Przyczyny zasolenia gleby na miejscu i rozwiązanie problemu

Przyczyny zasolenia gleby na miejscu i rozwiązanie problemu

Główną przyczyną spadku żyzności na glebach zasolonych jest nadmiar sodu. To właśnie ten pierwiastek chemiczny wiąże wodę, uniemożliwiając roślinom żerowanie przez korzenie i znacznie zmniejsza przepuszczalność powietrza gleb, co również zapobiega normalnemu rozwojowi nasadzeń.

W warunkach naturalnych takie gleby istnieją tam, gdzie nie ma deszczu, aby wypłukać sole do niższych warstw gleby. Sztuczne zasolenie gleby jest wynikiem stosowania do nawadniania słonej wody oraz nadmiernego zapału do nawozów mineralnych w uprawie roślin uprawnych.

Na notatki.
Na glebach zasolonych mogą rosnąć buraki i złote porzeczki. Na lekko solonych dobrze jest uprawiać pomidory, kapustę, brukiew, rzodkiewki, marchew, ziemniaki. Ogórki, sałata, szpinak, rośliny strączkowe, cebula nie tolerują zasolonych gleb.

Walka z zasoleniem gleby

Do rekultywacji zasolonych gleb można zastosować następujące proste i skuteczne techniki.

Ważny.
Ogrodnik powinien być przygotowany na to, że przywrócenie płodności może zająć kilka lat: efekt może być krótkotrwały, wtedy proces będzie musiał zostać powtórzony.

Głębokie mycie gleby i siew zielonego nawozu

Podczas mycia gruntu na działce o powierzchni 1 m² zasolonej działki wlewa się do 150 litrów wody.

Najlepsze zielone nawozy dla rassalivaniya gleby uważane są za sorgo i trawę Sudanu, lucernę. Zioła te są w stanie usunąć nadmiar soli z ziemi w ciągu 1-2 sezonów. To prawda, że ​​jednocześnie będą pobierać wodę i składniki odżywcze z gleby dla innych roślin.

Gips glebowy

Ta technika radykalnie poprawi stan gleby na terenie. Aby uzyskać szybki efekt jesienią lub wiosną, na terenie rozsypuje się surowy zmielony gips lub fosfogips.

Dawkowanie zależy od stopnia zasolenia:

  • W przypadku gleb lekko zasolonych wystarczy dodać 200-300 g gipsu na metr kwadratowy;
  • W przypadku gleb bardziej zasolonych może być wymagana dawka 4–10 kg/m².

Następnie strona jest starannie wykopywana. Im lepiej gips został wymieszany z glebą, tym szybciej przebiega proces odsalania. Jeśli to możliwe, kopanie najlepiej wykonywać za pomocą ciągnika lub kultywatora. Po dwóch tygodniach gleba staje się przepuszczalna dla powietrza i wilgoci, odpowiednia do uprawy roślin uprawnych.

Notatka.
Najlepszą porą na rozpuszczenie gleb gipsem jest jesień, ponieważ niskie temperatury ograniczają parowanie.

Gips jest substancją nieagresywną chemicznie. Proces odsalania przy użyciu gipsu przebiega następująco:

  1. Po pierwsze, wapń, który jest częścią gipsu, wypiera sód z gleby;
  2. Następnie siarczan wiąże sód i tworzy obojętną dla gleby sól.

Gips nie twardnieje, gdy dostanie się do gruntu. Po dodaniu minerału miejsce można spłukać wodą, aby wilgoć przedostała się do poziomu 70–75 cm, gdzie nie docierają korzenie większości upraw ogrodniczych. Żywotność gipsu w glebie wynosi 4-5 lat, podczas których spłukiwanie można powtórzyć. Po umyciu gleba jest mulczowana słomą lub skoszoną trawą.

Po procedurze odsalania gleba na miejscu musi być karmiona zgniłą materią organiczną: w takiej glebie praktycznie nie ma składników odżywczych i potrzebuje nawozów. Organika przyciągnie również pożyteczną faunę podziemną, która przenosi się z gleb zasolonych do bardziej sprzyjających warunków.

Używanie soli jako nawozu

Chłopi używali soli jako drogiego produktu, tylko do jedzenia. Sól jest dziś tania. Z jej pomocą:

  • Zapobiega zarazie;
  • Poprawia wzrost buraków;
  • Walczą z muchą cebulową, mrówkami, ćmą jabłkową;
  • Odstrasz gryzonie.

Jednak skład soli kuchennej (NaCl) w ogóle nie zawiera substancji potrzebnych roślinom. Sód usuwa z gleby wapń, żelazo, magnez i inne pierwiastki śladowe, a chlor również aktywnie usuwa z gleby wapń. Nawozy i wilgoć w zasolonej glebie nie są przyswajane przez rośliny.

Aby uniknąć zubożenia gleby, warto zastąpić sól delikatniejszymi produktami. Tak więc popiół lub pył tytoniowy rozpylony w przejściach pomaga muchom cebulowym. Buraki dobrze reagują na karmienie brązem: łyżeczka substancji rozpuszcza się w wiadrze z wodą.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska