Pomidory są dobre dla serca. Chodzi o likopen!

Likopen jest powszechnie uznawany za silny przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny, dzięki czemu jest aktywnie badanym i szeroko stosowanym środkiem zmniejszającym czynniki ryzyka chorób serca, raka i innych chorób przewlekłych związanych ze stanami zapalnymi i uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Najbardziej znany jest jako składnik pomidorów. A pomidory są niewątpliwie jednym z najlepszych źródeł likopenu. Występuje również w arbuzie, kapuście, grejpfrutach i papai.

Przyjrzyjmy się niektórym naukowym uzasadnieniom stojącym za tym, jak likopen może poprawić długoterminowe zdrowie.

Najlepszym źródłem likopenu jest pomidor
Najlepszym źródłem likopenu jest pomidor

Korzystne właściwości likopenu

Zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Przyjmowanie likopenu wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Wstępne dowody na korzyści zdrowotne likopenu pochodzą z badań epidemiologicznych, w których tysiące ludzi wypełniło kwestionariusze częstotliwości dla różnych produktów spożywczych, a następnie przez jakiś czas je obserwowało.

Naukowcy zauważyli prawidłowość między spożywaniem dużych ilości pokarmów bogatych w pomidory a zmniejszaniem ryzyka chorób serca.

Inne badanie, opublikowane w Journal of Nutrition przez naukowców z Brigham Women’s Hospital w Bostonie, oszacowało ten związek w grupie około 40 000 kobiet.

Naukowcy odkryli tendencję spadkową w częstości występowania chorób serca u kobiet, które jadły najwięcej produktów na bazie pomidorów. Zwłaszcza jeśli te produkty zawierały między innymi również olej.

Likopen jest lepiej wchłaniany po rozpuszczeniu w tłuszczu lub oleju. Oprócz niektórych pokrewnych związków chemicznych, takich jak beta-karoten (występujący w witaminy dla oczu , suplementy przeciwutleniające do użytku ogólnego itp.), likopen jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach.

Oznacza to, że organizm znacznie lepiej radzi sobie z jego magazynowaniem i wchłanianiem, jeśli spożyciu likopenu towarzyszy pewna ilość tłuszczu. Według dr Edwarda Giovannucciego, badacza epidemiologii żywieniowej w Harvard School of Public Health, likopenowi w żywności muszą towarzyszyć tłuszcze lub oleje.

Wysokiej jakości suplementy zawierają likopen rozpuszczony w oleju takim jak olej sojowy lub kukurydziany. Zapewnia to maksymalne przyswajanie składników odżywczych.

Rozpuszczalność likopenu w tłuszczach to nie tylko teoria. Badanie przeprowadzone w 2005 roku przez australijskich naukowców wykazało przekonująco, że likopen zawarty w pomidorach jest wchłaniany znacznie mniej efektywnie, gdy je się je w czystej postaci, bez dodatku oleju.

Pomaga zapobiegać rakowi prostaty

Podobnie jak w przypadku wielu innych przeciwutleniaczy, takich jak zielona herbata iresweratrol , najbardziej interesujący jest potencjał likopenu w zmniejszaniu ryzyka raka.

Epidemiolodzy popierają ten związek. Przynajmniej na raka prostaty. W badaniu opublikowanym w 2002 roku w czasopiśmie National Institute of Oncology naukowcy ocenili związek między spożyciem likopenu a występowaniem raka prostaty wśród grupy lekarzy, którzy byli obserwowani przez kilka lat i tych, u których zdiagnozowano prostatę. rak.

Naukowcy odkryli, że osoby, które spożywały najwięcej likopenu, miały o 23% mniejsze ryzyko raka prostaty (w porównaniu z grupą, która spożywała najmniej likopenu).

Likopen był również badany pod kątem leczenia raka prostaty. Ze względu na pojawiające się dowody na zdolność likopenu do zapobiegania rakowi prostaty, przeprowadzono kilka niewielkich badań eksperymentalnych, w których badano go jako środek pomocniczy w leczeniu raka prostaty.

W badaniu opublikowanym w 2001 roku niewielką grupę pacjentów z nowo rozpoznanym rakiem prostaty podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa otrzymywała likopen, druga – placebo.

Ponieważ wszyscy badani i tak przeszli operację usunięcia prostaty, naukowcy badali wpływ suplementacji likopenu na wzrost guza prostaty przez trzy tygodnie.

Pomimo małej liczebności próby naukowcy odkryli, że w grupie likopenu wzrost guza był mniejszy niż w grupie placebo, co stanowi kuszące dowody na to, że likopen może być stosowany nie tylko w profilaktyce, ale także jako dodatek do standardowego leczenia raka prostaty.

Należy jednak zauważyć, że było to badanie pilotażowe z wyjątkowo małą liczebnością próby i nie można wyciągnąć ostatecznych wniosków wyłącznie na podstawie wyników tego badania.

Pomaga zmniejszyć stan zapalny i poprawić poziom cholesterolu

Ze względu na właściwości przeciwzapalne likopen przeszedł również badania mające na celu zmniejszenie stanu zapalnego.

Otyłość jest celem wielu z tych eksperymentów, ponieważ nadmiar tłuszczu jest bezpośrednio związany z przewlekłym, ogólnoustrojowym zapaleniem, które uważa się za odpowiedzialne za wiele negatywnych skutków zdrowotnych związanych z otyłością.

W badaniu opublikowanym w Journal of Nutritional Biochemistry naukowcy badali pacjentów z nadwagą przez dwanaście tygodni. Połowa badanych była na diecie ubogiej w likopen, druga połowa na diecie bogatej w likopen, a także suplementowała likopen dziennie.

Naukowcy odkryli, że grupa spożywająca dużo likopenu obniżyła poziom biomarkerów zapalnych, jednocześnie zwiększając poziom cholesterolu HDL („dobrego”). Na podstawie tych wyników można stwierdzić, że likopen przyczynia się do łagodzenia chorób przewlekłych lub zapobiegania im.

Wniosek

Likopen ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które wydają się być związane ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i raka prostaty. Ponieważ likopen jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, należy go łączyć z tłuszczami w celu lepszego wchłaniania.

Jeśli suplementy, które przyjmujesz, nie zawierają oleju, weź suplementy likopenu wraz z oliwą z oliwek lub olejem rybnym, aby przyspieszyć wchłanianie.

Suplementy likopenu są szczególnie dobre dla mężczyzn, ponieważ są one oczywiście zagrożone rakiem prostaty. Ponadto mężczyźni są bardziej podatni na choroby układu krążenia niż kobiety.

Przyjmowanie suplementów likopenu może pomóc zmniejszyć to ryzyko i poprawić ogólny stan zdrowia w dłuższej perspektywie.

Skutki uboczne

Większość suplementów zawiera tyle likopenu, ile można uzyskać z kilku dużych posiłków z dużą ilością pomidorów. Dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych jest niewielkie.

Aleksandra Kowalski
Aleksandra Kowalski
Edytor serwisu
Rate author