Mąka gryczana: korzyści zdrowotne i szkody

Korzyści i szkody z mąki gryczanej

Mąka gryczana stała się powszechna dzięki unikalnemu składowi witamin i wyjątkowemu smakowi. Wizualnie ten produkt różni się od swojego pszenicznego odpowiednika tylko cechami kolorystycznymi, ale ma bardziej użyteczne właściwości.

Skład i zawartość kalorii

Żelazo, sód, jod, wapń, fosfor, cynk, potas i magnez – to niepełna lista mikro- i makroelementów zawartych w mące gryczanej. Dodatkowo produkt ten jest bogaty w witaminy B, C, E i PP. Obecność wielu składników odżywczych pozwala na zastosowanie tego produktu w różnych obszarach konsumpcji. Jednocześnie dobroczynne działanie gryki jest bardzo odczuwalne dla organizmu.

Stosunek białek, tłuszczów i węglowodanów w mące gryczanej przedstawia się jako 13,6:1,2:71,9 g.

Zawartość kalorii w produkcie wynosi 340–353 kcal, co nie przeszkadza w jego stosowaniu w jadłospisie dietetycznym.

Dlaczego mąka gryczana jest przydatna?

Skład energetyczny mąki gryczanej determinuje jej korzystne właściwości. Należy tutaj wspomnieć, że najbardziej przydatna mąka jest wytwarzana ręcznie. Wynika to z faktu, że większość ważnych elementów znajduje się w łusce. W produkcji przemysłowej łuska jest całkowicie odseparowana, poświęcając większość witamin i minerałów. W domu nie da się całkowicie oddzielić ziarna gryki od łuski, dlatego mąka domowa jest bardziej pożywna niż kupowana na targu lub w sklepie.

Dla kobiet

Organizm kobiety czerpie ogromne korzyści ze spożywania potraw z mąki gryczanej. Oprócz wspomagania utraty wagi, gryka normalizuje również poziom hemoglobiny. Jest to ważne w różnych dniach cyklu, aby zachować zdrowie kobiety.

Dla mężczyzn

W przypadku mężczyzn mąka gryczana może być stosowana w celu uzupełnienia równowagi witaminowo-mineralnej w organizmie podczas nadmiernego wysiłku fizycznego, a także w okresach docelowego przyrostu masy mięśniowej. Produkt wyróżnia się również tym, że przy zbilansowanej podaży składników odżywczych działa jednocześnie regulująco na układ pokarmowy i gruczoły biorące udział w procesach przemiany pokarmowej.

Podczas ciąży

W okresie ciąży mąka gryczana może być stosowana jako alternatywa dla pszenicy. Jest pożywny, a jego indeks glikemiczny jest minimalny.

Podczas karmienia piersią

Karmienie piersią zwykle wiąże się z pewnymi ograniczeniami dietetycznymi. W tym okresie szczególnie przydatna jest mąka gryczana, z której można przygotować wiele pożywnych i smacznych potraw.

Dla dzieci

Produkt ten jest stosowany jako bezpieczny składnik odżywki dla niemowląt, a także może pełnić rolę pokarmów uzupełniających w początkowych stadiach zaznajomienia się dziecka z pokarmem dla dorosłych. Dania z takiej mąki pojawiają się w diecie dzieci od szóstego miesiąca życia. Przygotowuje się je najpierw w wodzie, stopniowo wprowadzając mleko.

Kiedy chudniesz

Jako żywność ekologiczną często stosuje się mąkę z kiełkującej gryki, ponieważ zawiera ona czterokrotnie więcej niacyny i kilkakrotnie więcej kwasu foliowego oraz witaminy B6. Jednocześnie skrobia zawiera o połowę mniej, ponieważ taki produkt jest uważany za najbardziej odpowiedni dla tych, którzy chcą schudnąć.

Mąka gryczana z kefirem: korzyści i szkody

Odżywczy tandem kefiru i mielonej gryki korzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych i wątroby, dlatego jest szeroko stosowany jako składnik diet odchudzających i programów oczyszczających.

Najpopularniejszy przepis na pożywny napój, zgodnie z którym mąka gryczana (1 łyżka stołowa) wylewa się kefirem (jedna szklanka). Mieszanka jest chłodna, dzięki czemu zachodzą naturalne procesy fermentacji.

Mieszanka kefirowo-gryczana jest używana do celów leczniczych przez kilka tygodni każdego ranka na czczo. Należy jednak zachować ostrożność podczas stosowania tego przepisu w przypadku chorób wątroby i nieprawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Mąka gryczana w medycynie

Unikalne dobroczynne właściwości mąki gryczanej spowodowały jej szerokie zastosowanie zarówno w celach spożywczych, jak i w leczeniu i profilaktyce wielu dolegliwości.

Mąka gryczana w medycynie

Tak więc jego stosowanie pozwala wzmocnić naczynia krwionośne, normalizować pracę wielu narządów i układów organizmu.

Odżywianie w przypadku chorób
co możesz, a czego nie możesz jeść:

Z cukrzycą

Mąka gryczana pomaga w normalizacji poziomu glukozy we krwi, co jest ważne w przypadku cukrzycy. Ponadto produkt ten jest korzystny również dla diabetyków ze względu na niski indeks glikemiczny (wskaźnik wynosi tylko 54).

Często w celu dostosowania równowagi cukrowej stosuje się mieszankę infuzowaną z kefirem. Czas trwania leczenia tą mieszaniną wynosi około trzech miesięcy.

Z zapaleniem trzustki

Zapalenie trzustki i choroby tarczycy wymagają przestrzegania określonej diety, w której mąka gryczana może być stosowana do utrzymania równowagi hormonalnej. Przepis na danie lecznicze jest prosty: mieloną kaszę gryczaną miesza się z miodem i orzechami włoskimi (200 g każdego składnika). Mieszankę leczniczą należy spożywać po jednej łyżce na raz przed posiłkami.

Do jelit

Mąka gryczana stymuluje odpływ żółci i ruchliwość jelit. Aby znormalizować mikroflorę jelitową i poprawić jej ruchliwość, najczęściej zaleca się przyjmowanie mąki w połączeniu z kefirem. Schłodzone, osiadłe jedzenie jest uważane za najlepszą opcję leczenia jelit.

Mąka gryczana w kosmetologii

Warto zauważyć, że mielona kasza gryczana jest często wykorzystywana do celów kosmetycznych. Jest aktywnym składnikiem odżywczym i oczyszczającym skórę twarzy, jest również stosowany przez kobiety jako składnik produktów do pielęgnacji włosów i ciała. Zaletą jest prostota samodzielnego użytkowania w domu.

Do twarzy

  1. W składzie maseczek dla urody i zdrowia skóry twarzy produkt ten może działać jako środek nawilżający. W tym celu mieloną kaszę gryczaną (20 g) miesza się z żółtkiem jednego jajka, łyżeczką miodu i pokruszonymi owocami śliwek bez skórki. Mieszankę nakłada się na twarz uprzednio oczyszczoną z makijażu i przechowuje przez kwadrans. Do płukania nadaje się ciepła woda.
  2. W mieszankach do skóry, różniących się zawartością tłuszczu, mąkę wlewa się wstępnie przygotowanym bulionem z rumianku. Konsystencja powinna przypominać lepką owsiankę. Maskę zmywa się po 20 minutach pozostawania na twarzy.
  3. Co zaskakujące, z mąki gryczanej można uzyskać maskę filmową. Ta opcja jest świetna dla wrażliwej skóry. Oprócz mąki do maski dodaje się łyżkę żelatyny, wywar z rumianku lub wodę o temperaturze pokojowej. Dodatkowo do takiej kompozycji wprowadzany jest sok z aloesu. Po nałożeniu maska ​​wysycha przez pół godziny, następnie jest usuwana w jednej warstwie, trzymając krawędź. Po usunięciu twarz myje się zimną wodą.
  4. Maseczka z mlekiem jest skuteczna na twarz i całe ciało. Podczas jej przygotowania płatki gryczane zalewa się mlekiem i czeka, aż pęcznieją. Produkt nakłada się na parowaną skórę, odczekaj około 20 minut, a następnie dokładnie spłucz.
  5. Zmielona kasza gryczana zmieszana z niewielką ilością miodu stosowana jest również jako środek odżywiający skórę.

Dla włosów

Mąka gryczana może pomóc wyeliminować przetłuszczające się włosy. Aby to zrobić, należy go wymieszać z sokiem z cytryny z połowy owoców, a następnie wlać składniki mlekiem, aż utworzy się pastowata mieszanka. Nałóż maskę na włosy po umyciu szamponem i moczyć przez 30 minut. Spłucz włosy szamponem, aby pozbyć się wszelkich pozostałości.

Szkody i przeciwwskazania

Dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu ważne jest, aby przed użyciem dowiedzieć się, czy mąka gryczana została wyprodukowana oddzielnie od pszenicy, ponieważ nawet śladowe ilości pszenicy w produkcie mogą być szkodliwe.

Pomimo szeregu korzystnych efektów, jakie niesie stosowanie mąki gryczanej, może mieć również negatywny wpływ. Ten produkt zawiera alergeny, dlatego często występują reakcje na grykę, takie jak obrzęk, zaczerwienienie błon śluzowych jamy ustnej i oczu, świąd, obrzęk krtani, nudności lub wymioty, duszność, zawroty głowy, rozstrój jelit, przekrwienie błony śluzowej nosa i alergiczny nieżyt nosa. Największym zagrożeniem jest obrzęk krtani, który prowadzi do anafilaksji, ciężkiej postaci reakcji alergicznej prowadzącej do uduszenia. Jeśli zostanie znaleziony najmniejszy ślad tego objawu, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Co zaskakujące, obróbka cieplna mąki gryczanej w żaden sposób nie wpływa na jej właściwość wywoływania alergii, ponieważ zawarte w niej alergeny są odporne na wysokie temperatury.

Ponadto mąka gryczana jest bogata w błonnik, co może być niebezpieczne dla osób cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna lub zespół jelita drażliwego. Spożywanie produktu w pożywieniu przez osoby mające problemy z perystaltyką i nadmierną produkcją gazów może prowadzić do niestrawności i skurczów jelit.

Jak wybrać i przechowywać mąkę gryczaną

Do pieczenia zwykle wybiera się mąkę gryczaną o ciemniejszym odcieniu. Wynika to z faktu, że nadaje gotowej potrawie więcej aromatu i bogatego koloru.

Jak wybrać i przechowywać mąkę gryczaną

Ponieważ mąka gryczana ma wysoką zawartość tłuszczu, ma tendencję do psucia się, dlatego niezwykle ważne jest, aby wybrać świeży produkt. W lecie jest to szczególnie prawdziwe, ponieważ zjełczenie produktu pojawia się wcześniej pod wpływem wysokiej temperatury powietrza. Zjełczała mąka gryczana może powodować problemy zdrowotne tylko przy wielokrotnym użyciu. Może to prowadzić do zablokowania tętnic i uszkodzenia komórek ciała.

Od momentu zakupu produkt należy umieścić w chłodnym miejscu w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Okres przechowywania po otwarciu opakowania z mąką nie przekracza trzech miesięcy.

Jak zrobić mąkę gryczaną w domu

Niewątpliwą zaletą ręcznie robionego produktu jest to, że w tym przypadku możesz mieć absolutną pewność składu.

Przed zmieleniem kaszę gryczaną należy dokładnie wypłukać, pozbywając się w ten sposób ściółki. Następnie należy go przerzucić na sito i dokładnie wysuszyć. Grykę można zmielić za pomocą dowolnego dostępnego sprzętu kuchennego.

Co można zrobić z mąki gryczanej: przepisy kulinarne

Istnieje wiele opcji dań przygotowanych na bazie mąki gryczanej. Produkt ten doskonale wpisuje się w jadłospis dietetyczny, a także jest chętnie stosowany przez osoby przestrzegające zasad dobrego odżywiania. Wypieki z mąki gryczanej w niczym nie ustępują przysmakom z mąki pszennej, zachowując swoje dobroczynne właściwości podczas obróbki cieplnej.

Pyszne babeczki i naleśniki, kluski z tej cennej mąki zachwycają smakiem, a także są bardzo pożywne. Osoby, które starają się unikać produktów skrobiowych na rzecz swojej sylwetki, pokochają ciasta i babeczki, a chleb gryczany nie pozostawi nikogo obojętnym. Jednocześnie te zdrowe dania wyglądają całkiem apetycznie i apetycznie.

naleśniki

Naleśniki z mąki gryczanej to świetna przekąska lub śniadanie. Okazują się dietetyczne i smaczne.

Do przygotowania tego dania potrzebne będą: mieszanka mąki gryczanej i pszennej w równych proporcjach (po 200 g), łyżeczka soli i cukru, nieco ponad dwie szklanki mleka, szczypta sody oczyszczonej i trzy jajka.

Przesiej mąkę przed zmieszaniem składników. Rozcieńczyć mleko niewielką ilością wody, a następnie dodać do niego składniki luzem (sól, cukier i sodę). Następnie dodaj ubite mikserem jajka do płynnej mieszanki. Ponadto żółtka należy ubijać oddzielnie od białek, aby naleśniki okazały się bardziej puszyste. Na koniec dodaj do mleka przesianą mąkę. Dokładnie zagnieść ciasto. Naleśniki pieczemy na rozgrzanej patelni w odrobinie oleju.

Chleb

Chleb gryczany mocno się kruszy. Wynika to z faktu, że w mące gryczanej nie ma glutenu, co sprawia, że ​​gotowy produkt jest porowaty.

Do pieczenia chleba nadal musisz wprowadzić pewną ilość mąki pszennej. Idealny stosunek składników to 1:1 lub 2:1 (gdzie większość pochodzi z mąki pszennej). Gotowy chleb gryczany ma smak wypiekany. Mąka do pieczenia powinna być jak najbardziej zmielona.

Aby uzyskać dwa bochenki chleba o wadze około 400 g każdy, potrzebne będą: drożdże (15 g), 0,5 kg pszenicy i 160-200 g mąki gryczanej, cukier (2 łyżki stołowe), sól (2 łyżeczki), ciepła woda (około 2 szklanki), a także kilka łyżek oleju roślinnego.

Przede wszystkim musisz przygotować ciasto. Drożdże zmielić z cukrem, zalać ciepłą wodą (połowa objętości przepisu). Dodaj szklankę mąki do tej mieszaniny, po czym należy ją wymieszać i wysłać w ciepłe miejsce na dwadzieścia minut.

Gdy ciasto podwoi swoją objętość, pojawiają się bąbelki, należy do niego dodać resztę ciepłej wody. Następnie możesz przystąpić do wyrabiania ciasta. Ilość wprowadzonej mąki zależy bezpośrednio od jej jakości, dlatego należy monitorować konsystencję ciasta.

Przed końcem wyrabiania, gdy ciasto jest już wystarczająco strome, można dodać sól i olej roślinny. Ostatnim akcentem jest nadanie ciastu jędrnej konsystencji poprzez wyrabianie go rękami. Ten proces jest dość długi – około 15 minut, ale zapewnia splendor przyszłego chleba. Podczas wyrabiania ciasta rękami mąka pszenna aktywnie uwalnia gluten, dzięki czemu gotowy produkt zachowa swój kształt. Nawiasem mówiąc, w mieszance pszenno-gryczanej uwalnia się mniej glutenu.

Po wyrobieniu ciasto należy umieścić w wysmarowanej tłuszczem misce, przykryć ręcznikiem i odstawić na godzinę w ciepłe miejsce. W tym czasie ciasto wyrośnie jeszcze dwukrotnie. Należy go podzielić na dwie równe części, uformować w bochenki i umieścić w uprzednio naoliwionych foremkach. Napełnione formy odstawiamy na kolejną godzinę w ciepłe miejsce, aby ciasto wyrosło. Następnie posmaruj oba bochenki mąką wymieszaną z wodą, możesz również posypać wybranymi nasionami.

Temperatura i czas pieczenia chleba zależą od właściwości piekarnika. Jako wstępne zalecenie możesz skupić się na 150°C (piec przez pierwsze 20-30 minut), a następnie podnieść temperaturę do 200°C i piec przez kolejne 10 minut. Cały proces pieczenia należy kontrolować za pomocą drewnianego szpikulca, za pomocą którego można sprawdzić, ile wypieka się chleb.

Gdy chleb będzie gotowy, ostudź go bez wyjmowania z formy, a następnie wyjmij. Chleb gryczany zaleca się kroić po ostygnięciu.

Ciasteczka

Ciasteczka gryczane to smaczny i zdrowy przysmak, którym możesz się rozpieszczać bez szkody dla swojej sylwetki.

Aby zrobić ciasteczka, potrzebujesz: około 100 g mąki gryczanej, dwa jajka, miód i olej roślinny – po dwie łyżki stołowe, trochę waniliny i sody (po 2 g). W razie potrzeby możesz dodać suszone owoce i nasiona (sezam, len). Gotowanie ciastek gryczanych zajmuje średnio około 40 minut.

Ciasto na zdrowe ciasteczka można zrobić dość szybko – w 10 minut. Najpierw musisz przesiać mąkę gryczaną. Następnie ubić jajka z miodem (można zastąpić cukrem) na puszystą masę. Dodaj sodę do mąki i wlej ubite jajka. Następnie dodaj olej roślinny i zacznij ugniatać. Zagnieść ciasto rękoma namoczonymi w wodzie, aby się nie przywierało. W razie potrzeby do kompozycji można dodać suszone owoce lub nasiona.

Ciasteczka pieczemy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w temperaturze ok. 180°C. Ciasteczka gryczane wypiekane są szybko, ważne jest, aby monitorować ich gotowość. Zwykle czas ten nie przekracza 15 minut.

Istnieje również dietetyczna wersja herbatników gryczanych. Nie zawiera jajek, ale jako składniki używa się kefiru (150 ml), otrębów (najczęściej żytnich – ok. 1 łyżki stołowej), 1-2 jabłek i nasion do wyboru.

Zawartość kalorii dietetycznych ciastek gryczanych wynosi około 72 kcal, a cały proces gotowania trwa około 90 minut.

Jeśli mąka gryczana na takie ciasteczka jest wytwarzana w domu, nie jest konieczne doprowadzanie jej do stanu sproszkowanego. Wystarczy trochę zmielić płatki w ilości 1 szklanki. Do pół szklanki mielonej kaszy gryczanej dodaj starte jabłka, olej (lepiej wziąć oliwę z oliwek), kefir, miód (można zastąpić syropem) i otręby. Wymieszaj masę i pozwól jej parzyć przez 20 minut. Gotowa do pieczenia masa powinna zastygać i nie kruszyć się. Kefir może dać dodatkową lepkość. Z masy gryczanej oddzielamy małe kawałki, które zwijamy w kulki, a następnie formujemy w placki. Na wierzchu można je posypać sezamem lub nasionami.

Po godzinie pieczenia w temperaturze nie wyższej niż 150 ° C uzyskuje się zdrowe i bardzo smaczne ciastko, które nie szkodzi sylwetce.

naleśniki

Do przygotowania zdrowych naleśników potrzebna jest mieszanka mąki gryczanej i pszennej (po 100 g), dwa jajka kurze, półtorej szklanki kefiru, cukier (4 łyżki stołowe), pół łyżeczki sody.

Wszystkie składniki należy łączyć i ugniatać do uzyskania konsystencji śmietany. Ciasto układamy na rozgrzanej patelni z łyżką stołową, smażymy z obu stron na złoty kolor. Cały proces gotowania naleśników gryczanych trwa około 30 minut.

Owsianka

Owsiankę z mąki gryczanej można podawać zarówno dorosłym, jak i małym dzieciom. Danie okazuje się smaczne i delikatne. Ponieważ kasza gryczana z mąki zawiera wiele witamin i składników odżywczych, służy jako danie do pierwszego karmienia niemowląt. Jeśli danie jest przygotowywane dla dziecka, jego konsystencja powinna być płynna. Stopniowo można zwiększać grubość owsianki.

Przepis na robienie owsianki z mąki gryczanej jest dość prosty. Aby otrzymać płynne danie, weź jedną łyżeczkę mąki gryczanej na 100 ml wody (lub mleka). Wymieszaj składniki, włóż do rondla i gotuj na małym ogniu do wrzenia, od czasu do czasu mieszając. Owsianka dla niemowląt nie jest solona. Do kaszki można wstrzyknąć mleko z piersi, aby danie było lepiej wchłonięte przez dziecko. Po ugotowaniu gotuj owsiankę przez kolejne 15 minut, a następnie nalegaj przez kilka minut pod zamkniętą pokrywką.

Dla dzieci po roku i dla dorosłych suszone owoce, słodziki (cukier, miód lub syrop), sól można dodać do kaszy gryczanej.

Dla dorosłych kasza gryczana jest gotowana w taki sam sposób, jak dla niemowląt. Jedyną różnicą jest stosunek składników. Aby uzyskać grubsze danie, należy wziąć więcej mąki gryczanej.

Tortille

Tortille gryczane przygotowuje się podobnie do naleśników czy naleśników. Aby jednak uzyskać dietetyczny posiłek, jako składnik płynny należy użyć wody, a do smażenia minimum oleju.

Babeczki

Wypieki gryczane są szybkie i łatwe w przygotowaniu. Podczas jedzenia babeczek gryczanych praktycznie nie ma ryzyka przybrania na wadze, ponadto są bardzo smaczne i zdrowe.

Możesz dowolnie zmieniać przepis na babeczki, dodając składniki, które uwielbiają domownicy. Klasyczny przepis na ciasta gryczane z dodatkiem kakao jest dość prosty, a efektem są wypieki przypominające konsystencję manną.

Do przygotowania czterech muffinek potrzeba 50 g cukru i kakao, 50 ml masła rafinowanego, jedno jajko, kilka łyżek wody, jedna trzecia łyżeczki sody i tylko 500 g mąki gryczanej.

Najpierw musisz oddzielić białko od żółtka i ubić je na gęstą pianę. Zmiel kakao z cukrem z dodatkiem masła i żółtka. Po osiągnięciu jednorodności mieszanki dodaj do niej wodę i mąkę, dokładnie mieszając. Gdy ciasto stanie się gęste, jak śmietana, dodaj do niego sodę. Ostatnim akcentem jest dodatek ubitych białek. Ten proces jest bardzo delikatny, nie ma potrzeby się spieszyć. Powstałe ciasto należy gładko wymieszać, a następnie ułożyć w formach. Piec w piekarniku nagrzanym do 180°C. Chęć sprawdzenia wykałaczką.

Możesz eksperymentować z kompozycją ciasta, mieszając różne rodzaje mąki, a gotowe babeczki udekorować według własnego uznania cukrem pudrem, czekoladą, śmietaną lub konfiturą.

Ciekawostki o kaszy gryczanej

  1. Co zaskakujące, kasza gryczana w pełni odpowiada koncepcji produktu przyjaznego dla środowiska. Wynika to z faktu, że kultura ta nie potrzebuje do rozwoju żadnych używek. Pięknie rośnie samodzielnie, podczas jej uprawy nie dodaje się chemii. Dlatego kaszę gryczaną można bezpiecznie jeść.
  2. Kasza gryczana ma ogromną wartość odżywczą. W krajach azjatyckich uważa się, że produkt ten może stymulować punkty bioenergetyczne człowieka, tym samym aktywując procesy metaboliczne w organizmie. Dlatego zabieg chodzenia po dywanie z gryki jest popularny w Chinach i Indiach. Ta metoda służy do zapobiegania wielu chorobom.
  3. Zapach gryki korzystnie wpływa na receptory oraz sprzyja spokojnemu i głębokiemu śnie. Dlatego osobom cierpiącym na bezsenność zaleca się spanie na poduszce wypełnionej łuską gryki.
  4. Tło emocjonalne można poprawić, jedząc kaszę gryczaną. Zawarte w jego składzie makroskładniki stymulują pracę mózgu, dzięki czemu poprawia się nastrój.
  5. W Japonii kasza gryczana jest integralną częścią tradycyjnych potraw. W prawie wszystkich japońskich restauracjach można znaleźć w menu makaron soba, który robi się z mąki gryczanej.
  6. Podsmażona kasza gryczana przed gotowaniem sprawia, że ​​jest smaczniejsza. Ta sztuczka jest często stosowana przez turystów i fanów tej kultury.
  7. W kaszy gryczanej znajdują się trzy niezbędne aminokwasy (lizyna, tryptofan i treonina). Dlatego dla tych, którzy zdecydowali się zrezygnować z mięsa w swojej diecie, gryka może stanowić doskonały zamiennik i źródło tych związków.
  8. Wyjątkowa wartość gryki w żywieniu dietetycznym. Wiele przydatnych substancji zawartych w kaszy gryczanej w dużych ilościach przyczynia się do utraty wagi. Dodatkowo gryka stymuluje usuwanie nadmiaru płynów z organizmu.
  9. Kasza gryczana to prawdziwy magazyn składników odżywczych. Tak więc witaminy P i PP pomagają wzmocnić ściany naczyń, a kwasy (jabłkowy, szczawiowy, cytrynowy i maleinowy) biorą udział w utrzymaniu równowagi kwasowej w układzie pokarmowym i przyczyniają się do eliminacji soli z organizmu.
  10. Kasza gryczana zawiera dużą ilość żelaza, dlatego jest przydatna dla osób z niskim poziomem hemoglobiny.
  11. Problem drożności naczyń można rozwiązać za pomocą gryki. Ten produkt pomaga rozpuszczać blaszki cholesterolowe na ścianach naczyń i usuwa produkty rozpadu.
  12. Podczas spożywania gryki poziom glukozy we krwi wzrasta stopniowo, w przeciwieństwie do innych produktów spożywczych, gdy stężenie cukru zmienia się gwałtownie.
  13. Kasza gryczana zawiera lipolityki, które zapobiegają degeneracji wątroby i poprawiają pracę gruczołów dokrewnych.
  14. Pod względem składu białkowego kasza gryczana zbliża się do mleka w proszku i białka jaja kurzego. Jednocześnie białka z gryki są przyswajalne znacznie łatwiej niż te pochodzące z produktów mięsnych.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska