Właściwości lecznicze liści babki lancetowatej

Właściwości lecznicze liści babki lancetowatej

Liście babki lancetowatej zawierają bogaty kompleks substancji aktywnych, w tym glikozyd aukubinowy o najszerszym spektrum działania. Substancja ta ma korzystny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, działa przeciwbakteryjnie, antyseptycznie, przeciwwirusowo, przeciwskurczowo, przeciwzapalnie i uspokajająco. Dlatego preparaty na bazie liści rośliny normalizują pracę żołądka i jelit oraz są skuteczne w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego i nerwowego.

Wraz z glikozydami aukubiny liście babki lancetowatej są bogate w pierwiastki śladowe, takie jak wapń i magnez, zawierają flawonoidy i saponiny, gorycze i garbniki, witaminy K i U, karoten i pektynę, kwas askorbinowy, cytrynowy i oleanolowy. Dlatego napary i wyciągi z liści babki lancetowatej stosuje się w celu zwiększenia wydzielania żołądkowego.

Śluz w składzie rośliny chroni drogi oddechowe, rozcieńcza plwocinę i łagodzi proces zapalny. Pektyny chronią żołądek przed wrzodami, obniżają poziom cholesterolu iw niektórych przypadkach obniżają ciśnienie krwi.

Oficjalna medycyna wykorzystuje nasiona i liście babki lancetowatej do leczenia chorób przewodu pokarmowego.

Ze względu na szerokie spektrum działania roślina wchodzi w skład wielu leków, a także wieloskładnikowych preparatów na kaszel i wykrztuśnych. Na bazie ekstraktu z liści babki lancetowatej Plantaglucid jest produkowany w leczeniu ostrego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia jelit, dysbakteriozy, nieżytu nosa, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc i krztuśca.

Stosowany zewnętrznie jest skuteczny przy stanach zapalnych skóry, ranach, skaleczeniach, stłuczeniach, owrzodzeniach troficznych, czyrakach, ropniach i oparzeniach. Babka jest również częścią ziołowych syropów na kaszel Herbion i Eucabal oraz ogólnego eliksiru wzmacniającego Evalar. Esencje ze świeżego babki lancetowatej są popularne w homeopatii.

Przeciwwskazania do liści babki lancetowatej

Pomimo tego, że babka jest nazywana najbezpieczniejszą wśród roślin, ma również przeciwwskazania. Zabrania się stosowania preparatów na jego bazie w przypadku zaostrzenia chorób przewodu pokarmowego. Liście babki lancetowatej należy zastąpić nasionami tej samej rośliny w przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka o wysokiej kwasowości.

Preparatów z babką lancetowatą nie należy stosować przy zakrzepowym zapaleniu żył, alergiach i słabym krzepnięciu krwi.

I chociaż nie ma danych na temat zagrożeń związanych z babką lancetowatą dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, lekarze nadal zalecają koordynację jej stosowania i dawkowania z lekarzem.

Wykorzystanie liści babki lancetowatej

Babka jest stosowana jako środek przeciwskurczowy, pobudzający i wykrztuśny, dlatego jest częścią wielu preparatów ziołowych stymulujących funkcje wydzielniczo-ruchowe przewodu pokarmowego i oskrzeli.

Odwary i napary z liści babki lancetowatej, jako tonik, stosuje się przy stanach zapalnych pęcherza moczowego, moczeniu i impotencji.

W mieszankach z innymi roślinami stosuje się go w leczeniu gruczolaka prostaty, niepłodności męskiej i zapalenia gruczołu krokowego.

W medycynie ludowej liście babki lancetowatej jako leczenie dodatkowe stosuje się najczęściej w następujących schorzeniach:

W przypadku chorób przewodu pokarmowego

Jak wspomniano powyżej, liście babki lancetowatej mogą leczyć zapalenie błony śluzowej żołądka bez niskiej kwasowości, a także wrzody żołądka i jelit, zapalenie jelit i zapalenie żołądka o niskiej kwasowości. Aby to zrobić, użyj soku, wywarów, naparów i syropów.

Sok farmaceutyczny

Banan. Zdjęcie: Pixabay

Gotowy sok farmaceutyczny rozcieńczony w 50 ml przegotowanej wody.

Weź 1 łyżkę. łyżka trzy razy dziennie przez 15 – 20 minut przed posiłkami przez 30 dni.

Sok domowej roboty

Sok z babki lancetowatej. Zdjęcie: Pixabay

Weź schłodzony sok, podobnie jak jego wersja apteczna, 1 łyżka. łyżka trzy razy dziennie przed posiłkami, ale bez rozcieńczania wodą. W razie potrzeby można go zamrozić w zamrażarce na zimę.

Oprócz leczenia chorób przewodu pokarmowego sok jest doskonałym środkiem zapobiegającym chorobom serca, jest skuteczny w nerwicach, ma właściwości tonizujące, obniża cholesterol, ciśnienie krwi i jest w stanie zahamować rozwój patogennych gronkowców złocistych, paciorkowców hemolitycznych i Pseudomonas aeruginoza. Dlatego zewnętrznie mogą leczyć czyraki, obrzęki po stłuczeniach, zapalenia skóry i skutki ukąszeń owadów.

Podczas kaszlu

Gorące napary z babki lancetowatej zwiększają aktywność dróg oddechowych, co przyczynia się do rozrzedzenia i wydalania plwociny z kaszlem w przypadku SARS, zapalenia oskrzeli, astmy oskrzelowej, krztuśca, a nawet gruźlicy.

gorący napar

Gorący napar z babki lancetowatej. Zdjęcie: Pixabay

1 st. łyżkę suchych pokruszonych liści zalać szklanką wrzątku, odstawić w ciepłe miejsce lub owinąć ciepłą ściereczką na 15 minut, następnie przecedzić.

Infuzja do użycia na godzinę przed posiłkiem na 1 łyżkę. łyżka. W ciągu dnia musisz wypić całą szklankę. W przypadku SARS napar można mieszać w równych częściach z miodem i pić 1 łyżkę. łyżka 4 razy dziennie.

Herbata z babki lancetowatej dla dzieci

Herbata z babki lancetowatej. Zdjęcie: Pixabay

3 łyżeczki suchych liści zalać wrzącą wodą i odstawić na co najmniej 15 minut.

Na biegunkę

Liście babki lancetowatej są niezawodnym lekarstwem na biegunkę, ponieważ zawarte w nich substancje rozluźniają mięśnie jelit i zmniejszają ból podczas skurczów.

Wywar

Odwar z babki lancetowatej. Zdjęcie: Pixabay

W emaliowanej misce zalej 2 łyżki. łyżki liści babki lancetowatej i zalać je 1 szklanką wrzącej wody. Naczynia przykryć pokrywką i podgrzewać we wrzącej łaźni wodnej przez pół godziny.

Do leczenia ran, oparzeń i czyraków

Antybakteryjne, bakteriobójcze i hemostatyczne właściwości liści babki lancetowatej są znane wszystkim. Jednocześnie na rany można nakładać tylko czyste liście, a nie odrywać ich gdzieś w pobliżu drogi, w przeciwnym razie procedura okaże się nie tylko nieskuteczna, ale także niebezpieczna.

Dobrze opłucz świeże liście, pokrój w poprzek i nałóż warstwami na uszkodzoną skórę, mocując bandażem. W przypadku oparzeń takie opatrunki należy zmieniać kilka razy dziennie, a w przypadku oparzeń co godzinę.

Suszone i sproszkowane liście babki zmieszaj z kilkoma kroplami oleju roślinnego i wazeliną w stosunku 1:9.

Wymieszaj zmiażdżone świeże liście babki lancetowatej z solą, smalcem, bułką tartą i nałóż na ropień na noc.

Z cukrzycą

Jako uniwersalna roślina lecznicza, babka lancetowata może być skuteczna w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego związanych z cukrzycą.

Napar

Napar z babki lancetowatej. Zdjęcie: Pixabay

2 łyżki stołowe. łyżki liści zalać szklanką wrzącej wody i podgrzewać w łaźni wodnej przez pół godziny.

Schłodzony i przefiltrowany napar pić pół szklanki 15 minut przed posiłkiem 3 razy dziennie.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska