Syrop z czarnego bzu przepis

Syrop z czarnego bzu służy jako podstawa do przygotowania napojów, zarówno alkoholowych, jak i bezalkoholowych. Na przykład rozcieńczając syrop wodą i dodając kostki lodu, liście mięty lub melisę, można z niego zrobić doskonały orzeźwiający napój i używać go w letnie upały. Również słynny i wspaniały koktajl Hugo można zrobić z syropu z czarnego bzu , do którego należy zmieszać 1/3 syropu z 2/3 szampana lub wytrawnego wina musującego; do tej mieszanki można dodać trochę mocno gazowanej wody (z syfonu) i podawać z plasterkiem cytryny i listkami mięty.

Dzisiaj podzielę się dwoma przepisami na robienie syropu. Różnice polegają nie tylko na proporcjach składników, ale również na obecności w jednym z nich kwasu cytrynowego, który pełni funkcję konserwantu i pozwala na przechowywanie syropu poza lodówką.

Więc,

Syrop z czarnego bzu : co trzeba zrobić

1. przepis

Składniki do uzyskania ≈ 2,5 l syropu
  • Kwiatostany czarnego bzu : 30 sztuk
  • Cukier : 2 kg
  • Cytryny : 2 sztuki
  • Woda czysta lub mineralna: 2 l
  • Kwas cytrynowy: 50 g

Syrop z czarnego bzu

Pierwsza metoda gotowania 

Wstrząśnij kwiatami czarnego bzu, aby usunąć wszelkie ciała obce i owady. Usuń duże gałązki i duże łodygi, a następnie spłucz w misce z wodą. Delikatnie strząśnij wodę i rozprowadź równomiernie na ręczniku lub papierze kuchennym.

Wlej wodę do rondla i zagotuj, dodaj cukier i gotuj przez kilka minut, od czasu do czasu mieszając, aż cukier całkowicie się rozpuści.

Zdjąć z ognia, dodać kwiaty czarnego bzu i cytryny, umyte i pokrojone w łódeczki.

Przykryj i pozostaw do zaparzenia na 2 dni w chłodnym miejscu. Potrzeba zimna wynika z faktu, że w temperaturze pokojowej masa może fermentować.

Po 2 dniach przefiltruj płyn przez gazę lub drobne sitko, dodaj kwasek cytrynowy, podpal i zagotuj. Gotuj przez 2 minuty, od czasu do czasu mieszając.

Gorący syrop wlej do wysterylizowanych butelek, zamknij i ostudź.

Gdy butelki ostygną, przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu. Od momentu otwarcia butelki syrop należy przechowywać w lodówce.

Syrop z czarnego bzu

Drugi przepis

Większość receptur, podobnie jak nasza poprzednia, wykorzystuje kwas cytrynowy lub inne konserwanty, aby umożliwić dłuższe przechowywanie syropu. Ten przepis jest bardziej naturalny, ma krótszy okres przydatności do spożycia i wymaga lodówki.

Składniki do uzyskania ≈ 1,5 l syropu
  •  Kwiatostany czarnego bzu : 10-12 sztuk
  • Woda czysta lub mineralna: 1 l
  • Cukier : ile potrzebujesz (przeczytaj metodę gotowania)
  • Cytryny : 3 sztuki

Syrop z czarnego bzu

Druga metoda gotowania 

Podobnie jak w pierwszym przepisie, strząśnij kwiaty czarnego bzu, usuwając ewentualne obce wtrącenia i owady. Usuń duże gałązki lub łodygi.

Kwiatostany umieścić w misce o objętości ok. 1,5 litra, zalać wodą i dodać cienko pokrojone cytryny. Zamknij pokrywkę i pozostaw w temperaturze pokojowej na około 36 godzin.

Uwaga dla gospodyni: kwiaty czarnego bzu należy podawać przez co najmniej 24 godziny, ale maksymalnie 48 godzin.

Po tym czasie wszystko przefiltruj przez gazę lub drobne sitko.

Zważyć powstały płyn i wlać do rondla. Dodaj cukier w stosunku 1: 1 do powstałej cieczy.

Ustawić rondel na średnim ogniu, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 10-15 minut, od czasu do czasu mieszając.

Jeszcze gorący syrop z czarnego bzu wlej do wysterylizowanych butelek, zakryj i wstaw do lodówki. Następnie przechowuj w lodówce.

Aby przygotować orzeźwiający napój z tego syropu wystarczy zmieszać 1 część syropu z 5-6 częściami wody. Do napoju można dodać lód, ćwiartki cytryny lub limonki, melisę lub liście mięty.

Rada Nataszy:

Zbieraj kwiaty czarnego bzu, gdy co najmniej 80% otwartych kwiatów na kwiatostanach jest – w tym okresie czarny bez osiąga szczyt swojego zapachu.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska