Mielony czarny pieprz: korzyści i szkody

Dlaczego czarny pieprz mielony jest przydatny?

Przyprawy mogą poprawić smak potraw. Ale mogą być używane jako lekarstwa. Jest to znane wielu. Wyjaśnienie jest takie, że skład owoców pieprzu czarnego, jak wszystkie przyprawy, zawiera wiele składników w postaci olejków eterycznych, minerałów, witamin.

Najcenniejszym bogactwem tej przyprawy są tłuszcze, białka, węglowodany, błonnik, minerały, witaminy, żywice, olejki eteryczne, alkaloidy. Fitokomponenty, takie jak piperyna i piperydyna, nadają ostry smak owocom pieprzu. Piperyna stanowi jedną dziesiątą składu chemicznego przyprawy. Ale nie tylko alkaloidy reprezentowane przez piperynę i piperydynę zwiększają ostrość produktu. Chevisin również przyczynia się do tej jakości papryki.

Pod względem zawartości składników przewyższył wszystkie skrobie, których zawartość wynosi około 60%, co w porównaniu z innymi substancjami jest bardzo dużo. Kompleks witamin i minerałów zawiera witaminy A, C, B, fosfor, żelazo, wapń. Co zaskakujące, 100 g czarnego pieprzu zawiera 3 razy więcej kwasu askorbinowego niż pomarańcza.

Zawartość kalorii w przyprawie wynosi 263 kcal. Białka, tłuszcze i węglowodany w procentach wynoszą odpowiednio 9, 29 i 62 procent.

Dlaczego czarny pieprz jest przydatny?

Ogólna korzyść

Liczne obserwacje efektu po zastosowaniu mielonego czarnego pieprzu mówią:

  • o środkach antyseptycznych;
  • przeciwbakteryjny;
  • przeciwdrobnoustrojowy;
  • przeciwbólowy;
  • przeciwskurczowe;
  • przeciwutleniacz;
  • Tonik;
  • ogrzewanie;
  • wiatrówki;
  • diuretyki;
  • właściwości żółciopędne produktu.

Przyprawa jest naprawdę uważana za bardzo przydatną:

  1. Dzięki piperynie, która nadaje pieprzu pikanterii, przyjmowanie przypraw prowadzi do pobudzenia przepływu krwi i wydzielania enzymów trawiennych. Przyprawa zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi.
  2. Pacjenci z problemami z oddychaniem, cierpiący na nadmiar śluzu, odczują ulgę w mielonej przyprawie z miodem.
  3. Toksyny, żużle, pasożyty zostaną „zaatakowane” przez pieprz i będą wydalane z organizmu w przyspieszonym tempie. Dobroczynne działanie przyprawy odczuje także wątroba i układ nerwowy.
  4. Osoby cierpiące na astmę, choroby zakaźne pęcherza moczowego i cholerę odczują ulgę, jeśli zastosują w leczeniu pieprz czarny w dawkach zalecanych przez specjalistów.

Dla kobiet

Każda kobieta może odczuć korzyści z mielonego czarnego pieprzu, jeśli chce oczyścić organizm. Najważniejsze, aby nie zapomnieć o dziennej dawce nie większej niż 4 g. Dzięki przyprawie znikną bóle mięśni i zmęczenie.

Dla mężczyzn

Pieprz czarny jako afrodyzjak jest przydatny dla mężczyzn w celu poprawy potencji. Wiedziały o tym już w starożytności kobiety w Indiach, które w celu zwiększenia męskiej aktywności seksualnej z pewnością wsypywały do ​​naczynia czarny mielony pieprz. Dodatkowo posiada zdolność do rozrzedzania krwi, dzięki czemu mężczyzna będzie chroniony przed problemami z przekrwieniem miednicy małej.

Wielu przedstawicieli silniejszego seksu zna skuteczny środek na potencję z cukru, pieprzu i mleka. Selen i cynk zawarte w czarnym pieprzu zwiększają poziom testosteronu i normalizują pracę prostaty.

Podczas ciąży

Kobiety w ciąży mogą doświadczać problemów trawiennych. Pieprz czarny mielony w małych dawkach pomaga normalizować procesy związane z trawieniem pokarmu.

Podczas karmienia piersią

Współczesna medycyna udowodniła, że ​​stosowanie mielonego czarnego pieprzu przez kobietę podczas karmienia piersią jest korzystne. Ta przyprawa pomaga w odbudowie kobiecego ciała w okresie poporodowym, jest w stanie aktywować funkcjonowanie różnych narządów.

Dla dzieci

Ze względu na dobroczynny wpływ mielonego czarnego pieprzu na cały układ narządów, może być stosowany jako przyprawa do dań dla dzieci od pierwszego roku życia. Jest szczególnie przydatny dla dzieci, które mają słaby apetyt.

Kiedy chudniesz

Pieprz czarny to przyprawa spalająca tłuszcz. Dzięki temu może być stosowany do diet, nie przekraczając dziennej normy dla osoby dorosłej – 10 g. Korzystnie wpływa na pracę żołądka i przewodu pokarmowego. Dzięki pieprzowi pokarm jest lepiej i szybciej trawiony, następuje wzrost produkcji enzymów przez trzustkę. Regularne spożywanie mielonego czarnego pieprzu prowadzi do wzrostu temperatury ciała. Powoduje to przyspieszenie metabolizmu i intensywne spalanie dodatkowych kalorii. Jako naturalny energetyk, ta przyprawa może wpływać na uwalnianie energii.

Aby zrzucić zbędne kilogramy dietetycy zalecają cotygodniowe przyjmowanie produktu składającego się ze szklanki kefiru ze szczyptą mielonego czarnego pieprzu. Powinien być pijany rano na pusty żołądek.

Pieprz czarny mielony w medycynie

Dobroczynne właściwości pieprzu czarnego mielonego sprawiają, że jest on popularny w leczeniu różnych dolegliwości.

Pieprz czarny mielony w medycynie

  1. Na przeziębienie i kaszel pomoże szczypta mielonego pieprzu, popijana dużą ilością wody.
  2. Mleko z mielonym czarnym pieprzem przyniesie ulgę, jeśli masz problemy z pracą żołądka. Po zażyciu takiej mieszanki ustanie zaburzenia trawienne.
  3. Oprócz głównego leczenia, w przypadku choroby układu oddechowego, wywar z mleka z czarnym mielonym pieprzem nie będzie zbyteczny. Suplementacja kurkumą zwiększy korzyści zdrowotne mieszanki.
  4. Oliwa z oliwek z czarnym pieprzem ma dobre działanie przeciwbólowe w łagodzeniu bólu stawów i rwy kulszowej. Powstały lek wciera się w chore obszary.
  5. Świeżo zmielony czarny pieprz w ghee to skuteczny środek na stany zapalne skóry i egzemy. Brodawki również znikną przy regularnym stosowaniu tego środka.
  6. Trądzik przestanie istnieć na twarzy, jeśli dotkniętą twarz przetrzesz zsiadłym mlekiem z mielonym czarnym pieprzem.
  7. Środek zawierający tę przyprawę będzie skuteczny w łagodzeniu zapalenia dziąseł.
  8. Domowe maseczki i kremy do twarzy z dodatkiem mielonego czarnego pieprzu będą działały odmładzająco. Cellulit może również zniknąć po zastosowaniu produktów, których jednym ze składników jest właśnie ta przyprawa.
  9. Mielony czarny pieprz może być prawdziwym lekarstwem na rany i zadrapania. Odrobina proszku przyprawowego na wierzchu oczyści uszkodzoną powierzchnię z zarazków i zatrzyma krwawienie.
  10. Ludzie i zwierzęta z porostami na skórze skorzystają z mąki sojowej, oliwy z oliwek i mielonego czarnego pieprzu. Zmieszane dwa pierwsze składniki, przyjmowane w równych dawkach z niewielką ilością przyprawy, pomogą w pozbyciu się choroby.
  11. Mężczyźni, którzy mają problemy z łysieniem, znajdą w zmielonym czarnym pieprzu prawdziwego uzdrowiciela. Sól, czarny pieprz, sok z cebuli – te składniki, wymieszane i nałożone na głowę na pół godziny, pomogą rozwiązać problem.

Aplikacje do gotowania

Nie sposób wyobrazić sobie kuchni bez mielonego czarnego pieprzu. W przypadku wszystkich potraw najlepiej jest oczywiście zmielić pieprz na proszek tuż przed użyciem. Posiada doskonały smak i aromat.

Sposoby dodawania przypraw do potraw są różne:

  1. Gorące zupy i buliony uzyskają pożądany smak dzięki dodaniu pod koniec gotowania mielonego pieprzu.
  2. Podczas smażenia ryb i warzyw do ciasta dodaje się czarny pieprz lub mąkę do bułkowania.
  3. Aby przygotować pyszne pieczone mięso, pamiętaj, aby do marynaty dodać proszek tej przyprawy. Tusza w marynacie jest przechowywana dość długo.
  4. Smak mielonego mięsa i ryb zyska tylko dodatek mielonego czarnego pieprzu i soli.
  5. Przygotowanie przekąsek w puszkach rzadko jest kompletne bez dodatku tej przyprawy, która jest bardzo popularna na wszystkich kontynentach.

Szkody i przeciwwskazania

Pomimo wielu korzystnych właściwości i szerokiego zastosowania mielonego czarnego pieprzu, czasami jego stosowanie może być szkodliwe.

  1. Z powodu nadmiernego używania go przez kobietę może ucierpieć jej układ rozrodczy. Co więcej, nawet po ustaleniu przyczyn niepłodności i zmianie diety, proces odbudowy organizmu może być długi.
  2. Błona śluzowa żołądka może cierpieć z powodu niepohamowanego używania przyprawy ze względu na jej ostry smak.
  3. Jakość i ilość wytwarzanych hormonów może również ulec pogorszeniu i prowadzić do zmniejszenia popędu płciowego. Dlatego mężczyźni nie powinni nadużywać tej gorącej przyprawy.
  4. Jeśli dana osoba ma problemy z bezsennością, należy zwrócić uwagę na dietę, w której czarny pieprz występuje w dużych ilościach i ograniczyć jego stosowanie.
  5. Aby dzieci poniżej 12 roku życia nie odczuwały dolegliwości żołądkowych, nie należy dodawać tej przyprawy do posiłków w dużych ilościach.
  6. Zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody żołądka to oczywiste powody, dla których należy wykluczyć z diety potrawy z czarnym pieprzem lub przynajmniej w minimalnym stopniu stosować go do posiłków.

Bez względu na to, jak użyteczny dla organizmu nie byłby czarny mielony pieprz, ważne jest, aby wiedzieć o czającym się niebezpieczeństwie związanym z jego nierozsądnym użyciem.

Jak wybrać i przechowywać

Jakość i warunki użytkowania uzależnione są od warunków doboru i przechowywania przyprawy. Kupujący w sklepach detalicznych mogą wybierać zarówno z grubego, jak i drobno zmielonego czarnego pieprzu. Dużą rolę odgrywa kolor przyprawy. Suszony owoc pieprzu czarnego powinien mieć czarnobrązową skorupkę. Wewnątrz znajduje się lekkie jąderko. Chociaż pieprz nazywany jest czarnym, po zmieleniu jego kolor powinien być jasnobrązowy z matowym zielonkawym odcieniem. Wszystkie inne kolory (a tym bardziej czarny) wskazują na obecność zanieczyszczeń w proszku.

Jak wybrać i przechowywać pieprz czarny mielony

Nie należy wierzyć, że mówi się o niższej jakości mielonej papryki w porównaniu do całej papryki. Ich jakość jest taka sama. Siła aromatu zależy od świeżości oryginalnego produktu, czyli groszku, z którego pozyskuje się zmielony pieprz. Oczywiście świeżo zmielona papryka wygrywa smakiem z papryką pakowaną.

Okres przechowywania mielonego czarnego pieprzu i grochu jest inny. Jeśli jest to pieprz mielony, jego właściwości zostaną zachowane nie dłużej niż trzy miesiące. Jeśli chcesz mieć zawsze przyprawę o świeżym aromacie, możesz w razie potrzeby zmielić ziarna pieprzu. Jego trwałość nie wynosi jak zwykle rok, ale do trzech lat.

Główne warunki przechowywania pieprzu czarnego, w jakiejkolwiek formie: suche, najlepiej ciemne miejsce i hermetyczny pojemnik.

Mielony czarny pieprz pochłania zapachy, dlatego wokół niego nie powinno być produktów o wyraźnych aromatach.

Interesujące fakty o pieprzu

  1. Początkowo papryka nie miała takiej ostrości, jaką ma teraz. Ewolucja dodała tę właściwość do swoich owoców. Ostry smak groszku nie przypadnie do gustu zwierzętom, ale ptaki nie boją się używać tego groszku, który nie zmienia swojego okrągłego kształtu, nawet przechodząc przez ciało ptaków.
  2. Jako pierwsi docenili pozytywne właściwości czarnego pieprzu starożytni Indianie – Aztekowie i Majowie. Pieprz zastąpił nim sól. W słodkich owocach papryki widzieli małe warzywa. Pieprz wśród Indian był obdarzony własnym bóstwem – Chantiką, uważaną za żonę boga ognia.
  3. Według niektórych legend dzięki pieprzowi Indianie pokonali hiszpańskich kolonistów w jednej z bitew. Aby to zrobić, rdzenni mieszkańcy Ameryki wlali pieprz do tlącego się ognia Hiszpanów. Europejczycy zostali oślepieni dymem pieprzowym i zostali zabici przez tubylców.
  4. Wszyscy znają różnorodność ostrych czerwonych chili. Jednak niewiele osób wie, że azteckie słowo oznaczające „chile” oznacza „czerwony”.
  5. Witaminy z grup A, C, B, magnez, potas, żelazo – wszystkie te substancje znajdują się w czerwonej papryce. Zielona papryka to niedojrzałe owoce tego samego krzewu. Nie może pochwalić się zawartością składników odżywczych.
  6. W dobrze znanych mieszankach curry i chmielu pieprz czarny jest niezbędnym składnikiem.
  7. W naturze występują specjalne odmiany pieprzu, których ostrość prowadzi do oparzeń na niezabezpieczonej skórze dłoni. Aby nie doznać poparzenia chemicznego, podczas pracy z produktem należy nosić gumowe rękawice.
  8. Pieczenie bardzo ostrej papryki najlepiej zneutralizować mlekiem, jogurtem lub plasterkiem cytryny. Woda jest w tej sytuacji kiepskim pomocnikiem.
  9. Aby zmniejszyć ostrość papryki w strąkach, możesz wybrać w niej nasiona i przegrody, ponieważ zawierają one całą ostrość.
  10. Miłośnicy ptaków śpiewających, czyli kanarków, włączają do swojej diety pieprz cayenne. Ta odmiana pieprzu nadaje ptasim piórom jaśniejszy czerwony kolor.
  11. Z papryki ostrej przyrządza się nalewki polecane osobom o słabym apetycie i zaburzeniach trawienia.
  12. W leczeniu reumatyzmu często stosuje się osteochondrozy, stawy, maści i plastry klejące, w tym mielony pieprz.
  13. Liczne badania dowiodły, że pieprz pomaga w walce z rakiem.
  14. Wiele gospodyń domowych ma na parapetach czerwoną paprykę: dbałość o nią jest minimalna i polega na terminowym podlewaniu i nawożeniu mieszanką kwiatów.
  15. Jedną z odmian rośliny jest ziele angielskie. Jest to wiecznie zielone drzewo tropikalne, którego jagody są wykorzystywane w perfumerii. Olejek pozyskiwany z owoców ziela angielskiego dodaje się do perfum, likierów i mydeł.
  16. Pieprz o nazwie Habanero słynie z wyjątkowej ostrości.
  17. Dopiero w XVI wieku odkryto dla Rosjan czarny pieprz.

Pieprz czarny w dowolnej postaci, cały lub sproszkowany, jest użytecznym i użytecznym produktem, gdy jest stosowany w dopuszczalnych dawkach.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska