Dżem z zielonych pomidorów: 4 przepisy

Dlaczego dżem z zielonych pomidorów jest przydatny?

Skład niedojrzałych okazów różni się od dojrzałych jagód. Zawierają prawie wszystkich przedstawicieli grupy witamin B, zawierają również witaminy A, E i PP, kwas askorbinowy. Jeśli zastosujesz się do technologii robienia deseru z zielonych warzyw, możesz zaoszczędzić wszystkie cenne składniki produktu. Niedojrzałe warzywa zawierają żelazo, miedź, potas i magnez, różne aminokwasy. Charakterystyczną cechą tych warzyw jest obecność pierwiastków takich jak solanina, likopen i pomidor.

Solanina jest składnikiem trującym. W porównaniu z dojrzałymi pomidorami w niedojrzałej uprawie pierwiastek ten występuje w większej ilości. Substancja ta ma na celu ochronę warzyw przed pleśnią. W miarę dojrzewania zawartość solaniny spada.

Spożywanie zielonego warzywa o wysokim stężeniu tego pierwiastka w niewielkiej ilości może mieć korzystny wpływ na organizm człowieka. Dzięki temu produkt jest w stanie poprawić funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, charakteryzuje się właściwościami przeciwwirusowymi i przeciwskurczowymi. Dodatkowo solanina ma działanie moczopędne.

Należy pamiętać, że przekroczenie dopuszczalnych dawek wpłynie negatywnie na składniki krwi, a mianowicie zakłóci funkcję czerwonych krwinek do transportu tlenu w organizmie. Substancja wpływa również negatywnie na układ nerwowy. Aby uzyskać poważne zatrucie, osoba musi zjeść 4-5 pomidorów. Objawami tej dolegliwości są bóle brzucha, nudności, bóle głowy i niestrawność. W ciężkich postaciach zatrucia możliwa jest nawet śmierć. Jeśli po zjedzeniu niedojrzałego pomidora dana osoba ma nieprzyjemne objawy, należy natychmiast zażyć lek sorpcyjny i zwrócić się o pomoc do lekarza.

Tomatin należy również do pierwiastków toksycznych i jest składnikiem niedojrzałych pomidorów. Aby przedawkować tę substancję, trzeba zjeść cztery kilogramy warzyw, których człowiek nie może obezwładnić. W niewielkiej objętości substancja przyspiesza przyrost masy mięśniowej, wspomaga rozkład tłuszczów oraz wzmacnia układ odpornościowy. Substancja ta działa jako składnik składowy leku o nazwie „kortyzon”.

Likopen to substancja odpowiedzialna za kolor owoców. Jest to pierwiastek antyoksydacyjny, który chroni komórki DNA przed zmianami nowotworowymi. Przydatna substancja na patologie oczu. Zmniejsza ryzyko miażdżycy, normalizuje ciśnienie krwi i obniża poziom cholesterolu.

Przedawkowanie tego składnika może spowodować przebarwienia skóry. W takim przypadku wystarczy wziąć tabletkę sorbentu i wykluczyć skutki uboczne stosowania likopenu.

Serotonina, czyli hormon szczęścia, znajduje się również w zielonych warzywach. Substancja jest w stanie podnieść nastrój, poprawić aktywność mózgu i normalizować przekazywanie impulsów nerwowych.

Również w zielonych warzywach znajdują się fitoncydy, które pomagają zmniejszyć ryzyko rozwoju procesów zapalnych w organizmie. Ponadto owoce zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe (w małych dawkach), aminokwasy zbędne i egzogenne.

Zawartość kalorii w kulturze wynosi tylko 23 kcal na 100 g warzyw.

Dlaczego dżem z zielonych pomidorów jest przydatny?

  1. Zielone pomidory działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Ponadto warzywa mają działanie moczopędne i hipotensyjne.
  2. Produkt wzmacnia naczynia włosowate oraz zwalcza choroby wirusowe i grzybicze.
  3. Warzywo jest przydatne w patologiach wątroby, a także górnych dróg oddechowych.
  4. Obecność błonnika pokarmowego pomaga oczyścić jelita.
  5. Zewnętrzne zastosowanie plastrów zielonej kultury pomoże w leczeniu żylaków.
  6. Dżem z zielonych pomidorów chroni organizm przed rozwojem chorób narządów układu sercowo-naczyniowego.

Ważny! Pamiętaj, aby nie używać zielonych pomidorów do samoleczenia. Konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Wcześniej uważano, że w gotowym dżemie brakowało większości przydatnych właściwości. Dziś znanych jest wiele przepisów, dzięki którym można zachować prawdziwą wartość składnika.

Naukowcy doszli nawet do wniosku, że gotowane pomidory mają jeszcze wyższą wartość odżywczą niż surowe warzywa. Wyjaśnieniem tego faktu jest to, że po wystawieniu na działanie wysokich temperatur syntetyzuje się o jedną trzecią więcej substancji, takich jak likopen. Jednak długotrwałe gotowanie jest niedopuszczalne. Ważne jest, aby podczas przygotowywania deseru trzymać się określonej liczby minut.

Jak wybrać pomidory na dżem

Wybierając zielone pomidory, należy zwrócić uwagę na warzywa, które nie są uszkodzone. Powinny być jędrne i mięsiste.

Doświadczone hostessy zalecają kupowanie odmian w kształcie śliwki, gdy tylko jest to możliwe, ponieważ mają one gęstszą strukturę, ale reszta nadaje się do robienia dżemu. Do takiego przysmaku możesz wziąć pomidory o dowolnej wielkości.

Owoce popękane i zgniłe nie są odpowiednie. Nie należy odcinać uszkodzonych obszarów i używać warzyw na deser, ponieważ mikroorganizmy już przeniknęły do ​​warzyw i będą się dalej rozmnażać w gotowym dżemie.

Przed gotowaniem wymagane jest wstępne przygotowanie. Przede wszystkim należy wybrać surowce na przyszły dżem. Jak już wspomniano, zielone owoce zawierają solaninę, której duża ilość może zaszkodzić ludzkiemu organizmowi. W dojrzałych pomidorach jest go znacznie mniej. Przed zrobieniem dżemu z niedojrzałych owoców będziesz musiał pozbyć się tej substancji. Aby to zrobić, możesz zalać pomidory oczyszczoną wodą i moczyć je przez 3-4 godziny. W tym czasie zniknie pomidorowa „trucizna”. Możesz użyć innej metody. Aby to zrobić, zielone warzywa należy moczyć przez godzinę w wodzie z dodatkiem soli. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę tylko ilość wolnego czasu, ponieważ obie metody są skuteczne.

Następnie pomidory należy wysuszyć na ręczniku i posiekać. Przed gotowaniem należy wyciąć obszary, w których znajduje się łodyga warzywa. Konieczne jest również usunięcie czarnych plam z pomidora. Sposób mielenia zależy od preferencji i zastosowanej receptury. Najczęściej pomidory kroi się w kostkę lub plastry, jak pomarańcza.

Jak gotować dżem z zielonego pomidora: przepisy kulinarne

Z zielonej kultury można zrobić dżem zarówno z małych, jak i dużych warzyw. Małe pomidory można gotować w całości, natomiast duże pomidory trzeba posiekać, biorąc pod uwagę zalecenia przepisu.

Jak zrobić dżem z zielonych pomidorów

Jeśli wcześniej niedojrzałe pomidory nigdy nie były używane do robienia dżemu, należy najpierw zagotować ich niewielką ilość. Aby zrozumieć, który przepis jest najbardziej odpowiedni, lepiej użyć kilku opcji.

Przepis na klasyczny dżem z zielonych pomidorów

Ze składników będziesz potrzebować 350 ml wody, kilogram niedojrzałych warzyw i półtora kilograma cukru pudru. Najpierw wlej wodę do rondla, podpal i zagotuj. Następnie powoli dodawaj cukier, cały czas mieszając.

Następnie gotuj syrop na małym ogniu, aż wszystkie ziarna się rozpuszczą. Po utworzeniu syropu o pożądanej konsystencji patelnię należy wyjąć z pieca. Teraz przygotuj warzywa. Na tym etapie pomidory są przycinane, myte i suszone. W razie potrzeby posiekaj pomidory. Po namoczeniu w oczyszczonej lub osolonej wodzie warzywa należy przelać do naczynia do gotowania i napełnić otrzymanym wcześniej syropem. W tej formie puste miejsce na dżem powinno trwać około dnia. W takim przypadku patelnię należy przykryć kilkoma warstwami gazy.

Po określonym czasie konieczne jest spuszczenie powstałej słodkiej cieczy i zagotowanie jej osobno w innym pojemniku. Pomidory należy ponownie zalać powstałą kompozycją i pozostawić na kolejne 15-16 godzin. Następnie rozpoczyna się proces gotowania deseru.

Musisz gotować na minimalnym ogniu, aż powstanie gęsty syrop i uzyskasz przezroczyste owoce. Aby określić gotowość smakołyku, należy kapać słodką mieszankę na papier. Jeśli płyn nie jest całkowicie nasycony, deser jest gotowy.

Dżem z niedojrzałych pomidorów z kwaskiem cytrynowym

Aby przygotować taki dżem, potrzebujesz 350 ml wody, półtora kilograma cukru w ​​postaci piasku, 1,2 kilograma zielonych pomidorów i ćwierć łyżeczki kwasu cytrynowego. Należy od razu zauważyć, że do produkcji dżemu używa się tylko oczyszczonej i przefiltrowanej wody. Płyn z kranu nie nadaje się do takich celów, ponieważ zawiera dużą ilość chloru. Następnie należy przygotować warzywa, namoczyć je w wodzie, aby pozbyć się solaniny, wysuszyć i pokroić w kostkę lub kliny. Surowce należy umieścić na patelni, wlać tyle wody, aby pomidory zatopiły się w płynie. W razie potrzeby ilość wody można nieznacznie zwiększyć. Postaw pojemnik z warzywami na kuchence i zagotuj. Następnie ciepło należy zmniejszyć do minimum i gotować przez 10 minut.

Odcedź płyn uzyskany w wyniku gotowania, dodaj cukier do pomidorów, delikatnie wymieszaj mieszaninę i gotuj na małym ogniu przez kolejne dwadzieścia minut. Po tym czasie patelnię należy wyjąć z pieca i pozostawić na 2-3 godziny. Jest to konieczne, aby warzywa wchłonęły syrop i stały się gęstsze.

Następnie dżem należy gotować przez kolejne 15-20 minut i odstawić na kilka godzin. Potem następuje trzeci etap przygotowań. W takim przypadku do dżemu należy dodać kwas cytrynowy. W efekcie powinieneś otrzymać masę o gęstej konsystencji z żółtym odcieniem. Gorący deser należy zwinąć w słoiki, odwrócić i pozostawić w tej formie na 24 godziny. Po dniu dżem można wyjąć w zimne miejsce.

Konfitura pomidorowa z rumem i goździkami

Do przygotowania tego rodzaju dżemu potrzeba 40 g rumu, 0,5 litra wody, szklankę octu, kilogram zielonych pomidorów, tyle samo cukru, dwa goździki i jedną cytrynę. Podobnie jak w przypadku pozostałych przepisów, musisz najpierw przygotować warzywa do dalszej obróbki. Aby to zrobić, namocz pomidory w osolonym płynie lub oczyszczonej wodzie i posiekaj w wygodny sposób. Następnie powinieneś zacząć gotować syrop. Najpierw musisz użyć 0,5 kg cukru pudru i 0,5 litra wody. Po całkowitym rozpuszczeniu cukru dodaj ocet. Do powstałej mieszanki włóż pokrojone pomidory, gotuj przez 5 minut i zdejmij z ognia. Masę pozostawić na około 12 godzin.

Następnie odcedź płynną część, dodaj pozostały cukier do zielonych warzyw i ponownie zagotuj. W tej chwili musisz przygotować cytrynę. Aby to zrobić, cytrusy należy umyć i pokroić w kostkę wraz ze skórką. Gdy dżem zacznie się gotować, należy go gotować przez 5 minut, a następnie dodać posiekaną cytrynę. Następnie dodaj goździki, wymieszaj i gotuj na małym ogniu. Gdy deser zacznie łączyć się z syropem, wyjmij patelnię z pieca. Rum należy dodać po całkowitym ostygnięciu dżemu. Pozostaje tylko wlać masę do słoików i wysłać do lodówki do przechowywania.

Dżem z zielonych pomidorów i orzechów

Aby uzyskać dżem według tego przepisu, należy przygotować 1,2 kg cukru, 1,5 szklanki wody, 200 g obranych orzechów włoskich i kilogram zielonych pomidorów. Do takiego przysmaku możesz wybrać małe pomidory, które są wygodnie pokrojone w plasterki o małej grubości. Obrane jądra należy podsmażyć na patelni bez oleju przez pięć minut. Następnie orzechy należy posiekać. W tym celu możesz użyć blendera lub młynka do kawy. Następnie z określonej ilości wody i cukru pudru należy przygotować gęsty syrop. Włóż pomidory z orzechami do rondla i umieść na kuchence. Najlepsze warzywa z orzechami należy zalać syropem, przykryć gazą w kilku warstwach lub zwykłym ręcznikiem kuchennym i pozostawić na 18-20 godzin w temperaturze pokojowej. Następnie musisz wylać syrop, zagotuj i ponownie dodaj do warzyw. Teraz pozostaje tylko zwinąć w słoiki pyszny przysmak.

Zasady przechowywania dżemu

Gotowy dżem zwinięty w słoiki można przechowywać na półce w spiżarni lub w piwnicy przez rok. W takim przypadku temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 22 stopni. Jeśli jednak dżem z zielonych pomidorów został przygotowany zgodnie ze wszystkimi wymaganiami i biorąc pod uwagę wszystkie etapy, spadki temperatury nie są straszne dla produktu.

Jeśli dżem jest przechowywany w lodówce i jest zamknięty nylonową pokrywką, jego okres przydatności do spożycia wynosi tylko trzy miesiące.

Interesujące fakty o pomidorach

  1. W tłumaczeniu z włoskiego pomidor oznacza „złote jabłko”.
  2. Pomidory są używane jako przyprawa nawet po wysuszeniu. Warto zauważyć, że na suszenie takich warzyw wystarczy 8-10 dni. W tym okresie są w stanie stracić do 90 procent całkowitej masy.
  3. Krajem pochodzenia pomidorów jest Ameryka Południowa. Wiadomo, że do dziś rosną tam dzikie odmiany tej kultury.
  4. Pomidory od dawna klasyfikowane są jako żywność niejadalna i trująca. Dlatego kultura była wykorzystywana głównie jako roślina ozdobna i egzotyczna.
  5. Pomidory pojawiły się w Rosji dopiero w XVIII wieku. Większość tych warzyw jest produkowana w Chinach. Indie są następne, a za nimi Stany Zjednoczone. Dla porównania, co trzeci pomidor był uprawiany w stanie chińskim.
  6. Miąższ dojrzałych warzyw stosowany jest w medycynie ludowej do leczenia różnych ran, a nawet oparzeń. Wynika to z dużej zawartości fitoncydów w miąższu owocu, które są tak zwanym antybiotykiem pochodzenia roślinnego i zapobiegają rozwojowi infekcji.
  7. Już w temperaturze 10 stopni roślina traci zdolność do reprodukcji, w wyniku czego kultura umiera. Nasiona pomidora można przechowywać do ośmiu lat w specjalnych warunkach. W tym czasie nie stracą zdolności kiełkowania.
  8. Z botanicznego punktu widzenia pomidory nie są warzywami. Nie można ich nawet przypisać owocom. Pomidor to jagoda.
  9. Jagoda ta przez długi czas należała do afrodyzjaku, ale liczne badania obaliły tę hipotezę.
  10. Na Ukrainie znajduje się pomnik pomidora.
  11. Największy pomidor był uprawiany w jednym ze stanów amerykańskich. Jego waga sięgała prawie trzech kilogramów.
  12. Pomidor jest przedstawicielem rodziny Solanaceae. Jest krewnym ziemniaków i tytoniu.
  13. Pomidory zawierają dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Jeśli jednak warzywa są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych podczas przechowywania, witamina ta jest szybko tracona. W porównaniu z innymi produktami (gdy obróbka cieplna zmniejsza niektóre użyteczne składniki), wystawienie pomidorów na działanie wysokich temperatur tylko poprawia ich właściwości lecznicze.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska