Krwawienie dziąseł, których witamina nie jest leczona

witaminy na krwawiące dziąsła

Wiele osób boryka się z takim problemem jak krwawienie z dziąseł, ale nadal nie spieszy im się z tym do lekarza, przypisując wszystko brakowi witaminy lub twardej szczoteczce do zębów. I na próżno, bo przyczyn tego zjawiska może być więcej: od zupełnie nieszkodliwych po poważne problemy zdrowotne. Ponadto, jeśli nie pójdziesz do dentysty na czas, krwawienie i zapalenie dziąseł może doprowadzić do utraty zdrowego zęba.

Przede wszystkim zwróć uwagę na krwawienie:

  • podczas mycia zębów – może być normalne, np. po wymianie szczoteczki na nową z twardym włosiem;
  • podczas gryzienia pokarmów stałych – stopień ryzyka choroby jest średni;
  • dziąsło krwawi bez powodu – należy skonsultować się z lekarzem.

Szczególnie niepokojące powinno być krwawienie obserwowane od dłuższego czasu.

Powody

Choroba dziąseł może być objawem zapalenia dziąseł, przyzębia, choroby przyzębia, a także chorób endokrynologicznych, cukrzycy i chorób przewodu pokarmowego.

  • Mechaniczne uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej np. przez protezy
  • Zła higiena jamy ustnej
  • Złogi nazębne, w których żyją bakterie przyzębia
  • Brak witamin (stąd krwawienie w czasie ciąży)

Krwawienie dziąseł w wyniku beri-beri

Nie można powiedzieć, że brak określonej witaminy w organizmie prowadzi do krwawienia dziąseł, jednak beri-beri może prowadzić do rozwoju choroby, której towarzyszy krwawa wydzielina z dziąseł. W szczególności jednym z czynników ryzyka rozwoju zapalenia dziąseł – zapalenia dziąseł bez naruszenia integralności połączenia zębowo-dziąsłowego – jest niedobór witaminy C. Z kolei zapaleniu dziąseł towarzyszy stan zapalny, obrzęk i krwawe wydzielanie różna obfitość dziąseł.

witaminy na krwawiące dziąsła

Witamina C bierze udział w syntezie i tworzeniu kolagenu, jednego z najważniejszych białek w naszej tkance kostnej. Poważny niedobór witaminy C, znany również jako szkorbut, pochłonął prawie tyle samo istnień w jednym czasie. Oznakami braku tej witaminy są problemy z dziąsłami i wypadanie zębów. Przy silnym niedoborze witaminy C naczynia zasilające dziąsła ulegają zniszczeniu, tkanka łączna staje się luźna i nie jest w stanie utrzymać zęba, w wyniku czego wypada.

Jednak we współczesnym świecie niedobór witaminy C występuje u bardzo niewielkiej liczby osób, które jedzą mało owoców i warzyw lub jedzą wcale, a także nie angażują się w profilaktykę beri-beri.

Niedobór witaminy K, która bierze udział w procesach tworzenia krwi, może również prowadzić do chorób dziąseł. Obfite krwotoki wewnętrzne, kostnienie chrząstki, poważne deformacje rozwijających się kości – wszystko to są konsekwencje braku witaminy K.

Co zrobić z krwawiącymi dziąsłami?

Jeśli zauważysz krwawienie dziąseł, które nie wiąże się z urazami mechanicznymi podczas mycia zębów, niezwłocznie udaj się do dentysty. Najczęstszą przyczyną jest nagromadzenie kamienia nazębnego, którego nie można usunąć samodzielnie szczoteczką do zębów. Tutaj potrzebna jest profesjonalna higiena jamy ustnej, którą lekarz wykona za pomocą USG i łyżeczki w znieczuleniu miejscowym.

Jeśli przyczyna nie jest dentystyczna, lekarz skieruje Cię do innego specjalisty, może to być endokrynolog lub gastroenterolog.

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby zaangażować się w zapobieganie beri-beri, aby uniknąć powszechnych problemów zdrowotnych i chorób przyzębia. Aby zrekompensować brak witamin, musisz dodać do swojej diety więcej świeżych owoców, warzyw, jagód i ziół. W szczególności owoce cytrusowe, papryka, marchew, rzodkiewka, ziemniaki, kapusta i porzeczki są bogate w witaminę C. Witamina K znajduje się w bieli i kalafiorze, bananach, awokado, mleku krowim, jajach i innych produktach spożywczych.

Ponadto jesienią i wiosną warto skorzystać z kompleksów multiwitaminowych, w tym witamin i pierwiastków śladowych. Na przykład kompleks witaminowo-mineralny Asepta ® do wzmacniania zębów i dziąseł, zawierający witaminę C, D3, A, witaminy z grupy B.

Ważne jest, aby zrozumieć, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin są niepożądane, dlatego konieczne jest przestrzeganie miary.

Podsumowując: brak witamin może prowadzić do rozwoju choroby dziąseł, której towarzyszy krwawienie. Szczególnie ważne dla zdrowia dziąseł są witaminy C i K. Aby wyleczyć krwawienie dziąseł i uniknąć go w przyszłości, należy zbilansować dietę z warzywami, owocami i jagodami, dbać o higienę jamy ustnej i w odpowiednim czasie skonsultować się z dentystą.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska