W jaki sposób sok brzozowy jest przydatny dla organizmu?

W jaki sposób sok brzozowy jest przydatny dla organizmu?

Od czasów starożytnych sok brzozowy uważany był za eliksir życia i to nie tylko na terenie współczesnej Rosji, ale także na Półwyspie Koreańskim, w Finlandii, a nawet w północnej części kontynentu amerykańskiego. Tak więc nie tylko Słowianie używali tego napoju, ale także Indianie Ameryki Północnej, Koreańczycy i Wikingowie.

Mając to wszystko na uwadze, współcześni ludzie zaczęli zastanawiać się nad pytaniem – jakie jest zastosowanie soku brzozowego i czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Na te pytania są bardzo konkretne odpowiedzi.

Skład napoju leczniczego

Rozpatrując napój brzozowy z punktu widzenia jego składu, można zauważyć, że jest on dość zróżnicowany. Bogaty w różne kwasy organiczne, takie jak cytrynowy i jabłkowy. Zawiera dużo cukru, co sprawia, że ​​smakuje tak pysznie.

W drzewie zawarty jest nektar brzozowy, stąd wysoki procent tanin. Z tego samego powodu zawiera dużo olejków eterycznych. Szczególnie korzystna dla organizmu człowieka jest obecność w napoju witamin C, B-6 i B-12. Istnieje wiele minerałów, bez których prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia człowieka jest niemożliwe: magnez i potas, a także wapń, fosfor i fluor. Zawiera takie substancje jak fitocydy, soponiny i betulol, które razem działają leczniczo na skórę i tkankę mięśniową.

Jaka jest korzyść?

Rozpoczynając rozmowę na temat: sok brzozowy – korzyści i szkody, musisz zacząć od tego, jaki korzystny wpływ ma na organizm ludzki:

  1. Łagodzi stany zapalne wyściółki żołądka i jelit. Oznacza to, że zaleca się jego przyjmowanie w przypadku chorób przewodu pokarmowego. To zapalenie żołądka, zapalenie okrężnicy, a nawet wrzód żołądka.
  2. Zdolność soku brzozowego do usuwania z organizmu taksonów i ciężkich pierwiastków czyni go niezastąpionym w leczeniu wątroby i nerek. Ponadto jest w stanie rozpuszczać kamienie nerkowe, dlatego w przypadku kamicy zaleca się jej wypicie 1 litra. w dzień.
  3. Sok brzozowy, normalizuje stolec i łagodzi przewlekłe zaparcia. Prowadzi to do utraty wagi i normalizacji okrężnicy.
  4. Ponieważ zapalenie stawów w organizmie powstaje z nadmiaru różnych soli, nektar brzozowy może chronić człowieka przed zapaleniem stawów, reumatyzmem i rwą kulszową. Jest również przydatny w przypadku osteochondrozy.
  5. Ludzki układ odpornościowy jest wzmocniony, w związku z tym można go pić z wirusowymi, przeziębieniami.
  6. Obniżając poziom cholesterolu we krwi, napój brzozowy chroni człowieka przed takimi zjawiskami jak udar i niedotlenienie narządów wewnętrznych.
  7. Sok jest przydatny dla organizmu z nadciśnieniem, dobrze normalizuje ciśnienie krwi.
  8. W dawnych czasach byli leczeni z powodu chorób układu oddechowego, astmy, zapalenia oskrzeli i płuc. Istnieją nawet dowody na to, że pomagał pacjentom z gruźlicą.
  9. Działa na najgłębsze narządy człowieka, takie jak szpik kostny, co w naturalny sposób korzystnie wpływa na funkcje krwiotwórcze organizmu. Dlatego jest przepisywany na anemię, a nawet chorobę popromienną.
  10. Sok brzozowy można przyjmować nie tylko wewnętrznie, ale także do użytku zewnętrznego. Ze względu na działanie przeciwzapalne jest stosowany w leczeniu furunculosis i innych chorób skóry. Z jego pomocą usuwa się ze skóry trądzik, plamy starcze i różne wysypki.
  11. Skóra głowy pod wpływem soku brzozowego staje się zdrowa, znika łupież i suchość. Włosy stają się miękkie i jedwabiste.
  12. Sok brzozowy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Działa ogólnie wzmacniająco, łagodzi chroniczny stres i depresję.

W chwili obecnej badania nad korzystnymi właściwościami soku brzozowego nie zostały jeszcze zakończone. Znajduje zastosowanie w medycynie, kosmetologii, pediatrii i wielu innych dziedzinach medycyny.

Dlaczego sok brzozowy jest szkodliwy?

Negatywnego wpływu soku brzozowego nie można nazwać szkodą, jest to raczej szereg przeciwwskazań do stosowania przez wiele osób. Na przykład w przypadku kamicy moczowej lub kamieni w woreczku żółciowym przed spożyciem napoju brzozowego należy skonsultować się z lekarzem. Należy to zrobić, ponieważ nerki i kamienie żółciowe mogą się poruszać i powodować kolkę nerkową lub zablokowanie przewodu żółciowego.

Jeśli dana osoba ma ostrą postać wrzodu żołądka, sok brzozowy należy pić bardzo ostrożnie. W przypadku tej choroby na ogół należy jeść i pić tylko to, co zalecił lekarz.

Istnieje niewielki odsetek osób uczulonych na ten produkt, nie zaleca się również stosowania go bez konsultacji z alergologiem. Z tego samego powodu, możliwa reakcja alergiczna, sok brzozowy nie jest zalecany dla małych dzieci poniżej 1 roku życia.

Zbieranie soku brzozowego i przechowywanie

Przydatność soku brzozowego i jego skuteczność w walce z różnymi chorobami w dużej mierze zależy od prawidłowego, terminowego odbioru i przechowywania tego napoju. Zbiera się ją wiosną, w okresie aktywnej odwilży, przed pojawieniem się pierwszych pąków. Okres ten trwa od końca lutego do połowy kwietnia, wszystko zależy od regionu i jego warunków klimatycznych.

Drzewo do ekstrakcji napoju jest również wybierane zgodnie z zasadami i musi stać na otwartym słońcu i musi mieć więcej niż 15 lat. Młoda brzoza z nacięcia w korze może zachorować i umrzeć.

Nacięcie w korze należy wykonać od południowej strony pnia, po przekłuciu go szydłem, aby upewnić się, że jest w drzewie. Sam otwór powinien mieć do 4 cm głębokości i w obwodzie nieco większy niż rura włożona pod korę.

Sok najlepiej spływa w ciągu dnia, więc pojemnik można wyjąć na noc. Jedno drzewo może dać do 1 litra. soku dziennie, należy to wziąć pod uwagę przy planowaniu „wydajności mleka”. Po otrzymaniu napoju i wyjęciu rurki spod kory konieczne jest zamknięcie rany w korze. Można to zrobić za pomocą drewnianego kołka lub kuli mchu. Jeśli tego nie zrobisz, brzoza może zachorować i umrzeć.

Świeży sok brzozowy można przechowywać w lodówce do 2-3 dni, po czym może fermentować. Można go przechowywać w zamkniętym słoiku, podgrzanym do 85 stopni, ale przydatność takiego soku będzie znacznie niższa niż soku świeżego, ponieważ po podgrzaniu umiera wiele pierwiastków śladowych.

Najdłuższą metodą przechowywania jest zamrażanie. Aby to zrobić, sok jest zamrażany w małych pojemnikach na lód. Po rozmrożeniu zachowuje wszystkie swoje użyteczne właściwości i jest przechowywany przez 2-3 dni.

Zasady wstępu

Istnieje pewna dawka na każdą chorobę. Ale ogólnie, aby podnieść ton i ogólny stan zdrowia, sok należy pić nie więcej niż 3 razy dziennie po 200g. Najlepiej pół godziny przed jedzeniem. Zwykle wystarczy miesiąc takiego przyjęcia, aby wyleczyć jakąkolwiek chorobę. A co najważniejsze – w celu zapobiegania im.

Jeśli sok jest przyjmowany jako lek na przeziębienie, należy go pić na ciepło. W tej samej sytuacji możesz wypić syrop zrobiony z tego napoju.

Drzewo do ekstrakcji napoju jest również wybierane zgodnie z zasadami i musi stać na otwartym słońcu i musi mieć więcej niż 15 lat. Młoda brzoza z nacięcia w korze może zachorować i umrzeć.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska