Czego boją się karaluchy w mieszkaniu?

Czego boją się karaluchy w mieszkaniu?

Dziś wiele osób boryka się z tak nieprzyjemnym zjawiskiem, jak pojawienie się karaluchów w ich domach. Usunięcie tych pasożytów jest dość trudne, ponieważ łatwo dostosowują się do dowolnych warunków życia. Prusacy jedzą nie tylko jedzenie i resztki jedzenia ze stołu mistrza, ale także przedmioty, które wydawałoby się nie nadają się do spożycia.

Te uparte owady również nie boją się wojny nuklearnej, potrafiły przetrwać nawet dinozaury, bezpiecznie znoszą długotrwałe głody. Ktoś zadaje uczciwe pytanie: czy jest coś, czego boją się karaluchy? Bardzo trudno jest przestraszyć karaluchy, ale mają też swoje słabości. Porozmawiamy o nich w naszym artykule.

Jasne światło

Każdy, kto z bliska spotkał się z problemem karaluchów w domu, mógł przyjrzeć się następującemu obrazowi: wchodząc po ciemku do kuchni i zapalając tam światło, można zobaczyć hordy Prusaków rozpraszających się we wszystkich kierunkach w poszukiwaniu schronienia.

W rzeczywistości boją się nie tyle samego światła, co zbliżającego się niebezpieczeństwa. Wąsy traktują człowieka jak zaprzysiężonego wroga i oczywiście nie kochają go. Karaluchy prowadzą aktywne życie nocne, przed włączeniem oświetlenia wrażliwe owady wyczuwają drgania podłogi od stopni zbliżającej się osoby i uciekają z całej siły. W ramach eksperymentu możesz włączyć światło i nie wyłączać go przez kilka dni. W efekcie widać, że owady przyzwyczajają się do światła, przestają się go bać i opuszczają swoje kryjówki.

Zimno

Karaluchy należą do owadów zimnokrwistych, pozbawione są możliwości samodzielnego ogrzewania własnego ciała. Oznacza to, że Prusacy są całkowicie uzależnieni od temperatury w okolicy. Spadek temperatury powietrza do +5 C˚ prowadzi owady do hibernacji, a poniżej -5 C˚ do śmierci.

Z powodu nietolerancji karaluchów na niskie temperatury ludzie przez długi czas uciekali się do wychładzania swoich domów. Ale nie każdy ma możliwość skorzystania z tej metody. Jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek odważył się dziś zostawić otwarte okna i drzwi w mieszkaniu na kilka dni w silnym mrozie. A ludzie mieszkający w sektorze prywatnym nie zawsze mogą zaryzykować podobną metodę eksterminacji karaluchów.

Ciepło

Narażenie na wysokie temperatury ma również niekorzystny wpływ na wąsate szkodniki. Ponieważ nawet intensywne ciepło nie doprowadzi do śmierci owada, należy radykalnie podejść do stosowania wysokich temperatur.

Strumień gorącej pary skierowany na karalucha gwarantuje śmiertelny wynik w jak najkrótszym czasie. Możesz użyć wrzącej wody, wypełniając ją wszystkimi pęknięciami w mieszkaniu.

Uważaj, bo istnieje ryzyko, że woda dostanie się do sąsiadów mieszkających na piętrze pod tobą. Najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie parowara, generatora pary lub żelazka z funkcją gotowania na parze.

Brak wody i jedzenia

Brak wody i uczucie pragnienia mogą doprowadzić karalucha do pewnej śmierci w ciągu kilku dni. Problem polega na tym, że pasożyty mogą znaleźć wodę w wielu różnych miejscach.

Cieknący kran, nieosuszona wanna, owoce, warzywa – nic nie pozostanie bez ich uwagi.

Podczas walki z brzanką staraj się maksymalnie ograniczyć ich dostęp do źródeł pożywienia i wody. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

  1. dokładnie wytrzyj wszystkie powierzchnie, które dostają wodę podczas korzystania ze sprzętu hydraulicznego;
  2. mieszkanie nie powinno mieć kapiących i przeciekających kranów i innych urządzeń hydraulicznych. Wszystkie nieszczelności należy natychmiast naprawić;
  3. podlewanie kwiatów najlepiej przenosić na godziny poranne, aby woda była wchłaniana w glebę do wieczora;
  4. po ugotowaniu i jedzeniu należy przeprowadzić czyszczenie, aby resztki jedzenia i okruchy nie pozostały na stole i podłodze;
  5. w nocy wszystkie produkty muszą być schłodzone lub zapakowane w szczelnie zamknięte pojemniki;
  6. nie zostawiaj śmieci na noc i pamiętaj, aby myć kosz na śmieci każdej nocy.

Pachnie

Oprócz zmian temperatury karaluchy boją się wielu zapachów, wśród których można wyróżnić wiele najpopularniejszych.

Olej eukaliptusowy

Ponieważ eukaliptus nie jest w naszym kraju bardzo popularną rośliną, w aptekach sprzedawane są dziś olejki eteryczne z liści eukaliptusa.Prusaki nie lubią zapachu olejku eukaliptusowego.

Uważaj, ponieważ olejki eteryczne są toksyczne dla zwierząt domowych, zwłaszcza kotów. Jeśli lek dostanie się do przewodu pokarmowego zwierzęcia, może spowodować poważne zatrucie.

Olej anyżowy i suszone zioło anyżu

Anyż to środek ludowy, który jest aktywnie stosowany przez ludzi jako środek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, wykrztuśny i dezynfekujący. Ale karaluchy nie lubią zapachu pochodzącego z anyżu i zaczynają opuszczać pokój, gdy tylko poczują dla nich nieprzyjemny zapach.

Obecnie na rynku dostępne jest suszone zioło anyżu, które można rozprowadzić na wszystkich powierzchniach, na których najczęściej uciekają owady. W aptekach można również kupić olejek eteryczny na bazie anyżu.

Liście mięty

Wiele gospodyń domowych używa mięty, dodając jej liście podczas parzenia herbaty. A ten zapach jest bardzo nieprzyjemny dla karaluchów.

Jeśli po usunięciu karaluchów zaczną ponownie wracać, spróbuj wyhodować miętę bezpośrednio na parapetach. Jego aromat rozprzestrzeni się po całej kuchni, a karaluchy nie będą już chciały tu wracać.

Cedr

Z olejku cedrowego, który jest przyjemny dla ludzi, ale nieprzyjemny dla Prusaków, emanuje przyjemny aromat. Napełnij wazon szyszkami i umieść go na stole lub parapecie. Będzie jednocześnie elementem wystroju i zapachem odstraszającym owady.

Wrotycz pospolity

Jest to roślina o małych żółtych kwiatkach. Można go spotkać w ogrodzie, w pobliżu domów i przy drogach. Możesz samodzielnie zbierać rośliny i rozprowadzać je po kuchni. Należy uważać, aby dzieci i zwierzęta nie dotykały ich. Rzeczywiście, oprócz właściwości leczniczych, wrotycz pospolity jest rośliną trującą.

Wiciokrzew

Może rosnąć zarówno w ogrodzie, jak i na wolności. Zapach wiciokrzewu nie tylko odstrasza brzanę, ale także korzystnie wpływa na układ nerwowy człowieka. Może być stosowany jako środek uspokajający w stresujących sytuacjach.

Czarny bez czarnego bzu

Zapach tej rośliny przeraża nie tylko Prusów, ale także takie małe gryzonie jak myszy. Jest to krzewiasta roślina, na której rosną czerwone jagody. Wiele osób uwielbia czerwień czarnego bzu ze względu na jej atrakcyjność.

Drzewo herbaciane

Olejek z drzewa herbacianego jest dość popularny i ma wiele zalet dla ludzi, ale jest bardzo niebezpieczny dla zwierząt domowych. Najbardziej podatne są na to koty. Aby walczyć z Prusakami, wystarczy wlać trochę oleju do wiadra z wodą. Powstały roztwór należy zetrzeć z powierzchni podłogi.

Olejki eteryczne rozpyla się, najpierw rozpuszczając je w wodzie. Są również dodawane do lampy zapachowej. Nie używaj nierozcieńczonych olejków eterycznych. W przeciwnym razie zapach może być zbyt intensywny dla ludzi.

Nawet jeśli Prusacy opuścili mieszkanie, ale złożyli w nim jaja, to wkrótce w Twoim domu pojawi się ich młode potomstwo.

Jest mało prawdopodobne, aby udało się całkowicie uwolnić mieszkanie od wąsatych „najeźdźców” za pomocą nieprzyjemnych dla nich zapachów.

Tak, karaluchy nie tolerują ich dobrze, ale to nie prowadzi do ich śmierci. Z biegiem czasu pasożyty uzależniają się od zapachu używanego do ich zwalczania i już się go nie boją. Oznacza to, że taki środek może być tylko tymczasowy, gdy szukasz skuteczniejszego leku lub sposobu na zniszczenie owadów fiszbinowych.

Należy pamiętać, że w sąsiednich mieszkaniach ludzie mogą również używać tego samego zapachu, co Ty, aby wydobyć Prusaków. Dlatego pasożyty czołgające się do Ciebie od sąsiadów już się do tego przystosowały i jednocześnie czują się w pełni bezpieczne.

Środki chemiczne

Naukowcy pracujący w przemyśle chemicznym spędzili dużo czasu, próbując ustalić, które zapachy wywołują strach w karaluchach.

Dane uzyskane w trakcie badań posłużyły do ​​stworzenia leków do niszczenia tych szkodników. Najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu okazały się środki chemiczne. Najpopularniejszymi środkami owadobójczymi są obecnie żele, spraye, aerozole, pułapki z trucizną, ołówki i kredki.

Kreda

Kreda działa paraliżująco na nerwy karaluchów i jest dziś bardzo powszechnym środkiem do ich eksterminacji. Nie jest wystarczająco skutecznym lekiem, ale nie pozwala na rozprzestrzenianie się Prusaków, pod warunkiem, że ich populacja nie jest zbyt duża.

Aerozole

Insektycydy w formie aerozolu działają szybko i są bardzo łatwe w użyciu. Ale są też pewne negatywne aspekty. Lek działa na owady bezpośrednio podczas oprysku i przez krótki czas po zakończeniu kuracji. Opary aerozoli z zawartymi w nich substancjami toksycznymi mogą szkodzić zdrowiu człowieka, poprzez system wentylacji przenikają do innych mieszkań wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego.

Ale dziś zaczęły pojawiać się aerozole oparte na pyretroidach. Dlatego leki te nie stanowią zagrożenia dla ludzi, ale ich skuteczność jest znacznie wyższa.

Żel karaluchowy

Żele oprócz substancji owadobójczej zawierają tłustą bazę, która zapobiega szybkiemu wysychaniu preparatu, szereg aromatów spożywczych oraz substancji dodatkowych.

Żelowe środki owadobójcze nie mają wyraźnego działania toksycznego na ludzi, ponieważ działają na owady w kontakcie jelitowym, gdy trucizna przenika do przewodu pokarmowego Prusaka lub do jego chitynowych powłok.

Najwygodniejsze i najbezpieczniejsze środki owadobójcze w postaci pułapek z trującą substancją w środku.

Kwas borowy

Innym lekarstwem, którego obawiają się wąsatych najeźdźców, jest zwykły kwas borowy. Wnikając do organizmu owada, zakłóca pracę jego układu nerwowego, powoduje paraliż i nieuchronną śmierć pasożyta.

Możesz zmusić karalucha do zjadania trucizny, jeśli zrobisz przynętę, mieszając kwas borowy z mąką i żółtkiem jaja .

Konieczne jest wymieszanie wszystkich składników, uformowanie małych kulek z powstałej mieszanki i ułożenie ich we wszystkich pokojach w mieszkaniu. Należy zwrócić uwagę na te powierzchnie, na których widać największe nagromadzenie owadów.

Stosowanie kwasu borowego do zabijania karaluchów ma zarówno zalety, jak i wady.

Wśród pozytywnych aspektów są:

  • absolutne bezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi, a także zwierząt domowych;
  • brak nieprzyjemnego zapachu;
  • śmierć pasożytów, a nie tylko ich ucieczka.

Wady stosowania kwasu borowego obejmują:

  1. tej metody nie można nazwać najszybszą, ponieważ każdy owad musi koniecznie wejść w kontakt z trującym środkiem;
  2. jeśli zatruty Prusak może dostać się do wody i ją wypić, to nie grozi mu śmierć. Dlatego przy stosowaniu kwasu borowego konieczne jest wykluczenie karaluchów z dostępu do źródeł wody.

Amoniak

Karaluchy są wyjątkowo negatywnie nastawione do zapachu amoniaku w mieszkaniu. Amoniak to nic innego jak roztwór amoniaku, który można łatwo kupić w każdej aptece. Aby odstraszyć owady, jedną łyżeczkę roztworu amoniaku dodaje się do wiadra z wodą przeznaczoną do czyszczenia na mokro pomieszczenia. Jest to skuteczny środek, ale najlepiej używać go tylko jako rozwiązania awaryjnego.

Nie każda gospodyni może wytrzymać ostry zapach amoniaku, ale będzie musiała leczyć całe mieszkanie roztworem, a po oczyszczeniu zapach utrzymuje się przez długi czas. Dlatego podczas czyszczenia należy używać respiratora, a okna powinny być otwarte. To przetwarzanie powinno odbywać się co tydzień.

Ekspozycja na ultradźwięki

Nowoczesny odstraszacz ultradźwiękowy został stworzony specjalnie po to, aby uwolnić dom od wąsatych „najeźdźców” .Ludzki słuch nie odbiera drgań ultradźwiękowych, a karaluchy reagują negatywnie na obecność dźwięków o wysokiej częstotliwości. Słysząc je, owady wpadają w panikę i uciekają. Zainstalowany w mieszkaniu odstraszacz ultradźwiękowy sprawi, że Prusacy opuszczą Twój dom w poszukiwaniu nowego siedliska.

Strach przed szczurami

Karaluchy są wyjątkowo negatywnie nastawione do obecności szczurów w pobliżu, nie mogą nawet znieść zapachu tych gryzoni.

Prusacy nie lubią takiej konkurencji, bo może nie mieć dość jedzenia. Będą zmuszeni opuścić mieszkanie i poszukać innego odpowiedniego miejsca na zamieszkanie. Oczywiście dzikie szczury wpuszczane do mieszkania nie są najlepszym rozwiązaniem. Kup ozdobnego szczura w sklepie zoologicznym i wypuść go na kilka dni na terenie kuchni. Wynik z pewnością Cię zachwyci!

Wynik

Wszystkie fobie przed karaluchami, które omówiliśmy powyżej, są nonsensem w porównaniu z brakiem wody i jedzenia. Potrafią przystosować się do każdych warunków życia i do różnych zapachów, ale bez jedzenia i wody nigdy nie przeżyją. Jeśli te wybredne owady mogą jeść wszystko, co chcą, obecność wody jest niezastąpionym warunkiem ich istnienia.

Odwodnienie prowadzi do nieuchronnej śmierci Prusaków i zajmie to tylko tydzień. Dlatego najlepszą opcją byłoby ograniczenie dostępu owadów do wszystkich źródeł wody w domu i zawsze sprawnego sprzętu hydraulicznego.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska