Mąka migdałowa: korzyści zdrowotne i szkody

Korzyści i szkody mąki migdałowej

Sproszkowane migdały są używane do gotowania i okazały się skutecznymi produktami kosmetycznymi.

Pod względem swoich właściwości mąka migdałowa może zastąpić mąkę pszenną. Jego wyjątkowy smak i orzechowy aromat nada każdej potrawie wyjątkowej pikanterii i wzbogaci w składniki odżywcze.

Dzielić:

  1. Zwykła mąka. Mielenie ziaren po moczeniu we wrzącej wodzie.
  2. Częściowo beztłuszczowy. Tłoczenie na zimno z oleju, suszenie na ciepłym powietrzu, mielenie.
  3. Jeśli obierzemy pestki, mąka okaże się śnieżnobiała. Nadaje się do deserów i wyrobów cukierniczych. Nierafinowana masa ma kremowy odcień. Nadaje się do przekąsek.

Skład i zawartość kalorii

Zawartość kalorii na 100 g mąki – 600 kcal.

Produkt zawiera:

  1. Witaminy: A, B (oprócz B3 i B12), C, E, PP, karoten, niacyna.
  2. Pierwiastki śladowe: potas, wapń, magnez, sód, siarka, fosfor, chlor.
  3. Żelazo, jod, miedź, fluor.
  4. Kwasy tłuszczowe: linolowy, oleinowy.

Korzyści z mąki migdałowej

Podczas przetwarzania nasion absolutnie wszystkie składniki są zatrzymywane w mące. Produkty na jego bazie są przygotowywane szybciej, ponieważ proszek jest uważany za gotowy. Ziarna zawierają dużo oleju, który zatrzymuje wilgoć w wypiekach, dzięki czemu są delikatne i zachowują swoje właściwości odżywcze. Produkt nie traci swojej jakości przez kilka dni.

Ogólna korzyść

Dania migdałowe wpływają na układ nerwowy, przywracają ostrość widzenia, chronią organizm przed chorobami i infekcjami, obniżają poziom cholesterolu i wpływają na metabolizm człowieka, przyspieszając go.

Preparat stosuje się przy kamicy moczowej, guzach nowotworowych (stadium początkowe), problemach z nerkami, chorobami wątroby, dolegliwościami serca. Przeciwutleniacze usuwają toksyny z organizmu i łagodzą ból wrzodowy.

Dla mężczyzn

W wieku dorosłym spada libido mężczyzny. Proszek migdałowy kontroluje poziom testosteronu i zwiększa popęd seksualny, zwiększając wytrzymałość.

Dla kobiet

Mąka migdałowa nawet w niewielkich ilościach dostarcza składników odżywczych, które poprawiają wygląd i zdrowie włosów i paznokci. Skóra twarzy nabiera naturalnego kolorytu i staje się elastyczna.

Podczas ciąży

Witaminy z grupy A i C wspomagają pracę narządów wewnętrznych oraz wzmacniają organizm po porodzie. Nienarodzone dziecko otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego rozwoju.

Podczas karmienia piersią

W okresie laktacji orzechy mają pozytywny wpływ na gruczoły sutkowe. Mleko matki jest wzbogacone witaminami i staje się bogatsze. Jednak nie przesadzaj z nimi.

Dla dzieci

Kompleks witamin i wysoka zawartość białka w nasionach podnoszą ogólną odporność młodego organizmu, wzmacniają układ nerwowy (odprężanie, zwiększona aktywność mózgu).

Kiedy chudniesz

Dla osób otyłych i chorych na cukrzycę korzystne jest włączenie do diety produktów migdałowych. Niska zawartość skrobi i glutenu pozwala na spożywanie słodyczy bez obaw o przybranie na wadze. Składniki odżywcze i minerały wspomagają produkcję insuliny, obniżają poziom cholesterolu i chronią naczynia krwionośne.

Mąka migdałowa w kosmetologii

Substancje wchodzące w skład rdzenia korzystnie wpływają na skórę twarzy, włosy i płytkę paznokciową. Produkty z oleju migdałowego mają właściwości nawilżające, przeciwstarzeniowe i oczyszczające. Na jego bazie sporządź: maseczki, balsamy, kremy do cery tłustej, suchej i mieszanej. Produkty pomagają uporać się z młodzieńczym trądzikiem, redukują blizny i wygładzają skórę i drobne zmarszczki, pobudzają krążenie krwi i regenerację komórek.

Szkody i przeciwwskazania

Stosowanie proszku migdałowego nie zaszkodzi zdrowiu ludzkiemu, jeśli zostanie włączone do diety i będzie zgodne z dziennym spożyciem. Wysoka zawartość kalorii w produkcie mącznym może powodować szybki przyrost masy ciała, problemy żołądkowo-jelitowe, zawroty głowy i osłabienie. Stosowanie mąki nie jest zalecane dla osób z indywidualną nietolerancją składników, alergią na migdały oraz problemami z sercem. Nasiona są słodkie i gorzkie. Ten ostatni może być śmiertelny (dla dziecka wystarczy 10 sztuk, dla osoby dorosłej – 50 sztuk).

Jak zrobić mąkę migdałową w domu

Jak zrobić mąkę migdałową

Do samodzielnej produkcji będziesz potrzebować:

  • całe migdały (3-5 kawałków gorzkich nasion na pikantność na 500 g słodyczy);
  • wrzątek;
  • siekacz.

Mąkę migdałową można przygotować na kilka sposobów:

  1. Całe ziarna zalewa się wrzącą wodą od 30 minut do 2 godzin. Woda jest odsączana, obierana i suszona na suchej patelni, po czym nasiona są miażdżone. Orzechy myje się i zalewa wrzącą wodą przez kilka minut. Rozłóż na ręczniku papierowym i odcedź, a następnie odklej. Rozłóż migdały na blasze do pieczenia i równomiernie rozprowadź na powierzchni, wstaw do piekarnika na 20 minut w temperaturze 90 ° C na minimalnym ustawieniu. Co 5-10 minut blacha do pieczenia jest przesuwana i odwracana.
  2. Migdały są przenoszone do młynka i mielone do stanu pudrowego. Masę przesiewa się i ponownie miele gruboziarniste cząstki. W przypadku nadmiernego naświetlenia w trakcie procesu może wydostać się olej. W proszku pojawią się grudki.

Jeśli potrzebujesz zrobić herbatnik lub krem, nie musisz obierać skóry. Wtedy puder nabierze delikatnego kremowego odcienia. Nie wpłynie to na smak.

Jak prawidłowo przechowywać mąkę migdałową

Dzięki obróbce produkcyjnej i specjalnemu opakowaniu zakupiony proszek migdałowy może być przechowywany do 12 miesięcy w ciemnym, suchym pomieszczeniu. Zaleca się całkowite użycie domowej mąki, ponieważ podczas przechowywania traci ona swój zapach i składniki odżywcze. Proszek przechowuje się w szklanym, zamkniętym pojemniku przez 2-5 miesięcy w miejscu chronionym przed promieniami słonecznymi (magazyn, szafa, zamrażarka).

Co można zrobić z mąki migdałowej: przepisy kulinarne

Z proszku można przygotować wszelkie wypieki i sałatki mączne. Pełni funkcję zagęszczacza, panierki i bazy ciasta. Przygotowywane są głównie wypieki i desery, a także kremy i nadzienia, które wypełnione są słodyczami i rurkami ptysiowymi.

Ciasteczka

Ciasteczka z mąki migdałowej

Makaronik Francuski:

  • mąka migdałowa – 125 g;
  • cukier – 85 g;
  • wanilina – 2 sztuki;
  • jajko kurze – 2 szt .;
  • sól – 1 łyżeczka;
  • barwniki spożywcze.

Jajka wymieszać z solą, cukrem i ubić na gładką masę. Dodaj cukier waniliowy i kontynuuj ubijanie masy jajecznej, aż uformują się piki. Przesianą mąkę ostrożnie dodaje się do mieszanki i miesza od dołu do góry. Piana nie powinna osiadać.

Ciasto dzieli się na trzy miski, z których każda wypełniona jest barwnikiem lub suchym kakao. Ciasto włożyć do woreczka i wycisnąć na blachę wyłożoną pergaminem. Produkty umieszcza się w nagrzanym piekarniku i pozostawia na 30 minut w wyłączonej szafce. Dwie okrągłe części łączymy z nadzieniem z bitej śmietany (można je mieszać z proszkiem kakaowym lub czekoladą), lekko docisnąć i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

Ciasto

Składniki:

  • Jajko – 2 szt.
  • Cukier 175g.
  • Masło – 110 g.
  • Krem 33% – 50 ml.
  • Migdały 50 g.
  • Mąka – 100 g.

Przygotowanie
Oddzielić białka od żółtek, dodać cukier, śmietanę i gotować na kuchence do uzyskania gęstej śmietany, nie doprowadzając do wrzenia. Ważne jest, aby stale pokonywać masę. Patelnia jest chłodzona w łaźni wodnej, bez zatrzymywania się. Masło dodaje się do śmietany, ubija i przechowuje w lodówce.

Wąsy
ubijamy do uzyskania jędrnych szczytów i dodajemy cukier. Migdały suszy się na sucho, ale nie dopuszczając do ich przypalenia (nawet lekki zapach spalenizny może zepsuć smak produktu). W blenderze jądra sieka się i dodaje do białek, masę ubija się przez 2-3 minuty.

Blacha do pieczenia pokryta jest pergaminem, na którym powstają dwa ciasta o średnicy 20 cm. Oba kawałki piecze się w piekarniku w temperaturze 175°C i zamienia po 10 minutach. Po 10-12 minutach gotowe ciasta posypuje się cukrem i odwraca, aż całkowicie ostygną. Usuń pergamin, posmaruj pierwsze ciasto kremem, nałóż drugie. Całość pokryj kremem, łącznie z bokami i udekoruj płatkami migdałów. Ciasto jest schładzane przez 6-8 godzin.

Chleb

Składniki:

  • Mąka – 250 g.
  • Proszek do pieczenia – 1 opakowanie.
  • Jajko – 4 szt.
  • Oliwa z oliwek – 120 ml.
  • Woda – 125 ml.
  • Sezam (dekoracja).

Suche składniki miesza się ze składnikami płynnymi i łączy. Grudki usuwa się trzepaczką i pozostawia na 15 minut. Forma pokryta jest pergaminem, ciasto wlewa się. Na wierzchu posyp sezamem. Chleb piecze się w temperaturze 200°C przez 50 minut.

Ciasto

Ciasto:

Glazura:

  • czekolada – 40 g;
  • masło (zmiękczone) – 25 g;
  • płatki migdałów (do dekoracji).

Wszystkie składniki są wcześniej usuwane z lodówki. Masło ubić mikserem na śnieżnobiałą konsystencję, dodać cukier i dalej ubijać przez 2 minuty. W osobnym pojemniku żółtka są oddzielane od białek i dodawane do masła, kontynuując bicie. Po 1 minucie dodać jajka kurze i ubić do uzyskania kremowej konsystencji. Dodaj mąkę, proszek do pieczenia, sól i dokładnie wymieszaj.

Forma pokryta jest pergaminem (spód i boki). Na patelni rozgrzanej do 170°C ciasto piecze się przez około godzinę.

Aby sprawdzić gotowość produktu, przebij środek drewnianym szpikulcem. Kij musi być suchy. Ciasto pozostawia się do całkowitego ostygnięcia i usuwa formę. Aby uzyskać polewę czekoladową, rozpuść czekoladę, wymieszaj z masłem i polej ciasto. Tworzą go płatki migdałów (cienkie jąderko przeciąć).

naleśniki

Naleśniki z mąki migdałowej

Aby przygotować ciasto naleśnikowe, weź:

  • jajko – 2 szt .;
  • ciepłe mleko – 150 ml;
  • ciepła woda 300 ml;
  • mąka – 350 g;
  • olej roślinny – 50 mg;
  • cukier – 60 g;
  • proszek do pieczenia – 0,5 opakowania.

Przygotowanie
Suche składniki miesza się oddzielnie od składników płynnych i łączy. Ubij ciasto na gładką masę i odstaw na 15-20 minut. Patelnia jest nasmarowana i podgrzana. Obecne ciasto ponownie miesza się i wylewa na patelnię za pomocą małej kadzi. Zajmuje to około 1-2 minut z każdej strony.

Ciasto

Ciasto:

  1. sól – 1 łyżeczka;
  2. cukier – 1 łyżka. l. ze zjeżdżalnią;
  3. masło – 100 g;
  4. jajko – 1 szt .;
  5. zimny płyn (mleko lub woda) – 30 ml.

Nadzienie:

  • rum lub likier – 50 ml;
  • mąka – 25 g;
  • rodzynki 25 g;
  • mak – 300 g;
  • cukier – 180 g;
  • olej – 50 g
  • wanilina – 1 opakowanie;
  • żółtko – 1 szt .;
  • białko – 2 szt.

Przygotowanie:

  1. Mąkę w proszku miesza się z cukrem i solą, dodaje się zmiękczone masło i jajko. Cienkim strumieniem wprowadza się zimny płyn i zagniata ciasto. Powstałą kulkę przykrywa się folią spożywczą lub umieszcza w plastikowej torbie w celu schłodzenia w lodówce przez 30 minut.
  2. Aby uzyskać nadzienie, zmiksuj mak w blenderze, aby odkryć jego smak. Następnie dodaj cukier, proszek i wanilinę. Do powstałej mieszanki dodaje się roztopione masło i rodzynki nasączone rumem. Białka są oddzielnie ubijane na stabilną pianę i stopniowo wprowadzane do nadzienia.
  3. Schłodzone ciasto dzieli się na 2 równe części i rozwałkowuje się warstwy o grubości 1 cm, forma pokryta jest pergaminem. Pierwsza warstwa układana jest na dole, wypełnienie wyrównuje się na górze i przykrywa drugą warstwą.
  4. Ciasto smaruje się żółtkiem i piecze przez 30-35 minut w 190°C.

Ciastko „La Gioconda”

Główne składniki:

Piekarnik należy nagrzać do 180 ° C.

Ubijaj jajka z cukrem w mikserze, aż powstanie piana (średnio do 10 minut) i dodaj wstępnie przesianą mąkę. Ważne jest, aby delikatnie wymieszać masę silikonową szpatułką od dołu do góry. W osobnej misce ubij białka z cukrem do uzyskania stabilnych pików i stopniowo dodawaj do ciasta. Wlej olej i ugniataj do uzyskania gładkości.

Do pieczenia można użyć dowolnej formy: silikonowej lub dzielonej bez spodu. Spód i brzegi pokryte są pergaminem i wylewa się ciasto. Ciastko jest przygotowywane przez 20-30 minut. Nie otwieraj wieczka przez około 15 minut, aby produkt nie osiadał. Gotowość można sprawdzić drewnianym szpikulcem (przy przekłuwaniu biszkoptu pozostaje suchy i nie przywiera do ciasta).

„La Gioconda” wyjmuje się z piekarnika i odstawia na 5-7 minut, następnie oddziela (prowadzi nożem po bokach), usuwa formę i całkowicie chłodzi. Pieczenie owija się folią spożywczą i pozostawia na noc w lodówce.

Serniki

Serniki z mąki migdałowej

Aby zrobić ciastka z serem migdałowym, potrzebujesz:

  • jajko – 2 szt .;
  • twarożek – 500 g;
  • sól – 1 łyżeczka bez zjeżdżalni;
  • olej roślinny – 4 łyżki. ja.;
  • cukier – 1 łyżka. l. ze zjeżdżalnią;
  • mąka migdałowa – 250 g.

W płytkiej misce wymieszaj jajko, twarożek i masło. Suche składniki miesza się w osobnym pojemniku. Mieszanki łączy się i zagniata ciasto. Stół posypuje się proszkiem, na dłonie przygotowuje miskę zimnej wody, patelnię smaruje się olejem i podgrzewa.

Ręce zwilżyć i uformować serniki (podkładki), obtoczyć w mące, strzepnąć nadmiar i smażyć na patelni na złoty kolor. Wstawiamy do piekarnika na 180°C na 6 minut. Podaje się syniki ze śmietaną i jagodami.

Gofry

Wymagane składniki:

  • masło – 60 g;
  • jajko – 1 szt .;
  • proszek migdałowy – 75 g (możesz potrzebować więcej);
  • cukier granulowany – 50 g;
  • twarożek (ziarno) – 85 g;
  • twaróg – 50 g.

Przygotowanie:

  1. W płytkim pojemniku zmiel twarożek, dodaj cukier, ser i wymieszaj masło, dokładnie wymieszaj, dodaj jajko i proszek migdałowy. Z konsystencji ciasta wychodzi gęsta śmietana. Masa jest niejednorodna (w razie potrzeby mieszaj blenderem).
  2. Podgrzej gofrownicę. Posmaruj powierzchnię olejem roślinnym. Ciasto jest równomiernie wkładane do gofrownicy elektrycznej i pieczone na złoty kolor (średnio 2-3 minuty z obu stron). Wafle migdałowe podawać z dżemem, śmietaną i świeżymi jagodami.

Co może zastąpić mąkę migdałową w wypiekach?

Jeśli nie można kupić proszku migdałowego, można go zastąpić pszenicą. Jednak konsystencja i aromat gotowego dania będą bardzo różne.

Jeśli w produktach wymagany jest orzechowy smak, dodaj do ciasta:

  • masło migdałowe i orzechowe;
  • likier „Amaretto” lub „Disaronno”;
  • koncentrat waniliowy;
  • mielony orzech (1: 2, gdzie 1 to część orzechów, 2 to mąka pszenna).

Składniki te zbliżą aromat wypieków do oryginału, zachowując jednocześnie delikatność i miękkość charakterystyczną dla proszku migdałowego.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska