Stosowanie lecytyny – wskazania, pełne instrukcje i recenzje

Lecytyna jest źródłem kwasów tłuszczowych oraz fosfolipidów, takich jak fosfatyd, inozytol, cholina. Substancje te odgrywają ważną rolę w ochronie i naprawie tkanki wątroby, a także:

  • poprawić wytrzymałość i przewodnictwo włókien nerwowych;
  • wspomagają pracę mózgu, zdrowie trzustki i woreczka żółciowego.
  • Substancja ta zawiera również fosfor, który transportuje do komórek przydatne składniki odżywcze, zwiększa biodostępność preparatów hydrofobowych / lipidowych oraz poprawia wchłanianie (wchłanianie).

    Lecytyna wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, antystresowe. Przyjmuje się, że działanie uspokajające substancji opiera się na zmianach stężenia adrenokortykotropiny w ślinie oraz kortyzolu w surowicy krwi. Utrzymanie normalnego poziomu tych hormonów prowadzi do zwiększenia przeżywalności.

    Więcej informacji o dobroczynnych właściwościach lecytyny możesz uzyskać z wideo:

    Wskazania do przyjęcia

    Lecytyna jest stosowana w ajurwedzie, ponieważ substancja ma wiele wskazań, ale przede wszystkim jest stosowana jako środek hepatoprotekcyjny przy różnych chorobach wątroby: zwyrodnieniach tłuszczowych lub alkoholowych, marskości, zapaleniu wątroby. Preparaty na nim oparte pomagają radzić sobie z naruszeniem odpływu żółci, neutralizują szkody wynikające ze stosowania leków hepatotoksycznych.

    Istnieją inne wskazania do stosowania lecytyny:

  • zaburzenia pamięci, bezsenność, zmniejszona wydajność, zmęczenie;
  • stres, depresja, zaburzenia układu nerwowego;
  • zaburzenia mięśnia sercowego, problemy z naczyniami krwionośnymi, miażdżyca;
  • patologie związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem metabolizmu lipidów (sfingomielinoza, hiperlipidemia);
  • przewlekłe choroby skóry (łuszczyca, neurodermit);
  • zatrucie po spożyciu alkoholu, narkomania.
  • Według ajurwedy lecytynę można stosować w każdym wieku. Zaleca się pić go dzieciom, gdy organizm jest osłabiony, częste infekcje, stres, przed rozpoczęciem roku szkolnego itp. Fosfolipidy pomagają dziecku kształtować inteligencję, aktywować zdolności umysłowe, przyspieszają rozwój materiału edukacyjnego.

    Uwaga! U osób starszych lecytyna zapobiega rozwojowi demencji, poprawia metabolizm, odżywia komórki, poprawia syntezę niezbędnych hormonów i aminokwasów.

    Lecytyna ma również zalety w chorobach autoimmunologicznych. U osób ze stwardnieniem rozsianym wykazano, że codzienne przyjmowanie opartego na nim suplementu poprawia tolerancję na objawy uszkodzenia mózgu oraz:

  • pomaga radzić sobie z zaburzeniami koordynacji ruchów i spadkiem zdolności intelektualnych.
  • Lecytyna jest nie mniej przydatna dla zdrowia mężczyzn. Substancja nie tylko przywraca funkcje rozrodcze, ale także zwiększa potencję, zapobiega stanom zapalnym prostaty, a także innym problemom układu moczowo-płciowego.

    Przeciwwskazania i środki ostrożności

    Przeciwwskazań do przyjmowania lecytyny jest niewiele, ale są. Suplementu nie powinny przyjmować osoby z indywidualną nietolerancją fosfolipidów, a także osoby cierpiące na zapalenie trzustki, zaostrzenia kamicy żółciowej. Stymulowanie odpływu żółci może powodować zablokowanie przepływu i kolkę.

    Ciąża lub okres karmienia piersią nie jest przeciwwskazaniem do stosowania lecytyny. Ponadto fosfolipidy są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju płodu. Ale tego suplementu nie należy pić w pierwszym trymestrze ciąży. Dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania należy skonsultować się z lekarzem.

    Na rynku istnieją dwa rodzaje lecytyny: słonecznikowa i sojowa. Produkowane są metodą hydratacji niskotemperaturowej. Leki są dostępne w postaci proszku, kapsułki, tabletki, żelu, zawiesiny lub granulatu. Każdy z leków ma swoje wady i zalety.

    Tabela 1 – Formy uwalniania lecytyny

    Posiadają powłokę, która chroni substancję czynną przed kontaktem z sokiem żołądkowym i wydłuża okres przydatności do spożycia. Wolno się wchłania. Czasami przyklejają się do podniebienia, wywołują odruch wymiotny. Posiadają niskie stężenie fosfolipidów i fosfatydylocholiny, wygodne w użyciu, można zabrać ze sobą do pracy lub w podróż służbową. Wielu pacjentów ma trudności z połykaniem dużych, twardych tabletek. Niektóre preparaty zawierają dodatkowe składniki i mogą powodować alergie, to czysta lecytyna bez dodatków. Rzadko wywołuje skutki uboczne, szybko rozkłada się w przewodzie pokarmowym i przenika do krwiobiegu Przed użyciem należy odmierzyć pojedynczą porcję i rozpuścić w soku lub wodzie. Niewygodne do stosowania poza domem. Fosfolipidy w takiej postaci można dodawać do potraw, sałatek czy sosów. Ma krótki okres przydatności do spożycia i wymaga przechowywania w lodówce. Nie każdy może stosować roztwór w czystej postaci – lek ma gęstą konsystencję, przykleja się do zębów, ma orzechowy posmak. Można je dodawać do pożywienia lub spożywać w czystej postaci popijając wodą.Aby uzyskać wartość dzienną, wystarczy wziąć kilka łyżek produktu Przeznaczony dla dzieci. Ma słodki smak i owocowy aromat. Żel można mieszać z jedzeniem lub pić z łyżeczki Zawiera substancje słodzące, barwniki i aromaty, dlatego nie jest zalecany dla dzieci ze skłonnościami do alergii

    Suplement można przyjmować przez długi czas – od sześciu miesięcy do kilku lat z regularnymi przerwami. Czas trwania kursu i optymalną ilość substancji najlepiej omówić z lekarzem. Specjalista sprawdzi przeciwwskazania, a także podpowie, jak prawidłowo pić suplementy diety.

    Dawkowanie i reżim

    Dzienna norma lecytyny dla dorosłych to 5-10 g. Lekarz powinien dobrać dawkę dla dziecka. Suplement możesz pić w dowolnym momencie, niezależnie od posiłku.

    Ponieważ wiele suplementów diety ma różne stężenia choliny, dane z US FDA mogą być wykorzystane do dokładniejszego określenia wielkości porcji. W swoich instrukcjach wydział wskazał codzienne normy tej substancji dla różnych grup ludności.

    Tabela 2 – Dzienna dawka lecytyny w zależności od wieku, płci i kondycji organizmu

    Młodzież 14-18 lat Dorośli 19-70 lat

    Dorośli mogą zwiększyć dzienną dawkę lecytyny do 3500 mg dziennie, a dzieciom zaleca się zwiększenie dawki do 3000 mg. A przyjmowanie leku bardziej niż ta norma może zaszkodzić ciału i spowodować przedawkowanie.

    Uwaga! Przed przyjęciem suplementu należy zapoznać się z instrukcją stosowania i zapytać lekarza o specyfikę stosowania form uwalniających lecytynę.

    Pigułki i kapsułki

    Dostępne są tabletki i kapsułki o stężeniu fosfolipidów 1000-1500 mg, dlatego zaleca się ich wypić 1-3 szt. codziennie, rano, w porze lunchu i / lub wieczorem. Lek należy popić wodą lub sokiem. Możesz przechowywać tabletki przez długi czas.

    Zgodnie z instrukcją płynną postać lecytyny przyjmuje się raz dziennie, mieszając 1 łyżkę. l. (15 ml) w szklance mleka lub soku. Lek można również dodawać do sałatek i innych potraw, zamiast tłuszczów roślinnych. Przechowuj suplement w lodówce.

    Lecytynę w postaci proszku można przyjmować na różne sposoby – dodawać ją do płatków śniadaniowych, kanapek, napojów, sosów lub innych potraw, stosować w czystej postaci z wodą. Lek należy stosować dwa razy dziennie – przy śniadaniu i kolacji.

    Granulki należy przyjmować 2-2,5 g każdego ranka i wieczorem. Można je podawać niemowlętom od trzeciego miesiąca życia – 0,25 g cztery razy dziennie. Granulat rozpuszcza się w ciepłym mleku i podaje dziecku. Starsze dzieci mogą spożyć do łyżeczki lecytyny. z jedzeniem trzy razy dziennie. Czas przyjęcia wynosi 1-3 miesiące.

    Ta forma jest przeznaczona dla dzieci, ale dorośli też mogą ją przyjąć. Do butelki dołączona jest miarka, za pomocą której można prawidłowo dozować lek.

    Dzieciom powyżej trzeciego roku życia zaleca się przyjmowanie suplementu 30-40 g dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Kurs trwa 1 miesiąc. Dodatek może powodować alergie, jeśli jest stosowany przez dłuższy czas.

    Według indyjskiej medycyny ajurwedyjskiej organizm musi otrzymywać lecytynę ze źródeł naturalnych. Ale żywność można zastąpić suplementami diety. Ale suplementy diety w aptekach są sprzedawane po zawyżonych cenach. Ale jeśli lek zostanie zamówiony przez stronę iHerb, to zostanie dostarczony nie tylko w wysokiej jakości, ale także w przystępnej cenie.

    TOP-6 preparatów z lecytyną:

    Now Foods, Lecytyna słonecznikowa, 1200 mg, 200 kapsułek żelowych Now Foods, Lecytyna słonecznikowa, czysty proszek, 1 funt (454 g) Now Foods, Lecytyna bez GMO, 1200 mg, 400 kapsułek Now Foods, granulki lecytyny, bez GMO, 454 Now Foods, płynna lecytyna słonecznikowa, 16 fl oz (473 ml)

    Uwaga! Oferujemy czytelnikom naszego magazynu możliwość korzystania z iHerb z 10% rabatem na pierwsze zamówienie. Aby aktywować rabat, należy skorzystać z tego linku lub wpisać kod promocyjny AGK4375 w kolumnie o tej samej nazwie podczas dokonywania płatności w koszyku.

  • produkty prezentowane od najlepszych producentów w USA i Europie;
  • Skutki uboczne i alergie

    Lecytyna powoduje kilka działań niepożądanych. Pierwszym dniom przyjmowania suplementu mogą towarzyszyć nudności, uczucie ciężkości w prawym górnym kwadrancie, odbijanie się lub inne objawy zaburzeń dyspeptycznych. Nie są niebezpieczne dla zdrowia i wkrótce przeminą same.

    Badania kliniczne wykazały, że tylko lek wyprodukowany z niskiej jakości lub genetycznie zmodyfikowanych surowców może powodować uszkodzenie organizmu. Reakcje alergiczne są najbardziej nieszkodliwym skutkiem stosowania takich dodatków. U osób starszych fosfolipidy pozyskiwane z surowców modyfikowanych genetycznie powodują zaostrzenia chorób przewlekłych. A stosowanie suplementów z GMO w czasie ciąży może powodować nie tylko zaburzenia hormonalne i pogorszenie stanu zdrowia, ale także wywołać nieprawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego u płodu.

    Uwaga! Badania amerykańskich naukowców wykazały związek między stosowaniem genetycznie zmodyfikowanej lecytyny a zaburzeniami czynności tarczycy, pogorszeniem czynności mózgu, pojawieniem się objawów stanu przedcukrzycowego i przyrostem masy ciała.

    Aby uniknąć takich problemów, nie należy przyjmować leku wydanego przez nieznanego producenta z naruszeniem technologii i sprzedawanego bez certyfikatów jakości.

    Oznaki nadmiaru fosfolipidów pojawiają się tylko przy długotrwałym stosowaniu i przekraczaniu zalecanych norm leku. Następujące objawy wskazują na przedawkowanie:

    Jeśli pojawią się takie objawy, konieczne jest zmniejszenie dawki lub zaprzestanie przyjmowania lecytyny. Jeśli dyskomfort nie ustąpi, należy udać się do lekarza. Aby usunąć nadmiar fosfolipidów z organizmu, możesz wziąć węgiel aktywny lub inny absorbent.

    Informacje zwrotne dotyczące wniosku

    Możesz zostawić swoją opinię, wypełniając poniższy formularz:

    Zaznacz pole tutaj, aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem.

    Nie tylko kupujący, ale także lekarze piszą recenzje o lecytynie. Wszyscy zauważają, że ten lek jest korzystny, a także:

    Dla dzieci w wieku przedszkolnym i studentów lecytyna pomaga w okresie aktywnej nauki, zdawania egzaminów i wzmożonej aktywności fizycznej. Wiele matek chwali lek za to, że wzmacnia układ odpornościowy. Twierdzą, że dzieci szybciej wracają do zdrowia lub rzadziej chorują.

    Lekarze zwracają szczególną uwagę na skuteczność lecytyny w stwardnieniu rozsianym, demencji starczej i innych chorobach mózgu. Wielu specjalistów jest również zadowolonych z tego, że ich pacjenci mogą pić lek przez długi czas.

    Lecytyna pomogła wielu i poprawiła stan skóry, nawilża ją, eliminuje podrażnienia, łuszczenie oraz przyspiesza regenerację skóry właściwej. Zdaniem większości kobiet przy regularnym stosowaniu suplementu włosy i paznokcie również rosną szybciej, skóra napina się, a rozstępy i cellulit pojawiają się rzadziej u kobiet w ciąży.

    Now Foods, lecytyna słonecznikowa, czysty proszek, 1 funt (454 g)

    Przechowywanie i trwałość dodatków

    Instrukcja wskazuje, że suplementy diety należy przechowywać w ciemnym, dobrze wentylowanym miejscu. Okres przydatności do spożycia zależy od postaci leku – dla tabletek i kapsułek – 3 lata od daty produkcji, dla proszków – 24 miesiące. Ciekłe dodatki – żel i roztwór – można przechowywać w zamkniętej formie przez 2-3 lata, po otwarciu – nie dłużej niż dwa miesiące.

    Interakcje lekowe

    Instrukcje użytkowania nie zawierają dokładnych informacji na temat zgodności lecytyny z innymi lekami. Lekarze wychodzą z założenia, że ​​substancja ta nie wpływa na wchłanianie i działanie leków i innych suplementów diety.

    Jednak niektórzy naukowcy podejrzewają, że lecytyna neutralizuje efekt i przyspiesza wydalanie sorbentów. Przyznają również, że lecytyna przy długotrwałym leczeniu obniża poziom wapnia i witaminy C w organizmie.

    Zgodność z alkoholem

    Lecytyna jest stosowana w medycynie do leczenia alkoholowego uszkodzenia wątroby. Lek poprawia samopoczucie, a także łagodzi główne objawy, nawet przy dystrofii lub marskości wątroby. Ale to nie znaczy, że lecytynę i alkohol można spożywać razem. Alkohol obniża skuteczność suplementu, więc są one niezgodne.

    Lecytyna stosowana jest w profilaktyce chorób układu krążenia, problemów z układem moczowo-płciowym i nerwowym oraz w leczeniu układu wątrobowo-żółciowego. Lek jest dostępny w różnych formach, spośród których możesz wybrać wygodną. Jednak pomimo zalet substancji, należy ją przyjmować ściśle według wskazań i po konsultacji z lekarzem.

    Podobał Ci się artykuł? Udostępnij to w mediach społecznościowych.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska