Retinol na trądzik i gojenie się blizn

Retinol na trądzik i gojenie się blizn

Retinol to naturalnie występujący związek witaminy A, który często dodaje się do kremów przeciwstarzeniowych. Jednocześnie substancja skutecznie sprawdza się w leczeniu wyprysków, trądziku i innych defektów skóry.

Czy retinol może być stosowany na stałe jako środek zaradczy? Jakie ma skutki uboczne i jak często można stosować pochodną witamin? Przyjrzyjmy się każdemu zagadnieniu bardziej szczegółowo, aby zrozumieć, jak bezpieczny i odpowiedni jest do leczenia skóry.

Retinol w walce z trądzikiem

Wiele dostępnych bez recepty produktów do pielęgnacji skóry zawiera retinol jako składnik aktywny. Niezależnie od tego, czy używasz serum, kremu przeciwzmarszczkowego, czy kremu nawilżającego na noc, retinol zawsze działa poprzez penetrację skóry właściwej.

Sama substancja należy do rodziny retinoidów, ale każdy mikroelement ma swoją własną charakterystykę i unikalne właściwości. Jeśli mówimy o dobroczynnym działaniu retinolu, to jego główna wartość dla poprawy kondycji skóry jest następująca:

 • złuszczanie, usuwanie zabrudzeń, usuwanie martwych komórek, oczyszczanie porów z tłuszczu. Pozwala to w ogóle zapobiec pojawieniu się nowego trądziku lub trądziku, jednocześnie eliminując istniejące stany zapalne;
 • przenikanie w głąb skóry w celu stymulacji produkcji kolagenu i syntezy elastyny. Każdy składnik korzystnie wpływa na stan skóry, zwężając pory oraz gojąc blizny i blizny.

Różnica między retinolem a retinoidami

Istnieje wiele podobieństw w aspekcie chemicznym pomiędzy omawianą grupą substancji a jej przedstawicielem. Wszystkie są stosowane w leczeniu różnych chorób skóry, ale mają swoje unikalne cechy.

Retinol to rodzaj retinoidu, a w grupie tych mikroelementów znaleźć można również:

 • dający się przystosować;
 • tretinoina;
 • izotretynoina;
 • estry retinoidów.
! Retinol ma średnią siłę działania, charakteryzuje się wyższą wydajnością w porównaniu do estrów, ale jest słabszy w działaniu w stosunku do tretinoiny i izotretynoiny.

Ten ostatni można przepisać tylko na receptę, a sam retinol jest dostępny i stosunkowo skuteczny do ogólnego stosowania w przypadku problemów skórnych. Średnia siła działania sugeruje, że będzie mniej skutków ubocznych, a także zmniejszone jest ryzyko podrażnienia skóry. Do użytku domowego jest to wygodna i bezpieczna opcja.

Jakie dawkowanie można zastosować do retinolu w leczeniu trądziku skórnego

Krem, żel lub serum dostępne bez recepty może zawierać 0,25-1,5% retinolu. Ponadto skuteczność działania zależy również od rodzaju skóry.

Przy wrażliwej skórze właściwej zaleca się stosowanie produktu w minimalnych ilościach, a przy braku skutków ubocznych można zwiększyć dawkę.

! Należy pamiętać, że produkty przeciwstarzeniowe zawierające retinol mogą nie zawsze lub tylko w rzadkich przypadkach pomóc w leczeniu trądziku. Ważne jest, aby nie łączyć produktów z olejkami lub zapachami, które pogarszają stan skóry właściwej.

Wśród produktów dostępnych do zakupu w aptekach i sklepach internetowych zawierających retinol do leczenia trądziku i blizn można wyróżnić:

 • Regularny retinol 1% w skwalanach;
 • First Aid Beauty FAB Skin Lab Retinol Serum – serum z retinolem;
 • iS CLINICAL Pro-Heal Serum Advance +;
 • CeraVe Retinol Serum naprawcze.

Jak używać retinolu, aby pozbyć się trądziku?

Jeśli po raz pierwszy używasz leku z retinolem, powinieneś uważnie przeczytać instrukcję i postępować zgodnie z zaleceniami. Ważne jest, aby dostosować skórę do nowego składnika, więc używaj go stopniowo, zaczynając od minimalnej dawki. Po pierwszej aplikacji może pojawić się podrażnienie lub zaczerwienienie, jest to normalna reakcja, ponieważ naskórek musi się do tego przyzwyczaić.

W pierwszym etapie lepiej dodać do codziennej pielęgnacji produkt z retinolem, stosując go raz w tygodniu. W przypadku braku skutków ubocznych można zwiększyć liczbę aplikacji.

Aby zminimalizować podrażnienia, należy umyć twarz i odczekać pół godziny, a następnie nałożyć retinol.

! Zaleca się stosowanie leku przed snem, ponieważ kontakt skóry ze słońcem w ciągu dnia może zwiększać wrażliwość. Przed wyjściem warto zadbać o zabezpieczenie twarzy specjalnym kremem.

Retinol nie nadaje się do codziennego stosowania, w przeciwnym razie skuteczność leczenia trądziku po prostu zniknie. Lepiej ograniczyć się do dwóch lub trzech razy w tygodniu. Kiedy trądzik zniknie, ważne jest, aby nie przerywać leczenia, ale kontynuować stosowanie produktu przez jakiś czas.

Jakie są skutki uboczne retinolu?

Retinol jest naturalną formą witaminy A, nie wyklucza to jednak wystąpienia pewnych negatywnych skutków na skórze.

W szczególności mówimy o tym, że podczas stosowania retinolu mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

 • suchość;
 • zaczerwienienie;
 • peeling;
 • swędzący;
 • palenie;
 • zwiększona wrażliwość na słońce;
 • podrażnienie.

Te objawy są istotne, gdy po raz pierwszy zaczynasz używać retinolu, ale po kilku tygodniach od adaptacji skóry to znika. Jeśli skutki uboczne nie znikną, należy zmniejszyć dawkę substancji lub zastosować produkt o obniżonym stężeniu retinolu.

Jeśli dana osoba ma wyprysk, stosowanie produktów z retinolem może go pogorszyć lub spowodować dodatkową wysypkę.

Retinolu nie należy przyjmować w czasie ciąży, ale pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest skonsultowanie się z lekarzem.

! Przy długotrwałym stosowaniu produktów na bazie retinolu może to powodować dodatkowe ryzyko. Wielu ekspertów zwraca uwagę na fakt, że substancja ta może w pewnym stopniu zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Jak dotąd badania na ten temat są bardzo ograniczone, ale nie bezpodstawne.

Przed zastosowaniem składnika do leczenia dolegliwości skórnych lepiej zasięgnąć porady specjalisty i dokładnego przepisu na to, jakie środki zastosować, aby rozwiązać aktualny problem.

Czy retinol jest dobry na inne problemy skórne?

 

Oprócz tego, że retinol zmniejsza pojawianie się trądziku i wyprysków, jest aktywnie wykorzystywany do następujących celów:

 • pozbycie się zmarszczek i drobnych linii;
 • gojenie skóry po oparzeniu słonecznym;
 • wygładzenie kolorytu skóry i rozwiązanie problemu matowym odcieniem;
 • leczenie melasma;
 • pozbycie się przebarwień;
 • zwężenie porów;
 • rozwiązanie na problemy ze skórą tłustą.

Efekt stosowania retinolu będzie obserwowany nie wcześniej niż po 2-3 miesiącach regularnego stosowania środka.

Wniosek

Retinol jest aktywnym składnikiem kremów, serum, maści i żeli przeciwdziałających starzeniu się skóry. Nie wszyscy ludzie wiedzą, jak prawidłowo go używać do leczenia trądziku i pozbycia się blizn lub trądziku. Mikroelement może działać powierzchownie lub wnikać w głąb skóry, oczyszczając jej pory, likwidując blizny, poprawiając koloryt i teksturę skóry właściwej.

Używając retinolu po raz pierwszy, ważne jest, aby być świadomym skutków ubocznych i zacząć od najniższej dawki. W celu pomyślnego i bezpiecznego stosowania zaleca się najpierw skonsultowanie się z dermatologiem.

Źródła:


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska