Wchłanianie wapnia przez organizm ma swoje własne cechy. Jak prawidłowo pić wapń

Oto kilka faktów na temat tego, gdzie wapń występuje w naszym ciele i w jakie procesy jest zaangażowany:

  • Niewielka ilość wapnia jest obecna we krwi i odgrywa ważną rolę w procesach skurczu mięśni, krzepnięcia krwi oraz ma znaczenie dla pobudliwości tkanki nerwowej.
  • Wapń (wraz z magnezem) jest ważny dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
  • Wapń jest częścią jądra i błon komórkowych, a także płynem komórkowym.
  • Wapń ma działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne, zapobiega kwasicy.
  • Wapń aktywuje wiele enzymów i hormonów.
  • Kości są nieustannie niszczone i odbudowywane. W procesie tym bierze udział duża ilość wapnia. Utrata wapnia może powodować kruchość i deformację kości.
  • Dodatkowymi konsekwencjami braku wapnia w organizmie mogą być spowolnienie wzrostu (u dzieci), próchnica zębów, demencja, zaburzenia rytmu serca, skurcze mięśni, sztywność i mrowienie kończyn.
  • Regularnie naturalnie tracimy wapń (z moczem, potem i kałem). Jednocześnie rezerwy wapnia są stale uzupełniane, wchodząc do organizmu z pożywieniem. Należy nie tylko zadbać o pobranie odpowiedniej ilości wapnia z pożywienia, ale także zadbać o uwzględnienie czynników wpływających na jego wchłanianie.

    Który wapń jest lepiej wchłaniany przez organizm?

    Aby dowiedzieć się, które suplementy diety z minerałem w składzie iw jakiej ilości lepiej przyjmować, trzeba znać dzienne tempo jego spożycia, które zmienia się w trakcie życia. Dzienna norma Ca to:

  • ilość dla osób starszych wynosi 1200 mg.
  • Z powodu częstych zmian hormonalnych kobiety bardziej cierpią z powodu niedoboru wapnia. Minerał jest niezbędny w przypadku złamań i urazów tkanki kostnej, osteochondrozy i zapalenia stawów, w starszym wieku, kiedy osteoporoza rozwija się z czasem.

    Maksymalna dopuszczalna dawka to 2500 mg. Nadmiar minerału nie jest korzystny dla organizmu, dlatego lepiej cały czas trzymać się dopuszczalnej dawki. Obliczenie dziennej dawki nie jest trudne. Należy przyjrzeć się tabeli zawartości wapnia w spożywanych środkach spożywczych, zapotrzebowaniu na pierwiastek dla określonego wieku i uzupełnić brakującą ilość suplementami diety. Dopuszczalne limity ± 100-200 mg.

    Jakie są rodzaje wapnia? Sole są powszechnie uznawane w medycynie:

    Zwróćmy się do biochemików i dowiedzmy się, który wapń jest lepiej wchłaniany. Chłonność lub zdolność wchłaniania wymienionych soli jest różna. Najbardziej biodostępne są mleczan i cytrynian, na drugim miejscu jest glukonian, a najsłabiej przyswajalny jest węglan. Asymilacja wapnia w organizmie jest możliwa, gdy łączy się go z wieloma innymi składnikami. Sam słabo się wchłania i pomimo znacznego spożycia w postaci suplementów diety przez długi czas organizm nadal odczuwa jego niedobory.

    Farmaceuci stworzyli 3 formy wapnia: zwykłe tabletki, do żucia, musujące. Musujące są lepiej wchłaniane: szybciej się wchłaniają i zawierają optymalną ilość minerału. Tabletki do żucia są wygodne w użyciu w społeczności, bez przyciągania nadmiernej uwagi.

    Jak pić wapń, aby został wchłonięty

    Wapń jest składnikiem żywności i suplementów diety w postaci soli. Na podstawie tego, która sól jest lepiej wchłaniana, dobiera się odpowiedni preparat. Ale w tym przypadku musisz zachować ostrożność, biorąc pod uwagę obecność chorób. Na przykład, jeśli obniża się kwasowość soku żołądkowego, zalecane są preparaty na bazie soli cytrynianowych.

    czytaj także: Brak żelaza w organizmie, dlaczego nie jest wchłaniany, jak zwiększyć

    Ciało działa jak „wielkie laboratorium”, w którym różne związki nieustannie krążą, zderzają się, zachodzą reakcje chemiczne w określonym czasie, zgodnie z biorytmami. Stworzono harmonijny system, w którym każdy pierwiastek jest lepiej wchłaniany pod wpływem szeregu innych substancji. Dotyczy to również wapnia, którego czas i czas trwania zależy od stanu zdrowia.

    Nie pij glukonianu wapnia ani chlorku wapnia w celach medycznych lub kosmetycznych, aby poprawić stan włosów i paznokci. Leki te są przeznaczone do podawania domięśniowego lub dożylnego i nie są przeznaczone do podawania doustnego.

    O której porze dnia wchłania wapń?

    Biochemicy i lekarze nie sformułowali jeszcze jasnej odpowiedzi na pytanie, o jakiej porze dnia Ca jest najlepiej przyswajalny. Kiedy lepiej go pić: rano czy wieczorem?

    Aby wyrównać te różnice, rozsądniej jest przyjąć ½ dawki rano (5009 mg) i ½ dawki po południu (500 mg). Tak więc minerał będzie w całości, a stawka dzienna zostanie podana. Ponadto małe dawki leku są wchłaniane szybciej i lepiej się wchłaniają.

    Musisz wiedzieć nie tylko, który wapń jest lepiej wchłaniany, ale także zasady jego przyjmowania, które zależą od trzech ważnych punktów:

  • jednoczesne stosowanie innych leków.
  • Poziom tego minerału we krwi jest różny w różnych porach dnia. Wynika to z podporządkowania procesów fizjologicznych rytmom okołodobowym. Czas maksymalnego stężenia to południe, jego zawartość obniża się po północy. W tym okresie w celu przywrócenia równowagi wypłukiwany jest z tkanki kostnej. Dlatego wieczorne przyjęcie pomoże rozprowadzić zawartość ważnego elementu.

    Rozsądna przerwa w spożyciu jest w trakcie lub po posiłku. Pierwiastek jest lepiej wchłaniany, jeśli w żołądku znajduje się pokarm. Minerał w suplemencie diety należy popić dużą ilością płynu (1 szklanka) i dobrze przeżuć. Jeśli lek jest przyjmowany w celach leczniczych, wówczas lekarz określa dawkowanie i połączenie z innymi lekami.

    Jak długo trwa wchłanianie minerału potrzebnego organizmowi? Przy poważnych chorobach tkanki kostnej pierwiastek pije się latami. Jest preparatem profilaktycznym dla zachowania zębów, rozwoju i wzmocnienia kości. Ale nie ma dokładnych danych na temat czasu i czasu przyjmowania leków zawierających Ca w składzie.

    W przypadku osób z rozwojem osteoporozy ważne jest przestrzeganie nie tylko wymaganej dawki, ale także czasu podania. Szczególnie niebezpieczne jest dla nich wymycie minerału z kości.

    Ważne jest, co i ile na raz

    Ca to minerał, który w czystej postaci nie może być wchłaniany samodzielnie. Jest grupa substancji, które mają pozytywny wpływ na jego wchłanianie. Ale niektóre związki są przeciwwskazane: ich jednoczesne przyjmowanie blokuje wprowadzanie Ca do tkanki kostnej.

    Wapń w połączeniu z magnezem i fosforem

    Jakie pierwiastki pomagają wprowadzić Ca do tkanki kostnej? Wapń jest lepiej wchłaniany, jeśli magnez i fosfor współpracują z nim. Połączenie tego „trio” jest najbardziej optymalną opcją dla prawidłowego rozmieszczenia składników mineralnych podczas metabolizmu. Przy racjonalnej diecie wszystkie trzy minerały dostaną się do organizmu i zostaną wchłonięte w jak największym stopniu. Jakie pokarmy są przydatne przez długi czas:

    Uważa się, że wapń zawarty w mleku jest najlepiej przyswajalny. Ale zawiera węglowodan mleka – laktozę, która nie wpływa korzystnie na tkankę kostną. Ser polecany jest jako alternatywa dla nabiału.

    Przy braku magnezu Ca nie jest po prostu wchłaniany, jest wydalany z organizmu lub odkładany nie w kościach, ale na ścianach naczyń krwionośnych, czyniąc je bardziej kruchymi. Niedobór magnezu dotyka nawet 80-85% populacji (według WHO), dlatego zaleca się przyjmowanie leku „Magnez-B6”, który niweluje powstały brak równowagi. Jeśli magnez i wapń przyjmowane są w postaci suplementów diety, to lepiej wchłaniają się, gdy są przyjmowane w odstępie 2 godzin.

    Tandem wapnia z witaminą D.

    Witamina D jest niezbędnym towarzyszem „minerału kości”. Poprawia przyswajalność pierwiastka o 30-40% i jednocześnie normalizuje stosunek z fosforem. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach występująca w jajach, owocach morza, wątrobie, oleju rybnym i śmietanie.

    W postaci suplementów diety oferujemy „Complivit Calcium D3”, „Calcium D3 Nycomed”. Wśród nich są „Osteomed”, zawierający wapń i witaminę D. Dzięki temu są lepiej przyswajalne i nie ma potrzeby długiego zażywania ich osobno. Słońce pomoże Ci naładować się witaminą D3. Przebywając pod jego promieniami przez pół godziny, nie ma potrzeby dodatkowego przyjmowania witamin.

    W przypadku hipodynamii Ca jest słabo wchłaniany. W miarę możliwości najlepiej przestrzegać reżimu aktywności fizycznej, aby uprawiać sport. Ale nie bądź zbyt gorliwy: przeciążenie sprzyja eliminacji „minerału kostnego” z organizmu. Dla sportowców opracowano dodatki „Leveton P” i „Leveton Forte”.

    Pokarmy, które zakłócają wchłanianie wapnia

    Wapń jest słabo wchłaniany lub nie jest wchłaniany przy stosowaniu wielu produktów:

  • rafinowana żywność z dodatkami do żywności w postaci fosforanów;
  • Przy częstym spożywaniu suszonych moreli wapń jest z czasem znacznie lepiej wchłaniany. Suszone morele zawierają potas, który zatrzymuje w organizmie „minerał kostny”, zapobiegając jego wydalaniu. Jeśli organizmowi brakuje żelaza, wówczas wapń blokuje jego wchłanianie, dlatego też pomiędzy przyjmowaniem leków z solami tych pierwiastków należy zachować odstęp co najmniej 2 godzin.

    Czasami przy przyjmowaniu Ca w postaci zaparć występuje efekt uboczny. W takim przypadku równolegle stosuj pokarmy i suplementy poprawiające perystaltykę jelit i upłynniające kał.

    Ludzki układ mięśniowo-szkieletowy przechodzi przez całe życie poważne testy, az czasem zaczyna się jego deformacja. Chodzenie w pozycji wyprostowanej zwiększało obciążenie kręgosłupa, dlatego przez całe życie, zwłaszcza w starszym wieku, ludzie odczuwają dyskomfort związany z niszczeniem tkanki kostnej. Aby układ kostny cierpiał mniej, potrzebny jest wapń, który wspiera główny szkielet organizmu – szkielet.

    Co wpływa na wchłanianie wapnia w organizmie?

  • Witamina D3 jest niezbędna do efektywnego wchłaniania wapnia. Dlatego jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu na słońcu, które jest niezbędne do tworzenia witaminy D3 w organizmie, musisz zadbać o jej spożycie z zewnątrz.
  • Przydaje się do wchłaniania wapnia i witaminy C, dzięki czemu ten minerał jest doskonale wchłaniany np. Z pomarańczy.
  • Do wchłaniania wapnia potrzebny jest również magnez. Występuje w groszku, roślinach strączkowych, brązowym ryżu, otrębach, czarnym pieczywie, płatkach owsianych i orzechach.
  • Minerały żelazo, fosfor i cynk hamują wchłanianie wapnia.
  • Kawa, herbata i napoje bezalkoholowe zawierające kofeinę i napoje gazowane zaburzają wchłanianie wapnia i sprzyjają jego wydalaniu przez nerki.
  • Alkohol i palenie również sprzyjają uwalnianiu wapnia.
  • Pokarmy bogate w sód również przyczyniają się do utraty wapnia.
  • Otręby pszenne i nabiał bogate w fosfor zaburzają wchłanianie wapnia przez organizm.
  • Niektóre warzywa bogate w kwas szczawiowy (takie jak kolendra, szpinak i koper) również zakłócają wchłanianie wapnia. Ale kwas szczawiowy jest neutralizowany przez obróbkę cieplną.
  • Ćwiczenia wzmacniają kości, pomagają im twardnieć i zapobiegają utracie wapnia.
  • Pokarmy bogate w białko zwiększają wydalanie wapnia z moczem. Białko zwierzęce (mięso, mleko, jaja) prowadzi do większej utraty wapnia niż białko roślinne.
  • Przyjmując wapń jako suplement diety, zwróć uwagę na jego kompatybilność z innymi minerałami i witaminami.
  • Proces wchłaniania wapnia

    Funkcje makroskładników:

  • Wzmocnienie tkanki kostnej . Prawidłowe wchłanianie wapnia jest najlepszą obroną przed osteoporozą (stanem, w którym gęstość kości zmniejsza się i zwiększa ryzyko złamań). Minerał wzmacnia włosy, paznokcie i zęby.
  • Praca mięśni . Makroskładnik odżywczy bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych potrzebnych do normalnego życia, pracy naczyń krwionośnych i serca.
  • Udział w metabolizmie . Wapń pomaga wypłukać alergeny i sole z komórek.
  • Poprawa krążenia krwi . Minerał bierze udział w tworzeniu substancji odpowiedzialnych za zdolność krwi do krzepnięcia.
  • Ca poprawia sen , zmniejsza podatność na stres.
  • Normalizacja poziomu hormonów . Poprawia się trawienie pokarmu, reguluje się poziom cukru i metabolizm lipidów.
  • Ciało ludzkie nie wytwarza wapnia. Minerał pochodzi z pożywienia: produktów mlecznych, tłustych ryb, roślin strączkowych, wodorostów, sezamu, migdałów itp. W czystej postaci wapń nie jest wchłaniany – tylko jego związki.

    Wchłanianie minerału jest związane z ilością soku żołądkowego: im wyższa jego kwasowość, tym szybciej następuje rozpuszczenie makroskładnika.

    Co wpływa na szybkość wchłaniania

    Ważne jest, aby prawidłowo pić wapń, aby został wchłonięty.

    Szybkość wchłaniania minerału jest większa, jeśli pijesz leki wieczorem lub po południu w 2-3 dawkach. Na szybkość wchłaniania ma wpływ wiek i płeć. Wapń jest szybciej wchłaniany przez organizm kobiety. Po 50 latach wzrasta potrzeba picia leków z minerałem.

    Wiele pokarmów sztucznie wzbogaca wapń, ale jakość tych produktów jest niska. Jeszcze jeden niuans – napoje należy mocno wstrząsnąć, ponieważ makroskładnik odżywczy wytrąca się na dnie pojemnika.

    Asymilację minerału przyspieszają:

  • witaminy K, C i D (olej rybny, owoce cytrusowe lub promienie słoneczne);
  • magnez, fosfor i potas (sardynki, ogórki, winogrona, czosnek);
  • żelazo (jabłka, wodorosty, suszone śliwki);
  • Co obniża szybkość wchłaniania Ca:

  • kwas szczawiowy (szpinak, buraki, rabarbar);
  • węglowodany (czekolada, alkohol, słodkie napoje gazowane);
  • Nadmiar tłuszczów nasyconych (jagnięcina, olej palmowy)
  • W żołądku i jelitach minerał wiąże się z kwasami i enzymami spożywczymi. W rezultacie powstaje kilka form wapnia, które różnią się ilością substancji elementarnej, skutkami ubocznymi i szybkością wchłaniania.

    Formy uwalniania, a także koszt są różne: tabletki, proszek lub kapsułki.

    Jeśli kwasowość żołądka jest niska, nie ma sensu stosowanie nieorganicznego związku wapnia. Uważa się to za węglan, którego źródłem są kości zwierzęce, wapień, muszle ostryg. Kształt odpowiedni dla osób bez problemów z przewodem pokarmowym. W pozostałej części węglan jest słabo wchłaniany, a jego pozostałości gromadzą się w naczyniach krwionośnych, mięśniach i narządach wewnętrznych.

    Długotrwałe przyjmowanie substancji wywołuje infekcje jelitowe (zmniejsza się poziom kwasu solnego, osłabiają się ochronne funkcje soku żołądkowego).

    Jedna z najtańszych form tego minerału. Węglan znajduje się w większości suplementów z niedoborem Ca. Związek jest odpowiedni dla osób poniżej 50 roku życia, ale brak witaminy D nie wypełni. Konieczne jest dodatkowe przyjmowanie węglanów lub częstsze przebywanie na słońcu. Substancja zawiera drogie dodatki: „wapń koralowy” lub z muszli ostryg. Nie ma sensu przepłacać za nieskuteczny środek zaradczy.

    Formularz jest uważany za bardziej biodostępny. Preparaty cytrynianowe nie zawierają laktozy, cukru, drożdży ani soi, dlatego są odpowiednie dla osób z alergiami pokarmowymi. Przyjmowanie związku ma mniej skutków ubocznych. Cytrynian jest droższy niż węglan, ale trzeba go pić dłużej. Powodem jest niższa zawartość pierwiastkowego Ca.

    Cytrynian jest uważany za czysty związek, ponieważ otrzymuje się go w reakcji soku z cytryny z wapieniem. Substancja powinna być przyjmowana przez osoby o niskiej kwasowości żołądka. Cytrynian jest odpowiedni przy infekcjach pęcherza moczowego lub kamicy nerkowej ze względu na jego zdolność do rozkładania pierwiastków wywołujących procesy chorobotwórcze.

    Cytrynian to dobry sposób na wyeliminowanie niedoboru Ca pod względem ceny i współczynnika wchłaniania.

    Ze wszystkich związków jest gorzej wchłaniany niż inne. Glukonian nie jest wzbogacony witaminą D, dzięki czemu ta forma Ca jest praktycznie bezużyteczna dla organizmu. Kolejną wadą jest duża liczba reakcji ubocznych. Zaletą jest niski koszt.

    Wiele pokarmów zawiera tę postać minerału w postaci syntetycznej. Fosforan – połączenie kwasu wapniowego i fosforowego, uważany jest za substancję pochodzenia nieorganicznego. Jego nadmiar w postaci suplementu diety jest niezdrowy i może powodować wysoki poziom cholesterolu, problemy z nerkami czy rozstrój żołądka.

    Inną wadą jest to, że wapń w mleku po ugotowaniu lub pasteryzacji staje się fosforanem i nie jest wchłaniany w wymaganej ilości. Zaleca się stosowanie świeżych produktów mlecznych z niską zawartością tłuszczu (im niższy parametr tym lepiej dla organizmu).

    Forma mineralna odnosi się do związków aminokwasów. Chelat lub „wapń jonowy” po spożyciu nie podrażnia żołądka (nie wymaga kwasu do wchłaniania). Szybkość wchłaniania jest wyższa w porównaniu do innych form.

    Chelat nie potrzebuje witaminy D, aby lepiej wchłaniać się w tkankach i narządach.

    Odbiór „jonowego wapnia” nie powoduje reakcji ubocznych, nie prowokuje tworzenia się kamieni. Kolejną zaletą związku chelatowego jest brak przesycenia organizmu wapniem. Normalizuje to zdolność krzepnięcia krwi i zapobiega powstawaniu zakrzepów. Dopuszczalne jest długotrwałe stosowanie chelatów. Jest tylko jedna wada – wysoki koszt.

    Wapń w żywności.

    Dzienne zapotrzebowanie zdrowej osoby dorosłej na wapń wynosi około 1 grama. Oczywiście zależy to od wzrostu masy ciała, wieku, stylu życia i diety.

    Jeśli zapytasz większość ludzi, jakie jest najlepsze źródło wapnia, prawdopodobnie powiedzą „nabiał”. Ale czy tak jest?

    Mówiąc o tym, które pokarmy są najlepszym źródłem wapnia , należy wziąć pod uwagę nie tylko zawartość tego minerału, ale także to, czy te pokarmy przyczyniają się do wchłaniania wapnia, czy też odwrotnie, jego utraty.

    Produkty mleczne zakłócają wchłanianie wapnia, a jednocześnie przyczyniają się do jego utraty ze względu na wysoką zawartość białka zwierzęcego. W związku z tym warto zakwestionować „aksjomat” o zaletach mleka dla kości i zębów, którego nauczyliśmy się od dawna z reklamy produktów mlecznych (więcej o zaletach i niebezpieczeństwach mleka…).

    A pod względem zawartości wapnia produkty mleczne są gorsze od wielu produktów pochodzenia roślinnego.

    Oto lista niektórych pokarmów bogatych w wapń:

    * To jest ilość wapnia w miligramach na 100 gramów produktu.

  • Lista produktów bogatych w wapń obejmuje również rodzynki, brokuły, szpinak, marchew, ziemniaki, kapustę, rośliny strączkowe, oliwki (40 – 120).
  • Nawiasem mówiąc, większość powyższych pokarmów zawiera również dużą ilość magnezu, który jest niezbędny do wchłaniania wapnia.

    Produkty mleczne i niektóre rodzaje ryb zawierają stosunkowo duże ilości wapnia, ale jego wartość jest znacznie obniżona ze względu na niską szybkość wchłaniania i negatywny wpływ białka zwierzęcego na utratę wapnia. Nawiasem mówiąc, domowy twarożek nie zawiera wapnia – wszystko pozostaje w serwatce mlecznej. W warunkach przemysłowych żywność jest sztucznie wzbogacana wapniem, co może być dalekie od bezpieczeństwa.

    Czy powinienem przyjmować te suplementy, gdy w organizmie brakuje wapnia lub w celach profilaktycznych? Niestety, suplementy wapnia w żadnym wypadku nie są panaceum. Wręcz przeciwnie, mogą wyrządzić poważne szkody ciału.

    Ostatnie badania wykazały, że przyjmowanie suplementów wapnia (w dowolnej, nawet niewielkiej ilości) zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

    Wywołując gwałtowny wzrost poziomu wapnia we krwi, leki te przyczyniają się do tworzenia i wzrostu płytki nazębnej na ścianach naczyń krwionośnych.

    Ponadto suplementy wapnia mogą zaburzać działanie żołądka i przewodu pokarmowego.

    Norma wapnia, ile wziąć

    Poniżej znajduje się opis dziennego spożycia wapnia przez dzieci i dorosłych, mężczyzn i kobiety w różnym wieku. Po przestudiowaniu tej części dowiesz się, ile tego minerału musisz przyjąć, swoje dzieci, a także starszych rodziców. Nie spiesz się, aby opuścić tę stronę, dopóki nie przeczytasz o skutkach ubocznych suplementów wapnia i ich wpływie na ryzyko raka i chorób układu krążenia.

    Poniższa tabela przedstawia maksymalną ilość wapnia, jaką możesz spożywać każdego dnia bez poważnego ryzyka skutków ubocznych. To są oficjalne wytyczne USA, zaktualizowane w 2011 roku.

    Wiele osób obawia się, że jeśli przyjmą tabletki wapnia, rozwiną się kamienie nerkowe. Nie należy się tego obawiać. Osoby, które znalazły kamienie nerkowe, składające się ze szczawianu wapnia, nie powinny zmniejszać spożycia tego minerału, a raczej zwiększać. Paradoksalnie to pomaga. Poziom wapnia w moczu spada, a tworzenie się kamieni nerkowych spowalnia. Być może dlatego, że wapń zmniejsza wchłanianie kwasu szczawiowego (szczawianów) w jelitach. Musisz także pić 30 ml płynu na 1 kg masy ciała dziennie. Więcej informacji można znaleźć w książce Twoje ciało prosi o wodę. Pij dużo płynów, aby mocz był prawie czysty przez cały czas. Jeśli musisz często chodzić do toalety, a nawet wstawać w nocy – w porządku, to mniejszy problem niż kamienie nerkowe.

    Jak określić, ile tabletek wapnia powinno przyjmować dziecko lub osoba dorosła?

    Aby określić dawkę przyjmowanych tabletek wapnia, oblicz, ile tego minerału otrzymujesz dziennie z pożywienia. Pomocne mogą być tabele wapnia do żywności. Następnie znajdź dzienne zapotrzebowanie na wapń dla swojej płci i wieku. Różnicę między tą normą a obecnym spożyciem można nadrobić za pomocą leków lub suplementów diety. Trudno jest obliczyć, ile wapnia spożywasz z pożywienia z dokładnością do 1 mg dziennie. Ale tutaj absolutna dokładność nie jest potrzebna. Wystarczy ± 100-200 mg dziennie.

    Z jakimi witaminami zaleca się jednoczesne spożywanie wapnia?

    Witamina D poprawia wchłanianie wapnia w jelicie. Dlatego wapń i witamina D są często łączone w tabletkach pod jedną skorupką. Na przykład są to leki Calcium D3 Nycomed i Complivit Calcium D3. Przeczytaj także szczegółowy artykuł „Witamina D3”. Sprawdź, czy Ty i Twoje dzieci macie czynniki ryzyka i objawy tego niedoboru witaminy.

    Wiele osób wie, że fosfor jest potrzebny do wchłaniania wapnia i dlatego chce przyjmować wapń razem z fosforem. Jednak niedobór fosforu prawdopodobnie Ci nie zagraża. Jest to możliwe tylko w przypadku rzadkich ciężkich chorób. Nie martw się o fosfor.

    Jak prawidłowo pić wapń, aby został wchłonięty?

    Leki i suplementy diety zawierające wapń zawierają składniki aktywne – sole tego minerału. Najczęściej stosowany węglan, glukonian, chlorek (chlorek wapnia) lub cytrynian wapnia. Sole wapnia bardzo się różnią pod względem przyswajalności. Dowiedz się więcej w artykule „Witaminy z wapniem”. Ważne jest, aby zrozumieć to przed wyborem suplementu wapnia, który sam wypijesz lub podasz dziecku. Dla osób o niskiej kwasowości żołądka najlepszy jest cytrynian wapnia, a węglan nie jest zalecany.

    Aby wapń był dobrze wchłaniany, przyjmuj ten minerał w dawkach nie większych niż 500-600 mg na raz. Tabletki wapnia i suplementy diety można przyjmować na pusty żołądek, w trakcie posiłku lub po posiłku, według uznania. W każdym przypadku należy je popić wodą i najlepiej przeżuć przed połknięciem.

    Ile dni z rzędu należy przyjmować wapń?

    Ani w krajach rosyjskojęzycznych, ani w Zapadet nie ma jasnych oficjalnych zaleceń, ile dni z rzędu należy przyjmować wapń dla dorosłych i dzieci. Jeśli istnieją poważne wskazania do stosowania, wapń należy przyjmować codziennie przez wiele lat bez przerwy. Nie będziesz w stanie szybko zrozumieć działania tabletek i suplementów zawierających ten minerał. Możliwe, że przyjmowanie wapnia wpłynie korzystnie na rozwój kości i zębów dziecka, a także pomoże w profilaktyce osteoporozy u dorosłych. Ale można to docenić dopiero na przestrzeni lat.

    Czy możesz jednocześnie pić wapń i magnez?

    Brak magnezu w organizmie blokuje wchłanianie wapnia z pożywienia lub tabletek, nawet jeśli poziom witaminy D we krwi jest prawidłowy. Niedobór magnezu jest bardzo powszechny. Dotyka 80-85% populacji i powoduje wiele problemów zdrowotnych. Dowiedz się więcej, oglądając poniższy film.

    Przyjmuje się, że niedobór magnezu w organizmie powoduje odkładanie się wapnia nie w kościach, jak się spodziewano, ale na ścianach tętnic. Być może brak magnezu jest przyczyną powstawania kamieni nerkowych, składających się ze szczawianu wapnia i innych składników. Jednak żadne badania nie wykazały jeszcze związku między niedoborem magnezu a tworzeniem się kamieni nerkowych. Ale to też nie jest obalone.

    Jeśli masz objawy niedoboru magnezu, zacznij przyjmować ten minerał z witaminą B6 lub bez niej. Przeczytaj więcej w artykule „Magnez-B6”. Tabletki magnezu zapewnią korzyści, które poczujesz za 10-20 dni. Nie jest konieczne jednoczesne picie wapnia i magnezu, ale w odstępach 2-3 godzin, aby oba minerały były dobrze wchłaniane. Magnez stanie się jednym z najkorzystniejszych środków w Twojej domowej apteczce. Dorośli powinni bardziej martwić się niedoborem magnezu niż niedoborem wapnia w organizmie.

    Wapń blokuje wchłanianie żelaza w jelitach. Dlatego musisz osobno przyjmować wapń i żelazo, w odstępie 2-3 godzin. Zanim weźmiesz żelazo, upewnij się, że naprawdę musisz to zrobić. Nadmiar żelaza w organizmie jest poważnym czynnikiem ryzyka zawału mięśnia sercowego, zwłaszcza u mężczyzn w średnim i starszym wieku, a także u kobiet po menopauzie.

    Czy mogę pić glukonian wapnia lub chlorek wapnia w ampułkach?

    Nie należy pić glukonianu wapnia ani chlorku wapnia, które są sprzedawane w ampułkach z własnej inicjatywy lub nawet zgodnie z zaleceniami lekarza. To znachor, który nic nie daje. Nie ma sensu leczyć ich z alergii, przyjmować go w celu poprawy stanu skóry lub w jakimkolwiek innym celu. Małe kawałki szkła, które tworzą się po otwarciu ampułek, mogą powodować poważne problemy, jeśli dostaną się do ust. Trzymaj się z dala od lekarzy, którzy przepisują ampułki wapniowe. Zastrzyki z chlorku wapnia i glukonianu wapnia mają sens tylko w ciężkich ostrych chorobach. W większości przypadków te zastrzyki są przepisywane na próżno.

    Skutki uboczne suplementów wapnia

    Jest mało prawdopodobne, aby tabletki wapnia i suplementy diety powodowały poważne skutki uboczne. Jednak u dzieci i dorosłych podczas przyjmowania tego minerału mogą pojawić się lub pogorszyć zaparcia. W takim przypadku weź nie tylko wapń, ale także magnez, jak opisano powyżej na tej stronie. Spróbuj dodać więcej witaminy C w dawce 1000-3000 mg dziennie dla nastolatków i dorosłych lub 250-500 mg dziennie dla dzieci. Musisz spożywać wystarczającą ilość błonnika z pożywienia, pić dużo płynów i regularnie ćwiczyć.

    Inne możliwe skutki uboczne: ból głowy, utrata apetytu, nudności, wymioty. Jest mało prawdopodobne, aby można było stwierdzić, że suplementy wapnia były przyczyną tych problemów, a nie jakiejś innej przyczyny. Jeśli pojawi się reakcja alergiczna, musisz przejść na inne leki zawierające wapń lub całkowicie odmówić przyjęcia tego minerału. Jeśli dorosły lub dziecko przyjmuje więcej wapnia niż powinien, organizm usunie nadmiar. Nie będzie zwiększonego poziomu wapnia we krwi. Występuje tylko w rzadkich ciężkich chorobach. Na przykład przy zwiększonym wydzielaniu parathormonu. Nie myl go z tarczycą.

    Czy wapń zwiększa ryzyko raka i chorób układu krążenia?

    XX wieku opublikowano szeroko zakrojone badania dotyczące wpływu spożycia wapnia i witaminy D3 na ryzyko osteoporozy i złamań kości u osób w średnim i starszym wieku. Wiele z tych badań nagle wykazało, że spożycie wapnia zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu i nagłej śmierci o 10-20%. Co więcej, ryzyko wzrastało niezależnie od tego, czy uczestnicy przyjmowali witaminę D, czy nie. Co gorsza, naukowcy odkryli, że suplementacja wapnia miała niewielki lub żaden wpływ na gęstość kości, ani nie zmniejszyła ryzyka złamania biodra. Tutaj możesz obejrzeć oryginalne artykuły w języku angielskim.

    Czy spożycie wapnia zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych? Nie można tego uznać za udowodniony fakt. W przypadku każdego badania, które wykazało, że wapń jest bezużyteczny i niebezpieczny, znajdziesz inne równie solidne badanie, które dało pozytywne wyniki. Niemniej jednak nie jest już bezsporne, że suplementy wapnia są korzystne dla wszystkich osób w średnim i starszym wieku … Dlaczego spożycie wapnia nie powstrzymało zmiękczania kości? Można to interpretować jako: wapń nie pomoże poprawić gęstości kości, jeśli nadal będziesz prowadzić siedzący tryb życia. Podstawowym sposobem zapobiegania osteoporozie, złamaniom i innym problemom związanym z wiekiem jest regularna aktywność fizyczna. Nie można go zastąpić przyjmowaniem jakichkolwiek tabletek. Przeczytaj listę książek na temat zdrowego stylu życia, aby uzyskać więcej informacji. Twoje kości potrzebują ćwiczeń tak samo, jak mięśnie.

    Badania przeprowadzone na dziesiątkach tysięcy ludzi wykazały, że picie dużej ilości mleka zwiększa ryzyko raka prostaty u mężczyzn i raka piersi u kobiet. Niektórzy autorzy przypisują to wapniowi, który jest bogaty w mleko krowie. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że inne substancje zawarte w mleku zwiększają ryzyko raka. Na przykład picie dużej ilości mleka zwiększa ilość insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) we krwi. Dla każdego badania, które pokazuje, że mleko zwiększa ryzyko raka, istnieje równie rzetelna próba, która dowodzi, że mleko jest bezpieczne. Żadne badania nie wykazały, że dobrej jakości twardy ser jest w jakikolwiek sposób szkodliwy. Centr-Zdorovja.Com zaleca włączenie go do diety.

    Interakcje z innymi lekami

    Niepożądane jest przyjmowanie wapnia u osób pijących silne diuretyki z powodu niewydolności serca lub wysokiego ciśnienia krwi. Połączenie tabletek wapniowych i silnych diuretyków może nadmiernie zwiększyć poziom wapnia we krwi. Spowoduje to nieprzyjemne i niebezpieczne objawy. Jeśli pacjent przyjmuje naparstnicę (digoksynę), duże dawki tabletek wapnia i suplementów diety mogą nasilać zaburzenia rytmu serca. Suplementy wapnia mogą osłabiać działanie leków na nadciśnienie zwanych blokerami kanału wapniowego.

    Suplementy wapnia mogą zaburzać wchłanianie niektórych antybiotyków, hormonu tarczycy L-tyroksyny i leków na osteoporozę. Nie należy przyjmować tabletek wapnia wcześniej niż 2 godziny po przyjęciu tych leków. Prednizon i inne glukokortykoidy wypłukują wapń z organizmu i zwiększają ryzyko osteoporozy. H2-blokery i inhibitory pompy protonowej to leki działające na kwas żołądkowy, które hamują wchłanianie węglanu wapnia. Jeśli zażywasz te leki, cytrynian wapnia zadziała, ale nie węglan.

    Powyższa lista interakcji leków nie jest kompletna. Zanim zaczniesz pić wapń, porozmawiaj ze swoim lekarzem o wszelkich lekach, suplementach diety i ziołach, które już przyjmujesz.

    Oto prosta, łatwa do zapamiętania lista produktów zawierających wapń.

    Liście zielonej kapusty ( warzywa kapustne) są wzbogacone niezbędnym minerałem. Sto gramów kapusty, szpinaku lub brokułów zawiera więcej wapnia niż szklanka mleka. Jeśli jesz je na surowo, zatrzymają cały wapń. Zawierają również magnez i żelazo, które są niezbędne dla zdrowia kości i działają jako środek zapobiegawczy przeciwko niedoborowi żelaza. Warzywa bogate w wapń, które można dodawać do pożywienia, to rukola, zieleń mniszka lekarskiego, rukiew wodna i inne jadalne liście.

    Od morza do stołu . Ryby z miękkimi kośćmi – sardynki z puszki – są bardzo bogate w wapń. Łosoś i tłuste ryby są ważnymi źródłami minerałów i wapnia. Należą do nich wodorosty, które można znaleźć w zupach azjatyckich.

    Mleko ryżowe i migdałowe zawierają taką samą ilość wapnia, jak mleko krowie (120 mg wapnia na 200 ml objętości). Na liście znajduje się również mleko sojowe, które wywołuje gazy jelitowe. Aby uniknąć nieprzyjemnych wrażeń, możesz zdecydować się na tofu – dobry zamiennik sera, który ma około 250 mg. wapń na porcję.

    Zaledwie dwie łyżki (5 g) nasion sezamu, maku lub słonecznika dodadzą 65 mg do posiłku. wapń. A jeśli dodasz do nich aromatyczną bazylię lub rozmaryn, to dla wszystkich 100 mg.

    Pół szklanki migdałów lub orzechów laskowych ma wystarczającą ilość wapnia, aby rozpocząć dzień. Doskonałym źródłem tego minerału są również figi, suche lub świeże.

    35 g płatków owsianych dostarcza organizmowi 105 mg. wapń. Warto połączyć go z suszonymi owocami na śniadanie w owsiance lub dodać płatki owsiane do potraw, aby zwiększyć wartości odżywcze.

    Fasola jest doskonałym źródłem wapnia: Kubek gotowanej fasoli (z bulionem) zawiera około 200 mg.

    Brak wapnia w organizmie

    Niedobór wapnia może rozwinąć się w następujących warunkach:

  • z brakiem wapnia w pożywieniu (na czczo, wykluczenie ze stosowania produktów mlecznych);
  • w wyniku upośledzonego wchłaniania wapnia przy niezrównoważonej diecie;
  • z powodu wyczerpania diety kalcyferolami (na przykład przy ścisłym wegetarianizmie);
  • naruszenia tworzenia aktywnych form wapnia.
  • Hipokalcemię obserwuje się przy niedostatecznym wchłanianiu wapnia z powodu chorób układu pokarmowego (zapalenie jelit, naruszenie funkcji zewnątrzwydzielniczej trzustki w przypadku jej porażki, niewydolność wydzielania żółci w chorobach dróg żółciowych itp.), Przy długotrwałym stosowaniu glikokortykoidów i anabolicznych hormonów steroidowych w celach terapeutycznych. W rezultacie mogą pojawić się parestezje, drgawki i może rozwinąć się osteoporoza.

    Nadmiar wapnia w organizmie

    Przy nadmiarze wapnia w żywności i wodzie pitnej, nadmiernym stosowaniu preparatów wapniowych i kalcyferoli może rozwinąć się hiperkalcemia z następującymi objawami:

    Odkładanie się wapnia jest możliwe w narządach wewnętrznych (zwłaszcza nerkach), mięśniach, naczyniach krwionośnych.

    Cechy asymilacji wapnia w organizmie

    Wchłanianie wapnia zależy od jego proporcji w diecie z tłuszczami i kwasami tłuszczowymi, białkami, kalcyferolami, magnezem, fosforem.

    Wapń wchłaniany jest z jelit w postaci kompleksów z kwasami tłuszczowymi i żółciowymi. Optymalny stosunek to 10-15 mg wapnia na gram tłuszczu. Wchłanianie wapnia ułatwia odpowiednia zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niedostateczne i nadmierne ilości tłuszczów, zwłaszcza tych bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe (tłuszcze kuchenne, jagnięcina, smalec wołowy itp.), Osłabiają wchłanianie wapnia. Zbyt dużo tłuszczu w diecie prowadzi do powstania niewchłanialnych mydeł wapniowych.

    Brak wystarczającej ilości białka w diecie również upośledza wchłanianie wapnia. Wchłanianie wapnia w jelitach jest upośledzone z powodu niedoboru kalcyferoli, co prowadzi do wykorzystania wapnia w kości.

    Najkorzystniejszy stosunek wapnia do magnezu w diecie to 1: 0,6. Zbliżone do tego współczynnika są produkty – sardynki (1: 0,5), śledzie atlantyckie (1: 0,5), bakłażan (1: 0,6), ogórki (1: 0,6), sałata (1: 0,6) 0,5), czosnek (1: 0,7), fasola (1: 0,7), gruszki (1: 0,6), jabłka (1: 0,6), winogrona (1: 0,6), maliny (1: 0,5), borowiki (1: 0,5). W twarogu jest to 1: 0,15, w mleku – 1: 0,1, w mięsie, chlebie, zbożach – około 1: 2.

    Najlepszy stosunek wapnia do fosforu u dorosłych wynosi 1: 1,5. Bliski stosunek jest typowy dla twarogu (1: 1,6), ogórków (1: 1,8), czosnku (1: 1,7), winogron (1: 1,8) itp. Stosunek wapnia do fosforu jest w serze 1: 0,5, w mleku – 1: 0,7, w karpiu – 1: 8, sandacz – 1: 9, mięso z kurczaka – 1:13, wieprzowina – 1:16, wołowina – 1: 8,5 wątróbka wieprzowa – 1:38; marchew – 1: 1,1, sałata – 1: 0,4, dynia – 1: 0,6, chleb żytni formowany – 1: 8,3, kasza gryczana – 1: 5,4, kasza manna – 1:42, płatki owsiane – 1: 5,5, pęczak – 1: 8,5 itd. Aby wyrównać niekorzystny stosunek wapnia i fosforu, zaleca się stosowanie pieczywa z serem, płatków zbożowych z mlekiem, dań mięsnych i rybnych z dodatkami warzywnymi itp.

    Pokarmy bogate w kwas szczawiowy – szczaw, rabarbar, szpinak, buraki i czekolada – utrudniają wchłanianie wapnia w jelitach.

    Laktoza i kwas cytrynowy przyczyniają się do wchłaniania wapnia.

    Dzienne zapotrzebowanie na wapń

    Dzienne zapotrzebowanie na wapń u dorosłych wynosi 0,8 g; u kobiet w ciąży i karmiących – 1 g dziennie. Wzrasta zapotrzebowanie na wapń u sportowców, podczas pracy związanej z zagrożeniami zawodowymi (pył fluorkowy, pył z nawozów fosforowych itp.), Obfite pocenie się, leczenie glikokortykoidami i sterydami anabolicznymi.

    Wapń występuje w żywności głównie w postaci trudno rozpuszczalnych soli (fosforanów, węglanów, szczawianów itp.).

    Źródła wapnia

    Głównymi źródłami wapnia są mleko i produkty mleczne, ryby, mięso, a także wiele warzyw, owoców, roślin strączkowych i zbóż.

    Dodatkowym źródłem wapnia może być stosowanie suplementu diety Calcium Biolit. W składzie znajdują się inne składniki pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Lek ma złożony pozytywny wpływ na organizm.

    Ponadto należy unikać suplementów wapnia, chyba że zaleci to lekarz. Zawsze najlepiej pozyskiwać minerały z pożywienia. Suplementy są związane z problemami zdrowotnymi i zwykle mają na celu leczenie.

    Jak prawidłowo pić wapń, aby został wchłonięty?

    Oprócz witaminy D magnez i fosfor pomagają w naturalnym wchłanianiu wapnia. Dieta powinna zawierać kakao i pieczywo pełnoziarniste (magnez), a także mięso, suszone owoce i otręby (fosfor).

    W przypadku ostrego braku wapnia w organizmie i zaleceń lekarskich, magnez należy spożywać 2-3 godziny po wapniu. To samo dotyczy żelaza, jeśli jest to wskazane. Ważne jest, aby upewnić się, czy trzeba przyjmować żelazo, ponieważ nadmiar tej witaminy może prowadzić do zawału mięśnia sercowego.

    Ponadto ludzkie biorytmy odgrywają rolę we wchłanianiu witamin i minerałów. W ciągu dnia organizm zużywa minimalną ilość wapnia, aw nocy – maksymalną, dlatego zaleca się pić go wieczorem.

    Często żołądek staje się przeszkodą między ciałem a wapniem. Przy zwiększonej kwasowości żołądka nie należy przyjmować cytrynianu wapnia, przy niskiej kwasowości – węglanu.

    Dieta powinna być tak sformułowana, aby unikać lub poważnie ograniczać pokarmy, które prowadzą do utraty wapnia – soli, tłuszczu, kofeiny. Nadmiar fosforanów, kwasów fitowych i szczawiowych również przeszkadza w przyswajaniu wapnia w organizmie, dlatego dawki spożywania szpinaku, szczawiu, rabarbaru, buraków, czekolady należy znacznie ograniczyć. Spożywaj częściej suszone morele, gdyż zawarty w nich potas zapobiega wydalaniu wapnia z organizmu. Wchłanianie wapnia przez organizm zależy nie tylko od równowagi z magnezem i fosforem, ale także z tłuszczami i kwasami tłuszczowymi, białkami, kalcyferolami. Niedostateczna lub nadmierna ilość tłuszczów, zwłaszcza tych bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, osłabia wchłanianie wapnia. Nadmiar tłuszczu prowadzi do powstania niewchłanialnych mydeł wapniowych.

    Dlatego należy odmówić margaryny, tłuszczów kuchennych, smalcu wołowego itp.
    Dieta powinna być uzupełniana w substancje pełniące rolę przewodników wapnia, przede wszystkim witaminę D, która nie tylko poprawia wchłanianie wapnia o 30-40%, ale także normalizuje jego równowagę z fosforem. Witamina D jest zasadniczo nie tylko witaminą, ale prohormonem, z którego gruczoły przytarczyczne wytwarzają substancje odpowiedzialne za metabolizm wapnia.

    Ta witamina jest bogata w jajka, wątrobę, owoce morza, według ostatnich doniesień, i grzyby. Ponadto witamina D jest syntetyzowana w organizmie pod wpływem promieni ultrafioletowych. Dlatego zaleca się przebywanie na słońcu przez co najmniej 20 minut dziennie przy słonecznej pogodzie. Należy również pamiętać, że brak aktywności fizycznej jest także wrogiem wchłaniania wapnia. Bieganie, chodzenie, ćwiczenia z hantlami i sztangą są szczególnie przydatne dla prawidłowego wzrostu kości. Ale musisz wiedzieć, że przy intensywnym treningu wapń jest wydalany z organizmu wraz z potem, dlatego przy aktywnym treningu i wizytach w saunie straty wapnia muszą być kompensowane przy pomocy biologicznie aktywnych dodatków.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska