Prawidłowo przechowujemy orzechy włoskie

Prawidłowo przechowujemy orzechy włoskie: jak chronić cenny produkt przed zepsuciem

 

Orzech włoski to zdrowy produkt o wysokiej wartości odżywczej. Aby cieszyć się smakiem aż do nowych zbiorów lub nawet dłużej, orzech musi być odpowiednio przechowywany.

Optymalne warunki przechowywania orzechów włoskich

Orzechy włoskie można przechowywać bez utraty wartości odżywczych nawet do 2 lat, ale tylko po spełnieniu określonych wymagań. Optymalne warunki przechowywania orzechów włoskich to temperatury od -5 do +15 stopni. Wilgotność względna nie powinna być wyższa niż 40-60%. Orzechy są przeciwwskazane w bezpośrednim świetle słonecznym, a także w podwyższonej temperaturze otoczenia. Produkt zawiera wiele cennych olejków, które jełczeją pod wpływem zmian temperatury i światła.

Różne sposoby przechowywania orzechów

Orzechy włoskie można przechowywać na różne sposoby. W zależności od przewidywanego czasu przechowywania i dostępności odpowiedniej przestrzeni można wybrać najdogodniejszy sposób.

Orzechy w łupinach

Najłatwiej przechowywać produkt w stanie surowym. Natychmiast po zebraniu lub zakupie orzechów należy je wysuszyć. Wilgoć resztkowa w skorupce może spowodować psucie się. Orzechy pleśnią, czernieją w środku, po czym można je tylko wyrzucić.

Orzechy można suszyć zarówno w sposób naturalny, rozkładając je w ciepłe dni na płaskiej powierzchni w jednej warstwie, jak i przyspieszone. Druga metoda jest bardziej preferowana, ponieważ nie zawsze można suszyć orzechy przez kilka dni w cieple. Do suszenia wygodnie jest korzystać z piekarnika. Optymalny reżim temperaturowy wynosi +50 stopni. Czas schnięcia wynosi 40-50 minut.

Przed ułożeniem orzechów do przechowywania zawsze je suszę. W przeciwnym razie nie będą przechowywane nawet w pomieszczeniach o idealnych warunkach. Możesz włożyć je do piekarnika na 30-40 minut, ale gdy jest dużo orzechów, układam je na blasze do pieczenia w specjalnej suszarce elektrycznej. W temperaturze 50 stopni suszę nie dłużej niż 40 minut.

Orzechy najlepiej przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu w pojemniku zapewniającym odpowiednią wentylację. Do tych celów odpowiednie są stojaki w spiżarni, izolowane pudełka na balkonach. Orzechy można złożyć do plastikowych, szklanych lub płóciennych torebek. Nieobrane orzechy w suchym miejscu, w każdych warunkach, można przechowywać do 2 lat.

łuskane orzechy

Aby zaoszczędzić miejsce, orzechy włoskie można obrać przed przechowywaniem. Aby to zrobić, natychmiast po zebraniu lub zakupie orzechy są dzielone, uwalniając je od skorupy. Jądra należy smażyć w piekarniku w temperaturze od +100 do +150 stopni przez 10 minut. Jest to konieczne do zniszczenia zarodników pleśni, dobrego suszenia.

Obrane orzechy należy przechowywać w hermetycznych pojemnikach (plastikowe pojemniki na żywność, suche drewniane skrzynie z pokrywkami). Pojemnik należy przechowywać w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze. Maksymalny okres przechowywania w tym przypadku wynosi 12 miesięcy. W przypadku dużej wilgotności w pomieszczeniu lub innych niekorzystnych czynników (podwyższona temperatura, bezpośrednie nasłonecznienie) termin przydatności do spożycia może ulec skróceniu do 2-4 miesięcy.

łuskane orzechy

Orzechy włoskie łuskane można przechowywać w lodówce

Orzechy w lodówce i zamrażarce

Możesz wydłużyć okres przydatności do spożycia orzechów włoskich, umieszczając je w lodówce lub zamrażarce. Najpierw musisz uwolnić jądra z powłoki. Obrane orzechy zapakuj w woreczki strunowe po 200-500 g. Ziarna możesz przechowywać w plastikowym pojemniku ze szczelną pokrywką.

Wypróbuj sprawdzone odmiany orzecha włoskiego od renomowanego dostawcy:

  • Gigant – jest bardzo popularny wśród ogrodników ze względu na wysokie plony użytecznych owoców i bezpretensjonalność. Ogromne drzewo może osiągnąć wysokość do 7 m, korona jest rozłożysta, rzadka. Owoce dojrzewają późno – Gigant należy do odmian późno dojrzewających. Orzechy są smaczne, mają cienką skórkę i wysoką zawartość oleju. Waga jednego orzecha to aż 35 g.
  • Ideal to gatunek szybko rosnący, wyhodowany w Uzbekistanie jako alternatywa dla tradycyjnych ciepłolubnych odmian tej rośliny, które w większości późno zaczynają owocować. Rezultatem jest mrozoodporne i owocujące drzewo już w 2 roku.
  • Chandler – (selekcja amerykańska) jest bardzo popularna w USA, gdzie uprawiana jest wszędzie. Kształt owocu jest owalny, waga do 13,5 g. Jądro orzecha zawiera wysoki procent olejów, łupina jest cienka, jądro dobrze oddziela się od łupiny. Drzewo ma dużą odporność na choroby, rośnie w jednym miejscu przez wiele lat.
  • ? Wcześnie  rosnąca – przedstawiciel nisko rosnących i mrozoodpornych mieszańców. Dobrze zimuje bez schronienia. Dojrzewa późno. W jednym pęczku mieści się od 4 do 6 orzechów o wadze do 15 g każdy. W sprzyjających warunkach zaczyna owocować co roku dwa do trzech lat po posadzeniu. Odmiana wysokoplenna. Odporny na choroby i szkodniki. Owoce są bardzo przydatne, zawierają witaminy i minerały, oleje tłuszczowe i białko. Orzechy pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, poprawiają pamięć.
  • Karzeł to jedna z najbardziej produktywnych odmian. Owocowanie następuje w wieku 3-4 lat. Zwarte drzewo o wysokości około 2 metrów stoi przez cały rok obsypane białymi pachnącymi kwiatami. Dla lepszego zapylania zaleca się sadzenie w pobliżu 2-3 roślin. Do połowy jesieni karzeł wyda duże owoce o wadze 10-12 gramów z pysznymi oleistymi pestkami.

Ważne jest, aby nie przechowywać orzechów w lodówce lub zamrażarce obok produktów o specyficznym zapachu.Obrane orzechy można przechowywać w lodówce przez 4-5 miesięcy bez utraty ich właściwości, aw zamrażarce przez 1 rok.

Zgodność z warunkami przechowywania ochroni orzech przed zepsuciem. W przypadku braku suchego pomieszczenia o pożądanej temperaturze można przechowywać jądra w lodówce, a nawet zamrażarce.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska