniki we wspólnym pojemniku, dokładnie wymieszaj i rozcieńcz wodą, aż uzyskasz masę podobną do gęstej śmietany. Nałóż kompozycję na pomalowane ściany i pozostaw na ½ dnia. Po określonym czasie powłokę można bardzo łatwo usunąć z powierzchni.

W kuchni

Biorąc pod uwagę szczególną uwagę, jaką poświęca się systemowi wentylacji w kuchni, wypalenie może być wykorzystane jako szybki sposób na usunięcie farby ze ścian. Do pracy potrzebujesz suszarki do włosów lub lampy lutowniczej. Zasada usuwania polega na wypaleniu wierzchniej warstwy i usunięciu pozostałości szpachelką.

Wadą tej metody jest wysoka toksyczność produktu spalania, dlatego najpierw konieczne jest usunięcie zwierząt i ludzi z pomieszczeń. Po zakończeniu prac należy dobrze przewietrzyć pomieszczenie.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska