Witamina A na trądzik: porównanie środków i stosowanie retinolu

Retinol (angielski Retinol) należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Często występuje we wszelkiego rodzaju kosmetykach. Mikroskładnik odżywczy aktywnie działa na powierzchni i w głębokich warstwach skóry właściwej, ale nie stosuje się do produktów peelingujących, ponieważ inaczej działa na skórę:

 • stymuluje tworzenie się włókien elastyny ​​i kolagenu;
 • łagodzi tłustą skórę, zwęża pory;
 • Przy braku mikroelementów w organizmie obserwuje się suchość, łuszczenie się naskórka i trądzik. Aby zawsze było normalne, konieczne jest uwzględnienie w diecie wątroby, ryb, owoców i warzyw w kolorze żółtym lub pomarańczowym, na przykład marchewki, dyni. A do pełnej asymilacji w przewodzie pokarmowym potrzebuje tłuszczów.

  Ponieważ substancja jest niestabilna i szybko rozkłada się pod wpływem światła, jest dodawana do kosmetyków z witaminą A na trądzik w zmodyfikowanej postaci (palmitynian / octan, kwas retinowy itp.). Te odmiany nie są łatwo niszczone.

  Witamina A w leczeniu trądziku i wyprysków

  Cenną właściwością wyjaśniającą skuteczność stosowania witaminy przeciw trądzikowi jest kontrola czynności gruczołów łojowych oraz stymulacja elastyny ​​lub kolagenu. Retinoidy pomagają również zachować ochronną warstwę skóry. Dodatkowo mikroelement przyspiesza procesy regeneracji, sprzyja szybkiemu zastępowaniu zrogowaciałych struktur przez młode komórki.

  Oprócz dobroczynnego działania na skórę z zewnątrz, substancja przyjmowana wewnętrznie wpływa pozytywnie na ogólny stan organizmu. Jest szczególnie skuteczny jako oleisty roztwór i pomaga wzmocnić siły odpornościowe na poziomie procesów komórkowych. Ponadto niezależnie od metody aplikacji. Środek poprawia również aktywność wszystkich narządów wewnętrznych.

  Retinoidy aktywnie zwalczają trądzik. Takie leki są wytwarzane w różnych postaciach dawkowania: w ampułkach i roztworach, tabletkach lub kapsułkach do podawania wewnętrznego lub w postaci maści, balsamu lub kremu. Substancje reprezentowane są przez całą grupę różnych form witaminy A na trądzik.

  Produkty farmaceutyczne są zwykle używane na kursach jako efekt kosmetyczny lub leczniczy. Powinien je przepisać tylko lekarz (dermatolog). Na uwagę zasługują leki 2-4 pokoleń, ponieważ są one przepisywane w celu wyeliminowania poważnych patologii, a nawet procesów onkologicznych. Samoleczenie z nimi może być niebezpieczne dla zdrowia, obarczone zaostrzeniami i działaniami niepożądanymi.

  Advanced Clinicals, Retinol Serum, 1,75 uncji (52 ml)

  Generacje produktów retinolowych

  Obecnie wyróżnia się cztery pokolenia, których klasyfikacja opiera się na zasadzie tworzenia lub odkrywania tych substancji.

  Znajduje zastosowanie w kosmetykach do wygładzania zmarszczek. Ma minimalne działanie drażniące. Ma przejściowy pozytywny wpływ. Jedna z form eterycznych, wymaga zwiększonego zużycia energii organicznej do uwolnienia aktywnego retinolu. Stosowany głównie w kosmetologii, skuteczny tylko rano i wieczorem. Bezużyteczny w ciągu dnia Stosowany jako dodatek antyoksydacyjny do kremów lub maści, nie nadaje się do celów leczniczych ze względu na małą aktywność Działa kosmetycznie na pryszcze, ale sposób aplikacji i dawkowanie musi ustalić lekarz, w przeciwnym razie możliwe są skutki uboczne Ten typ retinoidów jest stosowany jako składnik leków dermatologicznych Działa przeciw trądzikowi, ale powinien być stosowany tylko zgodnie z zaleceniami lekarza, to z niego powstaje kwas retinowy, działa terapeutycznie na warstwy skórne Preparat ogólnoustrojowy, produkowany w kapsułkach, stosowany jest głównie w leczeniu przewlekłego wyprysku na dłoniach Skuteczny w walce z trądzikiem i trądzikiem, przepisany przez lekarza Forma syntetyczna, skutecznie stosowana w kosmetologii i dermatologii Wykazuje wyraźne działanie przeciwtrądzikowe. Działa łagodniej niż poprzednie środki i nie powoduje podrażnień ubocznych, ani nie zwiększa wrażliwości na światło ultrafioletowe Syntetyczna pochodna kwasu retinowego. Służy do eliminacji poważnych patologii dermatologicznych: rybiej łuski, Darii, tocznia, łuszczycy Środek ogólnoustrojowy o działaniu teratogennym. Stosuje się go przy dermatozach lub łuszczycy; Leczy trądzik, ale należy przestrzegać dawkowania; Pochodna kwasu naftoowego. Stabilizuje wydzielanie sebum, powoduje cofanie się krost, zaskórników. Skuteczny w leczeniu trądziku nawet wtedy, gdy inne substancje były bezsilne. Stosowany do likwidacji patologii dermatologicznych i onkologicznych, w leczeniu zmarszczek wiekowych. Stosowany przeciw trądzikowi w postaci maści lub żelu. Posiada wysoką skuteczność, porównywalną z glikokortykosteroidami.Silny środek stosowany w leczeniu złożonych i niebezpiecznych patologii onkologicznych.Stosowany przy trądziku, ale niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Przy trądziku prostym nie jest przepisywany ze względu na silne działanie przeciwnowotworowe, ale polecany przy złożonych zmianach zapalnych dermatologicznych Najnowsza syntetyczna forma retinoidów bez reakcji alergicznej. Służy do odbudowy skóry. Retinoid o silnym działaniu selektywnym,

  Najskuteczniejsze odmiany witaminy A na trądzik najnowszych pokoleń, ale mogą być stosowane tylko zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ są silnymi lekami. Jest też kosmetyk marki Libriderm Aevit, który nie ma nic wspólnego z lekami z grupy retinoidów i jest nieskuteczny w terapii trądziku.

  Retinoidy pierwszej generacji

  Związki witaminy A trądzikowej pierwszej generacji obejmują octan, palmitynian, tretynoinę i izotretynoinę.

  Formy retinolu: octan i palmitynian

  Palmitynian stosuje się wewnętrznie, chroni skórę, przyspiesza jej regenerację i przyspiesza regenerację. Leki z tej grupy pierwszej generacji mają przeciwwskazania – hiperwitaminozę lub nadwrażliwość na substancję. Nie zaleca się przyjmowania takich leków we wczesnych okresach ciąży.

  Tabela 2. Średnie oparte na palmitynianie i octanie retinolu

  Roztwór 100 mIU / ml, 10 i 50 ml, do podawania wewnętrznego Roztwór olejowy 3,44%, 50 ml

  Zaleca się przyjmowanie leków wieczorem lub rano, gdy proliferacja skóry jest bardziej aktywna. Na tle wniosku prawdopodobne jest wystąpienie działań niepożądanych:

  W przeciwieństwie do palmitynianu, octan może być stosowany zewnętrznie lub wewnętrznie. Lek łagodzi suchość skóry, nawilża, poprawia ukrwienie warstwy skóry. Ale tylko wykwalifikowany dermatolog może wybrać dawkę i przebieg terapii.

  Sądząc po skuteczności, octan retinolu na trądzik jest skuteczny na równi z palmitynianem. Fundusze są produkowane w postaci roztworów olejowych, w postaci kapsułek lub maści.

  Tretynoina

  Jest skuteczny w leczeniu zmian zapalnych gruczołów łojowych, jednak dawkowanie i schemat stosowania powinien być indywidualnie dobrany przez dermatologa. Leki na jego bazie produkowane są w postaci żeli lub kremów do użytku zewnętrznego. Są przepisywane przy leczeniu trądziku lub trądziku, przebarwień skóry, itp. Skuteczne przy zwyrodnieniach skóry, czasem przepisywane jako środek wspomagający w leczeniu urazowych zmian naskórka – oparzeń itp. Również leki na bazie tretynoiny są przepisywane na rogowacenie, krosty, zaskórniki czy brodawki płaskie …

  Skóra jest wstępnie oczyszczona i wysuszona. Następnie lek nakłada się na zmiany. Należy to robić wieczorem raz dziennie, pół godziny przed snem. Po aplikacji należy umyć ręce mydłem i wodą.

  Tabela 3. Fundusze oparte na tretynoinie.

  Leki te są przeciwwskazane u kobiet w ciąży i karmiących, dzieci poniżej 12 roku życia, z ostrymi zmianami zapalnymi skóry właściwej, a także z nadwrażliwością na światło i na składniki. W trakcie aplikacji mogą wystąpić reakcje uboczne: łuszczenie i suchość skóry, cheiloza, wysypki lub miejscowe alergie, nadmierne pocenie się, wypadanie włosów itp.

  Izotretynoina

  Należy do najskuteczniejszych substancji pierwszej generacji. Leki na bazie kwasu 13-cis-retinowego produkowane są w tabletkach lub maściach w postaci kapsułek. Leki te są przepisywane w leczeniu trądziku, łojotoku, trądziku różowatego i innych patologii dermatologicznych. Kapsułki przyjmuje się doustnie 1 szt. 1-2 razy dziennie z jedzeniem lub według schematu opracowanego przez lekarza. Formy maści nakłada się na oczyszczoną skórę rano i wieczorem. Przebieg terapii wynosi 1-1,5 miesiąca.

  Tabela 4. Produkty zawierające izotretynoinę .

  Maść do użytku zewnętrznego 0,05% i 0,1% po 15 g

  Efekty uboczne obejmują reakcje dermatologiczne, zaczerwienienie i obrzęk skóry, nadmierne pocenie się, bóle głowy i zawroty głowy. Jest również prawdopodobne, że nudności i anemia, bóle mięśni itp.

 • stosować w połączeniu z antybiotykami tetracyklinowymi;
 • patologia nerek i wątroby, hiperwitaminoza, obecność nowotworów.
 • Narzędzia drugiej generacji

  Najłatwiej dostępnym retinolem na trądzik tego pokolenia jest acytretyna. Producenci preparatów farmaceutycznych włączają tę substancję do leków przeznaczonych do stosowania ogólnoustrojowego w leczeniu dermatoz i łuszczycy, ciężkich przypadkach trądziku.

  Leki na bazie acytretyny są produkowane w postaci kapsułek. Badania wykazały, że nie powodują zmian muta- lub rakotwórczych, ale mają wysoki stopień teratogenności. Leki skutecznie radzą sobie ze złożonymi formami trądziku, są stosowane przy liszajach i łuszczycy, rybiej łusce i innych ciężkich patologiach dermatologicznych.

  Tabela 5. Retinoidy drugiej generacji.

  Zaleca się przyjmować lek raz dziennie z jedzeniem, popijając mlekiem. Przypisany do 1 kapsułki 25 mg 1/24 godziny lub (10 mg) trzy razy dziennie. Kurs trwa 2-4 tygodnie.

 • ciężkie postacie niewydolności nerek i wątroby;
 • U wielu pacjentów obserwuje się skutki uboczne, ale po dostosowaniu dawki stan ulega normalizacji. Może wystąpić hiperwitaminoza A, suchość w ustach, pragnienie i alergie. Stosowanie neotigazonu w leczeniu trądziku jest wskazane tylko w przypadkach, gdy inne metody okazały się nieskuteczne.

  Narzędzia trzeciej generacji

  Najpowszechniejszymi substancjami trzeciej generacji są adapalen i tazaroten. Na ich podstawie wytwarza się wiele leków zawierających witaminę A do użytku zewnętrznego w postaci kremów lub żeli. Są również wykorzystywane w terapii onkologicznej.

  Tabela 6. Preparaty witaminy A trzeciej generacji

  Pierre Fabre Dermatologie, Francja

  Leki nakłada się raz dziennie na noc na zmienioną chorobowo skórę. Po 30-60 dniach leczenia efekt zostaje osiągnięty, po 3 dniach następuje poprawa.

  Lekarstwo jest przepisywane z ostrożnością w przypadku egzemy lub zapalenia skóry.

  Na tle aplikacji możliwe jest wystąpienie działań niepożądanych, takich jak świąd, przekrwienie, pieczenie, wysypka, rumień, suchość skóry właściwej.

  Po aplikacji kremu przeciwsłonecznego należy użyć przed wyjściem na zewnątrz.

  Narzędzia czwartej generacji

  Preparaty witaminy A czwartej generacji obejmują miejscowo stosowany triforoten. Niedawne badanie wykazało, że retinoid ma silne działanie selektywne na receptor retinowy. Ta forma sprawia, że ​​leki są bezpieczne w porównaniu do odmian selektywnych. Składniki triforotenu są szybko usuwane z krwiobiegu i są korzystne dla pacjentów z rozległymi zmianami trądzikowymi.

  Na razie nie ma leków opartych na tej substancji, ale zakłada się, że w niedalekiej przyszłości będą w stanie z powodzeniem wyleczyć przy ich pomocy wiele patologii.

  Przeciwwskazania do stosowania

  Pomimo tego, że retinoidy to grupa witamin A, leki na nich oparte mają przeciwwskazania. Obejmują one:

  Takie formy są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, ponieważ leki te mogą wywoływać wady płodu, negatywnie wpływać na rozwój i wzrost dziecka.

  Instrukcja użycia

  Stosując witaminę A na trądzik, należy postępować zgodnie z instrukcjami. Zwykle fundusze te są przepisywane pacjentom w połączeniu z antybiotykoterapią. Zaleca się stosowanie ich tylko w przypadku umiarkowanych do ciężkich wysypek. Nie rozmazuj trądziku ani nie pij kapsułek, gdy pojawią się pojedyncze wysypki.

  Leki te mają również skutki uboczne, które negatywnie wpływają na wątrobę. Dlatego należy je przyjmować zgodnie z instrukcją (2-3 miesiące z przerwą). Podobnie, stosowanie miejscowych form retinoidów (zewnętrznych). Miejscowi są bezpieczniejsi.

  W trakcie zabiegu następuje zmniejszenie wydzielania sebum, zahamowanie stanu zapalnego i normalizacja stanu mieszków włosowych, wyrównanie powłoki skóry. Najczęściej na trądzik przepisuje się maść retinową lub Roaccutane.

  Leki zawierające różne składniki witaminy A są skuteczne w leczeniu łuszczycy, pryszczów, trądziku i zapobiegają starzeniu się. Ale te leki mogą również wywoływać reakcje uboczne:

 • arytmia, zawroty głowy, osłabienie i ból w klatce piersiowej.
 • Kiedy retinol jest stosowany w leczeniu trądziku u młodych ludzi, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych.

  Domowe maski Retinol

  Do produkcji masek stosuje się płynne formy roztworów olejowych. Przed użyciem należy wykonać test na alergie, nałożyć masę na nadgarstek i odczekać 30 minut. W przypadku braku negatywnej reakcji kompozycję można nakładać na twarz.

  Aby maski były przydatne, musisz przestrzegać kilku zasad:

 • nakładaj kompozycję tylko na gotowaną na parze i czystą skórę;
 • przeprowadzić procedurę 2 godziny przed snem;
 • trzymaj maskę nie dłużej niż pół godziny, spłucz wywar ziołowy lub ciepłą wodą.
 • Aby kuracja przyniosła efekt, zabiegi należy przeprowadzać w kursach – maksymalnie 10 zabiegów dwa razy w tygodniu, następnie z przerwą 2-3 miesiące.

  Istnieje mnóstwo przepisów na domowe maski. Każda z mieszanin ma określony, kierunkowy efekt.

  Maska na trądzik i zapobiegająca ich powstawaniu. Wymieszać 1 g maści cynkowej, zmieloną soczewicę (10-15 g) i dwie ampułki witaminy A. Otrzymaną masę nałożyć cienką warstwą na oczyszczoną skórę i odstawić do wyschnięcia. Rób maski dwa razy w tygodniu, w celu zapobiegania – 2 razy w miesiącu. Aloes z witaminą A (dla nawilżenia). Weź dowolny krem, dodaj do niego roztwory A i E oraz łyżkę soku z aloesu. Wymieszaj składniki i nakładaj na twarz przez pół godziny. Maska, która zwęża pory. Jedno jajko wymieszać z twarogiem i witaminą A. Nakładaj na skórę, trzymaj 30 minut. Maska do skóry tłustej i zapalnej.Wymieszaj ampułkę witaminy A z 2-3 kroplami olejku mandarynkowego. Ugotuj na parze 12 g otrębów owsianych i 14 g żółtej glinki z ciepłą zieloną herbatą. Gdy masa ostygnie, dodaj do mieszanki olej i mieszaninę witamin. Nałóż powstałą kompozycję na gotowaną na parze twarz na kwadrans. Częstotliwość zabiegów to 3 sesje w miesiącu. Maska do skóry suchej i zapalnej. Ogórek zmiel na papkę, dodaj 7 ml soku z marchwi i jedną ampułkę witaminy A. Nakładaj na wcześniej wyparzoną twarz na 20 minut. Odżywcza maska. Wymieszaj mleko kokosowe z olejem migdałowym (jedna łyżka), dodaj witaminy E i A, trochę miodu. Aplikuj na 15-20 minut. Oczyszczająca maska ​​z retinolem i algami.Rozcieńczyć wodorosty ciepłą wodą i dodać do kompozycji ampułkę witaminy A, powinieneś dostać kleik. Masę nakładać na twarz przez 20-30 minut dwa razy w tygodniu.

  Aby maski działały, należy przestrzegać częstotliwości zabiegów i ilości sesji.

  Kosmetyki

  Dziś w sprzedaży jest wiele gotowych kosmetyków z witaminą A, które pielęgnują, odżywiają i odmładzają skórę twarzy, zapobiegają pojawianiu się trądziku i wyprysków. Do wyboru tych funduszy należy podchodzić ostrożnie.

  Kosmetolodzy polecają TOP 6 produktów retinolowych dostępnych na iHerb:

  PrescriptSkin, Retinol Toner, 6 fl oz (177 ml) PrescriptSkin, Retinol Night Cream, 1,55 oz (44 g) Artnaturals, Retinol Serum, 0,33 fl oz (10 ml) Life-flo, Advanced Repair Cream z 1% witaminą A, 1,7 uncji (50 ml) Azelique, Serumdipity, Anti-Aging Retinol, Witamina A, Serum do twarzy, …

  Na Ayherb bardziej opłaca się kupować kosmetyki, ponieważ sklep oferuje szeroki wybór wysokiej jakości produktów europejskich i amerykańskich.

  Na iHerb produkty są prezentowane po cenach o 30-50% niższych niż na innych stronach lub w aptekach. Ponadto dostawa realizowana jest w dowolne miejsce na świecie.

  Bonus to możliwość zakupu towarów z 10% rabatem. Jej sklep gwarantuje każdemu nowemu klientowi przy pierwszym zamówieniu. W tym celu kliknij link lub podaj kod promocyjny AGK4375.

  Recenzje zalet witaminy

  Zaznacz pole tutaj, aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem.

  Kupujący aktywnie dzielą się swoimi opiniami na temat stosowania retinolu w leczeniu łuszczenia, łuszczycy i innych problemów dermatologicznych skóry twarzy. Zauważają, że roztwór oleju palmitynianowego Retinolu pomaga zachować jej zdrowie i młodość.

  Wśród zalet retinoidów użytkownicy zauważają:

 • potrzeba terapii według specjalnego schematu;
 • długotrwałe wewnętrzne stosowanie leku może wpływać na wątrobę.
 • Ale sądząc po wynikach stosowania retinoidów, jego zalety i skuteczność są niezaprzeczalne.

  W tym filmie specjalista dzieli się swoją opinią na temat preparatów retinolu na skórę twarzy:

  Pomimo prawdopodobieństwa wystąpienia działań niepożądanych retinoidy skutecznie radzą sobie z trądzikiem i trądzikiem, a także eliminują nawet ciężkie formy chorób dermatologicznych. Witamina kontroluje produkcję sebum, zwęża pory. Aby uniknąć komplikacji, środki te, zwłaszcza działania ogólnoustrojowe, należy przyjmować wyłącznie zgodnie z zaleceniami dermatologa.

  Będzie nam miło, jeśli w komentarzach podzielisz się swoim doświadczeniem z czytelnikami.

  PrescriptSkin, Retinol Night Cream, 1,55 g (44 g) PrescriptSkin, Retinol Toner, 6 fl oz (177 ml) Więcej


  Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska