Ocet jabłkowy na przeziębienie i grypę: czy to pomaga?

Czy ocet jabłkowy może pomóc w przeziębieniu i grypie?

Właściwości przeciwbakteryjne octu jabłkowego mogą zabić niektóre bakterie.

Badania wykazały, że ocet jabłkowy ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i może zabijać bakterie, drożdże i infekcje grzybicze. Jednak jedno badanie wykazało, że ocet jabłkowy nie jest skuteczny przeciwko grypie i może nie mieć żadnego wpływu na wirusy powodujące przeziębienie (1).

Chociaż nie ma naukowych dowodów na to, że ocet jabłkowy jest skuteczny w leczeniu przeziębienia, jego właściwości przeciwbakteryjne mogą pomóc złagodzić objawy przeziębienia u niektórych osób.

Jeśli dana osoba jest przeziębiona i woli używać medycyny naturalnej zamiast leków, może spróbować użyć octu jabłkowego, aby sprawdzić, czy łagodzi objawy.

Ocet jabłkowy ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Wiele z jego dobroczynnych właściwości jest związanych z zawartymi w nim związkami polifenolowymi. Związki te to aktywne związki chemiczne występujące w różnych roślinach, w tym w owocach i warzywach.

Inne rodzaje octu owocowego, takie jak ocet winogronowy, również zawierają związki polifenolowe. Jednak ocet biały ich nie zawiera.

Związki polifenolowe działają jako przeciwutleniacze i zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników, które mogą uszkadzać tkanki.

Badania pokazują, że polifenole mogą mieć pozytywny wpływ na niektóre nowotwory, chorobę wieńcową serca i różne choroby zapalne (2).

Niektóre rodzaje octu jabłkowego zawierają korzystne bakterie probiotyczne. Może pomóc w utrzymaniu jelit i układu odpornościowego.

Według Harvard Health Publishing spożywanie octu jabłkowego może powodować kilka skutków ubocznych, w tym (3):

  • Uszkodzenie szkliwa zębów . Może się to zdarzyć, jeśli dana osoba spożyje go w postaci nierozcieńczonej. Lepiej jest użyć go jako części sosu sałatkowego.
  • Zmniejszony poziom potasu . Osoby przyjmujące leki, takie jak diuretyki, powinny porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem octu jabłkowego.
  • Zmiany poziomu insuliny . Osoby chore na cukrzycę muszą zachować szczególną ostrożność.
  • Możesz użyć octu jabłkowego w różnych domowych przepisach. Oto kilka przykładów:

    Z miodu i octu jabłkowego można przygotować preparat ziołowy o nazwie oxymel.

    Aby to zrobić, musisz zrobić napar z mieszanki ziół. Rozważ użycie ziół o właściwościach przeciwbakteryjnych lub przeciwzapalnych, takich jak oregano, tymianek, kurkuma lub czosnek.

    Herbal Academy daje wskazówki, jak zrobić Oxymel (4):

  • Weź czysty, suchy słoik i napełnij go do 1/4 objętości różnymi ziołami do wyboru (oregano, tymianek, kurkuma, czosnek, imbir, mięta).
  • Przykryj zioła równymi częściami octu jabłkowego i surowego miodu.
  • Wymieszaj, nałóż plastikową pokrywkę i wstrząsaj, aż wszystko będzie dobrze wymieszane.
  • Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu i wstrząsać co kilka dni.
  • Po około 2 tygodniach odcedź mieszaninę i przechowuj w szklanym słoju w lodówce.
  • W razie potrzeby łyżka.
  • Ponieważ oksymel zawiera surowy miód, nie należy go podawać dzieciom poniżej 12 miesiąca życia.

    Kobiety w ciąży, dzieci i osoby z chorobami lub osoby przyjmujące leki powinny zachować ostrożność, rozważając przyjęcie jakichkolwiek preparatów ziołowych.

    Możesz przygotować kojący napój, używając około 5 części ciepłej wody na 1 część octu jabłkowego. Możesz również płukać gardło mieszaniną równych ilości ciepłej wody i octu jabłkowego.

    Możesz dodać dodatkowe składniki do swojego napoju z octem jabłkowym, aby złagodzić gardło, złagodzić kaszel i złagodzić flegmę, takie jak:

  • torebka zielonej herbaty zanurzona w drinku
  • Co jeszcze może leczyć ocet jabłkowy?

    Oprócz tego, że jest popularnym lekarstwem na objawy przeziębienia, ocet jabłkowy może również pomóc w innych schorzeniach, takich jak:

  • zapalenie dziąseł spowodowane noszeniem protez
  • Poniżej znajduje się lista różnych domowych środków, które możesz spróbować złagodzić objawy przeziębienia.

    Kurkumina jest związkiem przeciwzapalnym występującym w kurkumie. Badania na ludzkich komórkach i myszach wskazują, że związek ten może pomóc w leczeniu infekcji wirusowych (5).

    Możesz zrobić kojącą herbatę, dodając trochę świeżego korzenia lub pół łyżeczki suszonej przyprawy do gorącej wody. Spróbuj dodać trochę cynamonu i miodu, aby go osłodzić.

    Do mieszanki należy również dodać trochę mielonego czarnego pieprzu, ponieważ zawiera związek zwany piperyną, który zwiększa zdolność organizmu do wchłaniania kurkuminy nawet o 2000%.

    Według badań, Echinacea może pomóc zmniejszyć częstotliwość i czas trwania przeziębień. Możesz wziąć go jako nalewkę ziołową, syrop na kaszel lub w postaci kapsułek (6).

    Czosnek zawiera substancję czynną zwaną allicyną. Związek ten ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i może pomóc w zapobieganiu przeziębieniom, chociaż badania są ograniczone (7).

    Możesz dodać czosnek do różnych potraw i sałatek lub zmielić go łyżką miodu i zażywać, aby złagodzić ból gardła.

    Artykuł w czasopiśmie naukowym International Journal of Preventive Medicine sugeruje, że imbir ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w przeziębieniu, kaszlu i bólu gardła. Możesz dodać go do ciepłego napoju lub świeżego soku (8).

    Irygacja nosa to tradycyjna metoda leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Obejmuje to płukanie nosa słoną wodą lub roztworem izotonicznym.

    Badania pokazują, że zmniejsza liczbę drobnoustrojów w drogach oddechowych poprzez przepłukiwanie błon śluzowych i pozytywny wpływ na komórki (9).

    Aby dowiedzieć się więcej o najlepszych naturalnych środkach na przeziębienie, odwiedź tę stronę – 12 naturalnych środków na przeziębienie i grypę.

    Ocet jabłkowy może być skutecznym sposobem leczenia objawów przeziębienia u niektórych osób, chociaż potrzebne są dalsze badania.

    Możesz spróbować wypić napój lub jedzenie, które zawiera dodatkowe składniki przeciwzapalne. Może pomóc złagodzić i złagodzić objawy przeziębienia oraz zapobiegać dalszym powikłaniom.

    Przed wypróbowaniem nowego leku lub produktu ziołowego należy skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie będzie on wchodził w interakcje z innymi lekami ani nie wpłynie na istniejące schorzenia.

    Kobiety w ciąży i dzieci również powinny unikać preparatów ziołowych, chyba że zaleci to lekarz.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska