Kwas glutaminowy – co to jest, receptury i do czego służy

Kwas glutaminowy ma kilka nazw – glutaminian, glutaminian, Glu, Glu. Substancja należy do cząsteczek aminokwasów. W organizmie ludzkim związek ten jest częścią białek i niektórych substancji o niskiej masie cząsteczkowej, niewielki procent występuje w postaci niezwiązanej.

Po raz pierwszy substancję uzyskał niemiecki chemik K.G. Ritthausen. Czysty związek wyodrębniono, gdy gluten potraktowano stężonymi kwasowymi roztworami. Nazwa substancji powstała z połączenia dwóch łacińskich słów: „gluten” (gluten) i „amina”.

Japoński chemik Kinune Ikeda wyodrębnił formułę z wodorostów i stwierdził, że nadają one żywności charakterystyczny przyjemny smak. Naukowiec nazwał kwas glutaminowy „umami”, co oznacza „apetyczny”. Ikeda otrzymał patent na produkcję tego związku, a od 1908 roku zaczął produkować przyprawę – glutaminian sodu.

Właściwości chemiczne

Ze względu na strukturę substancja jest wymiennym dwuzasadowym aminokwasem alifatycznym. W czystej postaci związek wygląda jak biały, krystaliczny proszek, jest słabo rozpuszczalny w wodzie i substancjach organicznych. Przy normalnym pH aminokwas glutaminowy ma ładunek ujemny i formułę dwóch izomerów przestrzennych – formy L i D.

Zdjęcie – Strukturalny wzór chemiczny kwasu glutaminowego

Rola biologiczna

Po spożyciu z pożywieniem lub suplementami kwas glutaminowy jest szybko przenoszony z krwi do tkanek. Najwięcej substancji gromadzi się w mięśniach, neuronach, wątrobie i nerkach. Związek łatwo przenika przez barierę krew-mózg do mózgu, gdzie działa jako neuroprzekaźnik, wiążąc się ze specyficznymi receptorami NMDA. Nadmiar jest wydalany przez nerki.

Kwas glutaminowy ma kilka korzystnych właściwości:

  • uczestniczy w procesach transaminacji aminokwasów, normalizuje metabolizm białek i węglowodanów;
  • zapewnia przekazywanie impulsów w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) – poprawia pamięć i sprawność umysłową;
  • neutralizuje i usuwa amoniak z organizmu;
  • normalizuje skład elektrolitów i morfologię krwi;
  • stymuluje pracę mięśni szkieletowych;
  • jest silnym hepatoprotektorem, zmniejsza wydzielanie HCl w żołądku.
  • Uwaga! Kwas glutaminowy pomaga zachować piękno i młodość: przywraca skórze elastyczność, zapobiega pojawianiu się siwych włosów.

    W literaturze medycznej nie ma jednoznacznych danych na temat zapotrzebowania organizmu na kwas glutaminowy. WHO również nie wydaje żadnych zaleceń w tej sprawie. Ustalone dzienne diety różnią się w zależności od regionu i kraju, od 3 gramów dziennie na Tajwanie do 350-400 mg w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. Lekarze są zgodni co do tego, że dzieci i kobiety w ciąży powinny ograniczać ilość substancji w diecie.

    Kompleksowa analiza służy do określenia poziomu aminokwasów w organizmie. Do badań weź krew na pusty żołądek. W otrzymanym materiale ocenia się poziom 32 związków białkowych. Normalne wartości dla osoby dorosłej to 92-497 μmol / l.

    Kwas glutaminowy w żywności

    Substancja znajduje się w produktach białkowych – mięsie, rybach, jajach i produktach mlecznych. Wysokie stężenia tego składnika pokarmowego stwierdzono w pszenicy i członkach rodziny roślin strączkowych. Odnośniki pokazują średnią ilość związku w danej potrawie, ale wartości te mogą się zmieniać w zależności od metody gotowania.

    Tabela – Top 8 naturalnych źródeł kwasu glutaminowego

    Objawy niedoboru

    Niedobory składników odżywczych są powszechne u wegetarian i osób na ścisłej diecie niskobiałkowej. Niedobór występuje również z nagłym początkiem aktywności fizycznej, chorobą nerek z zespołem nerczycowym, ciężkimi chorobami żołądkowo-jelitowymi.

    Brak kwasu glutaminowego powoduje zakłócenie wielu funkcji fizjologicznych. Niedobór objawia się następującymi objawami:

  • u dzieci – opóźniony rozwój psychomotoryczny.
  • Aby wyeliminować objawy patologiczne, należy znormalizować dietę, dodać do diety więcej pokarmów białkowych. Na bardzo niskim poziomie kwasowości jest uzupełniany przy pomocy biologicznie aktywnych dodatków (suplementów diety).

    Oznaki nadpodaży

    Nadmierna ilość związku gromadzi się w organizmie przy nadużywaniu pokarmów białkowych, braku ruchu, przedawkowaniu suplementów glutaminianu. Nadmiar kwasu występuje również u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nadmiar glutaminianu, podobnie jak jego niedobór, jest szkodliwy dla organizmu.

  • spadek poziomu hemoglobiny i leukocytów;
  • Uwaga! Wraz z rozwojem przedawkowania lekarze zalecają leczenie objawowe, które obejmuje przyjmowanie enterosorbentów i roztworów odtruwających, płukanie żołądka i dietę niskobiałkową.

    Suplementy z kwasem glutaminowym

    W medycynie stosuje się kwas L-glutaminowy, który charakteryzuje się zwiększoną aktywnością farmakologiczną. Oparte na nim fundusze są przepisywane na leczenie takich chorób:

    Występuje również w wielu multiwitaminach, które są stosowane profilaktycznie w celu uzupełnienia niedoborów składników odżywczych. Suplementy diety są dostępne w postaci tabletek zwykłych i do żucia, kapsułek, płynnych roztworów witamin.

    Preparaty dla kobiet

    Glutaminian jest aktywnie stosowany w zaburzeniach endokrynologicznych w organizmie kobiety, niepłodności. Suplementy diety na bazie tego związku normalizują poziom hormonów, zapewniają regularny cykl miesiączkowy, a także:

  • zapobiegać rozwojowi chorób wrodzonych u dziecka.
  • Odżywianie uniwersalne, Dziobak dla zwierząt, Suplement sportowy, 44 opakowania

    Suplementy dla mężczyzn

    Leki na bazie kwasu glutaminowego są przepisywane mężczyznom z przeciążeniem psychicznym i fizycznym, uciążliwą pracą, która wymaga zwiększonej koncentracji. Suplementy normalizują stan psychiczny i syntezę męskich hormonów, zapobiegają wypaleniu emocjonalnemu, poprawiają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

    Żywienie sportowe

    Aminokwas znajduje się w różnych mieszankach białek używanych przez sportowców. Substancja usprawnia pracę mięśni szkieletowych, zwiększa wytrzymałość, niweluje bóle mięśni po ciężkim treningu. Przy regularnym stosowaniu kwasu glutaminowego u sportowców wzrasta również odporność organizmu na głód tlenu.

    Zastosowanie w kosmetykach

    Kwas glutaminowy ma wyraźne działanie regenerujące: aktywuje oddychanie komórkowe, zwiększa syntezę kolagenu, normalizuje zawartość białek macierzy zewnątrzkomórkowej. Nawilża i napina skórę właściwą, oczyszcza i napina pory, jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry.

    W kosmetyce związek występuje w przeciwstarzeniowych serum do twarzy i żelach nawilżających w stężeniu poniżej 1% i określany jest jako kwas glutaminowy lub kwas glutaminowy. Dodawany jest również do wody micelarnej w ilości 1-1,5%.

    Aminokwas jest również stosowany w środkach czystości ze względu na swoje właściwości ochronne i zmiękczające. Wchodzi również w spraye, wygładza i lśni włosy po ułożeniu loków, stylizacji.

    Uwaga! Maseczki żelowe z kwasem glutaminowym w stężeniu 4% przeznaczone są do szybkiej odbudowy suchych i zniszczonych włosów.

    Top 6 suplementów diety z kwasem glutaminowym:

    GummiKing, multiwitaminowy i mineralny suplement dla dzieci o smaku … Nature’s Way, Alive! Once Daily, ultra skuteczna multiwitamina dla … Nature’s Way, Alive! Max3 Daily, kompleks multiwitaminowy, bez dodatku … Nature’s Way, Alive! Max3 Daily, Multiwitamina, Bez dodatku żelaza, 30 … Nature’s Way, Alive! Max3 Daily, kompleks multiwitaminowy, bez dodatku … Nature’s Way, Alive! Max3 Daily, multiwitamina, bez dodatku żelaza, 60 tabletek

    Lek można kupić w aptekach lub sklepach internetowych, ale ceny często są zawyżone o 1,5-2 razy. Dlatego najlepiej zamówić go bezpośrednio w iHerb.

    Uwaga! IHerb daje naszym czytelnikom 10% rabatu na pierwsze zamówienie. Aby aktywować rabat, przed dokonaniem płatności należy wpisać kod promocyjny AGK4375 lub skorzystać z linków: multiwitaminy z glutaminianem, kosmetyki z glutaminianem.

  • szeroka gama wysokiej jakości suplementów od firm farmaceutycznych z USA i Europy;
  • wiele ocen i szczegółowych recenzji suplementów od kupujących z całego świata;
  • szybka dostawa, w tym możliwość zorganizowania bezpłatnego transportu przesyłki do ;
  • Kwas glutaminowy to jeden z 20 niezbędnych dla organizmu aminokwasów, których dzienne spożycie jest niezbędne do funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego, prawidłowego przebiegu reakcji metabolicznych. Pomaga zarówno sportowcom, jak i kulturystom w utrzymaniu ciała w dobrej kondycji, a kobietom w utrzymaniu piękna skóry, zapobiega pojawianiu się siwych włosów. Dlatego lekarze zalecają wielu pacjentom stosowanie opartych na niej preparatów mono- lub multiwitaminowych.

    Jakie suplementy diety bierzesz? Udostępnij w komentarzach!

    Podobał Ci się artykuł? Powiedz swoim przyjaciołom.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska