Witamina B15 (kwas pangamowy) – przegląd, preparaty i instrukcje

Kwas pangamowy (Latin Acidum pangamicum) w czystej postaci jest substancją wyjątkowo nietrwałą, dlatego stosuje się go wyłącznie w postaci soli – pangamatu wapnia (łac. Calcii pangamas).

Wzór chemiczny witaminy B 15 to C10H19NO8.

Nazwa systematyczna to kwas 6- (2-dimetyloamino-acetoksy) -2,3,4,5-tetrahydroksy-heksanowy. Związek jest estrem dimetyloglicyny i kwasu glukonowego.

Pierwsze odkrycie należy do japońskiego naukowca T. Tomiyamy, który wyizolował cząsteczkę z wątroby krowie w 1950 roku.

Nazwa „pangamy”, wywodząca się od greckich słów „pan” – wszędzie i „gami” – nasienie, została wprowadzona do użytku po ustaleniu obecności tej substancji w nasionach i nasionach roślin.

Właściwości fizykochemiczne

Ze względu na labilność wiązań chemicznych badanie właściwości czystego kwasu pangamowego jest trudne: jest niszczony przez promienie ultrafioletowe i wysokie temperatury oraz rozpuszcza się w wodzie.

Do produkcji leków o identycznym działaniu biologicznym stosuje się pangaminian wapnia, którego wzór chemiczny to [COO ~ —CHOH – CHOH – CHOH – CH0HCH2OCOCH2N (CH3) 2] 2Ca2 + -H2O.

Substancja jest białym proszkiem nierozpuszczalnym w alkoholu i rozpuszczalnikach organicznych, o temperaturze topnienia 132-140 ° C, stabilny w środowisku kwaśnym i szybko rozkładający się w środowisku zasadowym.

Rola biologiczna

Witamina B15 ma działanie lipotropowe, bierze udział w metabolizmie tłuszczów i białek – budulców żywego organizmu, aktywuje procesy oddychania tkanek, syntezę kreatyny, chroni tkanki przed utratą tlenu, działa odtruwająco i antyoksydacyjnie.

Działanie kwasu pangamowego jest szczegółowo opisane na filmie:

Wszystkie możliwe procesy z udziałem aktywnych metabolitów kwasu pangamowego nie zostały jeszcze dokładnie zbadane. Przyjmuje się, że substancja dostająca się do organizmu staje się dawcą grup metylowych i aktywnym uczestnikiem reakcji oksydacyjnych w komórkach.

Badania przeprowadzone w ZSRR i USA pod koniec ubiegłego wieku wykazały skuteczność pangaminianu wapnia w zapobieganiu i leczeniu nacieku tłuszczowego wątroby i serca, dusznicy bolesnej, jako pomocy w ostrych zatruciach, jako pomoc w chorobach układu oddechowego, miażdżycy, niedokrwiennym uszkodzeniu mózgu. mózg.

Obecnie trwają badania nad praktycznym zastosowaniem witaminy. Istnieją dowody na to, że regularna suplementacja łuskowcami zwiększa wytrzymałość i tolerancję wysiłku. Stosowanie leku w dawce 100 mg / dobę znacząco poprawiło stan pacjentów z marskością wątroby. U pacjentów z udarem niedokrwiennym leczenie prowadziło do zwiększenia aktywności fizycznej i skrócenia czasu rekonwalescencji.

Dzienne zapotrzebowanie jest zaspokajane na dwa sposoby: dzięki pobieraniu z zewnątrz i syntezie przez mikroorganizmy wchodzące w skład flory jelitowej. W przypadku niedożywienia lub dysbiozy jelit mogą wystąpić oznaki niedoboru witamin.

Dzienne zapotrzebowanie

Nadal nie ma wiarygodnych danych na temat ilości witaminy B15, którą należy wchłonąć dziennie. Zakłada się, że potrzeba osoby dorosłej wynosi co najmniej 1-2 mg.

Przy nowoczesnych metodach niemożliwe jest określenie poziomu substancji w organizmie na podstawie analizy krwi lub innych płynów biologicznych, dlatego diagnostyka niedoboru przeprowadzana jest przez lekarzy klinicznie – na podstawie obecności typowych dolegliwości i objawów.

Naturalne źródła

Rekordzistami pod względem zawartości kwasu pangamowego czy witaminy B15 są nasiona i nasiona roślin, orzechy. Strawność substancji z tych produktów jest najwyższa, ponieważ zawierają rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A i E, które poprawiają wchłanianie kwasu pangamowego.

Z produktów zwierzęcych do wzbogacenia diety w witaminy polecamy wątróbkę wieprzową lub wołową, kaszankę. Jednak biorąc pod uwagę labilność cieplną związku, preferowane są źródła roślinne bez wstępnej obróbki.

Przybliżoną zawartość witaminy B15 w żywności przedstawiono w tabeli:

Objawy hipowitaminozy

Objawy kliniczne mogą zostać zatarte lub zamaskowane jako inne choroby. Często osoby z objawami niedoboru witamin są odwiedzane przez endokrynologa, kardiologa, gastroenterologa lub terapeutę. Pacjenci narzekają na:

  • drażliwość, nastrój depresyjny;
  • Potwierdzenie hipowitaminozy na podstawie obrazu klinicznego jest niezwykle trudne, dlatego diagnozę stawia się zwykle przez wykluczenie, a terapię dobiera się empirycznie.

    Nadmiar witaminy B 15

    Dokładna dawka, która powoduje objawy hiperwitaminozy, nie została ustalona. Zwykle nadmierne spożycie witaminy do organizmu wiąże się z nieprzestrzeganiem zasad przyjmowania leków określonych w instrukcji – wielokrotnym i długotrwałym przekroczeniu dopuszczalnych dawek. Niemożliwe jest osiągnięcie przedawkowania samym jedzeniem.

    Objawy nadmiaru pangaminianu wapnia lub witaminy B15:

    Jeśli objawy te wystąpią podczas leczenia suplementami lub preparatami witaminy B 15, należy skonsultować się z lekarzem w celu dostosowania dawki.

    Wskazania do stosowania

    Zgodnie z instrukcją witaminę B 15 można stosować w ramach kompleksowej terapii następujących chorób i stanów:

  • choroba niedokrwienna serca (dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego);
  • miażdżycowa choroba naczyń, wysoki poziom cholesterolu;
  • choroby skóry, którym towarzyszy świąd;
  • niewydolność wątroby (marskość wątroby, zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby);
  • przewlekłe choroby zapalne stawów;
  • ostre zatrucie związkami zawierającymi chlor, tetracykliną, alkoholem, narkotykami.
  • Może być stosowany jako suplement diety przez sportowców w celu zwiększenia wytrzymałości fizycznej, dzięki zdolności do nasycania organizmu tlenem, stymulowania syntezy glikogenu i kreatyny.

    Przed rozpoczęciem stosowania leków z witaminą B15 należy upewnić się, że nie ma przeciwwskazań: jaskra, nadciśnienie tętnicze, nadwrażliwość na składniki.

    Nie przeprowadzono badań bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Aby wyeliminować ryzyko negatywnych skutków zdrowotnych w tych grupach osób, lepiej nie stosować witaminy B15. Leczenie w dzieciństwie jest ściśle określone przez pediatrę.

    Witamina B15 (INN – pangamian wapnia) jest dostępna w postaci tabletek i kapsułek w galaretowatej lub roślinnej osłonce. Wchłanianie, przyswajanie i działanie farmakologiczne we wszystkich formach uwalniania są identyczne.

    Tabletki pakowane są w opakowania po 100 sztuk, zawierające mieszaninę pangaminianu, glukonianu i chlorku wapnia w proporcjach odpowiednio 11: 4: 1.

    Signa: przyjmuj 1 do 2 tabletek 3 razy dziennie.

    Preparaty witaminy B15

    Leki oferowane w aptekach w postaci tabletek i kapsułek nazywane są „Pangamatem Wapniowym”.

    Zagraniczne leki są często nazywane witaminą B-15. Produkują one:

    Niektórzy producenci określają jako B15 lek zwany DMG, który zawiera dimetyloglicynę. Dziś ta substancja jest tradycyjnie nazywana witaminą B16. Nie jest to jednak witamina B15.

    Sposób stosowania

    Lek podaje się doustnie po posiłku. Dzienna dawka to:

    Pełną dawkę przekraczającą 50 mg należy podzielić na 2-3 dawki i pić w ciągu dnia. Leczenie trwa 3-4 tygodnie, po czym następuje przerwa 3 miesiące. W razie potrzeby kursy można powtórzyć.

    Preparaty z witaminą B15 należy przechowywać w suchym miejscu w temperaturze nieprzekraczającej + 18 °, uwzględniając termin przydatności do spożycia wskazany na opakowaniu.

    Skutki uboczne i alergie

    Niekorzystne zdarzenia są niezwykle rzadkie. Możliwe nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, bóle głowy, bezsenność, tachykardia, reakcje alergiczne w postaci swędzącej wysypki skórnej, obrzęk Quinckego.

    Kwas pangamowy nie jest toksyczny. Objawy przedawkowania mogą pojawić się tylko w przypadku wielokrotnego przekraczania zalecanej dawki, a także w przypadku poważnych zaburzeń czynności wątroby lub nerek.

    Nadmiar witaminy może prowadzić do zaburzeń dyspeptycznych lub do pojawienia się i nasilenia skutków ubocznych.

    Jeśli podejrzewasz przedawkowanie, powinieneś przerwać przyjmowanie suplementu i skonsultować się z lekarzem.

    Interakcje lekowe

    Wspólne przyjmowanie witaminy B15 z cyjanokobalaminą, tokoferolem, retinolem, askorbinianem wapnia potęguje działanie biologiczne każdej z substancji.

    Przy stosowaniu diuretyków tiazydowych i chlortalidonu może rozwinąć się hiperkalcemia. Cholestyramina upośledza wchłanianie leków.

    Pangamat jest w stanie zmniejszyć nasilenie skutków ubocznych terapii tetracykliną, sulfonamidami, aspiryną.

    Alkohol i nikotyna zmniejszają skuteczność witaminy.

    Suplementy diety z kwasem pangamowym, czyli witaminą B15, mogą być doskonałym sposobem na poprawę wydolności i wytrzymałości fizycznej w sporcie oraz wnieść cenny wkład w leczenie wielu poważnych chorób.

    Możesz zostawić swoją opinię i zalecenia dotyczące stosowania kwasu pangamowego w komentarzach do artykułu.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska