Trwałość proszku do prania

Proszek do prania to jedna z najbardziej poszukiwanych chemii gospodarczej, bez której nie wyobrażamy sobie już naszego istnienia. Znacznie ułatwia nam życie, przywraca rzeczy do pierwotnej postaci i nadaje przyjemny aromat po praniu. Kupując proszek rzadko myślimy o jego trwałości i warunkach przechowywania, zwracając uwagę głównie na cenę i producenta, co jest z gruntu błędne. Wymyślmy to!

W dużej mierze skład pudru wpływa na czas użytkowania. Sam proszek ma nieograniczony termin przydatności do spożycia , jednak jeśli zawiera substancje aktywne chemicznie (obecne w większości nowoczesnych proszków), które faktycznie odpowiadają za jakość prania, termin przydatności jest ograniczony czasem działania tych substancji.

Okres przechowywania proszku do prania może wynosić do 5 lat, ale nie dotyczy to towarów specjalistycznych, np. przeznaczonych do prania odzieży dziecięcej, takie proszki mają maksymalny okres trwałości 2-3 lata, ponieważ zawierają substancje biologicznie czynne – Enzymy.

Czy mogę użyć przeterminowanego proszku?

Każdy współczesny człowiek pewnie zadał sobie takie pytanie: „Termin ważności już minął, ale proszek wciąż pozostaje, szkoda go wyrzucić – to jest chemia, co to będzie?” – takie myślenie jest błędne i może prowadzić do katastrofalnych rezultatów. Zawarte w składzie pierwiastki aktywne chemicznie działają tylko przez pewien czas (w zależności od warunków przechowywania) i po tym czasie proszek do prania staje się nie tylko bezużyteczny, ale może również stanowić zagrożenie dla życia ludzkiego.

Każde opakowanie musi wskazywać datę produkcji i datę ważności , ponieważ takie produkty podlegają obowiązkowej certyfikacji, zachowaj ostrożność przy zakupie i zawsze zwracaj na to uwagę. Jeśli okres trwałości proszku już upłynął, nie zaleca się przechowywania i używania go zgodnie z jego przeznaczeniem.

Po upływie terminu ważności lub niewłaściwym przechowywaniu proszek ma tendencję do gromadzenia się wilgoci, tworząc duże grudki. Podczas prania grudki te bardzo słabo się rozpuszczają i nawet po dokładnym wypłukaniu prania pozostają we włóknach tkaniny. Osoba kontaktująca się z taką odzieżą może uzyskać reakcje alergiczne – na przykład zaczerwienienie skóry, a jeśli dostanie się do płuc przez drogi oddechowe, pojawia się kaszel.

Szczególnie ważne jest monitorowanie okresu przechowywania zasypki dla niemowląt, ponieważ skóra dziecka jest najbardziej podatna na wszelkie, nawet najmniej znaczące ataki chemiczne i reaguje wrażliwie na kontakt z ubraniami zawierającymi pozostałości pudru.

Jak przechowywać proszek?

Trwałość proszku do prania

W celu prawidłowego przechowywania proszku należy przestrzegać następujących zasad:

  1. Unikaj przechowywania opakowań proszkowych w pobliżu źródeł wysokich temperatur (np. baterii, grzejników, bojlerów). Jest to konieczne, ponieważ chemikalia tworzące plamy ulegają nieodwracalnemu zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury. To samo dotyczy ekspozycji na słońce.
  2. Wilgotność w pomieszczeniu, w którym przechowywany jest proszek, nie powinna przekraczać 95% (podana na opakowaniu). Jeśli zostawisz już otwarte opakowanie produktu w ciepłym pomieszczeniu o dużej wilgotności na jeden dzień, rano zdziwisz się, że proszek zamienił się w monolityczną grudkę. Nie będzie już można go używać, ponieważ może zrujnować pralkę.
  3. Przechowuj proszek w najbardziej odizolowanych miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt. Najlepiej jeśli będzie to górna półka szafy gdzieś w szafie lub szafie. Nie zapomnij również o tak ważnym czynniku jak sąsiedztwo towarowe. Zabrania się przechowywania detergentu w pobliżu artykułów spożywczych, zabawek dziecięcych, ponieważ jest to trucizna i nawet najmniejsza jego ilość w przypadku spożycia może doprowadzić do zatrucia.
  4. Jeśli już otworzyłeś opakowanie z produktem, zaleca się hermetyczne zamknięcie go po użyciu (użyj do tego spinki do bielizny lub opaski do włosów), a jeśli nie jest to możliwe, po prostu wlej proszek do specjalnych plastikowych pojemników z ciasnym -zakładanie pokrywek. Wtedy puder nie wchłonie wilgoci z otaczającego powietrza i przez długi czas nie straci swoich konsumenckich właściwości.
  5. Optymalna temperatura otoczenia podczas przechowywania proszku powinna mieścić się w zakresie od +15 °C do +35 °C. Pomieszczenie musi być dobrze wentylowane i chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Co zrobić, jeśli proszek już wygasł?

Jeśli stwierdzisz, że data ważności proszku już minęła, a nadal pozostaje w dużych ilościach – nie denerwuj się i wyrzuć go prosto do kosza. Możesz znaleźć wiele sposobów na zastosowanie przeterminowanego środka w życiu codziennym:

  • Moczenie szmat i czyszczenie podłóg (przed użyciem przeczytaj instrukcję wykładziny podłogowej);
  • Czyszczenie armatury, a także mycie zlewu i toalety. Możesz użyć roztworu z proszkiem do mycia okien i wycierania powierzchni, dopiero potem należy go zmyć.
  • W garażu można również użyć przeterminowanego detergentu, na przykład do czyszczenia mocno zabrudzonych części i mechanizmów.

Pamiętaj, że podczas pracy z proszkiem konieczne jest stosowanie ŚOI (środków ochrony indywidualnej) – są to rękawice i okulary. W przypadku kontaktu z oczami przemyć dużą ilością bieżącej wody i zwrócić się o pomoc lekarską.

Rada

Wiele osób, aby zaoszczędzić pieniądze i czas, próbuje kupować towary w dużych ilościach, w tym proszek do prania. Ułatwiają to same sklepy, oferując codzienne promocje w celu obniżenia kosztów przy zakupie towarów w dużych ilościach.

Radzimy bardziej świadomie podejść do procesu zakupu i kupować towar w takiej ilości, jaką możesz zużyć przez cały rok. Wtedy łatwiej będzie Ci kontrolować jego datę ważności i nie szukać dodatkowej przestrzeni dyskowej.

Jeśli nadal zdecydujesz się na zakup proszku w dużych ilościach, lepiej wybrać małe opakowanie, pozwoli to nie otwierać wszystkich opakowań jednocześnie, ale stopniowo, co będzie miało korzystny wpływ na czas przechowywania produktu .

Kup plastikowe pojemniki do przechowywania proszku, są one sprzedawane w każdym sklepie z narzędziami lub hipermarkecie (IKEA, Obi itp.). Jest to bardzo wygodne, szczelnie zamykająca się pokrywa zapobiega rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów po całym mieszkaniu, a niezawodny zatrzask nie pozwoli dzieciom i zwierzętom dostać się do zawartości pojemnika.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska