Przygotowanie nasion marchwi do sadzenia na wiosnę

Korzyści z sadzenia przygotowanych nasion marchwi

Przez setki lat uprawy warzyw rolnicy opracowali wiele metod, które wskazują na wyraźne zalety przedsiewnego zaprawiania nasion marchwi. Ten:

 • niszczenie olejków eterycznych, które uniemożliwiają dostęp wilgoci do zarodka;
 • zmiękczenie zewnętrznej twardej skorupy nasion;
 • najwcześniejsze pojawienie się sadzonek;
 • ochrona przed szkodnikami i chorobami;
 • jakość i ilość plonu.

Przede wszystkim działania te dotyczą nasion zebranych z ich terenu. Roślina mateczna wytwarza pędy na różnych poziomach, a główki nasion dojrzewają w różnym czasie, co oznacza, że ​​nasiona będą miały różną jakość. Aby wykluczyć wysiew manekinów, które nie wykiełkują, przeprowadza się kalibrację.

Główne metody obróbki przedsiewnej

Kalibracja nasion marchwi przed siewem

Kalibracja nasion marchwi przed siewem

Powinieneś zacząć od rewizji materiału siewnego. Uchylenie nieaktualnych saszetek marchwi i kalibracji, między innymi Nasiona marchwi zachowują żywotność przez 2-3 lata, co należy wziąć pod uwagę przy stosowaniu materiału siewnego z własnej uprawy.

Nasiona wylewa się na naczynie i sprawdza wizualnie. Wykałaczką lub zapałką odpycha się uszkodzone i bardzo małe. Nie dadzą pełnych pędów. Optymalna wielkość jednego ziarna to średnica 0,5-0,7 mm.

Należy pamiętać, że nasiona tej samej wielkości dadzą równe pędy.

Następnie nasiona zanurza się w roztworze słonej wody (1 łyżka / 1 litr), dokładnie miesza i pozostawia na kilka minut. Ziarna wypływające na powierzchnię bez żalu trafiają do kosza, a resztę myje się i suszy.

Teraz, jeśli nie nadszedł czas siewu, możesz sam zrobić taśmę z nasionami marchwi.

Naklejka nasion marchwi na taśmie

Naklejka nasion marchwi na taśmie

Takie opakowanie nasion marchwi ogrodnik niejednokrotnie spotykał w punktach sprzedaży nasion. Producent odpowiednio je przetworzył i równomiernie rozmieścił na podstawie. Koszt nasion po takiej obróbce znacznie wzrasta, a jeśli ten czynnik Cię powstrzyma, pracę można wykonać w domu.

Do tego potrzebujesz:

 • oblicz wymaganą ilość taśmy, ogrodnik prawdopodobnie pamięta rozmiar łóżek, które przygotował jesienią na marchewki;
 • pociąć papier toaletowy na wąskie paski 1,5-2 cm;
 • ugotuj pastę na bazie skrobi lub mąki; (przepis zostanie podany na końcu artykułu);
 • zaopatrz się na czas i cierpliwość.

Paski rozprowadza się na powierzchni roboczej i za pomocą strzykawki kapie w odstępach 2-3 cm Skalibrowane nasiona marchwi zaczepia się mokrym zapałką i wciska głęboko w kroplę. Następnie gotowa taśma jest suszona i zwijana w rolki, czyszczona w suchym miejscu. Gdy nadchodzi czas siewu, taśmę układa się wzdłuż mokrych rowków, zwilża opryskiwaczem i posypuje ziemią.

Ta opcja siewu marchwi znacznie oszczędza cenny czas wiosenny ogrodnika i ułatwia proces przerzedzania.

Dezynfekcja nasion marchwi

Dezynfekcja nasion marchwi

Wszystkie zabiegi wodne związane z zaprawianiem nasion przeprowadza się bezpośrednio przed siewem, biorąc pod uwagę czas trwania tych operacji. Aby chronić marchew przed możliwymi chorobami, nasiona moczy się w słabym roztworze manganu. Po 30 minutach spłucz i wysusz do lekkiego wypłynięcia.

Możesz użyć roztworu siarczanu miedzi w stosunku 1 g / 1 litr wody. Czas dekontaminacji – 10 minut. Następnie spłucz i osusz.

Obróbka cieplna nasion marchwi

Obróbka cieplna nasion marchwi

Skuteczny i oszczędny sposób przedsiewnego zaprawiania nasion z efektem dezynfekującym. Wymaganą ilość inokulum zawiązuje się w węzeł z gazy i umieszcza w naczyniu z gorącą (50⁰С) wodą na 20 minut.

Aby osiągnąć najlepszy wynik, moczenie odbywa się w termosie. Dzięki temu woda będzie miała stałą temperaturę podczas całego zabiegu. Następnie są chłodzone pod bieżącą zimną wodą i suszone.

Obróbka cieplna pomaga przełamać barierę olejków eterycznych i zwalcza infekcje wewnętrzne.

Należy przestrzegać podanych parametrów temperatury i czasu obróbki.

W przeciwnym razie wynik może być odwrotny. Przegrzanie doprowadzi do utraty kiełkowania, a niewystarczające ogrzewanie doprowadzi do nieefektywności metody.

Zaprawianie nasion marchwi przez zakopywanie w ziemi

Na 7-10 dni przed siewem nasiona marchwi wsypuje się do płóciennych worków (można użyć bawełnianych skarpet) i zakopuje w ogrodzie w wilgotnej ziemi. Głębokość otworu – 1 bagnet na łopatę. Wskazane jest umieszczenie w pobliżu kołka, aby nie stracić miejsca. A jeśli masz kilka odmian przetworzonych w ten sposób, podaj tabliczki z nazwami odmian.

Do czasu siewu nasiona zostaną nasycone wilgocią i ulegną stwardnieniu na zimno.

Bąbelkowe nasiona marchwi

Bąbelkowe nasiona marchwi

W domu odbywa się to za pomocą kompresora akwariowego.

Słoik o pojemności 3 litrów napełnia się wodą o temperaturze pokojowej do 2/3 objętości i opuszcza się rurkę aeratora. Wlej nasiona i włącz urządzenie. Zwiększony dopływ powietrza zmusza nasiona do ciągłego ruchu, co przyczynia się do niszczenia olejków eterycznych. A także aktywuje procesy wzrostu, co zapewnia przyspieszenie kiełkowania.

Czas przetwarzania to 20-24 godziny. Aby uzyskać większą wydajność, do wody można dodać stymulator wzrostu (Epin, Zircon). Dawkowanie zgodnie z załączoną instrukcją.

Po dniu nasiona są osuszane, suszone i przystępują do siewu.

Zaprawianie nasion marchwi wódką

Zaprawianie nasion marchwi wódką

Słowo „wódka” oznacza dowolną kompozycję zawierającą alkohol. Może to być alkohol rozcieńczony do 40% stężenia lub domowy 40-stopniowy bimber. Nasiona umieszcza się w gazie i zanurza w wódce na 15 minut . W tym czasie powłoka olejków eterycznych odpowiednio się zapadnie, a okres kiełkowania ulegnie skróceniu. Dodatkowo nastąpi dezynfekcja nasion.

Po 15 minutach nasiona są usuwane i dokładnie myte pod bieżącą wodą. Suszone „pijane nasiona” można wysiewać w ogrodzie.

Jesion drzewny do zaprawiania nasion marchwi

Jesion drzewny do zaprawiania nasion marchwi

Naturalny środek dezynfekujący i wzbogacający do przedsiewnej obróbki nasion marchwi przed siewem, stosowany wszędzie tam, gdzie ten składnik jest dostępny.

 1. 1 łyżeczkę popiołu wlewa się do 0,5 litra wody, miesza i odstawia na dzień. Następnego dnia górną warstwę płynu odsącza się, filtruje i umieszcza w niej nasiona marchwi owinięte gazą. Po 3-5 godzinach pakiet jest wyjmowany, a nasiona układane do wyschnięcia.
 2. W pół litra ciepłej wody dodaj 1 łyżeczkę popiołu drzewnego, miód, nalewkę alkoholową z propolisu. Wszystkie składniki są dokładnie wymieszane, a nasiona marchwi, również zawinięte w jakąś szmatkę, są umieszczane w roztworze. Wytrzymują od 2 godzin (jeśli kończy się termin siewu) do dnia. Co więcej, zwykłym algorytmem jest suszenie i sianie.

Jak prawidłowo siać marchew na wiosnę

Jak prawidłowo siać marchew na wiosnę

Troskliwy ogrodnik od jesieni przygotowuje grządki pod uprawy odporne na zimno. A marchewki, jak wiadomo, wytrzymują temperatury do -4⁰С na wszystkich etapach rozwoju. Siew można przeprowadzić już w + 5⁰С.

Jesienią ziemia jest przekopywana głęboko, wybierając kłącza wieloletnich chwastów i ostrożnie rozbijając grudki. Dodaje się humus (3-4 kg/m ) i superfosfat (1-2 łyżki/m 2 ). Stan gleby kwaśnej poprawia się dodając popiół – 2 st. / m 2 lub puszystą wapno lub mąkę dolomitową, lub kredę – 1 st. / m 2 . Wszystkie nawozy wbija się w glebę na głębokość 8-10 cm za pomocą żelaznych grabi.

Wiosną miejsce zarezerwowane dla marchwi podlewa się roztworem siarczanu miedzi lub gorącą wodą do dezynfekcji. Ponownie kopią, wyrównują i formują grządkę, podnosząc ją 10-15 cm nad poziom gruntu. Szerokość może wynosić 90 cm lub 120 cm, najważniejsze jest to, że ogrodnik może bezpiecznie dotrzeć do środka podczas siewu i pielęgnacji roślin.

Dopuszczalne jest niewielkie zastosowanie nawozów mineralnych do kopania, jeśli nie zostało to zrobione jesienią. Wiosną przynoszą:

 • nawozy zawierające fosfor i potas w ilości 30-40 g/m 2 ;
 • azot – z szybkością 10-20 g/m 2 ;
 • kompleks – nitrofoska, nitroammofoska – w ilości 2 łyżki. l / m2 ;
 • odtleniacze: popiół – 2 łyżki/m 2 , wapno – wg załączonej instrukcji.

Podczas kopania nawozy należy pogłębić o 10-15 cm, aby korzenie nie paliły się podczas kiełkowania. Przygotowane łóżko jest pokryte folią, która zatrzyma wilgoć, ogrzeje glebę i zagłuszy wzrost chwastów.

Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu siewu schronienie jest usuwane, a rowki są wycinane w odstępach 15-20 cm, nie ma to znaczenia wzdłuż ani w poprzek. Głębokość jest o wiele ważniejsza, powinna wynosić 1,5-2 cm, małe nasiona marchwi nie będą w stanie przebić się spod głębszej warstwy ziemi.

Teraz bierzemy przygotowane nasiona i układamy je w rowkach w odległości 3-5 cm, w zależności od cech odmianowych dorosłej rośliny okopowej. Oczywiście słowo „układ” odnosi się do powlekanych nasion marchwi. Będą potrzebować do 100 sztuk na 1 m 2 .

Zwykłe nasiona zaleca się wymieszać z drobnym przesianym piaskiem i rozsypać cienkim strumieniem wzdłuż rowków. Następnie uprawy posypuje się warstwą gleby i lekko zagęszcza, klaszcząc w dłonie. To w większym stopniu połączy nasiona z glebą i zapewni dostęp wilgoci.

Im lepiej sieje ogrodnik, tym mniej czasu będzie musiał poświęcić na żmudną pracę polegającą na przerzedzaniu.

Ujawnia proces przerzedzania i oszczędza czas podczas siewu, taśma z przyklejonymi nasionami. Sprzedawany jest w wyspecjalizowanych sklepach. Producent zadbał o jakość nasion i równomierną aplikację na taśmę wodnorozpuszczalną. Ale jeśli jesteś zdezorientowany kosztami, możesz to zrobić sam. (Ta metoda została omówiona powyżej).

Najpierw przygotowuje się płynną pastę z 1 litra wody i 30 g skrobi. Proszek rozpuszcza się w 100 ml lekko ciepłej wody i wlewa do dużego pojemnika z resztą płynu. Rozpal ogień lub kąpiel wodną i dokładnie podgrzej (prawie do wrzenia), cały czas mieszając. Schłodzić do temperatury pokojowej i usunąć film powstały na powierzchni.

„Kissel” wlewa się do naczynia z dziobkiem lub plastikowej butelki z cienką rurką. Do zawartości wsyp nasiona marchwi i dokładnie wymieszaj. W celu poprawy jakości nasion i przyspieszenia kiełkowania zaleca się dodanie preparatu Energen zgodnie z załączoną instrukcją. Pastę z nasionami pozostawia się do zaparzenia na noc, aby uzyskać lepszy efekt.

Następnego dnia w ogrodzie wycina się rowki, rozlewa wodę z konewki z wąską wylewką i wysiewa marchewki, podlewając rzędy „galaretką”. Przed rozpoczęciem pracy zawartość należy wymieszać. Posyp ziemią z góry, ale lepiej humusem lub torfem i ubij.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska