Witamina C: dzienne zapotrzebowanie i wskaźniki spożycia. Witamina C w żywności

Fizjologiczne dzienne wartości dla składnika odżywczego są mierzone w miligramach (mg). Aby dokładnie określić stężenie substancji we krwi, przeprowadza się specjalną analizę chromatograficzną. Normalne wartości mieszczą się w przedziale 4,6-14,9 mg / l. Zapotrzebowanie na witaminę C jest różne u osób w różnym wieku i płci. Zalecane dawkowanie kwasu może się różnić w szczególnych stanach, takich jak ciąża i laktacja, choroby przewlekłe, infekcje dróg oddechowych.

U noworodków za normę uważa się 30 mg witaminy C dziennie. Składnik odżywczy bierze udział we wzroście kości i tkanki chrzęstnej, stymuluje reakcje metaboliczne. Dzieci w wieku od 6 miesięcy do 1 roku potrzebują od 35 do 40 miligramów dziennie. Kwas askorbinowy w wystarczających ilościach dostaje się do organizmu dziecka wraz z mlekiem matki i pokarmami uzupełniającymi, dlatego dodatkowe przepisywanie suplementów witaminowych we wczesnym wieku jest zabronione.

W dzieciństwie

Dzienne spożycie witaminy C różni się w zależności od wieku dziecka:

  • u dzieci w wieku od roku do 7 lat dzienne zapotrzebowanie wynosi od 45 do 50 mg;
  • uczniowie szkół podstawowych i średnich muszą otrzymywać 60-70 miligramów kwasu;
  • zalecana dawka dla dorastających dziewcząt wynosi 70 mg;

Substancja jest niezbędna do prawidłowej formacji fizycznej, rozwoju zdolności umysłowych.

Mężczyzna potrzebuje dziennie od 70 do 100 mg kwasu askorbinowego. Przy niedostatecznym spożyciu składników odżywczych, oprócz standardowych objawów, mogą wystąpić dysfunkcje seksualne. Przestrzeganie dziennego spożycia witaminy C u mężczyzn zapewnia produkcję funkcjonalnie aktywnych plemników, zwiększa objętość plemników i normalizuje libido.

Dzienne spożycie witaminy C wynosi 65-75 miligramów. Kwas askorbinowy jest bardzo ważny dla kobiecego ciała: utrzymuje piękno włosów i skóry, zapobiega łamliwości i rozdwajaniu się paznokci. Asymilacja substancji jest znacznie upośledzona przy jednoczesnym podawaniu leków hormonalnych, dlatego kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne muszą zwiększyć dawkę o 10-20 mg.

Podczas ciąży

U kobiet w ciąży część kwasu askorbinowego jest wydawana na potrzeby nienarodzonego dziecka, dlatego dzienną dawkę należy zwiększyć. Minimalna dzienna dawka witaminy C u kobiet wynosi 85 mg, ale lekarze zalecają większości kobiet w ciąży około 100 miligramów tej substancji czynnej. Wskazane jest, aby większość dawki kwasu askorbinowego pochodziła ze źródeł naturalnych, suplementy witaminowe można przyjmować dopiero po przeprowadzeniu pełnego badania i otrzymaniu recepty od lekarza ginekologa.

Do wytworzenia mleka matki potrzebne są zwiększone stężenia wszystkich witamin i pierwiastków śladowych, dlatego kobietom w okresie laktacji zaleca się przyjmowanie 120-130 mg kwasu dziennie. Niepożądane jest przekraczanie zalecanych dawek witaminy C dziennie, ponieważ może to prowadzić do reakcji alergicznych u dziecka.

Dzienne normy witaminy C dla osoby starszej, która nie ma ciężkich chorób przewlekłych w fazie dekompensacji, nie odbiegają od standardowych zaleceń i wynoszą 75-90 mg. U osłabionych lub niedożywionych pacjentów w wieku dobowe zapotrzebowanie na kwas askorbinowy jest ustalane indywidualnie przez lekarza prowadzącego.

Wskaźnik palenia

Dla osób, które aktywnie palą lub są stałymi biernymi palaczami, warto również spożywać więcej kwasu askorbinowego.

W przypadku dorosłych palaczy płci męskiej wskaźnik ten wynosi do 120 mg dziennie, a dla dorosłych kobiet – 105 mg dziennie.

Sposób stosowania

Kwas askorbinowy jest związkiem nietoksycznym, którego jednorazowe przedawkowanie nie jest niebezpieczne. Jednak przy długotrwałym stosowaniu zaleca się przestrzeganie średnich dawek. Dla każdej kategorii osób ustalono, ile mg dziennie można przyjmować przez długi czas bez szkody dla zdrowia:

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 250 mg przez nie więcej niż dwa tygodnie.

W celu oceny objawów niedoboru witamin, doboru indywidualnej dawki oraz czasu trwania leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

Tabletki przyjmuje się doustnie biorąc pod uwagę działanie drażniące na błonę śluzową żołądka – po jedzeniu.

Obliczanie dziennej dawki w tabletkach

 

Obliczenie dziennej dawki kwasu askorbinowego będzie zależeć od wielu czynników. Przy różnej wadze i wieku dzienne zapotrzebowanie będzie się znacznie różnić.

Ważne będzie, czy w codziennym życiu człowieka wystąpi poważny stres fizyczny czy psychiczny.

W ogólnym przypadku dla zdrowego mężczyzny obliczenie dziennego zapotrzebowania będzie następujące: na każdy kilogram masy ciała należy przyjąć 1-1,25 mg kwasu askorbinowego.

Jeśli mężczyzna aktywnie uprawia sport, dawkę można zwiększyć do 1,5-1,75 mg na kilogram.

Dla osób, które palą i są chore, norma wyniesie 1,25-1,3 mg dziennie.

Nie zapominaj o wieku, wraz z wiekiem wskaźnik spożycia znacznie wzrasta.

Bezwarunkowo dopuszczalna wielkość spożycia dla mężczyzn wynosi 2,5 mg dziennie, podczas gdy warunkowo dopuszczalne spożycie wynosi 7,5 mg dziennie.

Zasada jest taka sama dla kobiet, jak dla mężczyzn. Jednak poziom zużycia musi zostać zmniejszony. Z wyjątkiem kobiet w ciąży i karmiących.

We wszystkich innych przypadkach dawka kwasu askorbinowego powinna być o 25-30% mniejsza niż u mężczyzn.

Funkcje witaminy C.

Z góry chcę zauważyć, że funkcji witaminy C (kwasu askorbinowego) jest tak wiele, że mogę nie wymienić wszystkiego w tym artykule, ale jeśli wy, drodzy czytelnicy, macie ochotę uzupełnić artykuł, napiszcie. Z góry dziękuję!

Rola witaminy C w życiu człowieka?

Jak już się dowiedzieliśmy, witamina C jest silnym przeciwutleniaczem. Wzmacnia ludzki układ odpornościowy, a także chroni go przed wirusami i bakteriami. Działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Witamina C przyspiesza proces gojenia się ran. Wpływa na syntezę wielu hormonów, w tym antystresowych, reguluje procesy hematopoezy i normalizuje przepuszczalność naczyń włosowatych, uczestniczy w syntezie białka kolagenowego, które jest niezbędne do wzrostu komórek tkankowych, kości i chrząstki organizmu, usuwa toksyny (miedź, ołów i rtęć) z organizmu, reguluje metabolizm. Poprawia wydzielanie żółci. Przywraca zewnątrzwydzielniczą funkcję trzustki i hormonalną tarczycę.

Witamina C od dawna znana jest jako lek na szkorbut. Według najnowszych danych kwas askorbinowy ma właściwości przeciwnowotworowe, zmniejsza odurzenie organizmu u alkoholików i narkomanów, a nawet spowalnia proces starzenia się organizmu.

Witamina C stosowana jest jako ogólny tonik na różne schorzenia, a także profilaktycznie w przypadku niedostatecznego spożycia pokarmu np. W okresie zimowo-wiosennym. Zmniejsza zapotrzebowanie na witaminy B1, B2, B9, A, E, kwas pantotenowy. Jest również wprowadzany w przypadku zatrucia tlenkiem węgla.

Istnieją dowody na prewencyjną rolę witaminy C w raku okrężnicy, przełyku, pęcherza i endometrium.

Kwas askorbinowy i jego sole sodowe (askorbinian sodu), wapń i potas są stosowane w przemyśle spożywczym jako przeciwutleniacze E300 – E305, zapobiegające utlenianiu produktu.

W dawkach powyżej 500 mg sprzyja produkcji kartizolu.

Niezbędny dla kobiet w ciąży dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka.

Witamina C przeciw stresowi. W okresach stresu organizm wytwarza silne hormony, takie jak kortyzol i adrenalina. Witamina C bierze udział w biosyntezie i przemianach tych hormonów. Dodatkowo spożycie kwasu askorbinowego zwiększa ilość adrenaliny we krwi – chroni to adrenalinę przed utlenianiem. Dlatego witamina C jest szczególnie potrzebna, aby łatwiej przezwyciężyć stres.

Ponadto jest wspaniałym adaptogenem: chroni przed rozwojem tzw. Nerwicy nieadaptacyjnej, która pojawia się z powodu zbyt krótkich godzin dziennych – np. Na północnych szerokościach geograficznych. Ze względu na swoje właściwości adaptogenu przyspiesza również proces aklimatyzacji podczas lotów długodystansowych.

Witamina C pełni również rolę stabilizacji psychicznej w organizmie.W naszej sferze psychicznej witamina C stymuluje produkcję hormonów, neuropeptydów, a przede wszystkim neuroprzekaźników (substancji pobudzających nerwy), przez które przekazywane są wszystkie nasze doznania. Tak jak zdrowe komórki ciała są zawsze młode, tak samo uczucia o zdrowej strukturze hormonalnej są prawie zawsze pozytywne. Należy uznać za normę, że budząc się rano, człowiek jest zobowiązany do radosnego wychodzenia na nowy dzień, jak to bywa u zwierząt. W takim przypadku hormony i neuroprzekaźniki działają normalnie. Jeśli ktoś rano wstaje z łóżka niezadowolony, przygnębiony, pełen ponurych myśli, to coś jest nie tak z biochemią jego układu nerwowego. Nie powinno. Witamina C odgrywa znaczącą, a może główną rolę w kształtowaniu dobrego samopoczucia człowieka. Przede wszystkim ludzie jej szczególnie potrzebują,

Witamina C pełni inną ważną funkcję pomocniczą w naszym organizmie. Wzmacnia tkanki łączne, wygładza ściany naczyń krwionośnych, od grubych żył po mikroskopijne naczynka. Witamina C pomaga przy żylakach i hemoroidach, niweluje fałdy i zmarszczki.

Witamina C to zdrowe dziąsła i mocne zęby. Zwiększone dawki witaminy C w mgnieniu oka mogą wyeliminować krwawienie z dziąseł, ponieważ może wzmocnić niezliczone małe naczynia w tkance dziąseł w zaledwie pół godziny. Niektórzy amerykańscy biochemicy zamiast myć zęby, jedzą cytrynę dwa razy dziennie. Mają absolutnie czyste zęby i świeży oddech dzięki produktom samoczyszczącym jamy ustnej, w tym ślinie. Witamina C zabija bakterie powodujące próchnicę zębów. „To zdrowsze niż drapanie dziąseł szczoteczką do zębów trzy razy dziennie” – mówią współcześni biochemicy. Jako dowód odnoszą się do szczęk ludzi, którzy żyli 5, a nawet 10 tysięcy lat temu, znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych, których zęby były zdrowe, chociaż wtedy nie było pasty do zębów ani dentystów.

Witamina C stabilizuje masę ciała, ponieważ bierze udział w syntezie karnityny z aminokwasu lizyny. Ma to ogromne znaczenie dla wszystkich osób otyłych, tj. mówiąc dokładniej, pomaga usunąć zbędne kilogramy. Karnityna (witamina B11) to rodzaj taksówki, która pobiera cząsteczki tłuszczu z krwi i dostarcza je do wnętrza komórek w celu utleniania i dostarczenia energii. Ponieważ to witamina C zapewnia produkcję hormonów stresu, które przekształcają tłuszcz w łatwostrawną formę, to bardziej niż ktokolwiek inny dba o naszą szczupłość. Co ciekawe, zwierzęta w przyrodzie przy pomocy witaminy C utrzymują stałą wagę aż do śmierci.

Ta witamina pełni również inne funkcje w organizmie. Uwalnia żelazo ze ściany jelita i żółci i dostarcza je do krwiobiegu w celu dotlenienia komórek. Ponieważ to właśnie kwas askorbinowy zapewnia produkcję hormonów stresu, które przekształcają tłuszcz w przyswajalną formę, bardziej niż ktokolwiek inny dba o szczupłość naszej sylwetki, a nawet o urodę.

Koncepcja kwasu askorbinowego

 

Wzór chemiczny kwasu askorbinowego to C6H8O6. Proszek nie różni się niczym od innych witamin: jest rozpuszczalny w wodzie, odporny na tłuszcz, ma kwaśny smak, ale nie ma zapachu. Niewłaściwie przechowywany rozkłada się i przypomina strukturę proszku.

W jakiej temperaturze witamina C ulega zniszczeniu? Niszczycielski proces zaczyna się przy 60 stopniach i rozpada na cząstki przy 100 stopniach.

Chemicy udowodnili, że cząsteczki witamin mają podobny skład do cukru krystalicznego, ale nadal istnieją znaczne różnice. W przemyśle spożywczym pojawiła się sztucznie syntetyzowana witamina C, która od razu stała się popularnym suplementem diety pod numerem E315. Nie ma takich samych zalet jak oryginał, chociaż jest znacznie tańszy.

Ogólna charakterystyka witaminy C.

 

Kwas askorbinowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Trudno odpowiedzieć na pytanie, po co dokładnie witamina C jest potrzebna, ponieważ bierze udział w ponad stu procesach.

Jest silnym przeciwutleniaczem, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie, regulacji procesów oksydacyjnych i redukcyjnych, produkcji hormonów i wielu innych procesach, a także w eliminacji wolnych rodników przyczyniających się do starzenia. Jest stosowany w profilaktyce raka, normalizacji układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, hormonalnego, w celu zatrzymania i zapobiegania rozwojowi krwawień.

Kwas askorbinowy wzmacnia układ odpornościowy, stabilizuje witaminy z grupy B oraz A i E. Substancja ta pomaga usuwać z organizmu toksyny i toksyny, metale ciężkie. Częściowo chroni nas przed szkodliwymi skutkami stresu, przepracowania, złych nawyków, np. Palenia.

Ascorbinka nie jest toksyczna. Szybko dostaje się do cel i zaczyna pracować. Ponadto witamina C przynosi zarówno korzyści, jak i szkody, w zależności od potrzeb organizmu i ilości „kwasu askorbinowego” spożywanego z pożywieniem lub różnymi lekami. Obróbka cieplna niszczy tę substancję, dlatego produkty z nią w składzie najlepiej spożywać na surowo, jeśli to możliwe.

Uwaga. Kwas askorbinowy jest wydalany z moczem. Niewielka część tej substancji jest magazynowana w nerkach, skąd ponownie trafia do krwiobiegu.

Źródła jedzenia

 

Witamina C jest najbardziej korzystna dla organizmu, jeśli jest pozyskiwana z pożywienia. Zmiany diety mogą pomóc wyeliminować ten niedobór bez konieczności przyjmowania jakichkolwiek leków. Najbogatsze są w nie następujące pokarmy:

  • kalafior (70 mg na 100 g), a także wszystkie inne odmiany kapusty (50-100 mg na 100 g);
  • papryka (250 mg na 100 g);
  • rokitnik zwyczajny i czarna porzeczka (200 mg na 100 g);
  • dziki czosnek i świeże zioła (100 mg na 100 g);
  • truskawki i truskawki (60–65 mg na 100 g);
  • pomarańcze i inne owoce cytrusowe, a także pomidory (40-70 mg na 100 g);
  • ziemniaki, cebula, ogórki (25-40 mg na 100 g).

Jak widać, głównym źródłem kwasu askorbinowego są pokarmy roślinne. Dlatego staraj się włączyć do swojej zwykłej diety jak najwięcej świeżych ziół, warzyw, owoców, jagód. Pamiętaj jednak, że przydają się tylko w swoim sezonie. Na przykład pomidory najlepiej spożywać tylko latem i jesienią.

Dzika róża jest liderem wśród lokalnych produktów bogatych w witaminę C. Ale na świecie prymat należy do wiśni Barbadosu, w której „kwas askorbinowy” osiąga czasem 3300 mg na 100 g świeżych jagód.

 

Trudno przecenić rolę „kwasu askorbinowego” w organizmie człowieka. Witamina C ma wiele życiowych funkcji i wiele korzystnych właściwości:

  • bierze udział w procesach metabolicznych, czyli wymianie żelaza i niektórych innych witamin;
  • wspomaga syntezę kolagenu, który nadaje naszej skórze młodość i elastyczność;
  • eliminuje szkodliwe dla organizmu wolne rodniki;
  • wzmacnia kości i pomaga budować tkankę mięśniową;
  • zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów i miażdżycy naczyniowej dzięki rozrzedzaniu krwi, eliminacji złogów cholesterolu, zwiększeniu elastyczności ścian naczyń;
  • normalizuje stan emocjonalny i psychiczny;
  • uruchamia procesy gojenia się ran i regeneracji tkanek;
  • uczestniczy w pracy wielu narządów, zwłaszcza woreczka żółciowego, nerek, wątroby, trzustki, mózgu i rdzenia kręgowego.

Naukowcy identyfikują kilkadziesiąt innych czynników przydatności witaminy C. Oprócz wymienionych właściwości jest to wzrost wydolności i wytrzymałości, poprawa jakości krwi i nasienia. Substancja ta pomaga szybko radzić sobie z chorobą wirusową lub zakaźną, łagodzi gorączkę i gorączkę oraz eliminuje proces zapalny.

Uwaga. Korzyści płynące z witaminy C po raz pierwszy odkrył na początku XX wieku węgierski naukowiec Szent-Gyorgyi, a od lat 30.XX wieku substancja ta była aktywnie stosowana w leczeniu różnych chorób, w tym szerzącego się wówczas szkorbutu.

Szkodliwe właściwości witaminy C.

 

Kwas askorbinowy może być szkodliwy, jeśli jest stosowany w dużych ilościach (ponad 1500 mg dziennie lub 500 mg na raz). Objawy przedawkowania mogą obejmować następujące objawy:

Kwas ten ogranicza również produkcję insuliny, która jest niebezpieczna dla pacjentów z cukrzycą.

Prawie nigdy nie spotyka się przedawkowania witaminy C. Wynika to z faktu, że kwas askorbinowy nie jest w stanie gromadzić się w tkankach ludzkich.

Niedobór witaminy C w organizmie

 

Współczesne badania wykazały, że większość dzieci w przedszkolu i szkole ma niedobór witaminy C, która jest niezbędna dla funkcji życiowych oraz prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Niedobór kwasu askorbinowego objawia się szczególnie w okresie zimowo-wiosennym, co wiąże się z częstymi wybuchami chorób wirusowych i zakaźnych o tej porze roku.

Oprócz obniżenia odporności brak witaminy C może powodować następujące objawy:

  • problemy w jamie ustnej, w tym utrata zębów, krwawienie z dziąseł, zapalenie jamy ustnej;
  • trudne i długotrwałe gojenie się ran i częste siniaki;
  • zwiększony niepokój i drażliwość;
  • sucha skóra, problemy z paznokciami i włosami;

Stres, przyjmowanie niektórych leków, brak snu, palenie, różne choroby prowadzą do zwiększonego spożycia witaminy C. Należy to wziąć pod uwagę przy wyborze diety.

Niedobór można uzupełnić za pomocą różnych kompleksów witaminowo-mineralnych, naturalnych preparatów i innych leków. Ale najpierw musisz skonsultować się z lekarzem.

Do czego prowadzi nadmiar

 

Ewentualne przedawkowanie kwasu askorbinowego występuje najczęściej w dzieciństwie. Małe dzieci i nastolatki uwielbiają słodycze, a produkty zawierające witaminę C często smakują jak cukierki. Substancja jest dobrze tolerowana nawet w dużych dawkach, ale w przypadku poważnego nadmiaru w organizmie mogą pojawić się takie problemy:

  • hemoliza (niszczenie krwinek czerwonych) przy braku określonego enzymu – dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej;
  • razem z aspiryną – problemy z żołądkiem i lepkością krwi;
  • krwawienia i problemy z gojeniem się ran spowodowane niskim poziomem witaminy B12 we krwi;
  • uszkodzenie szkliwa zębów (aby temu zapobiec, należy wypłukać usta po zażyciu „kwasu askorbinowego”);
  • zatrucie aluminium przyjmowane razem z lekami zawierającymi ten metal;
  • obrzęk i zapalenie błon śluzowych;
  • miejscowe i ogólne objawy alergiczne;
  • bezsenność, zwiększony niepokój i drażliwość;

Uwaga. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ​​dopuszczalna dzienna dawka kwasu askorbinowego wynosi 2,5 mg na 1 kg masy ciała, a dzienna dawka to 7,5 mg na 1 kg.

Izomery kwasu askorbinowego

 

Różne przestrzenne rozmieszczenie atomów w cząsteczce kwasu askorbinowego determinuje istnienie 4 form o różnej aktywności.

Kwas L-askorbinowy

Cząsteczka identyczna z naturalną witaminą C jest produkowana na skalę przemysłową metodą Reichsteina z L-sorbozy lub w drodze dwuetapowej enzymatycznej syntezy z D-glukozy. Jest to biały, krystaliczny proszek.

W naturze występuje głównie w kompleksie z bioflawonoidami, które wzmacniają właściwości przeciwutleniające witaminy C. W lekach i suplementach diety może być stosowany samodzielnie lub z innymi witaminami, minerałami i flawonoidami.

Kwas D-askorbinowy

Główny anty-witamina w stosunku do witaminy C. Jest pozyskiwany przez człowieka syntetycznie. Używany wyłącznie do celów badawczych.

Kwas L-izoaskorbinowy

Nazywany również erytrobikiem, stosowany jest w przemyśle spożywczym jako dodatek (E 315), który zapobiega utlenianiu i stabilizuje kolor produktów, ma słabą aktywność witaminową.

Kwas D-izoaskorbinowy

Izomer sztucznie stworzony przez człowieka nie występuje w przyrodzie, nie ma działania witaminowego.

Odkąd ludzkość poznała właściwości kwasu askorbinowego, witaminie C towarzyszą mity i plotki. Cudowne właściwości substancji to legendy dalekie od rzeczywistego stanu rzeczy. Sugerujemy zapoznanie się z popularnymi i popularnymi mitami na temat witaminy C.

  • Kwas askorbinowy chroni przed ostrymi infekcjami dróg oddechowych. Wszyscy słyszeli, że przy pierwszych oznakach złego samopoczucia należy od razu zażyć witaminę C. Lekarze przypisywali dorosłym i dzieciom „kwas askorbinowy”, zapewniając, że szybko zapomną o katar i kaszlu. To nie jest do końca prawdą. Witamina może pomóc w przeziębieniu tylko wtedy, gdy jest stosowana jako środek zapobiegawczy przed wystąpieniem choroby. W przeciwnym razie osoby przyjmujące witaminę C w najlepszym przypadku chorują mniej niż przeciętna osoba.
  • Nie chroni organizmu przed toksynami. Wyniki badań klinicznych zaskoczyły doświadczonych naukowców. Palacze powodują nieodwracalne szkody dla zdrowia członków rodziny, zamieniając ich w biernych palaczy. Jeśli regularnie przyjmują kwas askorbinowy, skutki palenia są znacznie mniejsze.
  • Witamina C nie wpływa na nowotwory onkologiczne. Opinie naukowców na temat wpływu kwasu askorbinowego w walce z nowotworami nowotworowymi są zróżnicowane. Kilka lat temu Markie Levine, pracownik National Institutes of Health, udowodnił, że askorbinian pomaga w walce z rakiem – niszczy komórki rakowe. Kiedy witamina C została wstrzyknięta do ciała guza, przeżywalność komórek rakowych zmniejszyła się o połowę. Pozytywny wpływ leku na raka będzie musiał zostać udowodniony wynikami badań klinicznych, ponieważ każdy organizm ma swoje indywidualne cechy.
  • Za pomocą kwasu askorbinowego możesz schudnąć. Rzeczywiście, witamina C poprawia funkcjonowanie organizmu, utrata kilku kilogramów jest możliwa, ale nie więcej. W przypadku utraty wagi konieczne jest nie tylko przyjmowanie tabletek, ale także tworzenie deficytu kalorii. Właściwe zbilansowane odżywianie, aktywność fizyczna, sen to klucz do zdrowego organizmu. Aby zrozumieć, ile kalorii jest spożywanych i wydatkowanych każdego dnia, należy prowadzić dziennik i zapisywać w nim każdy posiłek (waga, zawartość kalorii).

Nadmierna konsumpcja, podobnie jak brak pierwiastka, prowadzi do negatywnych konsekwencji. Nie należy przepisywać własnych dawek bez uprzedniego zbadania przez wyspecjalizowanego lekarza.

Interakcja kwasu askorbinowego (witamina C) z innymi substancjami

– Jeżeli kwas askorbinowy jest przyjmowany w dużych dawkach jednocześnie z aspiryną, może wystąpić podrażnienie żołądka, w wyniku którego rozwinie się wrzód (kwas askorbinowy w postaci askorbinianu wapnia ma odczyn obojętny i jest mniej agresywny w stosunku do błony śluzowej przewodu pokarmowego).

– Stosując witaminę C z aspiryną należy również pamiętać, że duże dawki aspiryny mogą prowadzić do zwiększonego wydalania witaminy C przez nerki i jej utraty z moczem, a tym samym z czasem do niedoboru witamin.

– Witamina C sprzyja wchłanianiu glinu w jelicie, a ponieważ nadmiar glinu może być toksyczny, nie należy przyjmować dodatkowych ilości kwasu askorbinowego i jednocześnie leków zawierających glin (np. „Almatel”).

– Żelki i dziąsła witaminy C mogą uszkodzić szkliwo zębów, dlatego po ich zażyciu należy przepłukać usta lub umyć zęby.

– Zwiększa stężenie benzylopenicyliny i tetracyklin we krwi. W dawce 1 g / dobę zwiększa biodostępność etynyloestradiolu (w tym wchodzącego w skład doustnych środków antykoncepcyjnych).

– Poprawia wchłanianie preparatów Fe w jelicie (przekształca żelazo w żelazawe). Może zwiększać wydalanie żelaza, gdy jest stosowany jednocześnie z deferoksaminą.

– Zmniejsza skuteczność heparyny i pośrednich antykoagulantów.

– Kwas acetylosalicylowy, doustne środki antykoncepcyjne, świeże soki i napoje alkaliczne zmniejszają wchłanianie i wchłanianie.

– Przy równoczesnym stosowaniu z kwasem acetylosalicylowym zwiększa się wydalanie kwasu askorbinowego z moczem i zmniejsza się wydalanie kwasu acetylosalicylowego.

– Kwas acetylosalicylowy zmniejsza wchłanianie kwasu askorbinowego o około 30%.

– Zwiększa ryzyko krystalurii podczas leczenia salicylanami i krótko działającymi sulfonamidami, spowalnia wydalanie kwasów przez nerki, zwiększa wydalanie leków o odczynie zasadowym (w tym alkaloidów) oraz zmniejsza stężenie doustnych środków antykoncepcyjnych we krwi.

– Zwiększa całkowity klirens etanolu, co z kolei zmniejsza stężenie kwasu askorbinowego w organizmie.

– leki z serii chinolin, CaCl2, salicylany, GCS, przy długotrwałym stosowaniu wyczerpują rezerwy kwasu askorbinowego.

– Przy równoczesnym stosowaniu zmniejsza chronotropowe działanie izoprenaliny.

– W przypadku długotrwałego stosowania lub stosowania w dużych dawkach, interakcja disulfiram-etanol może zostać zakłócona.

– W dużych dawkach zwiększa wydalanie meksyletyny przez nerki.

– Barbiturany i prymidon zwiększają wydalanie kwasu askorbinowego z moczem.

– Zmniejsza działanie terapeutyczne leków przeciwpsychotycznych (neuroleptyków) – pochodnych fenotiazyny, kanalikowego wchłaniania zwrotnego amfetaminy i trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.

– Aktywność kwasu askorbinowego wzrasta, gdy jest przyjmowany jednocześnie z witaminą P (rutyną).

Dochodzimy więc do końca badania witaminy C (kwasu askorbinowego), jednej z najważniejszych witamin w życiu człowieka z całej grupy witamin.

Witamina C

Suplementy farmaceutyczne na ogół zawierają witaminę C w postaci kwasu askorbinowego ( kwas L-askorbinowy ).

Wiadomo, że biodostępność kwasu L-askorbinowego nie jest gorsza od biodostępności naturalnie występującego kwasu askorbinowego.

Jednak na współczesnym rynku farmaceutycznym istnieją suplementy witaminy C w połączeniu z solami mineralnymi i bioflawonoidami w celu zwiększenia jej biodostępności.

Najlepszy kwas L-askorbinowy dla Ayherb :

  • California Gold Nutrition, Gold C, Witamina C, 500 mg, 240 Veggie Caps
  • Rainbow Light, Gummy Witamina C Plastry, Smak Pomarańczowy, 90 Plastrów
  • Nature’s Plus, Source of Life, Animal Parade, Kids Vitamin C, Naturalny aromat soku pomarańczowego, 90 zwierząt
  • GummiKing, witamina C dla dzieci, 60 tabletek do żucia

Witamina C liposomalna

Liposomalna witamina C jest ulepszoną formą, która ma kilka potwierdzonych zalet w porównaniu z innymi formami witaminy C. Liposomy otaczają witaminę C, ułatwiając w ten sposób jej wchłanianie i transport do komórki, minimalizując możliwe podrażnienia jelit.

Badania wykazały, że przyjmowanie liposomalnych tabletek witaminy C powoduje znacznie wyższe stężenie witaminy C niż przyjmowanie zwykłego kwasu askorbinowego (8, 9).

Fosfatydylocholina z lecytanu słonecznikowego jest uważana za najbardziej korzystną i najbardziej wszechstronną w tworzeniu liposomów.

Najlepsza liposomalna witamina C na Ayherb :

  • Dr. Mercola, liposomalna witamina C, 1000 mg, 180 kapsułek
  • California Gold Nutrition, LiposomeUP, Liposomalna witamina C, 1000 mg, 30 saszetek
  • Witamina C dla dzieciDr. Mercola, liposomalna witamina C dla dzieci, 30 kapsułek

 

Sole mineralne kwasu askorbinowego

Kwas askorbinowy można łączyć z różnymi solami mineralnymi, których potoczna nazwa to askorbiniany mineralne.

  • askorbinian wapnia (związek kwasu askorbinowego i wapnia, zastrzeżona nazwa Ester-C )
  • askorbinian sodu (związek kwasu askorbinowego i sodu)

Sole mineralne kwasu askorbinowego mają niską kwasowość i nie podrażniają błony śluzowej przewodu pokarmowego. Powinny być preferowane dla osób o wysokiej kwasowości i wrażliwym żołądku.

W jednym badaniu ester-C i kwas askorbinowy w równym stopniu zwiększały stężenie witaminy C w osoczu. Jednak 24 godziny po spożyciu Ester-C spowodował znacznie wyższe stężenia witaminy C w leukocytach (6).

Wysokie wewnątrzkomórkowe stężenie askorbinianu w leukocytach zapewnia ochronę komórkową i produkcję przeciwciał – immunoglobulin (7).

Najlepsza witamina C jako askorbinian wapnia na Ayherb :

  • Solgar, Ester-C Plus, Witamina C, 500 mg, 250 Veggie Caps
  • American Health, Ester-C, 500 mg, z bioflawonoidami cytrusowymi, 240 kapsułek
  • Witamina C dla dzieciCarlson Labs, Dzieci, Witamina C do żucia, Naturalny aromat mandarynki, 250 mg, 60 Tabletki

Teraz Żywność, Kryształy witaminy C, 3 funty (1361 g) NutriBiotic, odporność, askorbinian sodu, krystaliczny proszek, 8 uncji (227 g)

Sproszkowany kwas askorbinowy pakowany jest w małe saszetki: tylko na jeden posiłek. Ale jeśli to konieczne, możesz zwiększyć lub zmniejszyć dawkę, jest to wygodny proszek.

nie ma wielu preparatów z czystym kwasem askorbinowym w postaci proszku sprzedawanych ; zwykle jest on zawarty w preparatach przeciw przeziębieniu, takich jak Theraflu, Fervex itp. Proszek z rozpuszczalną witaminą C jest produkowany przez Marbiopharm, Meligen i inne.

 

W tej kategorii są te same żółte kulki. Ceny są niskie, koncentracja w każdej sztuce wysoka. Jest to bardzo korzystne dla przeciętnego Rosjanina, ale należy pamiętać, że kwas askorbinowy nie jest przyswajany przez wszystkich.

Kulki witaminowe pakowane są w identyczne słoiczki po 200 sztuk każdy. Stężenie substancji czynnej jest również identyczne – po 50 mg.

Pastylki zawierające cukier / glukozę

 

Jedna z najwygodniejszych i najsmaczniejszych form uwolnienia. Ale dla tych, którym lekarz zabronił słodyczy, nie jest to najlepsza opcja dla witaminy C. Kolejny ważny niuans: po przeżuciu lub rozpuszczeniu takich tabletek wskazane jest umycie zębów. Kwas askorbinowy może uszkodzić szkliwo zębów.

Cukierki do żucia z witaminą C produkowane są przez krajowe firmy:

  • Przemysł farmaceutyczny – od 23 rubli. za 10 szt. (25 mg, z cukrem i glukozą);
  • Ascoprom – od 6 rubli. za 10 szt. (25 mg, z cukrem);
  • Ascoprom (w papierowym blistrze) – od 7 rubli. za 10 szt. (850 mg, z glukozą).

Pastylki są sprzedawane w każdej aptece i kosztują dosłownie grosza. Ale najważniejsze, żeby nie dać się zbytnio ponieść emocjom, nadmiar kwasu askorbinowego jest szkodliwy.

Zalecane spożycie witaminy C.

W celu ochrony przeciwutleniaczy, zapobiegania rakowi i chorobom układu krążenia, RDA wynosi 90 mg / dzień dla mężczyzn i 75 mg / dzień dla kobiet. Dawki potrzebne do skompensowania jego niedoboru są znacznie niższe (10).

Dzienna porcja (RDA):

  • Dorosłe kobiety (w wieku 19 lat i starsze) 75 mg
  • Dorośli mężczyźni (w wieku 19 lat i powyżej) 90 mg
  • Kobiety w ciąży (w wieku 19 lat i starsze) 85 mg
  • Kobiety karmiące piersią (w wieku 19 lat i starsze) 120 mg

*** Osoby palące potrzebują 35 mg
więcej witaminy C dziennie niż osoby niepalące.

Górne limity (UL):

  • Dorosłe kobiety (w wieku 19 lat i starsze) – 2000 mg
  • Dorośli mężczyźni (w wieku od 19 lat) 2000 mg
  • Kobiety w ciąży (od 19 lat) – 2000 mg
  • Kobiety karmiące piersią (w wieku 19 lat i starsze) 2000 mg

*** W przypadku niemowląt karmionych piersią mleko modyfikowane i żywność powinny być jedynym źródłem witaminy C.

Długotrwałe przyjmowanie witaminy C powyżej dopuszczalnego górnego poziomu może zwiększać ryzyko niekorzystnych skutków zdrowotnych.

Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta opisanymi w instrukcjach dotyczących witaminy C.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska