Liście Ginkgo biloba – użyteczne właściwości i metody aplikacji

Drzewo Ginkgo biloba (Ginkgo biloba) jest jedynym przedstawicielem flory jurajskiej, który przetrwał do dziś. Ponad 150 milionów lat temu roślina ta została znaleziona nawet na Syberii iw centralnej . Dziś reliktowe drzewo jest uprawiane w Chinach, Japonii, a także w Europie Zachodniej. Rośnie w USA i na południowym wybrzeżu Krymu.

Świeże lub suszone liście, gałązki lub nasiona rośliny są szeroko stosowane w medycynie tradycyjnej . Uzdrowiciele Wschodu robią na ich bazie nalewki do leczenia kaszlu, zaburzeń pracy mózgu i szybkiego powrotu do zdrowia po chorobie.

Skład chemiczny miłorzębu japońskiego jest wyjątkowy. Zielone liście zawierają bioflawonoidy, kwercetynę, kemferol, alkaloidy, laktony terpenowe i inne korzystne substancje. Zawierają również pierwiastki śladowe:

Suche liście zawierają flawony w stężeniu 0,3-0,5, flawonoidy, terpeny, proantocyjanidyny, naturalne kwasy, trójglikozydy izoramnetyny.

Uwaga! Preparaty na bazie miłorzębu japońskiego działają przeciw niedotlenieniu, antyoksydacyjnie, a także poprawiają ukrwienie, poprawiają mikrokrążenie oraz zapobiegają tworzeniu się zakrzepów.

Zaleca się przyjmowanie miłorzębu w celu zapobiegania wadom neurologicznym, obrzękowi mózgu, niedokrwieniu mózgu, a także:

  • poprawić odżywianie komórek i oddychanie;
  • normalizować metabolizm serotoniny, dopaminy i norepinefryny.
  • Roślina pomaga również przy miażdżycy – obniża poziom złego cholesterolu, niweluje skurcz naczyń krwionośnych, rozszerza światło tętnic. Może być również stosowany przez osoby zdrowe w czasie stresu emocjonalnego, stresu.

    Wskazania do przyjęcia

    Farmakopea Państwowa proponuje stosowanie zielonych i suszonych liści miłorzębu japońskiego do leczenia następujących patologii:

  • bóle głowy, utrata słuchu, zawroty głowy;
  • Liście miłorzębu japońskiego dobrze pomagają również przy żylakach kończyn dolnych, zespole Raynauda. Wyciągi z tych części rośliny zmniejszają ból, ociężałość nóg, zapobiegają parestezjom.

    Obejrzyj film o innych chorobach, w których zaleca się stosowanie miłorzębu japońskiego:

    Przeciwwskazania i środki ostrożności

    Preparatów na bazie miłorzębu japońskiego nie należy stosować w następujących warunkach:

  • indywidualna nietolerancja składników obecnych w kompozycji.
  • To są główne przeciwwskazania. Ale roślina może, ale ostrożnie, być używana przez osoby z hemofilią, dziedzicznymi zaburzeniami hemostazy, spadkiem stężenia płytek krwi we krwi. Decyzję o przepisaniu leków na te choroby podejmuje jednak lekarz.

    Zakup i przechowywanie

    Surowce zbierane przez cały sezon wegetacyjny. Liście mają kwaśny smak i są koloru żółtego lub brązowozielonego. Są zbierane ręcznie lub przy użyciu technologii. Najcenniejsze są żółte liście otrzymane jesienią. Suszy się w specjalnych urządzeniach. W domu do suszenia można użyć ciemnego, wentylowanego pomieszczenia lub piekarnika.

    Uwaga! Liście Ginkgo biloba należy zbierać tylko w stanie nienaruszonym, bez plam itp.

    Gałęzie, które są używane w tradycyjnej medycynie, zbiera się, gdy pędy są jeszcze miękkie i delikatne. Osusz je z dala od światła słonecznego.

    Nasiona Ginkgo biloba zbierane są wczesną lub w połowie jesieni. Są myte, czyszczone, następnie suszone, a następnie przechowywane w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej.

    Przepisy medycyny tradycyjnej: metody przygotowania i stosowania

    W medycynie ludowej surowiec inkgo biloba jest stosowany jako lek stymulujący i ogólny tonizujący. Przygotowuje się z niego napary wodne i alkoholowe oraz sporządza się proszek. Fundusze są wykorzystywane na choroby dróg oddechowych, anemię, patologie stawowe, zaburzenia mózgu itp.

    Uwaga! Ziołowe preparaty miłorzębu przyjmuje się rano, w trakcie lub po posiłku.

    Nalewka alkoholowa (ekstrakt) z liści

    Nalewka alkoholowa na bazie liści biloba jest zalecana przy zaburzeniach pamięci, uwagi, krążenia mózgowego, słuchu i wzroku. Okap kuchenny przywraca sprawność mózgu, tonizuje ciało i zapobiega dystonii wegetatywno-naczyniowej. Ale dzieci, a także kobiety w ciąży, nie mogą używać nalewki, ponieważ zawiera etanol.

    Liście wlewa się alkoholem, pojemnik jest zakorkowany, a następnie przenoszony w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Dla lepszej ekstrakcji substancji aktywnych naczynia są codziennie wstrząsane. Gotową nalewkę filtruje się i pobiera 5 ml trzy razy dziennie, wcześniej rozpuszczoną w wodzie. Przebieg leczenia wynosi 30 dni.

    Istnieją inne przepisy na uzyskanie ekstraktu z miłorzębu japońskiego:

  • Zielone liście zalewamy wódką w stosunku 1: 1. Mieszaninę przetrzymuje się w ciemnym pomieszczeniu przez 14 dni, filtruje, a następnie pije 20-25 kropli dwa razy dziennie. Lek ten stosowany jest w celu zapobiegania starczym zmianom w mózgu, w okresie aktywnej pracy umysłowej lub przepracowania.
  • Wlej 100 ml alkoholu do pojemnika z zielonymi liśćmi (1 łyżka. L.), następnie przenieś w ciepłe miejsce. Po 5-7 dniach infuzję filtruje się i stosuje do leczenia.
  • Zaleca się przechowywanie domowych okapów w lodówce nie dłużej niż 2 lata. Pierwsze efekty stosowania leku pojawiają się już po tygodniu. Aby uzyskać trwały efekt, zaleca się powtarzanie kuracji 3-4 razy w roku.

    Napar wodny lub wywar

    W przypadku chorób układu oddechowego, gruźlicy, obniżenia poziomu hemoglobiny we krwi, zaleca się stosowanie wodnego naparu z liści i gałęzi miłorzębu japońskiego. Środek wzmacnia również układ odpornościowy, usprawnia pracę trzustki, dlatego jego lekarze szczególnie polecają go stosować u pacjentów z cukrzycą.

    Suszone liście zalewamy gorącą, ale nie wrzącą wodą w stosunku 1: 1. Roztwór nalega pod pokrywką, aż ostygnie, przefiltruje i wypije w 100 ml 2 razy dziennie. Przebieg leczenia to 28-30 dni. Po dwutygodniowej przerwie terapię można powtórzyć.

    W osobnej misce suche liście i posiekane gałęzie biloba miesza się w stosunku 1: 1. Następnie 1 łyżka. l. powstałą mieszaninę wlewa się do wrzącej wody (½ litra). Roztwór utrzymuje się w łaźni wodnej przez 10-15 minut, schładza, filtruje.

    Bulion służy do leczenia układu oddechowego. Piją go w 50 ml 3 razy dziennie, aż objawy choroby znikną. W przypadku gruźlicy dzienną dawkę leku zwiększa się do 300 ml. Czas trwania takiej terapii określa lekarz.

    Miód Ginkgo służy do poprawy ukrwienia naczyń krwionośnych mózgu, zapobiegania zawałom serca i udarom oraz leczeniu miażdżycy. Środek ten normalizuje również ciśnienie krwi, zmniejsza objawy stwardnienia rozsianego i demencji starczej oraz poprawia stan u osób z chorobą Alzheimera.

    Suche, sproszkowane liście (500 g) łączy się z miodem w stosunku 1: 1. Mieszaninę podaje się przez trzy dni w temperaturze pokojowej, codziennie mieszając. Gotowy produkt jest przechowywany w lodówce.

    Miód Ginkgo jest spożywany w 1 łyżeczce. trzy razy dziennie przez 1 miesiąc. Ale tego produktu nie powinny przyjmować osoby z nietolerancją miodu.

    Suchy proszek z liści

    Proszek z liści miłorzębu japońskiego polecany jest w leczeniu następujących chorób:

  • wyczerpanie nerwowe, przepracowanie, depresja, utrata energii, zespół chronicznego zmęczenia.
  • Sposób przygotowania i obróbki: liście są miażdżone w młynku do kawy, spożywane w 1 łyżeczce. po posiłkach 1 raz dziennie z niewielką ilością płynu. Leczenie odbywa się przez 2 miesiące, a następnie zrób sobie przerwę.

    Uwaga! Proszek z liści miłorzębu japońskiego polecany jest również w leczeniu osłabienia seksualnego, wzmożonego lęku, wyczerpania nerwowego, bólów głowy oraz w celu poprawy funkcji poznawczych.

    Zaleca się pić herbatę z miłorzębu japońskiego, aby poprawić funkcjonowanie wszystkich narządów i układów, a także przywrócić siły po przebytej chorobie. Napój jest zrobiony z suszonych liści, które można kupić w aptece lub przygotować samodzielnie. Surowce (1 łyżeczka) zalewamy wrzącą wodą (250 ml) i pijemy jak zwykłą herbatę. Musisz go spożyć w ciągu 1 miesiąca.

    Do warzenia napoju możesz użyć gotowych saszetek. Stosuje się je zgodnie z instrukcją – jedną saszetkę gotuje się na parze w 250 ml gorącej wody. Aby poprawić smak, możesz dodać 1 łyżeczkę do herbaty. kochanie.

    Skutki uboczne i alergie

    Leki zawierające liść miłorzębu japońskiego rzadko powodują działania niepożądane. Zwykle pojawiają się, gdy przeciwwskazania są ignorowane i powodują depresję, bezsenność, bóle głowy i reakcje alergiczne. Mogą również wystąpić poważne powikłania o charakterze krwotocznym – trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi), krwotok wewnątrzczaszkowy, reakcje anafilaktyczne, arytmia.

    Interakcje z innymi lekami

    Preparatów miłorzębu nie można łączyć ze środkami przeciwzakrzepowymi i rozrzedzającymi krew. Jednoczesne przyjmowanie tych leków może spowodować samoistne krwawienie. Nie możesz użyć biloba przed operacją. A przy połączeniu miłorzębu japońskiego z chininą mogą pojawić się krwotoki skórne (krwotoki) .

    Przekroczenie dawki przepisanej przez lekarza może powodować alergie, pobudzenie i zaburzenia snu. A u pacjentów z przewlekłym nadciśnieniem tętniczym po przedawkowaniu ciśnienie krwi zwykle wzrasta, pojawia się ból głowy. Jeśli pojawią się takie objawy, należy przerwać stosowanie leku, wziąć absorbent i skonsultować się z lekarzem.

    Recenzje, zalety i wady

    Aby zostawić recenzję, wypełnij specjalny formularz poniżej:

    Imię i nazwisko: E-mail (zostanie ukryty): Tytuł: Zalety: Wady: Ocena: Zaznacz to pole, aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem.

    Kupujący piszą recenzje preparatów z miłorzębu japońskiego w większości pozytywne. Zwracają uwagę, że produkty przygotowane na bazie tej rośliny mają wiele wskazań, dają szybki i trwały efekt. Konsumentom podoba się również to, że produkt leczniczy można przygotować w domu.

    Ekstrakty z liści Ginkgo biloba mają wyjątkowe właściwości. Stosowane są przy chorobach mózgu, chorobach naczyniowych, problemach z układem nerwowym. Ale przed wykorzystaniem środków należy skonsultować się z lekarzem.

    Podobał Ci się artykuł? Udostępnij to w mediach społecznościowych.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska