Dżem wiśniowy – 8 przepisów krok po kroku na zimę

Dżem wiśniowy - 8 przepisów krok po kroku na zimę

Dżem wiśniowy bez pestek na zimę

7 godzin 20 minut. 180 4 

Tego przepisu na dżem wiśniowy nie można nazwać przepisem ekspresowym, ponieważ proces gotowania jest rozłożony na dwa dni. Ale jak jasny i gęsty dżem okaże się w końcu. Będzie pestki i całe wiśnie. Idealny do ciast i naleśników.

Czas gotowania: 24 godziny.

Czas gotowania: 3 godziny

Porcje: 4.

Składniki

  • Wiśnia 1 kg
  • Cukier granulowany 800 gram
  • Dżem wiśniowy - 8 przepisów krok po kroku na zimę

    Zważyć wiśnie bez pestek. Dobrze opłucz jagody, usuń ogonki i nasiona. Zrób to w dogodny dla siebie sposób. Ktoś ręcznie usuwa kości, ktoś używa szpilki, ktoś używa specjalnych maszyn. Najważniejsze jest to, że wynik końcowy, jagody bez pestek. W rezultacie przygotowane wiśnie okażą się mniej więcej tej samej wagi, ile cukru potrzebujemy do robienia dżemu.

    Dżem wiśniowy - 8 przepisów krok po kroku na zimę

    Włóż jagody do miski lub dużego rondla i podpal.

    Dżem wiśniowy - 8 przepisów krok po kroku na zimę

    Zagotuj wiśnie, zmniejsz ogień i gotuj przez 40 minut. Wyłącz ogrzewanie i zostaw wiśnie do jutra.

    Dżem wiśniowy - 8 przepisów krok po kroku na zimę

    Następnego dnia zmiel masę wiśniową blenderem zanurzeniowym na gładką masę. Włóż zmiksowane jagody do ognia, zagotuj i gotuj na małym ogniu przez 40 minut. Pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Włóż wiśnie z powrotem do pieca, włącz średnie ciepło. Doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować przez 20 minut. Okresowo mieszaj przyszły dżem, ponieważ w trzecim gotowaniu będzie już dość gęsty. Wyłącz ogień i pozwól jagodom ostygnąć.

    Dżem wiśniowy - 8 przepisów krok po kroku na zimę

    Po ostygnięciu jagód dodaj cukier i gotuj dżem przez kolejne pół godziny, ciągle mieszając. Gdy dżem się gotuje, wysterylizuj słoiki. Następnie wlej do nich gotowy dżem i zamknij pokrywki. Pozostaw słoiki na stole, aż całkowicie ostygną, a następnie umieść je w chłodnym, ciemnym miejscu.

    Dżem wiśniowy - 8 przepisów krok po kroku na zimę

    Dostaniesz taki gęsty dżem, nasycony kolor.

    Smacznego!

    Jak przygotować konfiturę wiśniową z nasionami na zimę?

    7 godzin 20 minut. 180 4 

    Dżem wiśniowy z pestkami jest bardzo łatwy i szybki w przygotowaniu. Nie musisz gotować wiśni kilka razy co 3-4 godziny. Wystarczy 30-40 minut i będziesz miał gotowy pyszny aromatyczny konfitura wiśniowa. Oczywiście nie można go stosować w wypiekach, ale idealnie nadaje się do herbaty.

    Czas gotowania: 1 godzina.

    Czas gotowania: 30 min.

    Porcje: 6.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Zważyć wiśnie. Wypłucz.
  • Usuń łodygi. Nie ma potrzeby usuwania nasion do tego dżemu, a to znacznie ułatwia i przyspiesza proces gotowania.
  • Tak przygotowane wiśnie wlewamy do rondla lub miski, przykrywamy cukrem i zalewamy wodą. Podpal pojemnik z wiśniami. Wiśnie z cukrem powinny się zagotować i wypuścić dużo soku.
  • Ogranicz ogień do minimum i gotuj przez 30-40 minut. W przypadku konfitur wiśniowych i dżemów jest to dość krótki czas obróbki cieplnej, a przy krótkim czasie obróbki cieplnej zachowane są takie przydatne substancje zawarte w wiśniach jak aminokwas tryptofan (pomaga poprawić sen), kwas askorbinowy, karoten i witaminy E .
  • Jeśli po wskazanym czasie gotowania konsystencja dżemu wydaje się nadal płynna, zagotuj ją dalej. Chciałbym zauważyć, że czas może się różnić ze względu na gotowaną objętość i osiągnąć maksymalnie 2 godziny.
  • Gdy dżem jest gotowy, umieść go w wysterylizowanych słoikach i szczelnie zamknij pokrywki. Sterylizuj słoiki w dowolny dogodny dla Ciebie sposób (na parze, w piekarniku lub w mikrofalówce). Po całkowitym schłodzeniu przenieś słoiki z dżemem do miejsca przechowywania. A w spokojne zimowe wieczory delektuj się pysznym konfiturą wiśniową z gorącą herbatą.
  • Smacznego!

    Gęsty dżem wiśniowy z żelatyną

    7 godzin 20 minut. 180 4 

    Dżem wiśniowy z żelatyną nie wymaga długotrwałej obróbki cieplnej, ponieważ dzięki swoim właściwościom chemicznym żelatyna zagęszcza ją i stabilizuje. Jednak aby go ugotować, będziesz musiał odłożyć dwa dni, ponieważ jagody będą nasycone cukrem przez dwanaście godzin.

    Czas gotowania: 15 godz.

    Czas gotowania: 1 godzina

    Porcje: 6.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Wiśnie opłucz i namocz w chłodnej wodzie przez 2 godziny. W tym czasie wyjdą z niego szkodniki. Usuń łodygi i nasiona. Aby usunąć kości, użyj specjalnego aparatu lub po prostu zrób to ręcznie. Jeśli usuniesz kości ręcznie, bardzo wygodnie jest zrobić to w wodzie, ponieważ dzięki tej metodzie sok nie rozpryskuje się wokół.
  • Tak przygotowane wiśnie przełóż do głębokiego rondla lub miski i przykryj cukrem. Wymieszaj, aby cukier był równomiernie rozłożony na jagody. Umieść pojemnik z jagodami w lodówce lub innym chłodnym miejscu i pozostaw na 12 godzin.
  • Po 12 godzinach zacznij przygotowywać się do obróbki cieplnej jagód. Najpierw namocz żelatynę w zimnej wodzie. Zazwyczaj żelatynę moczy się w wodzie w stosunku 1 do 6, to znaczy na 1 gram żelatyny należy odmierzyć 6 ml. woda. Ten przepis wykorzystuje sproszkowaną żelatynę, ale do przygotowania dżemu wiśniowego można również użyć zarówno żelatyny w arkuszach, jak i żelatyny granulowanej. Jedynym zastrzeżeniem jest ponowne obliczenie wymaganej masy żelatyny, ponieważ każdy z gatunków ma swoją siłę (od 120 do 240 kwitnienia).
  • Umieść pojemnik z jagodami na kuchence i zagotuj na średnim ogniu. Gotuj tylko 10 minut. Następnie wyłącz ogrzewanie. Lekko schłodzić przyszły dżem i dodać do niego spuchniętą żelatynę. Dokładnie wymieszaj, aby galaretowata masa została całkowicie rozproszona w dżemie.
  • Gotowy dżem włóż do wysterylizowanych słoików w wygodny dla siebie sposób, zamknij pokrywki. Połóż słoiki na stole i owiń je ręcznikiem lub kocem. Trzymaj pod przykryciem, aż całkowicie ostygną.
  • Smacznego!

    Prosty i pyszny przepis na konfiturę wiśniową z pektyną

    7 godzin 20 minut. 180 4 

    Aby ustabilizować dżem, ten przepis wykorzystuje pektynę, która jest naturalną substancją występującą w wielu owocach i jagodach. To właśnie ze względu na właściwości żelujące pektyna jest często wykorzystywana do przygotowywania dżemów, marmolad, galaretek, pianek i marmolad z pianką.

    Czas gotowania: 36 godz.

    Czas gotowania: 1 h. 20 min.

    Porcje: 4.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Wiśnie opłucz pod bieżącą wodą, usuń szypułki i pestki z jagód. Usuń kamienie z talerza, ponieważ w wyniku tego procesu powstaje sok, który przyda się nam podczas robienia dżemu.
  • Tak przygotowane wiśnie przełożyć do rondla lub miski, wlać sok, który został zebrany podczas drylowania i dodać cukier, odkładając 2 łyżki z wymaganego kilograma.Nie trzeba mieszać, cukier wystarczy przykryć jagody na wierzchu. Umieść miskę z jagodami i cukrem w chłodnym miejscu na noc. W tym czasie wiśnia wypuści sok.
  • Następnego dnia dobrze wymieszaj wszystkie składniki i umieść na kuchence, włączając małe ciepło. Potrzebujemy cukru, aby powoli się rozpuścił. Gdy podczas mieszania nie widać ziarenek cukru, zwiększ ogień i gotuj dżem przez 20 minut, nie zapominając o wymieszaniu i odtłuszczeniu. Wyłącz ogień i pozostaw dżem do następnego dnia.
  • Następnego dnia musimy wprowadzić pektynę i gotować dżem nie dłużej niż 3 minuty. Pektyna to wszechstronny pomocnik w przygotowywaniu dżemów i marmolad. Posiada właściwości żelujące i stabilizujące oraz jest zagęszczaczem i humektantem. Przygotowując dżem, należy kierować się ilością pektyny wskazaną w przepisie i nie zwiększać jej, ponieważ w małych ilościach zagęszcza mieszankę, a w dużych galaretuje. Kupując pektyny, zwróć uwagę na to, co jest napisane na opakowaniu, ponieważ istnieje wiele różnych pektyn (jabłko, cytrusy, NH i inne) i wszystkie mają różne właściwości. Najbardziej wszechstronną i powszechnie spotykaną na rynku jest pektyna jabłkowa, ale dzieli się ją również na pektynę na pianki i pektynę na dżemy i przetwory.
  • Przed wprowadzeniem pektyny do masy jagodowej należy ją przygotować. Jeśli po prostu wlejesz proszek do jagód, otrzymasz grubą grudkę, której nie możesz mieszać. Istnieje kilka sposobów na przygotowanie pektyny. W pierwszym przypadku należy zmieszać cukier, który wcześniej był odstawiony z pektyną i rozcieńczyć w niewielkiej ilości syropu powstałego podczas gotowania jagód. W drugim przypadku pektyna rozpuszcza się we wrzącej wodzie i w razie potrzeby przebija się blenderem. Stosunek pektyny do wody wynosi od 1 do 12. Możesz użyć dowolnej z tych opcji. Po przygotowaniu pektyny podgrzej dżem do 50-60 ° C i dopiero wtedy dodaj go cienkim strumieniem do masy jagodowej. W tym czasie wymieszaj dżem. Gotuj prawie gotowy dżem nie dłużej niż 3 minuty.
  • Gotowy dżem wiśniowy wlej do wysterylizowanych słoików i szczelnie zamknij pokrywki. Dżemy przygotowane na bazie pektyn najlepiej przechowywać w małych słoiczkach w chłodnym miejscu.
  • Smacznego!

    Gęsty dżem wiśniowy z agarem

    7 godzin 20 minut. 180 4 

    Gęsty dżem z agaru wiśniowego jest idealny dla wegetarian, ponieważ agar agarowy powstaje nie z białek zwierzęcych, ale ze specjalnych brązowych alg. Ponadto jej właściwości żelujące i stabilizujące są kilkakrotnie większe niż możliwości żelatyny.

    Czas gotowania: 1 godzina.

    Czas gotowania: 40 min.

    Porcje: 4.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Posortuj wiśnie, umyj i usuń nasiona. Zrób to tak, jak lubisz. Tylko rękami, szpilką lub specjalistyczną maszyną. Przygotowane jagody przenosimy do głębokiego rondla, najlepiej jeśli ma grube dno. Dodaj cukier i zmiksuj wszystkie składniki blenderem ręcznym.
  • Odważ 100 gramów powstałego puree wiśniowego i przenieś do osobnego małego rondla. Wlać tam agar-agar, dobrze wymieszać i pozostawić do spęcznienia.
  • Garnek z puree z wiśni stawiamy na średnim ogniu i doprowadzamy do wrzenia. Następnie gotuj dżem przez około 5 minut, nie zapomnij zamieszać.
  • Zdejmij garnek z dżemem z ognia i umieść tam pastę agarową. Zmniejsz ogień do minimum i podgrzewaj powoli, ciągle mieszając. Gdy masa stanie się gęsta, wlej do niej wodę i ponownie podgrzej, aktywnie mieszając.
  • Gdy tylko masa agarowo-agarowa stanie się jednorodna, wlej ją cienkim strumieniem do dżemu i wymieszaj. Następnie doprowadzić do wrzenia i gotować przez kolejne 5 minut. Nie zapomnij zamieszać.
  • Gotowy dżem wlej do wysterylizowanych słoików i zwiń pokrywki. Dżem należy wlewać na gorąco, ponieważ po schłodzeniu stanie się bardzo gęsty. Słoiki odwrócić do góry nogami, zawinąć w ręcznik lub koc i odstawić do całkowitego ostygnięcia.
  • Dżem okazuje się bogaty w kolor i smak. Jednocześnie doskonale zachowuje swoją konsystencję nawet w wysokich temperaturach.
  • Smacznego!

    Jak zrobić pyszny gęsty dżem wiśniowy z żelatyną?

    7 godzin 20 minut. 180 4 

    W wiśniach nie ma wielu substancji żelujących, dlatego lepiej zrobić z nich dżem z dodatkiem różnych środków żelujących. Jednym z nich jest żelatyna. Specjalny proszek zawierający pektynę. Dzięki niemu szybko przygotujesz gęsty i smaczny dżem.

    Czas gotowania: 1 godzina.

    Czas gotowania: 30 min.

    Porcje: 4.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Wiśnie myjemy i sortujemy, usuwając liście i szypułki.
  • Usuń nasiona z wiśni w dowolny dogodny dla siebie sposób. Należy pamiętać, że waga wiśni w przepisie jest bez pestek.
  • Tak przygotowane wiśnie przełóż do rondla i zmiksuj blenderem ręcznym.
  • Otwórz paczkę zhelix. Należy pamiętać, że należy na nim napisać „2: 1”, ponieważ istnieją trzy rodzaje zhelfix „1: 1”, „2: 1” i „3: 1”. To oznaczenie charakteryzuje stosunek jagód i cukru niezbędnego do zrobienia dżemu. Ponieważ składa się z kwasu cytrynowego, cukru pudru, kwasu sorbinowego i pektyny, może być stosowany jako pokarm dla wegetarian.
  • W osobnej misce połącz 2 łyżki cukru i torebkę (25 gramów) żelatyny.
  • Cukier w galaretce wlać do puree z wiśni. Dokładnie wymieszać. Postaw rondel na ogniu i zagotuj. Pamiętaj, aby podczas tego mieszać.
  • Gdy dżem się zagotuje, dodaj pozostały cukier i ponownie zagotuj. Po ugotowaniu gotuj nie dłużej niż 5 minut.
  • Wyłączyć ogrzewanie, dobrze wymieszać dżem i umieścić w wysterylizowanych słoikach (muszą być suche). Mocno zakręć pokrywki i odwróć do góry nogami. W tej pozycji wystarczy przytrzymać dżem przez 10 minut, a następnie umieścić je w normalnej pozycji. Przenieś schłodzone słoiki do magazynu.
  • Gęsty dżem o bogatym smaku wiśniowym jest gotowy.
  • Smacznego!

    Dżem wiśniowy na zimę przez blender

    7 godzin 20 minut. 180 4 

    Dżem wiśniowy ugotowany w blenderze można ugotować, jak dżemy z całych jagód lub po prostu zamrozić, a następnie zjeść z lodami, domowym jogurtem, kefirem i ciastkami. Jednocześnie wszystkie witaminy i mikroelementy znajdujące się w wiśniach pozostaną nienaruszone.

    Czas gotowania: 50 min.

    Czas gotowania: 30 min.

    Porcje: 4.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Posortuj wiśnie, usuwając szypułki, umyj i pozostaw do wyschnięcia.
  • Usuń nasiona z jagód. Zrób to w dowolny dogodny dla siebie sposób.
  • Przygotowane jagody wlej do pojemnika dogodnego do przecierania i przykryj cukrem.
  • Jagody nabij cukrem blenderem ręcznym.
  • Jeśli zamierzasz przechowywać zmiksowane wiśnie w zamrażarce, to dżemu nie można poddać obróbce termicznej, ale w tym stanie przenieść do pojemników i zamrozić. Najlepiej używać małych pojemników, aby nie trzeba było za każdym razem rozmrażać dużej ilości wiśni.
  • Jeśli będziesz przechowywać w zwiniętych słoikach w temperaturze pokojowej, to masę wiśniową gotuj 3 razy przez 5 minut. Jednocześnie nie zapomnij wymieszać i usunąć pianki.
  • Gorący dżem wlej do wysterylizowanych słoików i zamknij pokrywki. Możesz sterylizować banki w dowolny dogodny dla siebie sposób. Do pary używam specjalnego urządzenia, które mieści się na rondlu, w piekarniku, a nawet kuchence mikrofalowej, po nalaniu odrobiny wody do puszki. Na gorąco dżem jest trochę wodnisty, ale po schłodzeniu znacznie zgęstnieje.
  • Smacznego!

    Przepis krok po kroku na robienie dżemu wiśniowego przez maszynkę do mięsa

    7 godzin 20 minut. 180 4 

    Ten przepis na dżem wiśniowy jest bardzo stary. Dopiero zanim gospodyni przetarła jagody przez sito, a teraz ułatwiają pracę za pomocą maszynki do mięsa. W dżemie pozostaną małe kawałki wiśni, ponieważ maszynka do mięsa nie mieli jagód w puree ziemniaczanym, jak robi to blender zanurzeniowy.

    Czas gotowania: 3 godziny.

    Czas gotowania: 2 godziny

    Porcje: 8.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Zważ jagodę z nasionami i szypułkami. Przejrzyj je i umyj.
  • Następnie usuń doły. Ponieważ jagód jest dużo, wygodnie jest użyć specjalnej maszyny. Jeśli zamierzasz usunąć kości rękami za pomocą igły lub szpilki, lepiej założyć rękawiczki. W końcu sok wiśniowy plami skórę i płytki paznokci.
  • Następnie przygotowane wiśnie przełóż przez maszynkę do mięsa. Wystarczy zrobić to raz. Pozostające po siekaniu kawałki wiśni nie zepsują smaku i konsystencji przyszłego dżemu.
  • Przełóż posiekane wiśnie do pojemnika, w którym ugotujesz dżem. Umieść go na kuchence i zagotuj. Następnie zmniejsz ogień i gotuj wiśnie przez 40 minut. Ciągle mieszaj i usuwaj pianę, która się tworzy. Zdejmij pojemnik z ognia i dodaj sodę do gorącej masy wiśniowej. Zamieszaj szybko. Natychmiast pojawi się duża objętość piany, co będzie oznaczać, że kwas zawarty w wiśni został zgaszony. Właśnie do tego służy soda w tym przepisie. Po całkowitym opadnięciu piany dodaj cukier i wróć do pieca. Ponownie doprowadź do wrzenia i gotuj przez kolejne 40 minut, ciągle mieszając.
  • W rezultacie otrzymujesz gęsty dżem o jasnym, bogatym kolorze, który pomaga również zachować sodę.
  • Gotowy dżem należy natychmiast ułożyć w wysterylizowanych suchych słoikach, zamknąć pokrywką i pozostawić do ostygnięcia, zawinięty w koc lub ręcznik. Po całkowitym ostygnięciu słoików przenieś je w ciemne miejsce. Dżem wiśniowy do tego przepisu dobrze trzyma się w temperaturze pokojowej.
  • Smacznego!


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska