Napoje odchudzające: które pić, a których unikać

Następujące napoje mogą pomóc Ci schudnąć, jeśli są uwzględnione w Twoim planie zdrowego odżywiania i ćwiczeń:

Woda to jeden z najzdrowszych napojów – nie zawiera kalorii, wspomaga procesy metaboliczne i fizjologiczne, wspomaga detoksykację, a także wiele innych dobroczynnych właściwości.

Dla osób, które chcą kontrolować swoją wagę, wiele organizacji zajmujących się zdrowiem, w tym CDC , zaleca wybór wody zamiast napojów wysokokalorycznych lub zwiększenie ogólnego spożycia wody.

Naukowcy odkryli związek między regularnym spożywaniem zielonej i czarnej herbaty a zmniejszonym ryzykiem chorób serca, niektórych rodzajów raka i cukrzycy.

Dodatkowe badania pokazują, że zielona herbata może pomóc Ci schudnąć i utrzymać wagę dzięki dwóm kluczowym składnikom: kofeinie i związkowi zwanemu galusanem epigallokatechiny.

Jednak przegląd wielu badań wykazał, że w większości przypadków utrata masy ciała po spożyciu zielonej herbaty nie była statystycznie istotna.

Wiele osób twierdzi, że ocet jabłkowy ma właściwości zdrowotne, w tym utratę wagi.

Jedno małe badanie wykazało, że uczestnicy na diecie niskokalorycznej, którzy brali również ocet jabłkowy, doświadczyli większej utraty wagi i niższego poziomu cholesterolu niż inni, którzy przestrzegali diety.

Osobom, które chcą schudnąć, pomocne może być stosowanie specjalnych koktajli zastępujących posiłek, zwłaszcza jeśli nie mają czasu na przygotowanie zdrowych posiłków.

Idealne jest jedzenie zbilansowanych, bogatych w składniki odżywcze pokarmów lub przekąsek, ale koktajl zastępujący posiłek może być również korzystny. Wiele z tych koktajli zawiera szereg ważnych składników odżywczych, białek i błonnika, przy mniejszej ilości kalorii niż przetworzona żywność.

Jednak nie wszystkie koktajle zastępujące posiłek są zdrowe. Przed zakupem i użyciem ważne jest, aby dokładnie zapoznać się ze składem produktu.

Jeśli chcesz wypróbować koktajle zastępujące posiłek, zdecydowanie powinieneś sprawdzić etykiety i unikać opcji, które zawierają niezdrowe składniki, takie jak dodatek cukru, sztuczne słodziki i syropy kukurydziane.

Niektóre badania pokazują, że koktajle zastępujące posiłek mogą pomóc w utracie wagi lub utrzymaniu prawidłowej wagi.

Jeden przegląd badań z 2011 roku wykazał, że takie koktajle mogą prowadzić do znacznej utraty wagi, podczas gdy wyniki innych badań były niejednoznaczne.

Koktajle białkowe nie są zrównoważonym źródłem składników odżywczych.

Jednak spożywanie dużych ilości białka może pomóc zmniejszyć głód i zapewnić uczucie sytości. W rezultacie możesz spożywać mniej kalorii po koktajlu białkowym, a to może pomóc Ci schudnąć.

Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że koktajle proteinowe zawierają również kalorie. Podobnie jak w przypadku koktajli zastępujących posiłek, musisz sprawdzić, czy koktajle proteinowe nie zawierają niezdrowych składników.

Od setek lat ludzie używają imbiru, aby poprawić trawienie. Imbir ma właściwości przeciwzapalne i może być przydatnym dodatkiem do gorącej herbaty lub wody sodowej.

Jednak niektóre napoje imbirowe zawierają dodatek cukru, który przyczynia się do zapalenia i przyrostu masy ciała.

Jedno małe badanie wykazało, że picie gorącej herbaty z proszkiem imbiru zmniejsza głód, zwiększa uczucie sytości i stymuluje spalanie kalorii.

Ponieważ jednak w badaniu wzięło udział tylko 10 osób, konieczne będą dalsze badania w celu potwierdzenia wyników.

Woda gazowana może być dobrą alternatywą dla słodkich napojów gazowanych.

Soda może stymulować organizm do poczucia sytości, co może prowadzić do mniejszej ilości kalorii w organizmie.

Eksperci zauważają, że po spożyciu kalorii w napojach ludzie czują się mniej nasyceni lub usatysfakcjonowani w porównaniu z kaloriami zawartymi w pokarmach stałych.

Autorzy badania z 2006 roku stwierdzili, że osoby powyżej 2 roku życia w krajach rozwiniętych spożywają 21% kalorii z napojów, podczas gdy wiele napojów ma bardzo niską wartość odżywczą.

Każdy, kto chce schudnąć, powinien unikać następujących rodzajów napojów:

Słodzone napoje gazowane są bogate w kalorie i mało składników odżywczych.

Puszka słodkiego napoju gazowanego (350 ml) zawiera około 10-13 łyżeczek cukru.

Soki owocowe zawierają więcej składników odżywczych niż napoje gazowane. Jednak chociaż soki zawierają naturalny cukier, to zawierają tyle cukru, że dodają do diety dużo kalorii.

350 ml soku pomarańczowego zawiera 10 łyżeczek cukru, podczas gdy ta sama porcja koktajli zawiera zwykle jeszcze więcej cukru.

Wybierając sok, warto wybrać 100% sok owocowy bez dodatku cukru i pamiętać o wielkości porcji.

Napoje energetyzujące i napoje dla sportowców również mają pewne korzyści zdrowotne, ale zwykle zawierają dużo kalorii. Poniższe liczby dotyczą 350 ml każdego rodzaju napoju:

 • Napoje sportowe : 5-10 łyżeczek cukru
 • Napoje energetyzujące : 10-14 łyżeczek cukru
 • Ponadto napoje energetyzujące często zawierają sztuczne słodziki, które mogą być niezdrowe.

  Napoje kawowe i słodzone herbaty mogą dodać do diety dużo cukru i kalorii. 350 ml mrożonej herbaty może zawierać 3-8 łyżeczek cukru.

  Napoje kawowe często zawierają więcej cukru niż zalecana ilość w ciągu dnia, czyli 6 łyżeczek dla kobiet i 9 łyżeczek dla mężczyzn.

  Alkohol nie działa dobrze przy odchudzaniu z kilku powodów:

 • Napoje alkoholowe są wysokokaloryczne – 350 ml piwa zawiera 150 kalorii, a kieliszek białego wina o pojemności 150 ml zawiera 100 kalorii.
 • Mieszanki, takie jak sok owocowy lub napoje gazowane, zwiększają liczbę kalorii w każdej porcji.
 • Picie alkoholu może zmniejszyć zdolność do powstrzymywania się, zwiększając prawdopodobieństwo, że osoby na diecie będą spożywać pokarmy, których starają się unikać.
 • Picie alkoholu zaburza trawienie i sen, utrudniając odchudzanie.
 • Niektóre napoje są mniej zdrowe, niż się wydaje. Poniższe strategie mogą pomóc Ci wybrać napój, który pomoże Ci schudnąć:

 • Przeczytaj składniki na opakowaniach, aby dowiedzieć się, ile dokładnie kalorii zawiera każda porcja.
 • Sprawdź rozmiary porcji, ponieważ niektóre małe pojemniki zawierają wiele porcji.
 • W kawiarni poproś o mniejsze porcje i odtłuszczone mleko.
 • Unikaj syropów smakowych i bitej śmietany.
 • W barze naprzemiennie napoje alkoholowe z wodą lub napoje niskokaloryczne.
 • Inne ogólne wskazówki dotyczące utraty wagi

  Utrata wagi może być trudna, a poniższe wskazówki mogą pomóc:

 • Szukaj długoterminowych rozwiązań zamiast szybkich poprawek.
 • Wprowadzaj stopniowe zmiany, które mogą stać się częścią zdrowszego stylu życia, takie jak picie wody zamiast słodkich napojów do posiłków, więcej chodzenia i mniej jazdy.
 • Aby woda była bardziej atrakcyjna, dodaj plasterki cytryny, limonki, ogórka lub arbuza.
 • Chociaż żaden napój nie może prowadzić do utraty wagi, pomocne mogą być niektóre napoje i strategie.

  Każdy, kto chce schudnąć, skorzysta na wodzie i napojach niskokalorycznych w porównaniu z napojami zawierającymi cukier lub tłuszcz.

  Warto zauważyć, że niewiele (jeśli w ogóle) dowodów naukowych sugeruje, że napoje mogą pomóc w odchudzaniu, w tym herbata, ocet jabłkowy i napoje imbirowe. Jednak wydają się być zdrowsze i mniej kaloryczne niż inne opcje.


  Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska