Czy w akwarium konieczne jest napowietrzanie?

Czy w akwarium konieczne jest napowietrzanie?

Co to jest napowietrzanie wody

Napowietrzanie wody w akwarium to proces przemieszczania się warstw cieczy. Napowietrzanie akwarium dotlenia wodę akwariową. Ruch cieczy rozpoczyna się wraz z uwolnieniem drobnych pęcherzyków wody z urządzenia napowietrzającego. Im większa przestrzeń urządzenia, tym szybciej następuje nasycenie gazem cieczy.

W jeziorach i rzekach proces napowietrzania zachodzi dzięki falom, prądom, wiatrom i obfitości roślin. W akwarium robią to rośliny, chociaż nie są wiarygodnym dostawcą O2, ponieważ zużywają tlen, gdy jest niedobór dwutlenku węgla lub w ciemności.

Czy potrzebujesz napowietrzania w akwarium?

W akwarium nie ma gatunków ryb, które nie potrzebują tlenu. Są ryby, które oddychają powietrzem atmosferycznym, wynurzają się na powierzchnię wody i połykają ją. Ale większość mieszkańców potrzebuje O2.

Akwarium to żywy świat. Zamieszkują ją nie tylko zwierzęta domowe zasiedlone przez ludzi w postaci ryb i innych organizmów wodnych, ale także bakterie tlenowe żyjące w glebie i zaroślach roślinnych. Te bakterie nie są niebezpieczne. Utrzymują równowagę biologiczną. W akwarium bez napowietrzania równowaga jest zaburzona, a mieszkańcy nie mogą normalnie egzystować.

W wodzie stojącej proces wnikania cząsteczek tlenu do słupa wody jest bardzo powolny. Cząsteczki tlenu dziennie wnikają do wody tylko 2 cm, w przypadku ryb w akwarium to bardzo mało. Dlatego woda musi być niezależnie wzbogacona O2. Odbywa się to za pomocą filtrów, kompresorów, opryskiwaczy.

Czy potrzebuję z roślinami

Rośliny w akwarium wydzielają wystarczającą ilość O2, aby utrzymać przy życiu niewielką liczbę ryb. Ale w przypadku wielu osiedli musi być dużo roślin. Rośliny zużywają również nocą tlen, pozostawiając żyjącym mieszkańcom bez cennego gazu. Najlepszym rozwiązaniem byłby zakup urządzeń napowietrzających.

Metody napowietrzania wody

Istnieją dwa rodzaje napowietrzania wody.

Naturalny

To uprawa roślin lub hodowla ślimaków. Gdy rośliny rosną, podczas fotosyntezy uwalniany jest tlen.

Ślimaki są wskaźnikiem ilości gazu. Gdy płyn zostanie wyczerpany w tlen, umieszcza się je na liściach roślin lub na ścianach akwarium. Jeśli poziom tlenu jest normalny, ślimaki są umieszczane na dnie lub kamieniach.

Sztuczny

To jest użycie sprzętu napowietrzającego. Używane – sprężarki i pompy.

Kompresor

Sprężarki rozpylają w cieczy bąbelki, które wzbogacają ciecz w O2. Muszą stale pracować w akwarium.

kompresor

Czy można wyłączyć kompresor?

Urządzenia napowietrzające akwarium nie mogą być wyłączone. Wielu początkujących akwarystów wyłącza na noc kompresory napowietrzające, ponieważ robią dużo hałasu. Jest to absolutnie niemożliwe.

Ryby szczególnie potrzebują napowietrzania w nocy, ponieważ podwodne rośliny przestają emitować tlen i same go pochłaniają. Urządzenia napowietrzające muszą działać w sposób ciągły i ciągły, aby natleniać wodę.

Opryskiwacze

Częścią sprężarek są dyfuzory powietrza. Za pomocą rozpylaczy umieszczonych w dnie akwarium rozprowadzane jest powietrze do bąbelków, które kompresor wpompował z zewnątrz akwarium. Do akwarium dostarczane jest powietrze. Bąbelki przesuwają warstwy wody. Pomaga to natlenić płyn.

Filtr glebowy

Podobną funkcję z kompresorem spełniają akwariowe filtry glebowe. Filtry tworzą prądy. Ułatwia to ruch warstw wody. Górna warstwa wody w kontakcie z powietrzem nasyca się tlenem, a prąd opada na dno. Przy zakupie i montażu filtra gruntowego kompresor nie jest potrzebny.

Pompy specjalistyczne

Pompy do napowietrzania wody wyposażone są w urządzenie filtrujące i kanały do ​​dostarczania tlenu do akwarium. Jest przedmuchiwany powietrzem znacznie lepiej niż kompresor. Wydajność pompy powinna wynosić co najmniej jedną trzecią objętości akwarium.

Węże i złącza

Węże i złącza są opcjonalnymi akcesoriami do sprężarki lub pompy. Są potrzebne do przenoszenia i przestawiania urządzeń. Dołączony wąż i dysza spryskująca rozprowadzają bąbelki na większej powierzchni w całym akwarium.

Napowietrzanie bez prądu

Nadaje się do transportu ryb w przypadku braku prądu.

Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru jest katalizatorem, który po dostaniu się do wody rozkłada się na tlen i wodę. Jest całkowicie nieszkodliwy dla podwodnych mieszkańców. Nadtlenek służy do reanimacji duszonych ryb, do niszczenia szkodliwych glonów na roślinach.

Tabletki tlenowe

Tabletki tlenowe są niezbędne do szybkiego podniesienia poziomu tlenu w wodzie. Kolejnym celem jest przetransportowanie ryb w krótkim czasie. Jedna tabletka tlenowa zawiera 30 mg tlenu.

Utleniacze

Utleniacze działają poprzez dodanie nadtlenku wodoru i katalizatora. Następuje reakcja chemiczna, której wynikiem jest uwolnienie O2. Służą do transportu ryb w przypadku braku prądu i interwencji człowieka.

Kompresor ręczny

Kompresory ręczne służą do transportu ryb na sprzedaż. Sprężarki te są zasilane ręcznie bez zużywania energii elektrycznej. Najprostszy kompresor ręczny może być wykonany z gumowej rurki rowerowej lub piłki. Powietrze jest wtłaczane do komory i regulowane przez naciśnięcie.

Ozonowanie

Innym rodzajem napowietrzania jest ozonowanie. Jego osobliwością jest to, że zamiast powietrza do wody dostają się cząsteczki ozonu. Ozon składa się z O2, więc ozonowanie jest skuteczne. Ozonowanie dezynfekuje akwaria i usuwa zmętnienie. Jest to szczególnie ważne przed tarłem ryb. Przeprowadza się ją tylko wtedy, gdy w wodzie nie ma stworzeń.

Co wpływa na zawartość tlenu

Na zawartość tlenu w akwarium wpływają:

  • Temperatura. W cieczy o wysokiej temperaturze ilość gazu jest zawsze mniejsza niż przy niskiej temperaturze. Wysoka temperatura jest niebezpieczna, ponieważ przyspiesza metabolizm. Przy przyspieszonym metabolizmie organizmy organizmów wodnych zużywają więcej O2 niż zwykle w momencie, gdy go brakuje.
  • Flora akwarium. Rośliny emitują O2 w świetle, ale zużywają go w nocy.
  • Bakteria. Bakterie tlenowe żyjące w glebie korzystnie wpływają na mikroflorę akwarium. Ale wraz z resztkami paszy, dużą ilością odpadów, bakterie są aktywowane i aktywnie się rozmnażają. Duża liczba bakterii tlenowych wyrządzi tylko szkody, ponieważ spowoduje niedobór O2.

Jak sprawdzić poziom tlenu w akwarium

Tlen w akwarium jest sprawdzany za pomocą urządzeń O2 i testów dostępnych w sklepach zoologicznych.

Wskaźnik treści

Optymalna ilość tlenu w wodzie to 5–6 mg na litr płynu. Dopuszczalne jest niewielkie odchylenie od tego wskaźnika.

Nadmiar

Nadmiar tlenu utworzy kapsuły powietrzne w naczyniach. Z tego powodu ryba może umrzeć.

Napowietrzanie DIY

W sklepach zoologicznych kupowane są różne urządzenia, które mogą oczyszczać powietrze. Ale istnieje możliwość napowietrzenia akwarium własnymi rękami.

Aby zrobić kompresor do akwarium własnymi rękami, będziesz musiał kupić zasilacz, silnik.

Czego potrzebujesz:

  • Zasilacz.
  • Mały silnik (na przykład z drukarki).
  • Plastikowa obudowa.
  • Świece.
  • Gumowa rurka.
  • Adapter.
  • Balon.
  • Drewniany patyk (na przykład z lizaka).
  • Klej topliwy w sztyfcie.
  • Kilka drewnianych klocków.
  • Sklejka.
  • Drut.
  • Elastyczna opaska (na przykład z aparatu rowerowego lub piłki).

Jak zrobić zrób to sam kompresor napowietrzający:

  1. Przetnij balon na pół nożyczkami.
  2. Weź plastikową osłonę i wywierć w niej 2 otwory (3 i 6 mm) w tej samej odległości. Szlifować nierówne krawędzie.
  3. Wytnij kształt gumy w kształcie podkowy. To będzie zawór urządzenia. Zawór wklejany jest stopkami do wewnętrznej strony przewierconej maski. Szersza część zaworu powinna zakrywać otwór 3 mm.
  4. Nałóż wyciętą część kuli na wieczko. Powierzchnia powinna być sprężysta, jak mały bęben. Przyklej taśmą, odetnij nadmiar części kulki.
  5. Wytnij mały prostokąt ze sklejki. Powinien być proporcjonalny do silnika. Silnik przyklejamy do sklejki.
  6. Teraz zrobimy podstawę kompresora. Bierzemy kawałek sklejki i 2 bloki. Pręty przyklejamy do sklejki w postaci nóg, podpór. Przyklej przygotowany silnik sklejką do narożnika. W dolnej części umieść złącze do podłączenia zasilacza.
  7. Skracamy patyk, nie powinien mieć więcej niż 8 mm szerokości. Za pomocą szydła przebij otwory na górze i z boku. Włóż kawałek drutu do otworu z boku. Okazało się, że to ekscentryk. Instalujemy go na wale silnika.
  8. Skróć patyczek lizaka o 4 cm i przyklej go do świecznika. Aby przymocować go do mimośrodu, wiercimy otwór z boku kija i mocujemy go. Drugi koniec patyczka z klejem przymocuj do środka pokrywki za pomocą kulki. Przyklej osłonę do sklejki.
  9. Wytnij kulką otwór 6 mm w pokrywce. Zamocuj adapter w otworze, przymocuj gumową rurkę.

Perlator jest gotowy do użycia.

Opinie akwarystów

Domowe urządzenia do napowietrzania oczka wodnego nie są ozdobą akwarium, ale pomagają w utrzymaniu dobrych warunków dla ryb.

Jeśli w zbiorniku znajdują się niepodwodne rośliny, które wymieniają gaz, to zdecydowanie powinieneś wyposażyć go w urządzenia do napowietrzania.

Błędy

  • O2 nie dostaje się do cieczy z bąbelków generowanych przez sprężarkę. Tlen jest nad wodą, na powierzchni. W wodzie stojącej nasycenie gazem jest słabe. Tworzenie się pęcherzyków prowadzi do ruchu wody, powstawania prądów wodnych i dobrej wymiany gazowej cieczy.
  • Gdy temperatura rośnie, konieczne jest większe nasycenie wody gazami lub utrzymywanie stałej temperatury wody.
  • Wielu akwarystów nie wykonuje testów O2 w swojej wodzie.
  • Ważne jest wyposażenie zbiorników do odchowu narybku w urządzenia napowietrzające. W tych akwariach tlen jest zużywany przez dużą liczbę osobników w ciasnych warunkach.

Napowietrzanie utrzymuje stabilną wymianę gazową wody, niszczy filmy na powierzchni cieczy. Dlatego zbiornik wyposażony w system napowietrzania będzie niezawodnym i bezpiecznym domem dla podwodnych mieszkańców.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska