Laminowanie włosów: co to jest i jak to zrobić, plusy i minusy

Zalety i wady

Po tym, jak fryzjer nałoży na pasma klientki specjalną kompozycję, pozostaje tylko czekać – działanie substancji już się rozpoczęło. Otula dosłownie każdy włos, domyka łuski, końce. Włosy dodają objętości, stają się cięższe, wyraźnie wygładzają się, nabierają idealnego blasku i objętości. Laminowane włosy są podatne na układanie i jedwabiste loki. I ten efekt zewnętrzny jest zdecydowanym plusem tej kosmetycznej manipulacji.

Co daje procedura:

  • zmniejszy się liczba widocznych rozdwojonych końcówek;
  • pasma staną się miękkie;
  • włosy będą wyrównane, widoczne będzie równomierne cięcie;
  • elektryzacja i puszystość włosów praktycznie znikną;
  • czas poświęcony na instalację zostanie poważnie skrócony;
  • film ochronny powstały na włosach podczas laminowania ochroni je przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.

Zaletą laminowania jest to, że można ujarzmić uparte włosy, uporządkować je, co bardzo zmieni zewnętrzny wizerunek kobiety.

Ale nie można powiedzieć, że laminowanie nie ma ani jednej wady. Każdy klient, siedząc na krześle mistrza, powinien zrozumieć, że jest to środek tymczasowy. Laminacja nie będzie trwała i trwała, a rosnące włosy zaczną zachowywać się tak, jak „każe” im natura i zorganizowana przez Ciebie pielęgnacja. Główną szkodą dla procedury jest to, że nie uda się nazwać składu użytej substancji przyjaznym dla środowiska.

To prawda, że ​​jeśli zrobisz to sam, w domu, zmieniając skład chemiczny salonu na mieszankę z żelatyną, szkoda będzie znacznie mniejsza.

Kto nie powinien laminować włosów:

  • klienci, których skóra głowy ma rany i urazy, nawet te drobne;
  • Kobiety, które mają poważne wypadanie włosów (osłabione mieszki włosowe)
  • klienci z zaostrzonymi chorobami przewlekłymi – wpływ składu chemicznego może pogorszyć bolesny stan;
  • osoby uczulone na składniki kompozycji.

Niepożądane jest, aby kobiety w ciąży robiły laminację, ale nie jest to bezwzględne przeciwwskazanie. A jednak w okresie ciąży tło hormonalne kobiecego ciała jest wyjątkowe i żaden specjalista nie może zagwarantować, że efekt zostanie osiągnięty w stu procentach. Wreszcie przyszła mama nie powinna znów oddychać „chemią”. Może nie będzie żadnych konsekwencji, ale ciąża to nie czas na eksperymenty.

Odmiany

Główne rodzaje laminacji są kolorowe i przezroczyste. Istota tkwi w ich nazwie. Transparentny to standardowa procedura lutowania włosów, która powoduje, że kobieta wychodzi z salonu z tym samym kolorem włosów, ale z odnowionym, zdrowym wyglądem.

W przypadku wersji kolorowej zabieg łączy się z barwieniem. Do kompozycji dodaje się pigment barwiący, który powinien otaczać każdy włos. To klasyczna wersja laminowania, kiedy włosy również zmieniły kolor, a wraz z tym wizualnie zmieniła się ich struktura.

Również laminowanie jest salonowe i domowe. Ten ostatni różni się nie tylko lokalizacją zabiegu, ale także składem nakładanym na włosy. Laminowanie domowe wykorzystuje żelatynę. Wystarczy tego, balsamu do włosów i wody, by poważnie odmienić włosy. Efekt nie będzie tak rzucający się w oczy jak po salonie, ale kilka cykli laminacji domowej da efekt skumulowany. W dodatku taką sesję domową można często wykonywać.

Metoda laminowania na gorąco jest uważana za pracochłonną i trudną, kompozycję laminatu nakłada się na wilgotne loki. Następnie mistrz rozgrzeje je mocną prostownicą przez ochronną nasadkę. Podgrzanie pasma da efekt aktywnego przenoszenia substancji z kompozycji. Ale w przypadku nie najzdrowszych włosów ta metoda nie zadziała: istnieje ryzyko ich jeszcze większego osłabienia. Ekspozycja na wysoką temperaturę jest zawsze stresująca dla fryzury, ale zdrowe włosy przetrwają ją bez większych strat, a rozdwojone i łamliwe końcówki są mało prawdopodobne.

Metoda zimna polega na wstępnym oczyszczeniu włosów, po czym nakładana jest na nie intensywnie odżywcza maska. Następnie mistrz nałoży na loki mieszankę do laminowania. Utrzyma się na włosach przez około pół godziny, po czym mistrz go zmyje. Kolejnym etapem jest maska ​​regenerująca i utrwalająca. Laminowanie na zimno można również wykonać w domu, jeśli rozumiesz istotę procesu i postępujesz zgodnie z instrukcjami.

Fitolaminacja i ekolaminacja to nie tyle rodzaje, co rodzaje laminacji włosów. Ta ostatnia zakłada włączenie do składu wyłącznie naturalnych składników (deklarowana nazwa nie zawsze odpowiada prawdzie), podczas fitolaminacji do formuły produktu włączane są fitoekstrakty i witaminy. Niektóre z tych preparatów dają efekt lekkiego zabarwienia.

Glazura włosów również różni się nieco od klasyki. Dzięki niemu włosy są nie tylko otoczone folią ochronną, ale także farbowane. Substancja użyta do laminacji zawiera aktywne ceramidy. Manipulacja odnosi się do początkowej formy zabiegu – eluinacji, która miała na celu przede wszystkim farbowanie włosów.

Dla kogo jest odpowiedni?

Zabieg może być przydatny dla kobiet z każdym rodzajem włosów. W szczególności klienci często zwracają się do mistrza, który narzeka na niewystarczająco bujne i obszerne włosy, cienkie i pozbawione życia.

Efekt laminowania dla różnych włosów.

  • Dla kręconych. Kręcone loki nie będą w stanie stać się idealnie proste, ale na pewno dodadzą objętości i siły. Często z powodu nieposłuszeństwa kręcone włosy wydają się matowe i pozbawione życia, ale laminowanie wydaje się tchnąć w nie życie.

Dobry sposób na przymierzenie nowego wyglądu, jeśli przez całe życie „kierowały Cię” krnąbrne loki. Ale mistrz musi ostrzec, że laminowanie nie jest idealnym prostowaniem.

  • Dla krótkich. Nie ma powodu, aby właściciele krótkich włosów pomijali laminację. Jeśli kobiecie strzyżono fryzurę, ale jej włosom brakuje blasku, posłuszeństwa, dlatego nie można pochwalić się nową fryzurą, zaprezentować ją w pełnej krasie, to laminowanie w tej sytuacji będzie ratunkiem.

Zabieg elegancko podkreśli włosy po złożonym koloryzacji – delikatnymi spływami, przejściami i odcieniami.

  • Dla kręconych. Idealne wyprostowanie włosów nie zadziała, ale jeśli kosmyki lekko się podkręcą, to zabieg będzie w stanie je wyprostować. Jeśli loki przypominają sprężyny, musisz skonsultować się z mistrzem – tylko widząc twoje włosy, dokona dokładnej prognozy.
Laminowanie włosów: co to jest i jak to zrobić, plusy i minusy
  • Dla szczupłych. Jeśli włosy są cienkie, ale niezbyt osłabione, zadbane, laminowanie sprawi, że będą cięższe, doda objętości. Ale jeśli włosy są cienkie i słabe, ich obciążanie prowadzi do ich łamliwości. Włosy zaczną wypadać. Jednak wiele salonów oferuje teraz lekkie laminowanie, które nadaje się również do cienkich włosów.
Laminowanie włosów: co to jest i jak to zrobić, plusy i minusy
  • Na grube i twarde. Jest tu kilka opcji. Należy pamiętać, że zabieg nieuchronnie sprawi, że włosy staną się cięższe, a w tym przypadku powiedzenie „najlepszy jest wrogiem dobrego” doskonale opisuje tę sytuację. Ale jeśli włosy mają umiarkowaną grubość i chcesz je „ukrócić”, sprawić, by były posłuszne i równomierne, laminowanie może wykonać to zadanie znakomicie.
Laminowanie włosów: co to jest i jak to zrobić, plusy i minusy

Po konsultacji z mistrzem należy zdecydować, czy wykonać laminowanie, czy nie. Kompetentny specjalista nie ustawi godziny i daty w telefonie, nie widząc lub nie dotykając twoich włosów. Jeśli zorientuje się, że w konkretnym przypadku laminacja nie jest odpowiednia dla klienta, zaproponuje usługę alternatywną.

Kompozycje i składniki

Wielu wiodących deweloperów oferuje pakiet produktów: jest to cały zestaw składający się z różnych form produktów do laminowania, które połączone razem dają pożądany efekt.

W skład kompleksu mogą wchodzić:

  • szampon;
  • produkty gorącej fazy;
  • serum do masażu;
  • maska ​​lub balsam;
  • spryskaj płynnym jedwabiem.

Białko jedwabiu to składnik często stosowany w kosmetykach do laminowania, to on pomaga lśnić i błyszczeć lokom po zabiegu. Produkt dobrze odżywia włosy, nawilża, chroni. Oprócz protein jedwabiu kompleks może zawierać ekstrakt z magnolii.

Algorytm laminowania o powyższym składzie.

  1. Najpierw na wilgotne loki nakłada się oczyszczający szampon. Wystarczy trzymać go przez kilka minut, spłukać. W razie potrzeby procedurę powtarza się.
  2. Następnie nakładany jest preparat z gorącej fazy, który utrzymuje się na włosach przez 7 minut. Dobrze spłukuje również wodą.
  3. Następnie serum do masażu jest rozprowadzane na lokach, trzymane przez około 5 minut, zmywane.
  4. Następnie mistrz weźmie żel do laminowania, którego nie trzeba zmywać.
  5. Maskę zawartą w kompleksie stosuje się natychmiast, a następnie raz w tygodniu – utrzyma efekt laminacji.

W niektórych przypadkach produkty do laminacji zawierają również specjalny wzmocniony skład: pomaga leczyć włosy, głęboko wpływając na ich strukturę, odżywiając i stymulując odnowę. Żel ten może zawierać kompleks keratyny, mentol, a także olej moringa, gumę guar, chitozynę. Żel jest również wzbogacony kosztem kwasów tłuszczowych, protein pszenicy, silikonu.

Profesjonalne laminowanie może obejmować również wzmocniony spray, a także olej kosmetyczny. Istnieją również przepisy z mlekiem kokosowym. Jeśli jest to kolorowa laminacja, kompleks zawiera farbę.

Istota procedury

Laminowanie w salonie nie należy do najtańszych zabiegów. Ale efekt jest wart swojej ceny, zwłaszcza jeśli masz zaufanie do mistrza.

Sesja składa się z pięciu głównych etapów.

  1. Mistrz myje włosy specjalnym szamponem usuwającym łuski. Następnie włosy są suszone.
  2. W fazie gorącej każde pasmo pokrywane jest masą regenerującą, która wypełnia ubytki i różne nierówności, nierówności struktury. Następnie głowę klientki owija się czapką rozgrzewającą, którą należy trzymać na włosach przez 20 minut. Dzięki temu substancja wnika głęboko w pręt.
  3. Następnie nakładany jest olejek, którego celem jest odbudowa i ochrona włosów.
  4. Zimna faza. Loki pokryte są nową kompozycją. Jeśli są średniej długości, trzymają przez 5 minut, przy długich trzeba trzymać dłużej – około 10 minut.
  5. W końcowej fazie laminowania włosy pokrywa się otulającą kompozycją, której składniki wypełniają pory i wygładzają loki. Pozwala to uzyskać elastyczność, gładkość, dociążenie pasm.

Pozostaje tylko głęboko spłukać włosy i rozpocząć stylizację. Wszystko odbywa się etapami, niektóre formuły wzmacniają działanie innych. Temperatura kompozycji zależy od tego, czy wykonuje się laminowanie na gorąco czy na zimno.

Jeśli masz problem z ułożeniem włosów w salonie, możesz spróbować laminowania w domu. Taka mieszanina może być oparta np. na oleju rycynowym. Wystarczy na jednorazowy zabieg jednej łyżki masła, jednego jajka kurzego, dwóch łyżek majonezu i czterech łyżek kefiru. Kompozycję zmieszaną w kleik nakłada się na czyste i lekko wilgotne włosy. Następnie głowę należy zaizolować czepkiem lub plastikowym czepkiem z ręcznikiem na wierzchu.

Domową kompozycję utrzymuje się na włosach przez około pół godziny. Następnie pasma są dokładnie myte ciepłą wodą. Ale woda powinna być po prostu ciepła, a nie gorąca. Jeśli twoje włosy są suche i tłuste, możesz użyć szamponu do mycia. Procedurę należy powtarzać raz w tygodniu przez miesiąc.

Jak długo to trwa?

Efekt utrzyma się od 1 do 3 miesięcy. Zależy to od początkowego stanu włosów, zastosowanej kompozycji i kwalifikacji mistrza. Ważna jest również późniejsza pielęgnacja włosów. Jeśli np. klientka nie wytrzymała wyznaczonego czasu i dosłownie umyła włosy 2-3 dni po laminowaniu, nie ma co liczyć na długotrwały efekt.

Najkrótszy okres trwałości efektu po zabiegu to 3 tygodnie , średnio włosy pozostają lśniące i gładkie przez 6-7 tygodni. Jeśli planowane jest barwienie, zrób to przed laminowaniem. Ze względu na to, że na włosach powstanie film ochronny, farba może nie wnikać wystarczająco głęboko w łodygę włosa. Alternatywnie wykonaj laminowanie w kolorze w połączeniu z malowaniem.

Przy laminowaniu domowym wszystko jest trochę inne – trwa tylko tydzień, jeśli wykonujesz zabieg po raz pierwszy. Dlatego zaleca się laminowanie loków w domu dosłownie co tydzień przez miesiąc, a następnie zrobienie sobie krótkiej przerwy. Sesja wykazuje efekt kumulacyjny, za każdym razem stan włosów po nim poprawi się.

Laminowanie domowe jest uważane za szczególnie skuteczne, w czym pomaga prosta żelatyna. Pierwiastek pokarmowy zawiera naturalny kolagen, cenne aminokwasy, białko, a także błonnik, błonnik pokarmowy, pierwiastki śladowe i witaminy, wszystko to pomaga delikatnie odbudować włosy. Ponadto żelatyna jest w stanie pokryć włosy warstwą ochronną, dzięki czemu loki wydają się bardziej elastyczne, obszerne. Nieodłączna w takim laminowaniu i maskowaniu rozdwojonych końcówek.

Żelatyna, choć zmywa się szybko w porównaniu do pielęgnacji salonowej, nie jest tak agresywna dla włosów, dlatego można wykonać kilka zabiegów pod rząd. Ponadto laminacja domowa jest w cenie kilka razy tańsza niż laminacja salonowa: jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, nie możesz znaleźć lepszej opcji.

Klasyczny przepis na laminowanie żelatynowe:

  • Wlej 1 łyżkę świeżej żelatyny do małego rondla;
  • dodaj tam 3 łyżki schłodzonej przegotowanej wody, dobrze wymieszaj;
  • Pamiętaj, aby przykryć patelnię pokrywką, pozostawić mieszaninę do pęcznienia przez 20 minut;
  • jeśli znajdziesz grudki w spuchniętej mieszance, powinieneś podgrzać kompozycję – wtedy znikną;
  • upewnij się, że laminator nie zagotuje się, ponieważ żelatyna w tym stanie traci swoją skuteczność i nie jest trudno ją spalić;
  • do powstałej masy dodaj łyżeczkę ulubionego balsamu/maski do włosów;
  • jeśli zauważysz, że mieszanina jest wodnista, dodaj trochę więcej balsamu;
  • spłucz włosy zwykłym szamponem, osusz ręcznikiem, ale pozostaw trochę wilgotne;
  • przygotowaną mieszankę nałóż na wilgotne włosy, ale tak, aby nie wylądowała na skórze głowy – będziesz musiał cofnąć się o kilka centymetrów od nasady;
  • zrób to szybko, ponieważ masa może zamarznąć na patelni (jeśli jest jeszcze zamrożona, należy ją podgrzać);
  • po przetworzeniu przykryj włosy folią spożywczą lub czepkiem, ogrzej na wierzchu ręcznikiem lub grubym szalikiem;
  • dla polepszenia działania owinięte włosy można podgrzewać suszarką do włosów przez 10 minut – w ten sposób mieszanina żelatyny lepiej wnika w łodygę włosa;
  • aby utrwalić efekt, spłucz loki wodą i sokiem z cytryny.

Proporcje podane na tym schemacie dotyczą włosów do ramion, masę kompozycji należy zwiększyć zgodnie z długością. Jeśli nie została zużyta cała mieszanina, nie należy jej ponownie nakładać. Pamiętaj o podstawowej zasadzie: 1 część żelatyny na 3 części płynu.

Receptury mogą być skomplikowane przez dodanie innych składników, takich jak oleje roślinne. Żelatyna może być laminowana na włosach raz w tygodniu przez 1-3 miesiące. Ta częstotliwość pozwala skonsolidować wynik.

Jedynie w przypadku odnotowanego dyskomfortu spowodowanego sesją należy zrezygnować z procedury domowej. Zwykle laminowanie żelatyny nie stanowi problemu.

Zachowaj ostrożność

Jeśli zlekceważysz radę mistrzów, nawet najwyższej jakości laminacja nie wytrzyma długo na lokach. Pierwszym i głównym zaleceniem jest nie mycie włosów przez co najmniej dwa dni po laminowaniu. I nie tylko nie myją, ale także nie dopuszczają do działania wilgoci na włosy. A to opady i zmiana klimatu (wysoka wilgotność) i para w kuchni. Nie pozwalaj sobie w tych wczesnych dniach na używanie suszarki do włosów, lokówek, żelazek – ekspozycja na wysokie temperatury w tym czasie jest również wysoce niepożądana.

Ważne wskazówki dotyczące pielęgnacji.

  1. Szampon stosowany w pierwszych tygodniach po laminowaniu powinien być delikatny i delikatny. Oznacza to, że stężenie w nim zasad jest minimalne.
  2. Jeśli mistrzowi to nie przeszkadza, użyj środków redukujących z filtracją ultrafioletową elementów.
  3. 5-7 dni po laminowaniu codziennie przez tydzień można masować skórę głowy za pomocą maleńkiej ilości oleju roślinnego.
  4. Nakładanie rewitalizujących włosów trzeba będzie odłożyć na jakiś czas – ochronna warstwa laminująca jednak zniweczy wszelkie wysiłki.
  5. Świetnie jest, jeśli jako podstawowe produkty do pielęgnacji włosów wybierasz produkty tej samej marki co mieszanka do laminowania. Formuły takich produktów są podobne, ich składniki nie będą ze sobą kolidować, co oznacza, że ​​Twoje włosy tylko skorzystają na takim połączeniu.
  6. Peelingi i peelingi do skóry głowy, bez względu na to, jak dobre są, nie powinny być stosowane przez co najmniej miesiąc po laminowaniu. Warto zrezygnować z wszelkich produktów do włosów na bazie alkoholu, a także z lakieru do utrwalania fryzury.
  7. Grzebienie powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Najlepszą opcją jest drewniany grzebień.
  8. W przyszłości włosy można suszyć suszarką, ale urządzenie należy trzymać w odległości 30 cm od głowy. Całkowity czas działania termicznego nie powinien przekraczać 15 minut. Jeśli używasz lokówki lub żelazka, również staraj się ograniczyć je do minimum.
  9. Ponowne laminowanie można rozwiązać 1,5-3 miesiące po pierwszym.

Niektórych klientek denerwuje fakt, że po dokładnym wykonaniu wszystkich procedur pielęgnacji włosów laminowanych, prowadzą do tego, że loki zaczynają rosnąć szybciej. I to jest logiczne: masaże, olejki, stosowanie dobrych grzebieni – wszystko to „budzi” mieszki włosowe. Ale im szybciej włosy odrastają, tym jaśniejsza jest różnica między włosami naturalnymi w strefie korzeni a tymi, które przeszły laminację. Jest tylko jedno wyjście: naprzemiennie laminowanie salonowe z nieszkodliwym laminowaniem domowym.

Recenzje

Podsumowując liczne recenzje na forach oraz w specjalnych zasobach poświęconych fryzurom i pielęgnacji włosów, można stwierdzić, że laminowanie pozostaje wymaganą procedurą, chociaż boom na laminowanie już minął. Miała zbyt wielu konkurentów, a konieczność powtarzania zabiegu w kółko sprawiła, że ​​wiele kobiet rozczarowało się estetycznym uszczelnianiem włosów.

Wręcz przeciwnie, laminowanie domowe zyskuje coraz więcej nowych fanów. Łatwość działania, działające przepisy, przystępna cena – wszystko to sprawiło, że domowe procedury stały się popularne. Aby utrwalić efekt np. po laminowaniu żelatynowym, można użyć specjalnej serii szamponów-laminatorów, balsamów i masek-laminatorów.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska