Naczynia miedziane: zalety i wady

Naczynia miedziane
Naczynia miedziane były znane od bardzo dawna i nawet w wielu historycznych wykopaliskach pierwsze naczynia kuchenne były wykonane z miedzi. Wokół niej toczy się wiele rozmów. Mówi się, że jest to dość szkodliwe. Chociaż są ludzie, którzy mówią, że wszystkie te wyobrażenia o krzywdzie to po prostu przesadzone, niepoprawne fakty.

Miedź w kuchni

Naczynia miedziane wyglądają bardzo atrakcyjnie. Dlatego jest gościem honorowym w kuchni. Łyżeczki, misy do robienia deserów i dżemów, a co najważniejsze dla miłośników kawy – Turek. To wszystkie podstawowe atrybuty każdej kuchni. Uważa się, że metal ma właściwości antybakteryjne, niektóre zostały już udowodnione przez naukowców. Może usuwać różne grzyby i bakterie z wody i innych pokarmów. Istnieją nawet potwierdzone dowody na to, że usuwa bakterie E. coli i salmonellozę. Dlatego pojawienie się miedzianych przyborów kuchennych nie jest tak zaskakującym faktem.

Stosowanie naczyń

Z użytecznych właściwości warto zwrócić uwagę nie tylko na piękno wizualne. Są też zalety. Tak więc naczynia miedziane bardzo dobrze przewodzą ciepło. Dlatego jest niezbędny do przygotowania różnych sosów, dżemów i owoców morza. Ze względu na to, że ogrzewanie następuje równomiernie i bardzo szybko, zachowana jest duża liczba użytecznych właściwości różnych produktów. Uważa się, że mikrocząsteczki dostają się do różnych produktów i nadają im pewien, niezwykły smak.

Ten metal jest dobrym środkiem przeciwbakteryjnym. Wiadomo, że w starożytności woda była nawet specjalnie przechowywana w takich naczyniach w celu jej dezynfekcji.

Sama miedź jest dość lekka, zwłaszcza jeśli chodzi o specjalne stopy, takie jak mosiądz. Te właściwości uzupełnia wiele innych. Dzięki temu jest mocny i trwały, dzięki czemu można go nawet przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Negatywne cechy

Warto wspomnieć, że metal ten ma kilka negatywnych właściwości. Na przykład niektóre kwasy owocowe utleniają się w kontakcie z miedzianą powierzchnią i uwalniają szkodliwe dla organizmu substancje, które mogą nawet prowadzić do zatrucia. Po ugotowaniu należy wyjąć potrawę z miedzianych pojemników, aby nie doszło do przesycenia tymi pierwiastkami.

Nadmierna wilgoć może powodować patynę na miedzi. Jest to zielonkawa powłoka, która uwalnia się w kontakcie z dużą ilością wilgoci. Gotowanie w naczyniach z takimi wadami jest absolutnie niemożliwe. Nie pojawiają się na produktach z mosiądzu.

Duże ilości miedzi w organizmie są obarczone zaburzeniami odżywiania. Dzieci, a także osoby z problemami z wątrobą nie powinny być spożywane z potraw z takiego materiału, ponieważ są one bardzo podatne na wpływ nadmiaru miedzi.

Kolejną ważną wadą jest dość wysoki koszt potraw. Ale musisz pomyśleć, że za duże pieniądze, które kosztują przybory kuchenne, możesz zostawić spuściznę nawet dla pokolenia wnuków.

Naczynia miedziane dobre czy złe?

Naczynia miedziane były używane przez ludzi od wielu stuleci. Właściwości, wady oraz jak dbać o garnki i patelnie z miedzi – to wszystko jest znane od dawna, ale dla tych, którzy nie wiedzą, przyda się ten artykuł.

Jedną z najważniejszych użytecznych właściwości naczyń miedzianych jest ich działanie antybakteryjne. Miedź jest w stanie zwalczać różne grzyby i bakterie, utrzymując je z dala od pożywienia.W dawnych czasach wodę przechowywano w miedzianych pojemnikach w celu jej dezynfekcji. Amerykańscy naukowcy udowodnili eksperymentalnie, że miedź z powodzeniem radzi sobie ze szczepami Salmonella, a także E. coli. Żywność gotowana w naczyniach miedzianych jest dezynfekowana, zapobiegając pojawianiu się chorób przewodu żołądkowo-jelitowego. Nie bez powodu miedź od dawna jest stosowana w medycynie ludowej w leczeniu wielu chorób: przy zatruciach organizmu, drgawkach, wrzodach, hemoroidach itp.

Miedziane łyżeczki nie tylko zdobią ucztę, ale także mają zbawienny wpływ na zdrowie. Miedź ma również właściwości przeciwzapalne. Nakładanie miedzianego przedmiotu na bolące miejsce to starożytna procedura lecznicza. Metal łagodzi ból, aktywuje procesy metaboliczne, łagodzi objawy wielu chorób.Następujące marki miedzi mają właściwości lecznicze: M1, MV, MG, MOO i MOB.

Naczynia miedziane będą służyć przez wiele lat przy odpowiedniej pielęgnacji. Produkty wykonane z tego metalu myje się ręcznie, bez użycia produktów na bazie chloru i urządzeń ściernych. Do pielęgnacji miedzi warto też użyć roztworu soli. Do czyszczenia i polerowania wyrobów miedzianych można również użyć domowych środków: nafty, amoniaku, octu, kredy itp. Po czyszczeniu należy dokładnie wytrzeć całą powierzchnię do sucha.

Kup tutaj.: Kliknij!

Dziś miedziane naczynia triumfalnie powracają do domowych kuchni. Ten proces jest powolny ze względu na wysoki koszt miedzianych garnków, miedzianych kadzi i innych miedzianych naczyń. Wydawałoby się, co za dziwność: w końcu znacznie łatwiej jest pozbyć się miedzianych naczyń i używać wyłącznie nowoczesnych przyborów kuchennych. Przede wszystkim miedziane naczynia są piękne. 

Trudno oprzeć się pokusie kupowania miedzianych naczyń – podbija od pierwszego wejrzenia. Gdy potencjalni nabywcy dowiadują się o doskonałych walorach potraw, a co za tym idzie, przygotowywanych w nich potraw, stają się ich wielbicielami na długie lata – podobnie jak profesjonalni kucharze. Nie tylko prestiżowe restauracje cenią miedziane naczynia. W kuchniach „potężnych” jest też sporo miedzianych naczyń – od dzbanków do kawy po kociołki. A wszystko dlatego, że naczynia miedziane są wyjątkowe. W przeciwieństwie do innych materiałów wykorzystywanych do przygotowywania potraw, takich jak aluminium czy stal nierdzewna, miedź jest bardzo droga, co sprawia, że ​​sprawdza się zarówno w profesjonalnych kuchniach restauracyjnych, jak i jako przybory do dekoracji i serwowania.

Gdy świeża (surowa) żywność jest przechowywana w miedzianych naczyniach, witaminy są tracone, a wielonienasycone kwasy tłuszczowe są utleniane, co może przyczyniać się do zachorowania na raka. Uszkodzenie naczyń jest szczególnie poważne, jeśli znajdują się w wilgotnym środowisku. Wysoka wilgotność powoduje utlenianie miedzi, co objawia się w postaci zielonego nalotu, który w przypadku interakcji z kwasami spożywczymi podczas ogrzewania powstają substancje szczególnie szkodliwe dla organizmu.

Aby tego uniknąć, musisz na czas obserwować naczynia i wyczyścić powierzchnię! Dlatego gdy taka płytka pojawi się na naczyniach, należy ją ostrożnie usunąć, przecierając powierzchnię solą kuchenną zamoczoną w occie. Jest inny sposób, z którego często korzystamy: weź plasterek cytryny, zanurz go w drobnej soli i potrzyj naczynia cytryną, a następnie spłucz ciepłą wodą, dobrze przecierając szmatką.Nie zaleca się mycia naczyń miedzianych w zmywarce. Użyte tam mocne detergenty mogą go uszkodzić. Z tego samego powodu nie należy używać produktów zawierających wybielacz.

Naczynia miedziane w kontakcie z produktami o wysokiej kwasowości oddziałują negatywnie. Aby zapobiec utlenianiu i zwiększyć bezpieczeństwo gotowania, wnętrze miedzianego pojemnika jest zwykle pokryte specjalnymi stopami cyny, żelaza lub niklu. Po wytarciu takiej powłoki naczynia należy wymienić. Dlatego naczynia niepowlekane są bardziej praktyczne, ale trzeba pomyśleć o tym, co można w nich ugotować, a co nie.

Podczas gotowania w miedzianych patelniach najlepiej jest używać drewnianej łopatki, aby uniknąć zarysowania wnętrza.

Do produkcji naszych wyrobów używamy wyłącznie miedzi gatunku M1 (99,9%). Miedź pozostaje równie popularnym metalem do profesjonalnych naczyń kuchennych, jak tysiące lat temu. Luksusowy kolor naczyń ze szczotkowanej miedzi rozjaśni każdą kuchnię.

Aby Twoja kuchnia była bogatsza i piękniejsza, wystarczy umieścić w niej odpowiednie miedziane naczynia. Luksusowy połysk, drogi kolor, doskonałe rozprowadzanie ciepła podczas gotowania – a Twoje kulinarne życie nabierze nowego znaczenia.

Rodzaje naczyń miedzianych

Sama miedź jest raczej miękkim i drogim metalem, więc przybory kuchenne wykonane z czystej miedzi są bardzo drogie i nie do końca wysokiej jakości. Często powstają różne preparaty, które pomagają zachować właściwości miedzi, ale jednocześnie poprawiają je do maksimum. Najpopularniejsza jest mieszanina miedzi i cynku zwana mosiądzem; miedź i nikiel, czyli miedzionikiel, a srebro niklowe to mieszanina miedzi, cynku i niklu.

Wśród dużej liczby miedzianych przyborów kuchennych najbardziej praktyczne są:

  • garnki, które mogą mieć różną objętość i głębokość;
  • patelnie z uchwytami lub wysokimi bokami;
  • rondle z grubym dnem;
  • czajniki;
  • samowary;
  • Turcy;
  • Miski do sosów;
  • wiadra;
  • cukiernice;
  • miseczki na cukierki;
  • sztućce.

Tacki o różnych typach, grubościach i kształtach doskonale nadają się do serwowania. Wszystkie te próbki przyborów kuchennych mogą być mosiężne.

Powłoka wewnętrzna

Naczynia miedziane bardzo szybko się utleniają, dlatego należy je dobrać tak, aby wnętrze było pokryte innym metalem. Najczęściej jest to stal nierdzewna lub cyna. Stal nierdzewna powinna być gęsta wewnątrz, a na zewnątrz warstwa miedzi zachowuje wszystkie swoje właściwości użytkowe i przewodzące ciepło.

Naczynia powlekane

Naczynia miedziane są często pokryte cyną, tak zwaną miedzią cynowaną. Z tego powodu uzyskuje się dość gęstą warstwę, która pomaga poprawić wszystkie właściwości tego szlachetnego metalu. Często szefowie kuchni używają właśnie takich potraw, ponieważ bardzo łatwo jest je przywrócić, powtarzając procedurę cynowania.

Bez powłoki wewnętrznej

Jeśli kupujesz naczynia wykonane z miedzi bez wewnętrznej powłoki, musisz zrozumieć, że wielu nieczystych sprzedawców może przekazywać mieszaninę innego metalu z cienką warstwą napylanej miedzi jako oryginał. Naczynia miedziane są dość ciężkie, jednolite i wyglądają na bardzo drogie. Często pod postacią gołej miedzi sprzedają imitację stali nierdzewnej.

Naczynia miedziane w czystej postaci mogą być używane tylko do przygotowywania zimnych potraw, gotowania czystej wody i tworzenia deserów, na przykład dżemów, które następnie zostaną umieszczone w innym pojemniku.

Naczynia miedziane: przydatne czy szkodliwe dla organizmu ludzkiego?

Pierwsza pisemna wzmianka o miedzi pochodzi z 2500-2200 lat pne. To stary traktat o jego zastosowaniu w gojeniu ran i dezynfekcji wody. W starożytności ludzie bardzo dobrze znali właściwości miedzi i stosowali ją w leczeniu siniaków, złamań, bólów głowy i stanów zapalnych.

Aleksander Wielki i jego dowódcy mieli miedziane kubki i miski, z których pili i jedli podczas kampanii. Chroniło to przed wieloma epidemiami, natychmiast wybuchającymi w gorącym klimacie i zaburzeniami jelitowymi spowodowanymi przez surową wodę w otwartych zbiornikach, a zwierzęta piły w tym samym miejscu.

W średniowieczu miedziane naczynia w kuchni były nieodzownym atrybutem dobrej gospodyni domowej. Spalanie na słońcu, czyszczone patelnie, bojlery i czajniki zapewniały komfort, nadawały potrawom delikatny smak i były korzystne – zabijały chorobotwórcze drobnoustroje i grzyby, których w tamtych czasach było bardzo dużo. Wystarczy przypomnieć straszne epidemie dżumy i ospy. W każdym gospodarstwie domowym – w królewskiej kuchni lub biednej chacie zawsze były miedziane naczynia. 

Sekrety wyboru naczyń miedzianych

Aby prawidłowo używać tego metalu, wielu szefów kuchni dzieli się swoimi sekretami. Trzeba zrozumieć, że nawet najdroższy produkt z pewnością się opłaci, bo naczynia miedziane to niezwykle długofalowa inwestycja. Naczynia miedziane są zawsze sprzedawane bez pokrywek i trudno je kupić od rosyjskich producentów.

Garnki i patelnie miedziane

Zestaw garnków i patelni wykonanych z miedzi.

Lepiej jest wybrać kute naczynia miedziane, będą trwać znacznie dłużej. Dostępne w wersji cynowej, stalowej lub niklowanej. Należy jednak rozumieć, że te pojemniki są bardziej odpowiednie do szybkiego gotowania lub gotowania.

Jak powstają naczynia kuchenne z miedzi i mosiądzu?

W warunkach przemysłowych wyroby wytwarzane są różnymi technologiami: metodą metalurgii proszków, walcowaniem na gorąco i na zimno, metodą odlewania na gorąco do specjalnych form, tłoczeniem z blach miedzianych, ciągnieniem drutu, obróbką mechaniczną i malowaniem przez cynkowanie.

Małe warsztaty powtarzają techniki stosowane od średniowiecza. Zasadniczo jest to tłoczenie lub wytłaczanie z blachy miedzianej. Do produkcji naczyń przetwarzane są blachy miedziane lub mosiężne, odcinając wszystkie niepotrzebne i podgrzewane. Następnie stukając młotkami nadaj pożądany kształt. Gotowy produkt jest przechowywany we wrzącym roztworze i nakładany jest wzór. Dobrzy rzemieślnicy tworzą prawdziwe, niepowtarzalne dzieła sztuki. Wspaniałym prezentem będą ręcznie robione tureckie naczynia miedziane. Wysoka jakość wykonania, elegancki design i niezrównane piękno zachwyci właściciela przez długie lata.

Rzadziej naczynia kuchenne są wytwarzane przez odlewanie ze względu na wysoki koszt wymaganego precyzyjnego kształtu lub za pomocą technologii ciągnienia drutu.

Prawidłowe używanie miedzianych naczyń

Istnieje wiele ważnych warunków, których należy przestrzegać, aby nie spowodować szkód. Gotowane danie w naczyniu miedzianym jest smaczniejsze, ale należy pamiętać, że nie można w nim przechowywać żywności przez długi czas. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku kwaśnych potraw lub tych, które zawierają kwas w swoim składzie, a nawet owoców.

Pustych naczyń bez zawartości nie należy pozostawiać w ogniu, aby nie pojawiły się pęknięcia. Miedź lubi dobre czyszczenie, ale nie toleruje materiałów ściernych ani silnych zarysowań. Dlatego do gotowania należy używać silikonowych lub drewnianych szpatułek.

Naczynia powlekane

Czyste naczynia miedziane, niepowlekane, są przeznaczone wyłącznie do przygotowywania nieutleniających potraw. Zasadniczo są to czajniki, dzbanki, miski na dżem.

Rondle, patelnie, garnki miedziane, wewnątrz cynowane – pokryte cienką warstwą stali lub niklu, która zabezpiecza przed utlenianiem. Taka powierzchnia jest bardzo mocna, trwała i wytrzymuje wysokie temperatury. W nowoczesnych naczyniach specjalne dno jest również wykonane z ferromagnesu.

Miedziane talerze i naczynia są pokryte cyną. Materiały te dobrze chronią naczynia kuchenne przed utlenianiem. Cyna jest krótkotrwała, nie toleruje ekstremalnych temperatur, ale można ją łatwo nakładać ponownie, ponadto aplikacja ręczna jest bardziej gęsta, utrzymuje naczynia znacznie dłużej niż galwanizacja.

Naczynia mosiężne wykonane są ze stopu miedzi i cynku. Jego zalety to trwałość. Stop ten nazywany jest „wiecznym metalem”, produkty z niego wykonane mogą służyć nawet do pięćdziesięciu lat bez utraty swojego pierwotnego wyglądu. Wewnętrzne powierzchnie mosiężnych naczyń są cynowane, aby zapobiec utlenianiu, a powierzchnie zewnętrzne są polerowane lub pokryte niklem.

Nowoczesne potrawy produkcji rosyjskiej i zagranicznej wykonane są ze specjalnej powłoki z bimetalu, teflonu lub ceramiki.

Objawy zatrucia miedzią

Miedź jest normalnym składnikiem, który jest ważny dla rozwoju organizmu, ale potrzeba jej bardzo mało. Zwykle ludzie otrzymują go z różnych produktów, ale przy nadmiarze, który zdarza się w wyniku spożycia dużych ilości soli miedzi, mogą wystąpić poważne konsekwencje, włącznie z zatruciem.

Pierwsze objawy to gwałtowny spadek ciśnienia krwi, osłabienie, biegunka, ból brzucha oraz metaliczny posmak i wymioty. W zbyt zaawansowanych sytuacjach zatrucia może dojść nawet do zaburzeń oddychania i drgawek. Bardzo często objawy te są podobne do choroby wątroby, na którą wpływa przede wszystkim miedź.

Kilka słów o producentach

Po raz kolejny warto zwrócić uwagę na fakt, że koszt produktu jest dość wysoki. Producenci rosyjscy, ukraińscy i białoruscy nie zajmują się takimi elementami na masową skalę. To wcale się nie usprawiedliwia.

Ale jest kilka wybitnych europejskich firm, które tworzą dobre miedziane naczynia. Są to portugalski Bioflon, włoski Ruffoni, francuski Mauviel i De Buyer, a także włoski producent TVS.

Trzeba zrozumieć, że nawet pomimo wysokich kosztów ta zastawa stołowa uzasadni wydatki, ponieważ będzie żyła dłużej niż jeden dzień, odziedziczy ją więcej dzieci i wnuków.

Pielęgnacja i czyszczenie

Konieczne jest monitorowanie naczyń miedzianych, aby ich jasny wygląd nie ucierpiał i pozostał jak najdłużej. Istnieje kilka sposobów, aby odpowiednio o nią dbać:

  1. Nie należy używać konwencjonalnych środków czyszczących, proszków chlorowych ani szorstkich zmywaków, ponieważ mogą one zarysować delikatną powierzchnię.
  2. Trzeba wiedzieć, że miedzi w ogóle nie należy pozostawiać mokrej, natychmiast pojawia się na niej zielona tablica, która jest szkodliwa.

Najlepszym sposobem czyszczenia miedzianych powierzchni jest użycie cytryny, kwasu cytrynowego, octu, soli lub sody oczyszczonej. Aby wyczyścić miedź, należy pokroić cytrynę na kawałki i dobrze zetrzeć naczynia, a następnie spłukać pod bieżącą wodą. Ten produkt może pomóc w czyszczeniu prawie każdego miedzianego naczynia.

Analogicznie stosuje się ocet i sodę. Bardzo często czyszczenie roztworem kwasu cytrynowego pomaga przywrócić potrawom dawny wygląd. Należy rozumieć, że wszelkie uszkodzenia mechaniczne powodują nieodwracalne uszkodzenie powłoki.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska