Wszystko, co musisz wiedzieć o kolagenie

Zdjęcie: kyle smith / unsplash

Kolagen to białko nitkowate, które stanowi podstawę tkanki łącznej. Kolagen stanowi około jednej trzeciej wszystkich białek w naszym ciele.

Jest jednym z kluczowych składników stawów, kości, ścięgien, włosów, skóry, paznokci, zębów. Ponadto kolagen tworzy ściany żył, tętnic i naczyń włosowatych.

Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa kolla, co tłumaczy się jako „klej”. To nie przypadek: wielu ekspertów porównuje główną funkcję kolagenu z klejem. Cząsteczki kolagenu tworzą długie cienkie włókna białkowe – fibryle. Służą do spajania komórek, łączenia naszego ciała w jedną całość i pozwalają tkankom wytrzymać rozciąganie [1] .

Magazyny kolagenowe wyczerpują się z wiekiem. Fibryle zaczynają się szybciej rozkładać, a synteza kolagenu ulega spowolnieniu z przyczyn naturalnych. Prowadzi to do pierwszych oznak starzenia – skóra staje się cieńsza i traci elastyczność, powstają zmarszczki, kości stają się bardziej kruche, a stawy mniej ruchliwe.

Rodzaje kolagenu

W naturze występuje co najmniej 16 rodzajów kolagenu, z których każdy zawiera inny zestaw aminokwasów i pełni określoną rolę w organizmie. Eksperci identyfikują cztery główne typy kolagenu –

  • Typ I. Najbardziej zbadana i pospolita forma – stanowi około 90% całego kolagenu zawartego w organizmie człowieka. Są to mocne i elastyczne włókna utkane z wiązek włókienek. Biorą udział w tworzeniu skóry, kości, ścięgien, zębów, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej [2] [3] ;
  • Typ II. Ten kolagen składa się z luźniejszych włókien. Tworzy chrząstki i sprawia, że ​​stawy są elastyczne, mocne i zdrowe [4] ;
  • Typ III. Drugi najczęstszy rodzaj kolagenu w organizmie. Składa się z jeszcze cieńszych i bardziej rozciągliwych włókienek. Wspomaga budowę mięśni, narządów wewnętrznych i dużych tętnic, a także uczestniczy w montażu włókien kolagenowych typu I [5] . Większość tego kolagenu jest skoncentrowana w ścianach jelit [6] . Jej niedobór zwiększa ryzyko pęknięcia naczyń krwionośnych [7] ;
  • Typ IV. Jest głównym składnikiem błon podstawnych, głębokiej warstwy skóry łączącej skórę właściwą i naskórek [8] . Ponadto kolagen typu IV bierze udział w „budowie” soczewki oka. [9] . Białko to nie jest w stanie tworzyć włókien kolagenowych. W przeciwieństwie do pierwszych trzech typów należy do klasy kolagenów niewłóknistych i występuje w postaci cienkiej trójwymiarowej sieci kratowej [10] .

Do czego służy kolagen?

Kolagen ma wiele korzystnych właściwości. Być może najbardziej znanym z nich jest jego zdolność do spowalniania pojawiania się zmarszczek, wygładzania skóry i zwiększania jej właściwości ochronnych. Ponadto uważa się, że białko to zmniejsza lęk, poprawia nastrój, pomaga kontrolować wagę i normalizować pracę jelit. Nie ma jednak badań, które potwierdziłyby wszystkie te właściwości. Oto lista naukowo udowodnionych korzyści kolagenu dla organizmu.

1. Poprawia zdrowie skóry

Włókna kolagenowe można uznać za „szkielet” naszej skóry: od nich zależy jej elastyczność, jędrność i wytrzymałość. Dzięki temu białku skóra wygląda na gładszą, jędrniejszą i bardziej nawilżoną . Kolagen przyczynia się również do naturalnego samoleczenia tkanek w przypadku uszkodzenia. Na przykład, jeśli na ciele pojawią się zadrapania, rany lub oparzenia, kolagen przyspieszy ich gojenie .

I odwrotnie, przy braku kolagenu skóra staje się cieńsza i bardziej sucha. Traci swoją elastyczność, nierównomiernie „opada” i płowieje . Dlatego tak ważne jest utrzymanie wysokiego poziomu kolagenu w organizmie.

Grupa niemieckich naukowców przeprowadziła badanie z udziałem 69 kobiet w wieku od 35 do 55 lat. 46 uczestników przyjmowało hydrolizat kolagenu codziennie przez dwa miesiące – pozostali otrzymywali placebo. W efekcie skóra kobiet, które piły kolagen, stała się bardziej elastyczna i nawilżona. Jednocześnie badacze nie odnotowali ani jednego efektu ubocznego.

2. Łagodzi ból stawów

Kolagen chroni tkankę chrzęstną przed zniszczeniem. Dlatego też, gdy z wiekiem jego produkcja zwalnia, stan stawów zaczyna się pogarszać. W szczególności wzrasta ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Suplementacja kolagenem może zmniejszyć wygląd kolagenu, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez naukowców z University of Illinois w Chicago .

Ponadto kolagen leczy stany zapalne i pomaga w bólu stawów . Amerykańscy dietetycy przeprowadzili interesujące badanie. Zaprosili 147 sportowców i podzielili ich na dwie grupy. Wszystkich uczestników poproszono o uzupełnienie codziennej diety specjalnymi dodatkami do żywności. W tym samym czasie niektórzy spożywali 10 g kolagenu, podczas gdy inni otrzymywali placebo.

Po 24 tygodniach naukowcy porównali wyniki. Ci sportowcy, którzy przyjmowali białko, doświadczyli znacznego zmniejszenia bólu stawów. Ponadto zarówno w ruchu, jak iw spoczynku .

Jeśli chcesz używać kolagenu jako środka przeciwbólowego, lekarze radzą zacząć od małej dawki – nie więcej niż 8-12 g dziennie.

3. Wzmacnia kości

Kolagen zwiększa wytrzymałość kości, chroni je przed rozpadem i zmniejsza ryzyko osteoporozy. Potwierdzają to naukowcy z University of Florida. Każdego dnia przez rok uczestnicy badania przyjmowali suplement wapnia z 5 g kolagenu lub suplement wapnia bez kolagenu. We krwi kobiet z pierwszej grupy poziom białek przyczyniających się do destrukcji kości był istotnie niższy niż u tych, które otrzymywały tylko wapń .

Do podobnych wniosków doszli niemieccy eksperci. Ocenili wpływ suplementacji kolagenem na gęstość mineralną kości. Uczestnicy badania otrzymywali dziennie 5 g kolagenu. Po roku ich kości stały się o 7% silniejsze niż w grupie kontrolnej .

4. Przyspiesza wzrost mięśni

Kolagen jest jednym z najważniejszych składników mięśni. Około 10% całej tkanki mięśniowej składa się z tego białka. Naukowcy twierdzą, że promuje również produkcję białek mięśniowych i poprawia wydajność ćwiczeń.

Grupa niemieckich specjalistów przeprowadziła 12-tygodniowy eksperyment. Do udziału zaproszono 50 starszych mężczyzn z obniżoną masą mięśniową. W tym samym czasie połowa ochotników otrzymywała codziennie 15 g kolagenu i wykonywała ćwiczenia siłowe trzy razy w tygodniu, a pozostali tylko trenowali. Wyniki pokazały, że ci, którzy przyjmowali kolagen, zyskali większą masę mięśniową i stali się silniejsi.

5. Chroni serce!

Niektórzy eksperci uważają, że kolagen pomaga zapobiegać chorobom serca. Ponieważ białko to tworzy ściany tętnic przenoszących krew z serca do narządów, gdy jej brakuje, stają się one kruche i zniszczone. To z kolei przyczynia się do rozwoju miażdżycy, której głównymi możliwymi powikłaniami są zawał serca i udar mózgu .

Japońscy naukowcy odkryli, że suplementacja kolagenem ma korzystny wpływ na ścianę naczyń. Przez sześć miesięcy monitorowali stan 31 zdrowych osób. Wszyscy badani otrzymywali dodatkowo 16 g białka każdego dnia z posiłkami.

Pod koniec badania lekarze odnotowali znaczny spadek sztywności ściany tętnicy. Ponadto stężenie „dobrego” cholesterolu we krwi wszystkich uczestników badania wzrosło średnio o 6%. Autorzy pracy są przekonani, że kolagen może pomóc w profilaktyce i leczeniu miażdżycy.

6. Zwiększa siłę paznokci

Kolagen wzmacnia paznokcie i zapobiega ich łamaniu. Dodatkowo jest w stanie stymulować ich wzrost. Do takich wniosków doszła grupa niemieckich i brazylijskich naukowców. Każdego dnia uczestnicy badania otrzymywali 2,5 g naturalnie występujących bioaktywnych peptydów kolagenowych. Miesiąc później eksperci sprawdzili, co się zmieniło.

Okazało się, że dzięki przyjmowaniu kolagenu paznokcie badanych zaczęły rosnąć o 12% szybciej, a ich łamliwość zmniejszyła się średnio o 42%. Ponadto około 80% ochotników potwierdziło, że ich paznokcie były gładsze, gładsze i bardziej lśniące niż przed przyjęciem kolagenu .

Przeciwwskazania

Suplementy kolagenowe są uważane za bezpieczne dla większości ludzi i praktycznie nie mają przeciwwskazań. Jednak niektóre z nich są produkowane przy użyciu powszechnych alergenów pokarmowych – jaj, mleka krowiego, ryb, owoców morza, orzechów, pszenicy, soi. Dlatego przed zażyciem takich leków należy zawsze dokładnie przestudiować ich skład. Jeśli masz indywidualną nietolerancję na którykolwiek ze składników suplementu diety, będziesz musiał odmówić przyjęcia go i znaleźć bezpieczniejszy analog.

Również kolagen powinien być stosowany ostrożnie przez osoby cierpiące na niewydolność nerek i choroby wątroby. Nadmiar białka w diecie znacznie zwiększa obciążenie tych narządów. Suplementy kolagenowe powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza.

Dodatkowo w niektórych przypadkach suplementy kolagenowe mogą pozostawiać w ustach nieprzyjemny posmak, powodować zgagę i uczucie ciężkości .

Skąd wziąć kolagen

Naturalny kolagen wytwarzany przez organizm nazywany jest endogennym. W młodości syntetyzujemy wystarczającą liczbę nowych cząsteczek, które mają czas, aby na czas wypełnić zniszczone obszary włókienek. Włókna te są bardzo wrażliwe.

Z wiekiem zaczynają się odkształcać i szybciej rozkładać, a produkcja kolagenu spowalnia . Redukcja tego białka rozpoczyna się w wieku 20 lat, a po 25-30 latach procesy jego niszczenia przeważają nad procesami syntezy. Ponadto na produkcję kolagenu negatywnie wpływa palenie tytoniu, światło ultrafioletowe, zła ekologia, stres oraz nadużywanie rafinowanego cukru i węglowodanów.

Kolagen, który dostaje się do organizmu pod wpływem czynników zewnętrznych, nazywany jest egzogennym. Zapotrzebowanie na suplementy uzależnione jest od kondycji organizmu i trybu życia. Na przykład preparaty kolagenowe zaleca się przyjmować w okresach stresu i po ciężkiej chorobie.

Dodatkowo weganie ich potrzebują, ponieważ kolagen występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. W takim przypadku możesz dokonać wyboru na korzyść analogu roślinnego uzyskanego z pszenicy. Ale ważne jest, aby zrozumieć, że taki kolagen nie jest uzyskiwany w czystej postaci – zawsze jest mieszany ze zwierzęciem. Ponadto nie może aktywować produkcji naturalnego białka endogennego.

Jakie pokarmy zawierają kolagen?

Utrzymanie wymaganego poziomu kolagenu w organizmie można osiągnąć przy odpowiednim odżywianiu. Aby to zrobić, powinieneś włączyć do swojej codziennej diety pokarmy bogate w „białko młodości”.

Oto lista popularnych źródeł kolagenu:

  • bulion z kości,
  • Białka,
  • Żelatyna,
  • Kura,
  • Wołowina,
  • Ryba,
  • Owoce morza.

Zaleca się również zwiększenie spożycia owoców i warzyw. Nie zawierają kolagenu, ale zawierają aminokwasy i witaminy niezbędne do produkcji tego białka. Szczególnie korzystne są owoce cytrusowe, czarna porzeczka, truskawki, marchew, brokuły, czerwona papryka, sałata, orzechy i rośliny strączkowe.

W organizmie pod wpływem enzymów trawiennych kolagen rozkłada się na poszczególne aminokwasy i peptydy. Jednocześnie w suplementach diety białko jest już rozbite lub zhydrolizowane. Dlatego wielu ekspertów uważa, że ​​jest lepiej wchłaniany niż kolagen z pożywienia. Dodatkowo suplementacja kolagenem sprzyja syntezie innych białek poprawiających zdrowie skóry. Na przykład elastyna i fibrylina.

Zdjęcie: jessica do oto / unsplash

© Jessica do oto / unsplash

Lepiej jest preferować kolagen morski pozyskiwany z dzikich ryb. Szybciej dostaje się do krwiobiegu, ponieważ jego struktura jest najbardziej zbliżona do naturalnego ludzkiego białka. Inną opcją jest kolagen zwierzęcy. Kosztuje mniej, ale jest gorzej przyswajalny.

Proszek kolagenowy jest rozcieńczany w wodzie lub sokach, dodawany do koktajli i zup. Zwykle ma nieprzyjemny zapach. Jeśli chcesz tego uniknąć, kup kolagen w postaci płynnej lub w tabletkach. Aby naturalnie uzyskać więcej kolagenu, jedz zbilansowaną dietę bogatą w białko, miedź, witaminy C i E.

Jak działają kosmetyki kolagenowe

Kolagen można przyjmować nie tylko z pokarmem i suplementami. Wiele osób dostaje ją poprzez zastrzyki, zabiegi kosmetyczne i specjalne produkty, które nakłada się na dotkniętą skórę . Niestety kremy kolagenowe, emulsje i pomadki nie przynoszą większych korzyści.

Cząsteczki białka nie są w stanie przeniknąć do wewnętrznych warstw skóry ze względu na swój rozmiar: są zbyt duże. Dlatego takie kosmetyki zapewniają jedynie miejscowe nawilżenie. Tworzy na powierzchni skóry ochronny „film” przepuszczający powietrze, który zapobiega odparowywaniu wilgoci. Efekt kosmetyku będzie lepszy, jeśli oprócz kolagenu będzie zawierał kwas hialuronowy.

Bardziej zaawansowany sposób to zastrzyki kolagenowe. Dostarczają białko bezpośrednio do skóry właściwej. Jego cząsteczki aktywują produkcję naturalnego kolagenu, odbudowują uszkodzone włókna, wyrównują ulgę, redukują głębokość zmarszczek i dodatkowo nawilżają skórę.

Jeśli planujesz wstrzykiwać kolagen, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem. Doświadczony specjalista oceni stan Twojego organizmu i wyda zalecenia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Są też łagodniejsze zabiegi kosmetyczne, które stymulują syntezę kolagenu w skórze. Na przykład mikrowykrawanie lub kolagenowa terapia światłem.

Komentarz eksperta

Wszystko, co musisz wiedzieć o kolagenie

Margarita Gekht, dermatolog Fundacji Butterfly Children, wiodąca prelegentka internetowej akademii problemów skórnych Skill for Skin

Dlaczego zastrzyki kolagenowe są przydatne?

Zastrzyki kolagenowe to zabiegi kosmetyczne polegające na wstrzykiwaniu kolagenu pod skórę. Po pierwsze, kompensują początkową podaż kolagenu w organizmie. Po drugie, takie zastrzyki pozwalają na odmłodzenie skóry, czyniąc ją bardziej elastyczną i jędrną. Zazwyczaj leki zawierają już miejscowo znieczulającą lidokainę, dzięki czemu zabieg jest jak najbardziej bezbolesny.

Zastrzyki kolagenowe służą do korygowania zmarszczek, wygładzania rozstępów i blizn. Lek wstrzykuje się w obszar problemowy, stymulując syntezę własnego kolagenu, a tym samym regenerując skórę. Dodatkowo w celu korekcji objętości i konturu ust stosuje się zastrzyki z kolagenu. Kiedyś preparaty na bazie kolagenu były uważane za jedne z najpopularniejszych. Obecnie częściej stosuje się wypełniacze zawierające kwas hialuronowy.

Jak długo może trwać efekt?

Czas trwania efektu i częstotliwość zabiegu w dużej mierze zależy od miejsca, w którym znajduje się kolagen. Na przykład, potrzeba kilku zastrzyków w ciągu roku, aby całkowicie wygładzić zmarszczki na twarzy. Zazwyczaj do redukcji blizn wystarcza jedna lub dwie wizyty w roku. Ale wszystko zależy od głębokości uszkodzenia. Z reguły efekt wstrzyknięć kolagenu utrzymuje się do 5 lat. Dla porównania wynik po zastosowaniu preparatów na bazie kwasu hialuronowego utrzymuje się średnio od 3 do 6 miesięcy.

Suplementy kolagenowe stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Większość z nich jest hydrolizowana, czyli kolagen został wcześniej „zniszczony”. Ułatwia to przyswajanie. Kluczową różnicą między zastrzykami a suplementami kolagenowymi jest to, jak szybko osiągany jest pożądany efekt. Jeśli w pierwszym przypadku efekt pojawia się natychmiast, w drugim – dopiero po kilku tygodniach. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą natychmiast opuścić gabinet chirurga plastycznego lub dermatologa z bardziej promienną i młodzieńczą skórą.

Jak bezpieczne są te procedury?

Dziś są uważane za bezpieczne, pod warunkiem, że lekarz zna technikę wykonywania zastrzyków przeciwstarzeniowych. Jednak, jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, możliwe są skutki uboczne. Wśród nich – zaczerwienienie skóry, obrzęk, wysypka, swędzenie, siniaki, blizny „guzki”, infekcja w miejscu wstrzyknięcia. Poważne działania niepożądane występują rzadko.

A jednak przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie specjalnego testu skórnego na alergie na składniki planowanej do podania kompozycji. Umożliwi to specjaliście dobranie odpowiedniego leku i zapobiegnie jego odrzuceniu przez organizm. Szczególnie ważne jest wykonanie tego testu przy stosowaniu kolagenu wołowego – jest on bardziej uczulający.

Wszystko, co musisz wiedzieć o kolagenie

Elena Korzhneva, kosmetolog estetyk „Europejskiego Centrum Medycznego”

Czy kosmetyki działają z kolagenem?

Kolagen posiada wystarczająco duże cząsteczki, które trudno przeniknąć do głębokich warstw skóry. Na szczęście opracowano wiele technik wzmacniających działanie produktów kolagenowych. Na przykład istnieją specjalne płyny stymulujące. Jeśli mówimy o zabiegach pielęgnacyjnych, które stosujemy w gabinecie, to istnieją specjalne techniki masażu i techniki sprzętowe, które promują przenikanie produktów na bazie kolagenu do głębszych warstw skóry i wzmagają produkcję własnego kolagenu i elastyny. Podobny efekt daje np. urządzenie Remodeling Face do mikroprądowej terapii twarzy.

Czy istnieją jakieś wytyczne, które pomogą utrzymać poziom kolagenu w skórze?

Na produkcję kolagenu wpływa wiele czynników, w tym dieta, styl życia, stres i złe nawyki. Aby spowolnić rozkład kolagenu, rozpocznij zdrowy tryb życia, pij dużo wody, przestrzegaj diety i wysypiaj się. I oczywiście nie zapomnij zadbać o swoją skórę. Jednocześnie bardzo ważny jest dobór odpowiedniego zestawu produktów pielęgnacyjnych.

Każda skóra wymaga indywidualnego podejścia. Niewłaściwa pielęgnacja może zaburzyć poziom bariery lipidowej, a to bezpośrednio wpływa na produkcję kolagenu i elastyny. Dodatkowo można kupić japoński kolagen do picia lub przygotować bulion kostny, jeśli ktoś go spożywa. Pomocne są również desery na bazie żelatyny. Po spożyciu żelatyna rozkłada się na kolagen i może poprawić jakość skóry.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska