Rokitnik zwyczajny, herbata z rokitnika zwyczajnego

Rokitnik to cudowna roślina

A zatem można go nazwać „koniem słonecznym” czy „genialnym koniem”? Więc nie możesz zgadnąć od razu … Ale oba te wyrażenia są dwoma różnymi tłumaczeniami nazwy tej samej rośliny, która po łacinie nazywa się Hippopfae.

W rzeczywistości mówimy o najczęstszym rokitniku zwyczajnym. Chociaż istnieje wiele wątpliwości co do powszechności tej rośliny. Przede wszystkim niewiele roślin jest w stanie wytrzymać zmiany temperatury w stopniach Celsjusza, a jednocześnie pozostać całkowicie zdrowe i aktywne. Ale rokitnik nie tylko wytrzymuje spadki od -50 C do +50 C, ale jednocześnie czuje się zupełnie normalnie, ponieważ jego ojczyzną jest Tybet, Ałtaj, Mongolia i Północne Chiny, gdzie takie temperatury i takie zmiany są zwykle normalne i to nikogo nie dziwi.

Prawdopodobnie to właśnie trudne warunki życia dały rokitnikowi, który jednak od dawna rozprzestrzenił się na całym świecie, dzięki swoim niezwykłym właściwościom leczniczym. Czy nie o rokitniku mówi się w starożytnym traktacie medycznym, napisanym w Tybecie, że Wszechmogący opiekując się ludźmi dał im te zioła i te rośliny, dzięki którym można pozbyć się prawie każdej choroby?

W rzeczywistości rokitnik jest bardzo skutecznym lekarstwem na wiele chorób i dolegliwości, a co ciekawe, leczy sok, rosół, olej, napar, ekstrakt, a nawet herbatę z rokitnika zwyczajnego. Skoro więc informacji i informacji o olejku z rokitnika jest dużo i stwierdzenie, że nie jest to taki problem, to czym jest herbata z rokitnika: korzyści, szkody, przeciwwskazania, przepisy?

Trochę o rokitniku

Jagody rokitnika znane są nie tylko z jasnego koloru, ale także z bardzo ciekawej kompozycji.

Te jasne jagody zawierają dużo witaminy C, która jest powszechnie znana wśród ludności jako kwas askorbinowy. To właśnie witamina C odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu układu odpornościowego i doskonale wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając chorobom i problemom sercowo-naczyniowym. Ponadto witamina C wzmacnia wszystkie tkanki łączne organizmu. Zawartość witaminy C w owocach rokitnika jest imponująca i waha się od 54 do 316 mg na 100 gram jagód.

Jagody rokitnika zawierają dużo (od 75 mg do 100 mg na 100 g jagód) witaminy P, która znana jest jako silny przeciwutleniacz, a ponadto zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, zmniejszając tym samym możliwość wystąpienia chorób układu krążenia.

W składzie są owoce rokitnika i witaminy z grupy B. Przykładowo witamina B1, która zawiera od 0,016 do 0,085 mg w 100 gramach jagód, jest niezbędna do pełnego funkcjonowania wszystkich mięśni, a także do sprawnej i nieprzerwanej pracy ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Ponadto ta sama witamina wpływa korzystnie na przemianę materii w organizmie (czyli na prawidłowy metabolizm).

Skład jagód rokitnika zawiera również witaminę B2, która jest niezbędna do wzrostu i odbudowy wszelkich komórek i tkanek organizmu. Ponadto ta sama witamina ma pozytywny wpływ na wzrok. Jagody rokitnika zawierają od 0,030 mg do 0,056 mg.

Witamina B9 zajmuje bardzo ważne miejsce w składzie rokitnika zwyczajnego, który bierze udział w syntezie hemoglobiny w organizmie, w procesie tworzenia czerwonych krwinek przez organizm, a także uczestniczy w redukcji zbyt wysokich (a przez to niebezpiecznych) poziom cholesterolu we krwi. Ilość witaminy B9 w owocach rokitnika sięga 79 mg na 100 g jagód.

Rokitnik posiada również spory zapas witaminy A, której ilość waha się od 0,9 mg do 10,9 mg na 100 g produktu. Jest to witamina A, która jest znana jako substancja niezbędna dla zdrowia wzroku, a ponadto dla zdrowia kości szkieletu, zdrowia zębów, a także dla zdrowia, a tym samym dla doskonałego wyglądu skórę i włosy. Pediatrzy zauważają, że witamina A jest po prostu niezbędna do pełnego rozwoju organizmu dziecka.

Jagody rokitnika zawierają również znaczną ilość witaminy E (od 8 do 18 mg na 100 gram jagód). Ale to witamina E znana jest ze swoich silnych właściwości antyoksydacyjnych, wpływu na stan skóry oraz jej gojenia i regeneracji, a także istotnej roli w zapewnieniu dobrych funkcji rozrodczych.

Oprócz witamin jagody rokitnika zawierają wiele pierwiastków śladowych niezbędnych dla człowieka, w tym żelazo, potas, fosfor, magnez, sód i wapń.

Jeśli chodzi o żelazo (Fe), jest ono absolutnie niezbędne do tworzenia się krwi i aby komórki organizmu mogły w pełni wchłonąć tlen. Zawartość żelaza w 100 gramach owoców rokitnika waha się od 1,2 do 1,4 mg.

Jednym z najważniejszych pierwiastków śladowych zawartych w owocach rokitnika jest fosfor (P), który jest koniecznie zawarty w tkance kostnej, a ponadto jest potrzebny do jakościowego utrzymania niezbędnej w organizmie zdrowej równowagi kwasowo-zasadowej.

Jagody rokitnika zawierają dużo potasu (K) – od 183 do 193 mg na 100 g jagód. Ale to potas zapewnia aktywność błon komórkowych i odpowiada za terminowe i pełne usuwanie toksyn z organizmu.

Sód (Na) jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego układu nerwowego i całego układu mięśniowego. Sód w rokitniku zawiera od 3,5 do 4 mg na 100 g jagód.

Bardzo ważnym pierwiastkiem chemicznym dla organizmu człowieka jest magnez, który znany jest zarówno z korzystnego wpływu na pracę serca (poprawia jego dopływ tlenu), jak i zdolności do utrzymania metabolizmu energetycznego na wymaganym poziomie w poszczególnych narządach i w całym ciele. 100 gram owoców rokitnika zawiera od 28 do 30 mg magnezu.

Jagody rokitnika zawierają między innymi tzw. „Budulec” dla całego organizmu, czyli wapń (Ca), który jest bardzo ważny dla tworzenia i utrzymania zdrowia wszystkich kości szkieletu, np. zdrowie zębów, paznokci i włosów. Wapń w owocach rokitnika waha się od 20,5 mg do 22 mg.

Ponadto owoce rokitnika zawierają niezbędne nasycone kwasy tłuszczowe, których organizm nie może syntetyzować, ale których organizm potrzebuje do pełnego rozwoju i funkcjonowania.

Przy pomocy rokitnika (przygotowywanych na jego bazie różnych preparatów) leczy się różnorodne schorzenia i stany organizmu – złamania, oparzenia, zmiany skórne i choroby skóry, zakaźne, wirusowe i przeziębienia, a także wiele schorzeń ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy, problemy w pracy przytłaczającej większości narządów przewodu pokarmowego oraz wiele innych stanów patologicznych organizmu. Rzeczywiście rokitnik zwyczajny to cudowna roślina, która pochłonęła moc Słońca i moc surowego klimatu ojczyzny, która nauczyła nie tylko istnieć, ale także przetrwać w nieustannej walce o życie.

Przeciwwskazania do stosowania rokitnika zwyczajnego i jego produktów

Bez względu na to, jak niezwykle przydatny jest rokitnik zwyczajny, ale (a dokładniej jego stosowanie) ma swoje przeciwwskazania.

Jak każda roślina, szczególnie ta o owocach o bardzo jasnym kolorze, rokitnik zwyczajny i odpowiednio preparaty z niego mogą powodować indywidualną nietolerancję i indywidualną negatywną reakcję.

Jeśli chodzi o olej z rokitnika, jest przeciwwskazany do spożycia w przypadku zaburzeń i chorób różnych narządów przewodu pokarmowego, ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, a także wszelkich chorób trzustki.

Uwaga! Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków na bazie rokitnika lepiej skonsultować się z lekarzem. Preparaty z rokitnika można stosować u dzieci tylko po konsultacji z pediatrą.

Herbata z rokitnika zwyczajnego

Od dawna wiadomo, że z rokitnika przygotowuje się nie tylko leki, ale także różne produkty spożywcze, w tym dżemy, konfitury, kompoty i oczywiście herbaty. Ale nawet herbata z rokitnika ma właściwości lecznicze i pomoże zachować zdrowie. Znawcy szerokiej gamy herbat ziołowych twierdzą, że wszelkie napoje z dowolnego surowca rokitnika zwyczajnego (czyli nie tylko z jagód) zawsze doskonale gasią pragnienie i odświeżają w czasie upałów.

1. Herbata z suchych liści rokitnika na szkorbut, niedobór witamin lub problemy z dziąsłami

Będziesz potrzebować:

  • Suchy surowiec roślinny z liści rokitnika – 5 g;
  • Wrząca woda – 250 g.

Przygotowanie:

Pokrój liście rokitnika (suchy materiał roślinny) i umieść w naczyniach szklanych, porcelanowych lub emaliowanych. Zalej wrzącą wodą. Przykryj naczynia szczelną pokrywką i pozwól mu parzyć przez co najmniej pół godziny.

Podanie:

Pij jak zwykłą herbatę. Jeśli chcesz osłodzić tę herbatę, lepiej użyć miodu, a nie cukru.

2. Herbata rokitnikowa z miodem, zapobiegająca uzależnieniu od pogody

Będziesz potrzebować:

  • Jagody rokitnika – 150 g;
  • Miód (lub cukier) – 2 łyżki. łyżki;
  • Przegotowana woda – 0,5 l;
  • Parzenie czarnej herbaty – jedna łyżeczka.

Przygotowanie:

Dokładnie umyj wszystkie jagody. Zmiel połowę jagód na gładką masę, używając blendera lub zwykłej łyżki. Jednorodną masę uzyskaną z owoców rokitnika włożyć do imbryka i wlać liście czarnej herbaty. Następnie wlej pozostałe całe jagody rokitnika do tego samego imbryka.

Całość zalać wrzątkiem, czajniczek szczelnie zamknąć pokrywką i najlepiej owinąć ręcznikiem frotte lub ciepłą szmatką. Nalegaj przez co najmniej kwadrans. Następnie przecedź zawartość czajnika przez sitko do herbaty.

Podanie:

Pij jak zwykłą herbatę. Jeśli chcesz osłodzić tę herbatę, lepiej użyć miodu, a nie cukru.

3. Herbata rokitnikowa z imbirem i cynamonem

Będziesz potrzebować:

  • Jagody rokitnika – 100 g;
  • Tarty imbir – dwie łyżki;
  • Badian – jedna gwiazda;
  • Cynamon – jedna laska
  • Gotowana woda – 0,5 l.

Przygotowanie:

Dokładnie umyj wszystkie jagody i posiekaj, aż będą gładkie, do czego użyj blendera lub zwykłej łyżki. Jednorodną masę uzyskaną z owoców rokitnika wrzuć do imbryka i wlej posiekany imbir, a także dodaj anyż i cynamon. Zalej wszystko wrzącą wodą, trochę wymieszaj, zamknij pokrywkę i pozostaw do zaparzenia na 5-7 minut.

Podanie:

Pij jak zwykłą herbatę. Jeśli chcesz dosłodzić, użyj miodu.

4. Herbata rokitnikowa z przyprawami

Będziesz potrzebować:

  • Jagody rokitnika – 200 g;
  • Woda – 700 ml;
  • Pomarańczowy – ½ szt.;
  • Wapno – ½ szt.;
  • Cukier trzcinowy – 3 łyżki l;
  • Laska cynamonu – 1 szt.;
  • Goździki do smaku;
  • Świeża mięta – opcjonalnie.

Przygotowanie:

Umyj dokładnie owoce rokitnika i wlej do emaliowanych lub porcelanowych (ewentualnie szklanych) naczyń. Zawartość naczynia zalać wodą, wstawić do pieca, zagotować i od razu zmniejszyć ogień do średniego, a następnie gotować przez około pięć minut. Zetrzyj trochę jagody rokitnika, dodaj pomarańczę i limonkę pokrojone wcześniej na patelnię, włóż cukier, cynamon, goździki i świeżą miętę na patelnię (opcjonalnie). Doprowadź wszystko do wrzenia, ale nie gotuj, ale natychmiast zdejmij z ognia. Nalegaj przez około pięć minut.

Podanie:

Wskazane jest, aby pić tę herbatę na gorąco.

5. Herbata rokitnikowa z imbirem i anyżem

Będziesz potrzebować:

Przygotowanie:

Dokładnie opłucz świeży korzeń imbiru pod bieżącą wodą, obierz i natrzyj na najdrobniejszej tarce. Owoce rokitnika opłukać bardzo dokładnie, odcedzić nadmiar płynu i osuszyć ręcznikiem lub serwetką. Następnie zmiel: zmiel w moździerzu lub w blenderze. Do czajnika wsyp startego puree z imbiru i rokitnika, dodaj anyż i cynamon. Wlej wrzącą wodę do czajnika. Nalegaj przez około dziesięć minut.

Podanie:

Pij na gorąco, z miodem.

Wnioski:

Hippopfae – „lśniący koń”, „koń słoneczny”, czy po prostu najbardziej pospolity rokitnik, do którego wszyscy są od dawna przyzwyczajeni, a jego użyteczne właściwości też są czymś zupełnie zwyczajnym.

Ale po raz pierwszy zaczęli mówić o leczniczych właściwościach rokitnika w oddziałach Aleksandra Wielkiego i na początku zauważyli, że te cierniste krzewy mają bardzo korzystny wpływ na konie, których wełna jest błyszcząca i goją się wszystkie rany, i dopiero wtedy zdali sobie sprawę, że ten sam efekt leczniczy ma krzew z jasnymi jagodami, który ma na wojownikach.

Cóż, a potem historia rokitnika szybko się rozwinęła – eliksir wielkiego Czyngis-chana, prawie codzienne danie, krzewy z jasnymi słonecznymi jagodami, sadzone wszędzie i prawie dostępne dla każdego. Potem w jakiś sposób wszystko zostało nieco zapomniane i zagubione za nowoczesnymi nazwami bardzo złożonych leków.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska