Kawa bezkofeinowa podczas ciąży: czy to możliwe, czy nie?

Kofeina jest środkiem pobudzającym występującym w różnych roślinach, w tym w kawie, kakao i guaranie, i może mieć korzystny wpływ na choroby neurologiczne, choroby serca, choroby wątroby, cukrzycę i niektóre nowotwory (1).

Jednak podczas ciąży kofeina rozkłada się wolniej i może przenikać przez łożysko do krwiobiegu rosnącego dziecka – gdzie nie można jej rozłożyć (1).

Chociaż dokładne mechanizmy nie są jeszcze znane, niektóre badania powiązały wysokie spożycie kofeiny podczas ciąży z niską masą urodzeniową, ograniczonym wzrostem, poronieniem i wyższym ryzykiem nadwagi w dzieciństwie (2, 3, 4, 5, 6).

Jednak dokładny związek między kofeiną a negatywnymi wynikami ciąży jest nadal aktywnym obszarem badań, a jego skutki mogą się znacznie różnić w zależności od osoby (1, 7).

Biorąc pod uwagę obecny poziom wiedzy, American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) zaleca, aby kobiety w ciąży spożywały nie więcej niż 200 mg kofeiny ze wszystkich źródeł dziennie (7).

Jedna filiżanka (240 ml) parzonej czarnej kawy zawiera 96 ​​mg kofeiny. Dlatego większość wytycznych zaleca ograniczenie regularnego spożycia kawy do około 2 filiżanek (480 ml) dziennie (8).

Kofeina to środek pobudzający występujący w różnych roślinach, w tym w kawie, kakao i guaranie. Wysokie spożycie kofeiny może wiązać się z pewnymi niekorzystnymi skutkami porodowymi, dlatego zaleca się kobietom w ciąży ograniczenie spożycia kofeiny do 200 mg dziennie.

Ile kofeiny jest w kawie bezkofeinowej?

Kawa bezkofeinowa lub kawa bezkofeinowa to kawa, z której co najmniej 97% kofeiny zostało usunięte podczas przetwarzania.

Chociaż większość kofeiny jest usuwana, pozostaje bardzo niewiele.

Filiżanka (240 ml) bezkofeinowej kawy zawiera około 2,4 mg kofeiny, a bezkofeinowe espresso (60 ml) zawiera około 0,6 mg (9).

Porównaj to z ilością kofeiny w innych produktach spożywczych i napojach:

 • Zwykłe espresso : 127 mg na 60 ml (10)
 • Regularnie parzona kawa : 96 mg na 240 ml (8)
 • Ciemna czekolada : 80 mg na 100 gramów (11)
 • Napoje energetyzujące : 72 mg na 240 ml (12)
 • Warzona czarna herbata : 47 mg na 240 ml (13)
 • Cola : 33 mg na 350 ml (14)
 • Gorąca czekolada : 7 mg na 240 ml (15)
 • Rozumie się, że ilość kofeiny w kawie bezkofeinowej jest minimalna w porównaniu z innymi produktami zawierającymi kofeinę.

  Należy jednak pamiętać, że niektóre kawy bezkofeinowe mogą zawierać więcej kofeiny. Na przykład jedno badanie wykazało, że kawa bezkofeinowa może zawierać prawie 14 mg kofeiny na 480 ml porcji (16).

  Chociaż te ilości są nadal niewielkie, jeśli pijesz dużo kawy bezkofeinowej lub spożywasz inne produkty zawierające kofeinę, dobrym pomysłem może być dwukrotne sprawdzenie zawartości kofeiny w kupowanej kawie.

  Kawa bezkofeinowa zawiera 2,4 mg kofeiny w filiżance 240 ml. To znacznie mniej niż zwykła kawa i inne źródła kofeiny, takie jak ciemna czekolada, napoje energetyzujące, herbata i cola.

  Ile kawy bezkofeinowej możesz bezpiecznie pić w czasie ciąży?

  Nie ma oficjalnych wytycznych dotyczących bezkofeinowej i ciąży.

  Pomimo bardzo niskiego poziomu kofeiny w kawie bezkofeinowej, prawdopodobnie bezpieczniej jest pić ją z umiarem podczas ciąży.

  Niektórzy twierdzą, że kawa bezkofeinowa wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia.

  Większość tych twierdzeń wydaje się opierać na badaniu z 1997 r., Które wykazało, że kobiety, które wypiły 3 lub więcej filiżanek (ponad 710 ml) kawy bezkofeinowej w pierwszym trymestrze ciąży, miały znacznie większe ryzyko poronienia w porównaniu z kobietami, które nie wypił (17).

  Podobne wyniki uzyskano w jednym badaniu z 2018 roku (18).

  Należy jednak zauważyć, że autorzy badania stwierdzili, że wyniki były najprawdopodobniej spowodowane błędem w zestawie danych badania, a nie samą bezkofeinową.

  Dlatego zamiana porannej kawy na kawę bezkofeinową nie powinna być powodem do niepokoju.

  Jeśli jednak chcesz całkowicie uniknąć kofeiny w czasie ciąży, wybierz gorące napoje bezkofeinowe, takie jak bezpieczne dla ciąży herbatki ziołowe i owocowe, ciepłą wodę z cytryną i miodem, złociste mleko i grzane wino bezalkoholowe.

  Chociaż nie ma oficjalnych wytycznych dotyczących kawy bezkofeinowej podczas ciąży, prawdopodobnie jest ona bezpieczna z umiarem, ponieważ ilość kofeiny jest bardzo niska.

  Kawa bezkofeinowa to kawa, z której 97% zawartości kofeiny zostało usunięte podczas przetwarzania.

  Aby zmniejszyć ryzyko poronienia, niskiej masy urodzeniowej i ograniczonego wzrostu, zaleca się kobietom w ciąży spożywanie nie więcej niż 200 mg kofeiny dziennie.

  Kawa bezkofeinowa zawiera tylko bardzo małą ilość kofeiny – średnio 2,4 mg w filiżance 240 ml. Dlatego najprawdopodobniej bezpiecznie jest pić ten napój z umiarem.

  Jeśli jednak wolisz w ogóle nie spożywać kofeiny, lepiej trzymaj się alternatyw bez kofeiny, takich jak niektóre herbaty ziołowe, które są bezpieczne dla ciąży.


  Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska