Oliwa z oliwek. Jak odróżnić naturalny od fałszywego?

Oliwa z oliwek. Jak odróżnić naturalny od fałszywego?

W dzisiejszych czasach oliwa z oliwek jest szeroko stosowana w żywności, a szczególnie w naszym kraju jest jednym z najlepszych składników żywności. Ponadto spośród innych rodzajów oliwy najbardziej przydatna jest oliwa. Ale można to powiedzieć tylko o dość wartościowym produkcie, a jak wiadomo, sklepy nie zawsze kupują właśnie taki produkt.

Najczęściej produkt o nazwie „Oliwa z Oliwek” to po prostu mieszanka różnych rodzajów rafinowanych olejów, takich jak słonecznikowy, palmowy i rzepakowy, z dodatkiem różnych kolorów i aromatów, aby nadać takiej mieszance bardziej „prawdziwy” smak oliwa z oliwek. … Zdarza się też, że do oleju słonecznikowego dodaje się trochę oliwy z oliwek. Oczywiście cena takiego oleju będzie znacznie wyższa niż innych produktów z tego segmentu.

Jednak dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, jak wybrać zdrowy i wysokiej jakości olejek.

1. Najpierw dokładnie przestudiuj informacje na etykiecie butelki. Spójrz na zawartość kwasu, nie powinna przekraczać 3 procent, a także gatunek oleju. Bardzo często frazy takie jak „Polivio”, „Estella” i wiele innych nazw można zapisać na etykiecie drobnym drukiem – jeśli widzisz takie napisy, powinieneś wiedzieć, że jest to mieszanka różnych olejów i zawartości oliwy z oliwek jest bardzo mały.

2. Na jakość oliwy wpływa również nie tylko produkcja, ale rozlewanie i pakowanie, dlatego warto sprawdzić informacje o miejscu produkcji i rozlewu – w najlepszej wersji adresy powinny się zgadzać, jeśli tak. nie pasuje lub jest zapisane tylko miejsce wycieku, wtedy jakość takiego produktu może być dużym pytaniem.

3. Nie zapominaj o okresie przydatności do spożycia oliwy, prawdziwa oliwa z oliwek ma tendencję do niszczenia i utraty swoich właściwości użytkowych, a okres przydatności do spożycia takiej oliwy nie powinien przekraczać jednego roku.

4. Sprawdzając również adres, należy się dowiedzieć, czy oliwki rosną w tym regionie, a jeśli nie, to najprawdopodobniej nie będą one bardzo wysokiej jakości.

5. W domu są co najmniej 2 sposoby, aby sprawdzić, czy kupiłeś prawdziwy olej, czy nie.

Pierwszym z nich jest posmarowanie rąk olejem i wcieranie przez chwilę. Jeśli olej jest dostatecznie wchłaniany przez skórę, masz oliwę z oliwek dobrej jakości, jeśli jest słabo wchłaniana lub w ogóle się nie wchłania, to ten olej nie jest oliwą z oliwek.

Drugim jest włożenie niewielkiej ilości oleju do lodówki na 15-20 minut. Powinien powstać osad i mała ilość „płatków”, a sam olej powinien zgęstnieć – jeśli tak się stanie, masz olej dobrej jakości.

Uważaj i kupuj tylko wysokiej jakości, naturalne produkty!


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska