Korzystne dla skóry aminokwasy. Suplementy aminokwasowe są w stanie rozpocząć syntezę kolagenu i zatrzymać fotostarzenie się skóry

Aminokwasy to związki organiczne, które tworzą białka (białka). Do budowy białek organizm ludzki wykorzystuje 20 aminokwasów, które są połączone w łańcuchy w określonej kolejności, tworząc różne struktury białkowe.

Każde białko jest łańcuchem aminokwasów.

Najważniejszymi związkami białkowymi dla skóry są:

kolagen i elastyna, które tworzą wewnętrzny szkielet skóry;

keratyna, z której zbudowana jest warstwa rogowa naskórka i włosów.

Wraz z wiekiem następuje spowolnienie syntezy białek, ilościowe i jakościowe zmiany w strukturach białek w organizmie. Wizualnie objawia się to utratą elastyczności skóry, jej ścieńczeniem, pojawieniem się zmarszczek. Kompleksy aminokwasów stosowane są w kosmetykach przeciwstarzeniowych i zabiegach upiększających w celu stymulacji syntezy białek w skórze.

Właściwości aminokwasów

Aminokwasy w kosmetykach są cenione za swoją wszechstronność.

Jedną z przewag aminokwasów nad innymi aktywnymi składnikami kosmetycznymi jest mały rozmiar cząsteczek, który pozwala im wniknąć głęboko i uczestniczyć w procesach odnowy. Nawiasem mówiąc, tak modny i obiecujący składnik jak peptydy to także łańcuch aminokwasów, ale jest on kilkakrotnie krótszy niż w przypadku związków białkowych. Aminokwasy działają jako ogniwa w tych łańcuchach białek i peptydów.

Jakie aminokwasy robią w kosmetykach:

są częścią naturalnego czynnika nawilżającego;

promować regenerację tkanek (w przypadku ran, urazów i oparzeń słonecznych);

poprawić stan suchej, popękanej skóry;

W życiu skóry aminokwasy są jednym z głównych elementów strukturalnych i uczestnikiem wielu reakcji. Jeśli organizm ich nie ma, aminokwasy przyjmowane są doustnie w ramach suplementów diety oraz stosowane zewnętrznie, nakładane bezpośrednio na skórę w ramach kosmetyków pielęgnacyjnych.

Jakie funkcje pełnią aminokwasy?

normalizuje poziom wilgoci, co sprzyja naturalnej wilgoci;

regulują złuszczanie martwych komórek naskórka;

odpowiadają za prawidłowy poziom równowagi kwasowo-zasadowej;

są bezpośrednio zaangażowani w procesy regeneracji;

neutralizują wolne rodniki, ich szkodliwe działanie.

Wraz z wiekiem nasze ciała zaczynają produkować coraz mniej niezbędnych aminokwasów. Okazuje się, że otrzymujemy mniej aminokwasów, co prowadzi do szybkiego starzenia się, utraty elastyczności i jędrności skóry, znacznej zmiany w strukturze włosów. Nie jest więc dziwne, a nawet zachęcające, że marki kosmetyczne dążą do nasycenia swoich produktów niezbędnymi aminokwasami. Składniki te są niezwykle ważne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, ale znajdują się one również w innych kosmetykach, ponieważ część aminokwasów w ogóle nie jest wytwarzana przez organizm. Taki kompleks aminokwasów nazywany jest niezastąpionym, ponieważ możemy je otrzymać zarówno z jedzeniem, jak i jako składnik kosmetyków do skóry twarzy lub innych produktów. Często zobaczysz balsam do twarzy z aminokwasami lub maskę aminokwasową.

Dlaczego produkty kosmetyczne z kompleksem aminokwasów są tak popularne, skoro można włączyć do swojej diety produkty zawierające aminokwasy? A odpowiedź jest prosta: po pierwsze, jak wspomniano powyżej, nie wszystkie aminokwasy są w stanie wyprodukować nasz organizm, a po drugie aminokwasy w płynie lub masce do twarzy są wystarczająco małe i doskonale wnikają bezpośrednio we wszystkie warstwy skóry, a to jest ogromna zaleta w procesie pielęgnacja skóry twarzy. Dodatkowo wraz z balsamem lub maską z aminokwasami do skóry twarzy otrzymujesz szereg witamin i minerałów, czyli kompleksową pielęgnację, która ma na celu pełną odbudowę i wsparcie ważnych procesów dla dalszej regeneracji skóry.

Jakie aminokwasy istnieją i jakie są ich funkcje:

Wymienne (produkowane samodzielnie przez organizm);

Niezastąpione (organizm może je pozyskać z pożywienia i dodatkowych źródeł – np. Kosmetyków).

Kwasy linolowy i linolenowy.

Wielonienasycone niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które działają jako lipidy w błonach komórkowych. Dzięki temu kwasy pełnią funkcję ochronną, pomagają komórkom przystosować się do niekorzystnych warunków atmosferycznych i zmiękczają naskórek.

Zawarte w: orzechach włoskich, czerwonych rybach, awokado i innych produktach spożywczych.

Kwas arginowy i asparaginowy.

Kwasy te nie tylko odżywiają skórę, ale także są w stanie wyrównać cerę, nadając jej blask. Ich działanie jest od razu zauważalne iz pewnością zachwyci tych, którzy często zapominają o śnie.

Zawarte w: szparagach, orzeszkach ziemnych, pomidorach, orzechach kokosowych, wołowinie itp.

Prolina, seryna i glicyna

Ta kombinacja aminokwasów odpowiada za odnowę komórek i jest w stanie leczyć rany, złuszczać martwy naskórek.

Zawarte w: Jujube, Galaretce, Chrząstce, Orzechach, Pszenicy itp.

Pomaga odmłodzić skórę, wzmacniając działanie substancji aktywnych w skórze.

Zawiera: czerwony kawior, parmezan, soczewicę, kalmary, fasolę i inne.

Tym samym okazuje się, że aminokwasy są niezbędnym elementem w pracy całego organizmu. Z pomocą aminokwasów ludzka skóra zyskuje nie tylko piękny wygląd, ale także dzięki ciągłemu stosowaniu kosmetyków z tymi składnikami można przedłużyć młodość.

Oprócz kompleksu aminokwasów balsam czy maska ​​do twarzy powinny zawierać także kompleks minerałów i witamin (B5, E, PP i F). Z kolei minerały będą miały działanie przeciwzapalne i łagodzące, pomagając komórkom skóry w oddychaniu. Jednocześnie poprawia się regeneracja skóry. Witaminy nadadzą miękkości, poprawią ukrwienie, wyrównają koloryt, zmniejszą obrzęki i suchość skóry.

W przypadku braku kompleksu aminokwasów lub ich niedoboru Twoja skóra będzie bardziej narażona na uszkodzenia od czynników zewnętrznych, zwiększy się intensywność starzenia, pojawią się też inne problemy. Aby uniknąć lub zneutralizować te efekty, ważna jest równowaga aminokwasów w kosmetykach.

Wystarczy wybrać markę kosmetyków naturalnych, które będą nasycone wszystkimi powyższymi składnikami z aminokwasów, witamin i minerałów.

Aminokwasy: pożywienie i inne źródła

Wszystkie te okoliczności znajdują odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na różne leki, które dostarczają zarówno nie-niezbędne, jak i nie-niezbędne aminokwasy. Ponieważ zdrowa żywność i zdrowe jelita to kombinacja, której nie zawsze można znaleźć i w zasadzie nie możemy zapewnić sobie wystarczającej liczby niektórych aminokwasów bez przyjmowania suplementów diety. Ponadto wszystkie białka mają tzw. Żywotność. Innymi słowy, z biegiem czasu ich struktura ulega zmianom związanym z wiekiem: niektóre wiązania w nich osłabiają się z powodu utraty atomów, a nawet niektórych cząsteczek, pojawienia się obcych wtrąceń. Na przykład kolagen z czasem staje się mniej elastyczny i mocniejszy.

Jeśli organizm otrzyma wystarczającą podaż aminokwasów, wówczas idą one nie tylko na syntezę nowych białek, ale mogą uczestniczyć w odnowie „starych”. Kolagen nie jest wyjątkiem. Można nawet powiedzieć więcej, im częściej białko narażone jest na niekorzystne warunki, tym szybciej „starzeje się”, a więc wymaga odbudowy i syntezy.

Wpływ różnych aminokwasów na skórę

Aminokwasy są substratami białkowymi i regulatorami metabolizmu białek i są bezpieczne dla ludzi.

Badanie in vitro wykazało, że glutamina zwiększa poziom mRNA prokolagenu i zawartość kolagenu, i sugeruje, że synteza proliny z glutaminy de novo jest ważna dla syntezy kolagenu.

Prolina i jej prekursory, glutaminian i pirolino-5-karboksylan, wzmagają syntezę kolagenu w ludzkich fibroblastach.

Niektóre aminokwasy, takie jak arginina i ornityna oraz ich mieszaniny, sprzyjają gojeniu się ran u szczurów.

Jednak niewiele badań skupiało się na zdolności aminokwasów do przywracania syntezy kolagenu w skórze po ekspozycji na promieniowanie UV.

Aminokwasy i kwas hialuronowy: doskonała synergia dla młodzieńczej skóry

W tej chwili kosmetolodzy mogą zaoferować swoim pacjentom szeroką gamę skutecznych zabiegów przeciwstarzeniowych. Uzupełnij brakujące objętości, skoryguj opadanie powieki, wyeliminuj pigmentację – to i wiele więcej można osiągnąć stosując nowoczesne techniki estetyczne. Zastrzyki z kwasu hialuronowego w celu poprawy jakości skóry są z powodzeniem stosowane od dawna, ale niestety nie zawsze dają 100% rezultatów. Można zmienić tę sytuację, łącząc kwas hialuronowy z aktywatorami syntezy kolagenu, którymi mogą być aminokwasy.

Zastosowanie w kosmetologii

Aminokwasy dostarczane są do skóry za pomocą prądu elektrycznego i ultradźwięków.

Aminokwasy są hydrofilowe, czyli rozpuszczalne w wodzie, dlatego potrzebują pomocy w pokonaniu wodoodpornej warstwy lipidowej skóry. Specjalne techniki z powodzeniem radzą sobie z tym zadaniem.

Kompleks aminokwasów dociera do miejsca przeznaczenia za pomocą prądu elektrycznego.

Leki podaje się w skórę za pomocą ultradźwięków.

Sprawdzona metoda wstrzykiwania składników aktywnych w skórę.

Uszkodzenie filmu hydrolipidowego roztworem kwasu pozwala na dotarcie preparatu do głębszych warstw skóry

Zastosowanie w kosmetykach

Zdolność aminokwasów do budowy nowych struktur białkowych doceniana jest także poza gabinetem kosmetycznym. Znajdziemy przykłady formuł z aminokwasami w produktach do twarzy, a także do włosów, ponieważ keratyna jest białkiem tworzącym łodygę włosa, a przy pomocy aminokwasów można ją odbudować i wzmocnić.

Maska na noc Aquasource Night Spa, Biotherm, nawilża skórę za pomocą zastrzeżonego składnika Life Plankton – termicznej wody komórkowej planktonu, nasyconej pierwiastkami śladowymi i aminokwasami.

Ujędrniający krem ​​przeciwzmarszczkowy na dzień Prolagène Lift, Decléor, zwalcza zmarszczki i pomaga ujędrnić skórę od wewnątrz poprzez działanie aminokwasu L-Proline w połączeniu z olejkami.

Lekki krem ​​nawilżający o działaniu matującym Daily Moisture SkinCeuticals pomaga normalizować procesy metaboliczne zachodzące w skórze, produkcję kolagenu i elastyny ​​dzięki bogatemu w aminokwasy i minerały ekstraktowi z wodorostów.

Aminokwasowa odżywka Kiehl’s zmiękcza i wygładza włosy, jednocześnie wzmacniając je aminokwasami i proteinami pszenicy.

Dercos, Vichy, intensywnie odżywcza i regenerująca maska ​​do włosów „buduje ” keratynę wokół łodygi włosa przy użyciu kompleksu ceramidów i koktajlu pięciu aminokwasów (arginina, glutamina, seryna, cysteina, prolina).

Jakie są główne przyczyny widocznych oznak starzenia się skóry

Wszyscy wiemy, że skóra, podobnie jak całe ludzkie ciało, starzeje się. Głównymi oznakami starzenia, na które najczęściej zwracają uwagę nasi Pacjenci, jest spadek kolorytu i elastyczności skóry, aw efekcie zmiana wyrazistości owalu twarzy, pojawienie się i zaostrzenie zmarszczek i fałd. Jeśli mówimy konkretnie o tych oznakach więdnięcia, to należy pamiętać, że jest to widoczna konsekwencja obniżenia jakości środkowej warstwy skóry – skóry właściwej, co objawia się spadkiem zawartości i zmianami jakości kolagenu, kwasu hialuronowego. To jedna z głównych przyczyn starzenia się. A istotą większości kosmetycznych zabiegów anti-age, mających na celu poprawę jakości skóry, jest pobudzenie syntezy endogennego kolagenu i kwasu hialuronowego, które mogą kompensować zmiany w wygładzeniu i tonie skóry oraz zwiększać jej elastyczność.

Jaka jest rola aminokwasów w preparatach poprawiających jakość skóry?

Kolagen jest cząsteczką białka i aby został zsyntetyzowany przez fibroblasty, nie wystarczy go tylko stymulować. W tej chwili potrzebujemy wolnych aminokwasów, które są budulcem kolagenu w skórze.

Struktura kolagenu jest bardzo specyficzna i obejmuje głównie powtarzające się sekwencje aminokwasów: glicyny, proliny, lizyny. W przypadku braku tych aminokwasów nawet aktywna stymulacja produkcji kolagenu nie doprowadzi do jego pełnego powstania.

Ponadto stwierdzono, że aminokwasy są regulatorami syntezy kolagenu. Faktem jest, że jest stale odnawiany w skórze: „stary” jest rozszczepiany na aminokwasy, a nowy jest syntetyzowany. Wzrost stężenia wolnych aminokwasów w skórze właściwej – produktów rozpadu kolagenu, wpływa na aktywność syntetyczną i proliferację fibroblastów, zapewnia ich dodatnią chemotaksję w miejscu zwiększonego stężenia aminokwasów, zmniejsza tempo degradacji istniejącego kolagenu.

W związku z tym egzogenne wprowadzenie aminokwasów kolagenu do skóry jest odbierane przez komórki jako sygnał do jej syntezy. To podstawa działania preparatów JALUPRO® i JALUPRO®HMW stosowanych w praktyce kosmetycznej.

Kombinacje aminokwasów odporne na fotostarzenie

Naukowcy zbadali wpływ promieniowania ultrafioletowego i różnych aminokwasów podawanych doustnie na tempo syntezy kolagenu w skórze.

Aminokwasy rozgałęzione, arginina, glutamina i prolina nie zwiększały frakcyjnej syntezy tropokolagenu w skórze w porównaniu z wodą destylowaną używaną jako kontrola.

Jednak mieszanki niezbędnych aminokwasów znacznie zwiększyły tempo syntezy tropokolagenu.

Wynik sugeruje, że połączenie aminokwasów rozgałęzionych i glutaminy lub proliny jest ważne w przywracaniu syntezy białek kolagenu z zaburzeniami UV.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska