Która gleba jest lepsza do akwarium

Wybór najlepszego podłoża do akwarium

Cechy

Jeden rodzaj podłoża nie sprawdzi się równie dobrze w różnych akwariach. Dlatego dla każdego akwarium dobiera się własną mieszankę, która jest odpowiednia dla parametrów akwarium: zasolenie, gatunek mieszkańców, ich liczba, roślinność.

Dla ryb słodkowodnych

W akwariach słodkowodnych mieszanka glebowa służy jako pożywka dla bakterii korzystnych dla równowagi biologicznej akwarium. Ryby słodkowodne nie są wybredne co do wielkości frakcji, dobiera się je w zależności od wielkości zwierząt – im mniejsza ryba, tym mniejsze cząstki. Zwróć szczególną uwagę na wybór mieszanki, jeśli w zbiorniku zadomowiły się świeże ryby żyjące na dnie. Dobrym wyborem jest drobny żwir lub gruboziarnisty piasek.

W świeżych akwariach wysokość warstwy wynosi 4–8 cm, a wraz ze wzrostem wysokości warstwy utkną w niej cząsteczki pokarmu, które następnie zaczną się rozkładać i uwalniać toksyczne substancje.

Akwarium solne

W akwariach ze słoną wodą preferowana jest mieszanka aragonitu i koralowca ziemnego. Dzięki takiemu doborowi podłoża odtwarzane jest środowisko naturalne dla mieszkańców miejsc morskich i rafowych. Osobliwością akwariów solnych jest to, że gleba musi utrzymywać wysoki poziom kwasowości, dlatego wybieraj wypełniacze z wystarczającą zawartością wapnia i magnezu, które podnoszą pH.

Dla żywych roślin

Wybierz podłoże szczególnie ostrożnie, jeśli planujesz na nim sadzić żywą roślinność. Gleba dla roślin akwariowych jest wybierana jako pożywna. Aby zapewnić dobry wzrost żywym roślinom, rozłóż glebę na 2 warstwy. Pierwsza (dolna) warstwa to podłoże zawierające dużą ilość składników odżywczych i minerałów. Warstwa wierzchnia – gleba zapobiegająca wypłukiwaniu, wykopywanie warstwy dolnej. Wysokość gleby dla żywych roślin zależy od długości korzeni. Za średnie uważa się 4 cm dolnej warstwy, 4 cm górnej warstwy.

W przypadku żywych roślin, lateryt lub wermikulit są uważane za odpowiednie podłoża.

Rodzaje wypełniaczy

Wypełniacze dzielą się na trzy grupy: mechaniczne, sztuczne, naturalne, każda z nich ma swoje własne cechy i wady.

Mechaniczny

Podłoże uzyskuje się poprzez obróbkę chemiczną lub mechaniczną naturalnych składników – piasku, żwiru, kamyków. Dzięki tej metodzie podłoże uzyskuje pewne właściwości, które mają korzystny wpływ na podwodnych mieszkańców.

Nawet rośliny lepiej rosną w zaokrąglonych cząstkach, ponieważ ich korzenie mogą łatwo wnikać między cząstki. A także przy tym wyborze zachowane jest oddychanie podłoża, nie dochodzi do nasiąkania wodą, rozpadu.

Kolor

Opcje kolorystyczne dla mieszanki gleby są niesamowicie zróżnicowane, a wybór ten należy wyłącznie do akwarysty. Ryby nie dbają o kolor, więc wykorzystaj je do stworzenia własnego projektu akwarium. Mimo to nie zalecamy dobierania gleby pod kolor ryb, bo przecież to zwierzęta powinny być w centrum uwagi w akwarium.

Czego nie można użyć

Nie każdy gatunek jest równie bezpieczny dla zwierząt domowych.

Rodzaje naturalnych

Marmur, piasek koralowy i skały muszlowe uwalniają do wody substancje, które nie są przydatne dla ryb. Zawarty w nich węglan wapnia znacznie zwiększa twardość wody akwariowej po rozpuszczeniu. Dla wielu ryb będzie to śmiertelne.

Aby sprawdzić mieszankę pod kątem bezpieczeństwa, kup specjalne testy na kwasowość wody w sklepach zoologicznych lub skorzystaj z dostępnych narzędzi. Wystarczy ocet stołowy lub kwas cytrynowy. Jeśli podczas ich nakładania pojawia się piana i syk, taka mieszanka nie jest odpowiednia.

Szklana ziemia

Wady szkła:

  • W szkle nie ma porów, w których namnażają się przydatne w akwarium bakterie.
  • W szkle nie są zatrzymywane składniki odżywcze, więc rośliny nie mogą w nim rosnąć.
  • Szkło załamuje światło, co negatywnie wpływa na ryby, powodując stres.

Gleba warstwowa

Najważniejsze przy układaniu mieszanki jest utrzymanie przepuszczalności wody. A warstwowe podłoże nie pozwala glebie oddychać.

Rozszerzona glina

Wady keramzytu:

  • Lekkość materiału. Podczas kopania ryby łatwo podnoszą osady do wody, co zajmuje dużo czasu, zanim się z powrotem wpasują.
  • Glinka ekspandowana dzięki swojej wysokiej porowatości łatwo wchłania brud. To zapycha akwarium i prowadzi do rozwoju bakterii chorobotwórczych.

Ziemia ogrodowa

Przy stosowaniu gleby ogrodowej w akwarium proces rozkładu materii organicznej rozpoczyna się już po kilku dniach, więc gleba ta zupełnie nie nadaje się do zbiorników akwariowych.

Inne

Nie zalecamy pokazywania swojej oryginalności i używania jako podkładu materiałów, które absolutnie nie są do tego przeznaczone. Może to zniszczyć wszystkich podwodnych mieszkańców.

Połączenie z rybami

Na drugim miejscu po korzyściach i nieszkodliwości gleby jest jej kompatybilność z podwodnymi zwierzętami domowymi. Dopasuj kolory do ryb, aby stworzyć konkretny wzór. Na przykład jasne ryby dobrze prezentują się na ciemnym i monochromatycznym podłożu. I odwrotnie, ciemne lub czarne ryby są szczególnie zauważalne przy jasnym dnie. Całkowicie białe dno jest odpowiednie dla złotych rybek i ich gatunków.

Kładzenie

W przypadku błędów układania gleba nie przepuszcza wody, woda zepsuje się i zgnije.

Jak prawidłowo ułożyć podłoże:

  1. Dokładnie spłucz. Aby to zrobić, użyj wiadra zimnej wody. Kilkakrotnie zamieszaj i zmień wodę. Nie używaj detergentów chemicznych. Zdezynfekuj wybrane podłoże, kalcynując przez dwie godziny.
  2. Wlej mieszaninę równomierną warstwą. W razie potrzeby utwórz wzory lub inne projekty, używając mieszanki kolorów. Wysokość nie przekracza 8 cm.
  3. Ustaw wystrój i napełnij akwarium wodą.

Jak obliczyć ilość gleby

Ilość podłoża zależy bezpośrednio od objętości akwarium, jego rodzaju i różnorodności mieszkańców.

Aby obliczyć ilość gleby, użyj wzoru:

Grunt = (Długość akwarium * Szerokość akwarium * Wysokość akwarium * 1,5) / 1000.

Opieka

Mieszanka gruntująca nie wymaga częstej konserwacji i polega jedynie na okresowym czyszczeniu. Do pielęgnacji akwarium i czyszczenia gleby potrzebny będzie syfon do akwarium – specjalne narzędzie, które za pomocą podciśnienia wysysa nadmiar cząstek z podłoża. Dokładne czyszczenie ma miejsce, jeśli gleba jest odpowiednio dobrana i zachowana jest jej przepuszczalność dla wody. Filtry do akwarium utrzymują górne warstwy gleby w czystości.

Całkowita wymiana podłoża odbywa się raz na 5 lat. Nie ma potrzeby czyszczenia mieszanki w pierwszym roku. Jeśli sadzone są rośliny, dno jest zasilane nawozami i minerałami.

Niektóre ryby są w stanie w ogóle żyć bez mieszanki gleby, ale wiele ryb prowadzi to do stresu. Jako zamiennik stosuje się rośliny pełzające, takie jak echinodorus.

Najlepsi producenci

Producenci najlepszej jakości gleby na rynku rosyjskim:

  • Tetra;
  • Hagena;
  • JBL Sansibar;
  • Zoo.

Błędy

  • Ułóż mieszaninę warstwami o różnych rozmiarach.
  • Używaj materiałów, które emitują szkodliwe substancje.
  • Wybierz duże i zbyt małe frakcje do akwarium.

Najważniejszą rzeczą przy wyborze gleby nie jest piękno, ale korzyści dla mieszkańców. Przed zakupem dowiedz się wcześniej, do jakich celów i do jakich zwierząt domowych będzie on używany. Przy odpowiednim wyborze podkład nie sprawi problemów i będzie doskonałym dodatkiem do projektu.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska