Sadzonki pomidorów są fioletowe i nie rosną Co robić, jak karmić

Powoduje

W niektórych przypadkach normą jest fioletowe zabarwienie liści i łodyg pomidora. Powodem tego jest osobliwość odmiany. Liście, łodygi i owoce takich roślin mają charakterystyczny fioletowy kolor. Dlatego przed zakupem nasion należy zwrócić uwagę na opis odmiany.

Jeśli przyczyną nietypowego koloru nie jest odmiana, należy znaleźć inny powód, który doprowadził do zmiany koloru.

Zdrowe rośliny mają soczystą łodygę z bogatymi zielonymi liśćmi. Pojawienie się szkarłatnych, liliowych plam na liściach siewek, które w końcu stają się fioletowe, wskazuje na to, że rośliny nie są zdrowe. Kolor łodyg i liści na sadzonkach pomidorów może zmienić się w ciągu jednego dnia lub przez pewien czas.

Fioletowy odcień można zauważyć nie od razu, czasami kolor zmienia się stopniowo. Łodyga rośliny jednocześnie zmienia swój kolor, zaczynając od korzenia, przesuwając się ku górze.

Jeśli nie podejmiesz działań, aby rozwiązać problem, fioletowe liście wkrótce skurczą się, uschną, przykleją się do łodyg, a pędy przestaną rosnąć. Łodygi stają się kruche, sztywne, korzenie wysychają, a sadzonki obumierają.

Kiedy pojawia się nietypowy kolor, najpierw identyfikowana jest przyczyna, a następnie podejmowane są określone środki w celu rozwiązania problemu. Musisz działać natychmiast.

Główne powody to:

  • spadek lub gwałtowny wzrost temperatury powietrza i gleby;
  • niewystarczające oświetlenie;
  • brak fosforu w diecie;
  • zwiększona kwasowość lub alkalizacja gleby;
  • niewystarczające lub nadmierne podlewanie w podwyższonej temperaturze powietrza.

Każda z przyczyn może istnieć oddzielnie lub być połączona z inną.

  1. W słabym świetle rośliny nie wchłaniają dobrze fosforu i zmieniają kolor z zielonego na fioletowy.
  2. Kiedy temperatura powietrza spada do 15 stopni, a gleby do 12 stopni ciepła, kiełki stają się niewygodne i zaczynają odczuwać zimno. Ich wzrost spowalnia, składniki odżywcze są gorzej wchłaniane, objawia się brak fosforu, który charakteryzuje się zmianą koloru liści.
  3. To samo dzieje się, gdy temperatura wzrasta powyżej 40 stopni Celsjusza. Sadzonki nie rosną dobrze, a liście na grzbiecie, żyłki i łodygi stopniowo nabierają fioletowego odcienia.
  4. Czasami rośliny zmieniają kolor nawet przy wystarczającym oświetleniu i komfortowych warunkach termicznych.
  5. Jeśli zbieranie lub przesadzanie sadzonek zostało przeprowadzone z naruszeniem zasad, to z powodu uszkodzenia korzeni rośliny przestają rosnąć i zmieniają kolor. Może się to zdarzyć z powodu braku tlenu w glebie, zwiększonej kwasowości lub alkalizacji gleby, braku lub niewłaściwego przygotowania gleby przed sadzeniem rozsady.
  6.  Brak wilgoci przy wysokich temperaturach powietrza lub nadmierne zalewanie gleby może również prowadzić do przebarwień liści i łodyg oraz spowolnienia wzrostu siewek.
Czasami przyczyną powstawania fioletowych liści w dolnej części roślin mogą być koty. Zaznaczają terytorium, ich mocz wpada do pojemnika z sadzonkami, sadzonki zaczynają zmieniać kolor i ostatecznie umierają.

Po ustaleniu przyczyny podejmowane są działania w celu rozwiązania problemu.

Co zrobić, aby pomóc

Co zrobić, aby pomóc

Po uporaniu się z powodem, dla którego liście nabrały nietypowego koloru, a rośliny spowolniły wzrost, pomaga im się.

Temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym stoją sadzonki pomidorów, powinna wynosić 20-22 stopnie. Nie powinna spaść poniżej 18 stopni. Wszelkie zmiany temperatury, zimny parapet czy podłoga mogą spowodować zmianę koloru skrzydła.

Aby utrzymać temperaturę na tym samym poziomie, przy roślinach można zamontować termometr, a między okienkiem a sadzonkami umieścić folię. Ochroni przed zimnem i zapewni dodatkowe oświetlenie. Aby uzyskać dodatkowe ciepło, grzejnik elektryczny można umieścić w niewielkiej odległości od roślin, dopóki temperatura nie zostanie przywrócona.

Pod koniec sezonu grzewczego, w celu ochrony przed ekstremalnymi temperaturami, rośliny można w miarę możliwości przenieść do szklarni.

Przy braku światła są dodatkowo oświetlane fitolampem lub świetlówką. Podczas umieszczania sadzonek na parapecie wybiera się jasną i ciepłą stronę.

Oświetlenie sadzonek

Kilka dni później, po przywróceniu warunków termicznych i świetlnych, rośliny nabierają zwykłego koloru, przywracany jest ich wzrost i rozwój.

Jeśli przyczyną zmiany koloru nie była zmiana temperatury i brak światła, ale brak fosforu, sadzonki należy nawozić. W tym celu pobierany jest dowolny górny opatrunek zawierający w swoim składzie fosfor.

Wybierając lek, musisz skupić się na składzie, który zawiera minimalną ilość azotu. Jego stężenie w glebie ze względu na brak fosforu wzrasta wielokrotnie, co również negatywnie wpływa na rośliny.

  • W przypadku opatrunku górnego pobiera się 100 gramów superfosfatu na wiadro ciepłej wody. Roztwór wprowadza się podczas podlewania.
  • Przy silnie wyraźnych znakach pobiera się 250 mililitrów superfosfatu, który rozcieńcza się 1 litrem wrzącej wody i podaje w infuzji przez 10 godzin. Następnie sadzonki podlewa się gotowym roztworem.
  • Fosfor znajduje się również w nitrofoskacie, amofosfacie, superfosfacie podwójnym, monofosforanie potasu, a także w mączce humusowej i kostnej. Nawozy stosuje się zgodnie z dawką.
Ilość karmienia jest obliczana zgodnie ze wzrostem sadzonek, im wyższa, tym więcej jest wymagane rozwiązanie. W przypadku jednej dorosłej sadzonki pobiera się 0,5 litra opatrunku górnego.

Jednocześnie nie można z tym przesadzać. Nadmiar składników odżywczych dla sadzonek pomidorów jest tak samo szkodliwy jak ich brak.

Jeśli przyczyną pojawienia się fioletowego koloru na roślinach jest podlewanie gleby, podlewanie jest zmniejszone, ziemia jest delikatnie poluzowana, jeśli jest podmokła, rośliny przesadza się do nowej gleby.

Spulchnianie gleby

Jeśli przyczyną jest brak wilgoci, to w czasie upałów łóżka z sadzonkami pomidorów należy przykryć materiałem ochronnym. Ta procedura jest przeprowadzana, dopóki sadzonki nie nabiorą siły i zaczną aktywnie rosnąć. Po podlaniu glebę pokrywa się warstwą ściółki, która pozwoli na dłuższe zatrzymywanie wilgoci w ziemi.

Jeśli gleba zaczęła pękać, wodę należy wprowadzać z umiarem, w przeciwnym razie możesz uszkodzić korzenie roślin.

Jeśli przyczyną jest kot, który nie jest przyzwyczajony do toalety, sadzonki należy umieścić w miejscu niedostępnym dla zwierzęcia. Po oznaczeniu terytorium nie da się uratować pomidorów.

Zapobieganie

Zapobieganie

Aby sadzonki nie zmieniały koloru i nie spowalniały wzrostu, najlepszą opcją jest przeprowadzenie prac profilaktycznych.

Aby przygotować glebę do siewu nasion, zbierania i sadzenia sadzonek, bierze się Bajkał-M. Mikroorganizmy zamieniają glebę w żyzną czarną glebę.

Przed siewem materiał siewny zaprawia się nadmanganianem potasu i dowolnym stymulatorem wzrostu.

Sadzonki uprawiane zimą lub wczesną wiosną wymagają dodatkowego oświetlenia. Światło dzienne powinno trwać około 12 godzin. W pochmurną pogodę sadzonki można oświetlać przez cały wymagany czas. W słoneczny dzień jest wystarczająco dużo oświetlenia w ciemnych godzinach dnia, do wymaganej liczby godzin.

Podczas jego rozwoju, przed przesadzeniem na stałe miejsce, sadzonki są nawożone co najmniej 2 razy. Do nawożenia roślin przyjmuje się złożone opatrunki. 1-1,5 tygodnia przed przeszczepem rośliny traktuje się preparatami zawierającymi fosfor.

Po przesadzeniu sadzonek na stałe miejsce, dwa razy w miesiącu otrzymują pogłówny opatrunek.

  • 10-14 dni po przesadzeniu sadzonek jest dodatkowo nawożony. Jednocześnie dodaje się roztwór naparu dziewanny i superfosfatu.
  • Aby nakarmić posadzone sadzonki na 1 metr kwadratowy łóżek, można również wziąć 20 gramów superfosfatu, 12 gramów azotanu amonu i 15 gramów soli potasowej.
  • Do opatrunku dolistnego można użyć nawozów płynnych, takich jak Agricola. 1 łyżkę stołową leku rozcieńcza się w 5 litrach wody. Opryskiwanie odbywa się przy pochmurnej pogodzie rano lub wieczorem.
Nawozu nie przeprowadza się podczas zimnego przystawki, ponieważ nawozy są słabiej wchłaniane lub zamieniają się w stałą formę.

Oprócz kontrolowania temperatury w pomieszczeniu i stosowania nawozu, ważnym czynnikiem jest odpowiednie przygotowanie gleby pod sadzenie sadzonek.

Przygotowanie gleby

Gleba jest przekopywana, stosowane są nawozy mineralne i organiczne. Na 1 metr kwadratowy pobiera się 7 kilogramów naparu dziewanny, obornika kurzego lub zgniłego kompostu, próchnicy i 40 gramów superfosfatu.

Wiosną na metr stosuje się 25 gramów superfosfatu i 20 gramów nawozów potasowych.

Do podlewania sadzonek w każdym wieku pobiera się ciepłą, osiadłą wodę w ciągu dnia. Podczas podlewania nie powinien spadać na łodygę i liście, ponieważ może to zaszkodzić roślinom.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska